joomla vector social icons

Łukasz Orbitowski gościem Zagłębiowskiej Mediateki

o8

Dziękujemy za wspaniałe spotkanie!

Miejska Biblioteka Publiczna w Sosnowcu miała przyjemność zaprosić na spotkanie autorskie z powieściopisarzem Łukaszem Orbitowskim. Spotkanie promujące najnowszą publikację Autora zatytułowaną "Kult" odbyło się w Auli Zagłębiowskiej Mediateki przy ul. Kościelnej 11 we wtorek 1 października 2019. Rozmowę poprowadził Konrad Janczura.

 o1o2o3o4o5o6o7o9

Łukasz Orbitowski – ur. 26 października 1977 w Krakowie. Prozaik, felietonista, autor powieści i opowiadań. Syn malarza Janusza Orbitowskiego. Absolwent filozofii na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Debiutował w 1999 roku zbiorem opowiadań „Złe Wybrzeża". Jego debiutem w fantastyce było opowiadanie „Diabeł na Jabol Hill", zamieszczone w pierwszym numerze miesięcznika „Science Fiction" w 2001. Publikował opowiadania w czasopismach, między innymi: "Science Fiction", "Nowa Fantastyka", "Sfera". Jako recenzent i felietonista współpracował między innymi z „Nową Fantastyką", „Mówią Wieki", „Gazetą Wyborczą".

Jest laureatem wielu nagród oraz wyróżnień z dziedziny literatury, m.in.: Paszportu Polityki za powieść „Inna dusza", Krakowskiej Książki Miesiąca za „Tracę ciepło". Dwa razy nominowany do Nagrody Literackiej Nike za powieści „Szczęśliwa ziemia" (2014) i „Inna dusza" (2016), a także do Nagrody im. Janusza A. Zajdla za opowiadanie „Głowa węża" oraz za powieść „Święty Wrocław".

W TVP Kultura Orbitowski prowadzi programy „Dezerterzy" oraz „One. Kobiety Kultury", w których rozmawia z wyjątkowymi postaciami ze świata polskiej kultury popularnej i nie tylko.

Wybrana twórczość:

• Złe Wybrzeża – zbiór opowiadań, 1999
• Szeroki, głęboki, wymalować wszystko – zbiór opowiadań, 2001
• Wigilijne psy – zbiór opowiadań, 2005
• Horror show, 2006
• Tracę ciepło, 2007
• Prezes i Kreska. Jak koty tłumaczą sobie świat, 2008
• Święty Wrocław, 2009
• Nadchodzi – zbiór opowiadań, 2010
• Widma, 2012
• Ogień, 2012
• Szczęśliwa ziemia, 2013
• Zapiski Nosorożca. Moja podróż po drogach, bezdrożach i legendach Afryki, 2014
• Inna dusza, 2015
• Rzeczy utracone, 2017
• Exodus, 2017
• Kult, 2019

 

Z życia filii

Święto Niepodległości

nar1

Filia nr 3

Parę dni temu obchodziliśmy 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji gościliśmy w naszej bibliotece dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 53. Przedszkolaki z ciekawością obejrzały krótką prezentację o naszej ojczyźnie, z której dowiedziały się m.in. o historii polskich symboli narodowych. Dzieciaki wysłuchały też pogadanki o naszym kraju, jego historii, zabytkach, skarbach kultury i przyrody. Poznały też sylwetki Polaków, których nazwiska znane są na całym świecie. Na koniec dzieci wyrecytowały wspólnie wiersz W. Bełzy „Katechizm polskiego dziecka", a potem pokolorowały nasze symbole narodowe – flagę i godło.

Więcej…

Wystawa haftu Haliny Kokoszki

ko1

Filia nr 7 BIBLIOSFERA

14 listopada 2019 w Bibliosferze odbył się wernisaż wystawy haftu krzyżykowego Haliny Kokoszki, wieloletniego pracownika Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sosnowcu. Swoją przygodę z haftowaniem pani Halina rozpoczęła po przejściu na emeryturę. Ulubionymi motywami jej prac są zimowe krajobrazy, kwiaty i owoce. Nastrój spotkania dopełniły wiersze czytane przez Jolantę Kurowską-Ujmę. Honorowymi gośćmi spotkania były m.in. emerytowane panie dyrektorki MBP: Elżbieta Solipiwko i Mieczysława Szulc. Prace autorki można podziwiać w Filii nr 7 przy ulicy Kalinowej /Pawilon/ w godzinach otwarcia placówki do 10 stycznia2020. ZAPRASZAMY!

Więcej…

Miś przyjacielem dzieci

miss1

Filia nr 20

Bohaterem dzisiejszych zajęć prowadzonych w ramach akcji Cała Polska czyta dzieciom był MIŚ. Czytaliśmy zabawne historyjki o misiach, dzieci odpowiadały na zagadki związane z przygodami Kubusia Puchatka oraz śpiewały misiowe piosenki. Nie zabrakło również opowieści o tych najważniejszych, własnych pluszowych misiach, czyli o najukochańszej zabawce każdego dziecka. Zajęcia zakończyły się puchatkową kolorowanką.

Więcej…

"Lektury na plan" w SP nr 46

bal5

Filia nr 15

Akcja głośnego czytania lektur tym razem wprowadziła na plan "Balladynę" Juliusza Słowackiego. Uczniowie klasy VII b ze Szkoły Podstawowej nr 46 przygotowali miejsce do wspólnej interpretacji dramatu w murach szkoły, odtwarzając biblioteczną scenografię "Lektur na plan". Wybrane fragmenty prezentowane były z aktorskim przygotowaniem. Uczniowie przedstawili także parafrazę "Balladyny", której autorami byli oni sami. Na relację video zapraszamy już wkrótce.

Więcej…
Joomla templates by Joomlashine