Warning: getimagesize(images/lato_2014/lipiec/nowe/nowsze/dżungla2014_003.JPG): failed to open stream: No such file or directory in /home/mbpsosnowi/domains/biblioteka.sosnowiec.pl/public_html/plugins/content/multithumb/multithumb.php on line 1546 Warning: getimagesize(images/lato_2014/lipiec/nowe/nowsze/dżungla2014_003.JPG): failed to open stream: No such file or directory in /home/mbpsosnowi/domains/biblioteka.sosnowiec.pl/public_html/plugins/content/multithumb/multithumb.php on line 1546 Warning: getimagesize(images/lato_2014/lipiec/nowe/nowsze/dżungla2014_009.JPG): failed to open stream: No such file or directory in /home/mbpsosnowi/domains/biblioteka.sosnowiec.pl/public_html/plugins/content/multithumb/multithumb.php on line 1546 Warning: getimagesize(images/lato_2014/lipiec/nowe/nowsze/dżungla2014_009.JPG): failed to open stream: No such file or directory in /home/mbpsosnowi/domains/biblioteka.sosnowiec.pl/public_html/plugins/content/multithumb/multithumb.php on line 1546 Warning: getimagesize(images/lato_2014/lipiec/nowe/nowsze/dżungla2014_010.JPG): failed to open stream: No such file or directory in /home/mbpsosnowi/domains/biblioteka.sosnowiec.pl/public_html/plugins/content/multithumb/multithumb.php on line 1546 Warning: getimagesize(images/lato_2014/lipiec/nowe/nowsze/dżungla2014_010.JPG): failed to open stream: No such file or directory in /home/mbpsosnowi/domains/biblioteka.sosnowiec.pl/public_html/plugins/content/multithumb/multithumb.php on line 1546 Warning: getimagesize(images/lato_2014/lipiec/nowe/nowsze/dżungla2014_018.JPG): failed to open stream: No such file or directory in /home/mbpsosnowi/domains/biblioteka.sosnowiec.pl/public_html/plugins/content/multithumb/multithumb.php on line 1546 Warning: getimagesize(images/lato_2014/lipiec/nowe/nowsze/dżungla2014_018.JPG): failed to open stream: No such file or directory in /home/mbpsosnowi/domains/biblioteka.sosnowiec.pl/public_html/plugins/content/multithumb/multithumb.php on line 1546

Lipcowa fotogaleria

Multithumb found errors on this page:

There was a problem loading image 'images/lato_2014/lipiec/nowe/nowsze/dżungla2014_003.JPG'
There was a problem loading image 'images/lato_2014/lipiec/nowe/nowsze/dżungla2014_003.JPG'
There was a problem loading image 'images/lato_2014/lipiec/nowe/nowsze/dżungla2014_009.JPG'
There was a problem loading image 'images/lato_2014/lipiec/nowe/nowsze/dżungla2014_009.JPG'
There was a problem loading image 'images/lato_2014/lipiec/nowe/nowsze/dżungla2014_010.JPG'
There was a problem loading image 'images/lato_2014/lipiec/nowe/nowsze/dżungla2014_010.JPG'
There was a problem loading image 'images/lato_2014/lipiec/nowe/nowsze/dżungla2014_018.JPG'
There was a problem loading image 'images/lato_2014/lipiec/nowe/nowsze/dżungla2014_018.JPG'

P1030759

Oto nasi Literaccy Łowcy Przygód!

Zapraszamy do zwiedzenia lipcowej fotogalerii, obrazującej małe, średnie i wielkie przygody naszych młodych podróżników, biorących udział w obfitującej w atrakcje letniej akcji Biblioteki.

kino1kino2kino3

pro1pro2

Wtorki godz. 11.00 - projekcje w Filmowej Akademii Przygód - Aula Biblioteki Głównej przy ul. Kościelnej 11.

 

wys1wys4wys6

2 lipca 2014 w Bibliotece Głównej przy ul. Kościelnej 11 odbył się wernisaż wystawy "Literaccy łowcy przygód na start" (ekspozycja potrwa do końca września). Zatem oficjalnie uznajemy wakacje 2014 za rozpoczęte!

Wypożyczalnia dla dzieci W2

w2aw2b

w2cw2d

Zajęcia w Wypożyczalni dla Dzieci W2 upłynęły pod hasłem "Morze, nasze morze". Nasi podróżnicy zacumowali statek u wybrzeży Morza Bałtyckiego, a - jak wiadomo - podróże kształcą, dlatego nasi łowcy przygód zdobyli cenne informacje na temat mórz i oceanów. Wiedza bywa jednak ulotna, więc żeby ją utrwalić, dzieciaki wykonały piękne makiety morza, z rybkami, meduzami i muszelkami. Przygotowały też kartki z pozdrowieniami dla rodziców. Odbyło się również wspólne zdobienie "Ośmiornicy Mai", która będzie towarzyszyła naszym podróżnikom przez całe wakacje. Na koniec dzisiejszej przygody na pracowite dzieciaki czekała słodka niespodzianka. Na naszych zajęciach nie mogło zabraknąć również "wakacyjnego hymnu", który wspólnie wykonujemy na rozpoczęcie i zakończenie zajęć... Ahoj!

 w2ew2f

w2gw2h

Witam! To ja kapitan. Jestem trochę zmęczony - cała noc za sterem to już za dużo jak na moje stare kości. Jedyny plus tej męczarni to ląd na horyzoncie. Tak kochani, właśnie dobiliśmy do brzegu. Przed nami piękna, zielona wyspa, o dość dziwnie brzmiącej nazwie "Grajlandia". O godzinie 11:00 cała załoga zeszła na ląd i udała się na jej zwiedzanie. Najpiękniejsza była wirtualna plaża, na której odbywał się turniej gier. Nasza załoga ochoczo stanęła do rywalizacji o tytuł najlepszego "Grajlandianina". W dwóch równych grupach podróżnicy pokonywali przeszkody, układali puzzle na czas, skakali pchełkami i grali w gry wyrazowe. Po dwóch godzinach zmagań wyłoniliśmy zwycięską drużynę, która została nagrodzona. Było tak przyjemnie, że aż nie chciało się wracać na naszą ukochaną Santa-Biblioteka. Przygoda jednak czeka! Cała naprzód. Ahoj! I tak upłynął kolejny dzień wakacji w wypożyczalni W2.

 w2iw2j

w2kw2l

Ahoj! To znowu ja, wasz ulubiony kapitan. Właśnie zabieram się do uzupełniania dziennika pokładowego. Tyle się dzisiaj wydarzyło, że nie wiem, od czego zacząć. Może najlepiej od początku. Tyle dni na wodzie, załoga jest już bardzo wykończona i z niecierpliwością czeka, aż na horyzoncie pojawi się choć skrawek ziemi. Ku naszemu zaskoczeniu właśnie dzisiaj, tj. 9 lipca roku Pańskiego 2014, nasz statek dobił do niewielkiego portu, w miasteczku Sportolandia. Gdy uradowani i weseli zeszliśmy na ląd, okazało się, że trafiliśmy do miasteczka, gdzie żyje się zdrowo i sportowo, a każdy nowy przybysz musi trafić do "Jednodniowej Akademii Sportu". Nasza załoga, zgodnie z panującym prawem, również musiała sprostać wszystkim zadaniom, a było ich sporo. Rzut "rakietą kręglową" na odległość, konkurs skoków na skakance, slalom z piłeczką pingpongową, zabawa w czarną i białą wyspę, rzut piłką do celu, najlepsza rozgrzewka i hasło sportowe. Jak na prawdziwe wilki morskie przystało, ze wszystkimi zadaniami poradziliśmy sobie świetnie. Mali podróżnicy byli uśmiechnięci i zadowoleni, a przez ćwiczenia ruchowe nabrali nowych sił, które będą im potrzebne w dalszej podróży. Z piosenką na ustach wróciliśmy na pokład Santa-Biblioteki, by płynąć dalej. Cała naprzód!

mum1mum2mum3

mum4mum5

mum6mum7

Dziennik pokładowy - 11 lipca 2014 roku. O dzisiejszym dniu muszę napisać: magiczny i wyjątkowy! Nie wiem, jak to się stało, ale nasz statek dopłynął do Starożytnego Egiptu. Mniemam, że to wszytko przez książkę niejakiego Szklarskiego, którą nasz majtek znalazł w starym kufrze. A było tak... Znaleziona książka nosiła tytuł "Tomek w grobowcach faraonów", i już po otwarciu pierwszej strony naszym oczom ukazał się dziwny pył. Jak się później okazało, był to piasek pustyni, który przeniósł naszą załogę do Starożytnego Egiptu. W jednej chwili wszyscy staliśmy się Egipcjanami i trafiliśmy do królestwa kapłanki Kleopatry. Tam czekało na nas wiele ciekawych przygód. Zdobyliśmy cenne informacje na temat Egiptu, poznaliśmy jego położenie geograficzne, język oraz kulturę. Uczestniczyliśmy również w obrzędzie mumifikacji Faraona Kubrusa I. Oddaliśmy hołd wielkiemu władcy, a jego zabalsamowane ciało złożyliśmy w podziemnym grobowcu i powierzyliśmy opiece Boga Seta - władcy ciemności. W malowniczym Egipcie nie mogło zabraknąć zabawy. Przy orientalnych dźwiękach muzyki prezentowaliśmy stroje i umiejętności taneczne. Na koniec czekała na nas pyszna "Kasza po Egipsku" oraz podarunki od Kleopatry za najlepszy strój. Załoga Santa-Biblioteki przeżyła przygodę życia i tak mówiąc między nami, to nie wiem, czy to była prawda, czy wszystko nam się przyśniło. Jak mawiali starożytni Egipcjanie: "Na Ozyrysa". Przygodo trwaj! Wasz kapitan.

w2aw2b

w2cw2d

Ahoj! Tu kapitan! Według moich skrupulatnych obliczeń to już drugi tydzień na morzu. Płyniemy, płyniemy, a lądu jak nie było, tak nie ma. Załoga jest już trochę znużona tym oczekiwaniem, dlatego dzisiejszy dzień postanowiłem ogłosić dniem "Trenowania umysłu". Cała brać podróżnicza zebrała się w kajucie kapitańskiej i przystąpiła do zadań specjalnych. A mieli nad czym wytężać szare komórki. Zadania były trudne i skomplikowane, a w ich skład wchodziły rebusy, krzyżówki, zadania na spostrzegawczość i poprawne kojarzenie różnych faktów. Młodsza część załogi sprawdzała swoje umiejętności manualne, kolorując różne obrazki. Jak już wspomniałem, zadania były dość trudne, a moja (pseudo-wyczerpana załoga) świetnie dała sobie z nimi radę. W nagrodę mogli więc wybrać swoje ulubione piosenki, które wspólnie odśpiewaliśmy. Ojej! Na płetwę rekina! Zupełnie zapomniałem wspomnieć o konkursie, który tydzień temu ogłosiłem załodze Santa-Biblioteki. Dzisiaj było rozstrzygnięcie. Młodzi podróżnicy mieli dokończyć opowieść o Ludziku Podróżniku. Z tym zadaniem nie mieli najmniejszego problemu - opowieści były ciekawe, nieoczekiwane i zaskakujące. Musiałem jednak wybrać te najciekawsze, ale żeby nie było, że jestem stronniczy, jedną opowieść wybrała załoga, a dwie pozostałe ja - Wasz Kapitan. Wyróżnieni otrzymali nagrodę książkową ze słodkim załącznikiem. Dzień upłynął w miłej atmosferze, a marynarze choć na chwilę zapomnieli o trudach rejsu. Ahoj!

DSC 0839 minDSC 0844 minDSC 0847 min

DSC 0877 minDSC 0881 minDSC 0890 min

Witam! To znowu Ja, Wasz kapitan. Właśnie uzupełniam dziennik, w którym opiszę dzisiejszy dzień. Statek Santa-Biblioteka dryfując po morzu, nagle wpłynął do jaskini - dość wysokiej, ale i bardzo wąskiej. Przyznam, że trochę byłem zaniepokojony tym faktem, ale moja załoga zachowała zimną krew i płynęliśmy dalej. Gdy naszym oczom ukazało się światło, okazało się, że nie jesteśmy już na morzu, tylko na rzece, a dookoła rozciągają się przepiękne góry. Po zejściu na ląd okazało się, że owa rzeka to Dunajec, a góry to Pieniny, z najpiękniejszym szczytem Trzy Korony. Na obcej ziemi naszą załogę powitała góralka Hanka, częstując gości przepysznym oscypkiem i maślanymi ciasteczkami. Opowiedziała nam wiele ciekawych rzeczy o Pieninach. Zaliczyliśmy wirtualny spływ Dunajcem, na własnoręcznie zrobionych tratwach. Wysłuchaliśmy opowieści o sympatycznym "Kogutku Ziutku", który podobnie jak my przeżył przygodę w przepięknych górach. Musieliśmy również przygotować własną prezentację góralską i - ku ogromnemu zaskoczeniu gaździny - wypadliśmy świetnie. Na zakończenie naszej przygody z górami wspólnie odśpiewaliśmy góralską piosenkę, a Hanka obdarowała naszych podróżników nagrodami za najlepsze stroje i przepiękne prezentacje. Przygoda trwa dalej, a my znowu dryfujemy po morzu w poszukiwaniu nowych wrażeń. Ahoj!

wys1wys2wys3

wys4wys5wys6

Dziennik pokładowy. Dzisiejszego dnia Santa-Biblioteka dopłynęła do bardzo dziwnej wyspy, która była podzielona na dwie równe części. Dziwną rzeczą było to, że jedna połowa była cała żółta, a druga niebieska. Na środku wyspy stał John - znany podróżnik, który przybył na wyspę, aby uratować "Nieodgadnione Krainy". Sam jednak nie umiał poradzić sobie z tym zadaniem, dlatego bardzo ucieszył się na nasz widok i poprosił o pomoc. Nasza załoga podzieliła się na dwie równe części. Jedna grupa musiała wykonać zadania w kolorze słońca, a druga w kolorze nieba. Zadania były bardzo trudne i musiały być wykonane z największą precyzją. Drużyny, choć było im trudno z wielkim zaangażowaniem, realizowały krok po kroku wyznaczone cele, do których należało: napisanie hymnu danego kraju, pokazanie za pomocą pantomimy dwóch zawodów, zbudowanie dwóch pomników, przygotowanie strojów, wymyślenie imion dla królewny i królewicza, oraz przygotowanie menu na Ich wesele). Nie wiem jak moja załoga sprostała tym zadaniom i pomogła uratować zaczarowany kraj. Dzięki temu, że w swoją pracę włożyli tyle serca, Nieodgadnione Krainy znowu pojawiły się na mapie, ale już nie jako dwie połowy, tylko jedna zespolona całość. Od teraz owa kraina będzie się nazywać Krajem "ZŁOTEGO SŁOŃCA i BŁĘKITNEGO NIEBA", a my szczęśliwi z wykonanego planu wróciliśmy na pokład naszego statku, by płynąć dalej. Ahoj! Wasz Kapitan.

pl1pl2pl3

pl4pl5pl6

Dziennik pokładowy. Dzisiejszy dzień załoga Santa-Biblioteki spędziła na pełnym morzu, dryfując w stronę Ameryki Północnej. Jako kapitan, muszę dbać, aby moi marynarze nie narzekali na nudę i monotonię dnia codziennego. Postanowiłem więc zorganizować "Dzień Twórczy". Cała załoga zebrała się w sali kapitańskiej, gdzie podzieliłem ich na dwie równe grupy i zleciłem zadania do wykonania. Jedna drużyna miała do zrobienia makietę Santa-Biblioteki, morskie obrazki, budkę z lodami i wakacyjne widokówki. Natomiast druga musiała wykonać morze, plażę, wydmy i latarnie morską. Pracy było co nie miara ale moje, zaprawione w boju chwaty pracowały bardzo dzielnie i w niespełna dwie godziny zadanie było wykonane, a morską wystawkę można podziwiać w kajucie kapitańskiej. Po ciężkiej pracy, niestrudzona załoga dostała słodką nagrodę, a wspólne śpiewanie umiliło ten jakże ciekawy dzień. Do usłyszenia następnym razem. Ahoj! Wasz Kapitan. 

in1in2in3

in4in5

in6in7

Dziennik pokładowy. Po trzech tygodniach rejsu Santa-Biblioteka dopłynęła do wybrzeży Ameryki Północnej. Według wskazówek, znajdujących się na starej mapie nasza załoga udała się prosto do rezerwatu Mescalero Apaczów. Tam przywitała nas córka wodza Szara Kita. Indianka była bardzo miła, oprowadziła nas po rezerwacie, pokazała jak wygląda prawdziwy wigwam, a jak tipi. Nauczyła nas prostego języka migowego, jak również zaprezentowała nam rodzime instrumenty. Mogliśmy się zapoznać z tradycyjnym obrzędem palenia fajki pokoju. Szara kita zabrała nas do ogromnego wigwamu, w którym ludzie z jej plemienia wyrabiają biżuterię. Każdy z nas dostał potrzebne materiały i mógł zrobić swój własny amulet szczęścia. Nie mogło zabraknąć tradycyjnej indiańskiej strawy. Nasza załoga, przy dźwiękach indiańskich grzechotek, próbowała ciastek z przyprawami Szamana. Muszę przyznać, że były bardzo smaczne. Indianie to bardzo sympatyczni ludzie, aż żal było wracać na pokład statku, musimy jednak płynąć dalej. Santa-Biblioteka będzie zmierzać do domu, miejmy nadzieję, że dostaniemy wiatr w żagle. Ahoj! Wasz Kapitan.

bal1bal2bal3

bal4bal5bal6

Dziennik pokładowy. Kochani! zapamiętajcie dobrze ten dzień. Właśnie dzisiaj 25 lipca, roku pańskiego 2014 Santa-Biblioteka, po trzytygodniowym rejsie, szczęśliwie dobiła do portu. Uradowana załoga nie kryła swojego szczęścia i zadowolenia. Po zejściu na ląd udaliśmy się do kapitanatu, by tam odebrać dyplomy ukończenia naszej podróży. Kapitan - czyli Ja odznaczyłem najaktywniejszych podróżników i wilków morskich, jak również podziękowałem za wspólnie spędzone chwile i trud, który włożyli w swoją pracę na pokładzie naszego statku. Na uroczystości nie mogło zabraknąć pysznego jedzenia i dobrej zabawy oraz piosenek, które tak kochają moi marynarze. Bawiliśmy się znakomicie. To ostatnie chwile relaksu, gdyż już w poniedziałek załoga wypływa w kolejny rejs z Kapitanem Beatką za sterami. Ja udaję się na zasłużony odpoczynek, by w pełni sił powrócić do moich morskich chwatów. Ahoj! Przygodo trwaj! Wasz Kapitan.

DSC 1170DSC 1177

DSC 1189DSC 1202

Po zejściu na ląd Kapitan Ani, dowództwo przejął II Kapitan - Beata i nasz statek Santa-Biblioteka ruszył w dalszy rejs. Dzisiaj nasi łowcy przygód podczas rejsu pilnie wykonywali pirackie skrzynie. Z dużą precyzją zrobili mapy ukrytych skarbów. Nie oparły się im meduzy, które schwytano, przyozdobiono i wypuszczono do morza, a najmłodsi łowcy mieli czas na kolorowanie ośmiornic i łodzi podwodnych.

30a30b

30c30d

Uff! Co za ciężki dzień. Dzisiaj załoga Santa Biblioteki wypłynęła łodzią podwodną na połów głębinowych ryb. Niestety. Zamiast ryb wyłowiono kamienie i muszle, które ozdobią pokład naszej łajby.

Wawel

waw1waw2waw3

Pierwszy tydzień zajęć wakacyjnych na Wawelu upłynął pod znakiem polskich legend. Dzieci zapoznały się z legendami o Krakowie i Warszawie. Poznały również charakterystyczne budowle tych miast. Wynikiem spotkań były prace plastyczne - makiety - przedstawiające Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

waw4waw5waw6

W drugim tygodniu zajęć wawelscy łowcy przygód wylądowali na bezludnej wyspie. Zainspirowani przygodami Robinsona Crusoe swój pobyt rozpoczęli od budowy tratwy oraz szałasu. Młodsi uczestnicy zabawy budowali tratwy z zapałek, a starsi z plastikowych butelek. Zajęcia jak zwykle zakończyły się zabawą przy tablicy multimedialnej.

waw7waw8

W dniu dzisiejszym młodzi podróżnicy z Wawelu zapoznali się z "Wielką księgą piratów" i innymi publikacjami na temat piractwa. Zainteresowanie było ogromne, więc postanowiono zajęcia spędzić pod piracką banderą, którą wykonano z czarnego kartonu, plasteliny i papieru kolorowego.

waw40 minwaw41 min

W dniu dzisiejszym uczestnicy wakacyjnych spotkań w bibliotece na Wawelu wędrowali przez afrykańskie pustynie. Zapoznali się z florą i fauną tych regionów oraz życiem mieszkańców (pokaz slajdów). Swoje obserwacje przedstawili na makiecie wykonanej ze styropianu bibuły i kolorowych kartek.

waw9waw10waw11

Na dzisiejszych zajęciach uczestnicy kontynuowali budowę makiety przedstawiającej afrykański krajobraz
oraz rozwiązywali rebusy i zagadki.

waw12waw13

Młodzi podróżnicy z klubu na Wawelu wybrali się dzisiaj do Ameryki Północnej. Zapoznali się z historią tego kontynentu i dniem dzisiejszym. Największym zainteresowaniem cieszyły się dzieje plemion indiańskich,cczego wyrazem były prace plastyczne przedstawiające kolorowe totemy.

waw14waw15waw16

waw17waw18

Tym razem wakacyjni łowcy przygód z Wawelu udali się w podróż do pobliskiego parku miejskiego. W przyjemnym plenerze odbył się turniej sprawnościowy pomiędzy drużyną piratów, a korsarzy. Zabawy, uśmiechu i oczywiście zdrowego wysiłku było bez liku, o czym świadczyły zarumienione policzki na twarzach uczestników.

Filia Nr 1 - Środula

f1af1b

f1cf1d

Pierwsi literaccy łowcy przygód (w liczbie 3 osób) przybyli do biblioteki na Środuli (Filia nr 1) już 30 czerwca na przedwakacyjny rekonesans. Na początek postanowiliśmy sprawdzić ich spostrzegawczość, a wszystko po to, by w czasie podróży dookoła świata unikać niebezpieczeństw.
Na lipcowe zajęcia stawiło się już dwunastu miłośników przygód, a zajęcia rozpoczęliśmy od wspólnego robienia dekoracji, która będzie nam towarzyszyła przez cały lipiec. Kierunek: Afryka, piramidy, wielbłądy i palmy. Witajcie wakacje, witaj przygodo!

f1ef1ff1g

Piątkowe spotkanie w Filii nr 1 rozpoczęliśmy od zrobienia identyfikatorów, które ułatwią nam podróżowanie po świecie. Identyfikator ŚRODULSKIEGO ZDOBYWCY otwiera bowiem niemal wszystkie drzwi kryjące różne tajemnice i zagadki! Na początku zwiedziliśmy świat w pigułce. Odwiedziliśmy wszystkie kontynenty, rozpoznając miasta po charakterystycznych budowlach i zabytkach. Na dłużej zatrzymaliśmy się pod piramidami w Egipcie, co uwieczniliśmy na zdjęciach. W poniedziałek ruszamy w dalszą podróż po Afryce, tym razem na rowerach! Czy już wiecie jaka książka będzie towarzyszką naszej podróży?

f1hf1i

Dzisiejszy dzień szóstka ŚRODULSKICH ZDOBYWCÓW spędziła w Namibii, u plemienia Himba. Naszym przewodnikiem był sześcioletni chłopiec o imieniu Zuzu. Dzięki jego opowieściom już wiemy, jak wygląda życie dorosłych i dzieci na pustyni Namib, jakie niebezpieczeństwa czyhają na nas podczas podróży i co robić, by się przed nimi ochronić. Goszcząc w plemiennej wiosce, postanowiliśmy utrwalić piękne widoki, wykonując makietę jednego z najpiękniejszych zakątków Afryki. W środę kolejny etap naszej afrykańskiej podróży...

DSCN0327DSCN0339

DSCN0347DSCN0357

W środę w bibliotece na Środuli gościł podróżnik - Leszek Szczasny. Nasz gość opowiadał nam o swojej podróży do Ruandy, ludziach spotykanych po drodze, a opowieściom towarzyszył pokaz slajdów "Ruandka w Afryce, czyli z piekła do raju". Pan Leszek odpowiadał też na liczne pytania naszych Łowców Przygód: czym bawią się dzieci w Ruandzie, czy jest tam dużo węży i skorpionów, czy w szkołach dzieci uczą się informatyki? Na zakończenie zdradził nam także kilka praktycznych porad, dotyczących podróżowania po świecie - wiemy już na przykład jak bezpiecznie przetrwać "noc pod chmurką". I tak zakończył się kolejny etap naszej wakacyjnej podróży...

f1jf1kf1l

Filia nr 1 - Kolejna egzotyczna wyprawa za nami. Dziś poznaliśmy najbardziej jadowite zwierzęta świata: węże, pająki, a nawet ślimaki. Trzeba uważać i na ziemi, i w wodzie! Pod koniec zajęć kończyliśmy nasze afrykańskie makiety (efekty naszej pracy widoczne na zdjęciach). Zameldujemy się znów w poniedziałek, by wyruszyć na poszukiwania kolejnych przygód.

f1mf1nf1o

Filia nr 1 - Tym razem nasi Środulscy Zdobywcy najpierw wysłuchali "Opowieści o Indianach", gdzie poznali dwóch małych chłopców: Małego Niedźwiedzia i Mądrego Bobra. Dzięki sile wyobraźni przenieśli się do Ameryki Południowej i Północnej, aby poznać obyczaje, stroje oraz sposób życia dawnych i współczesnych Indian. W kolejnym etapie każdy z uczestników postanowił zrobić pióropusz, czyli najbardziej znane nakrycie głowy używane przez wybitnych indiańskich wojowników. Jeszcze tylko barwy wojenne i ruszamy na spotkanie z bladymi twarzami!

DSCN0418 minDSCN0425 minDSCN0426 min

Na środowe zajęcia w Filii nr 1 stawiła się czwórka Środulskich Zdobywców, a właściwie Zdobywczyń - same dziewczyny! Panie postanowiły sprawdzić swoje siły w grach planszowych oraz zręcznościowych; trafiła się również gra sprawdzająca spostrzegawczość. W kolejną środę mamy nadzieję zmierzyć się z chłopakami i sprawdzić, kto będzie górą!

sr1sr2sr3

sr4sr5

Miesiąc wakacyjnych zajęć za nami! Środulscy Zdobywcy mają za sobą między innymi wyprawy do Afryki, Ameryki Północnej i Południowej oraz Azji. Przygoda "rzuciła" nas na pustynie oraz do dżungli. Pamiątki po naszych podróżach to własnoręcznie wykonane makiety odwiedzonych miejsc, które można podziwiać na dołączonych fotografiach. Mieliśmy również wątpliwą przyjemność poznać najdziwniejsze potrawy, serwowane w różnych zakątkach świata. Najgorsze wrażenie zrobił na nas przysmak z Sardynii, o nazwie CASU MARZU. Jeśli chcecie dowiedzieć się co kryje się pod tą nazwą, zajrzyjcie do Internetu (na własną odpowiedzialność!!!).

Na ostatnich lipcowych zajęciach sprawdziliśmy naszą wiedzę dotyczącą kolejnych lądów i nie tylko! Zagadki, kalambury, poznawanie ciekawych smaków, poszukiwanie zaginionych przedmiotów - to tylko niektóre z zadań, z którymi zmierzyli się w środę Środulscy Zdobywcy! Kolejna dawka przygód i dobrej zabawy już w sierpniowy piątek! Zapraszamy!!!

Filia Nr 2 - Rudna IV

 f2af2b

f2cf2d

Pierwsze zajęcia wakacyjne w Filii nr 2 - Rudna IV już za nami. Wszystkie dzieci, które przybyły do naszego Klubu Poszukiwaczy Przygód, otrzymały legitymację łowcy przygód oraz przybrały wakacyjne pseudonimy. Wykonany z bibuły i kolorowego papieru wielbłąd Beniek towarzyszył w naszej wędrówce przez pustynię, a piosenka o garbatym wielbłądzie umilała nam wspólnie spędzany czas.

f2ef2ff2g

Wakacyjna lekcja geografii w Klubie Poszukiwaczy Przygód. Na zajęciach zorganizowanych w Filii nr 2 dzieci poznały najważniejsze miasta Polski i ich położenie na mapie. Każdy z uczestników zajęć miał za zadanie przyporządkować herb do nazwy miasta oraz zaznaczyć wskazane punkty na mapie konturowej.

f2hf2if2j

Na dzisiejszym spotkaniu w Filii nr 2 dzielni podróżnicy odbyli fantastyczną podróż na egzotyczne wyspy położone na Morzu Karaibskim. Pełną przygód i niezwykłych opowieści wędrówkę zwieńczyło wspólne dzieło - barwna i pomysłowa makieta Wyspy Marzeń.

f2kf2l

f2mf2n

Filia nr 2 - "Tropimy zwierzęta". Nasza stała ekipa z Klubu Poszukiwaczy Przygód zajmowała się rozpoznawaniem śladów dzikich zwierząt. Dzielni tropiciele wspaniale poradzili sobie z przydzielonym zadaniem. Odwiedziła nas także 18-osobowa grupa z Przedszkola Miejskiego nr 3. Dzieci wyklejały postać Arielki, a następnie z dużym zainteresowaniem obejrzały bajkę o Małej Syrence.

f2of2p

Filia nr 2 - Na zajęciach dzieci poznawały obrzędy i zwyczaje Indian oraz życie codzienne w indiańskim obozie. Następnie wszyscy wykonali piękne wielobarwne pióropusze.

f2rf2sf2t

Filie nr 2 odwiedziła kolejna grupa przedszkolaków, która podczas zajęć poznawała tajemnice morskich głębin. Dzieci układały puzzle, wykonały portret Arielki oraz obejrzały bajkę o Małej Syrence.

DSCN0614 minDSCN0615 minDSCN0616 min

Pomimo deszczowej pogody ekipa naszych dzielnych podróżników wyruszyła w pełną zaskakujących przygód podróż na Wyspę Skarbów. Wyłowione z morskich głębin skrzynie wypełnione były po brzegi dukatami, perłami i klejnotami. Uczestnicy wyprawy policzyli wszystkie szczerozłote monety oraz zajęli się naprawą i ozdabianiem zniszczonych skrzyń.

f2uf2w

f2yf2z

Piracka przygoda w morskich głębinach w Filii nr 2. Nasi dzielni piraci wyruszyli w daleką podróż w celu poszukiwania skarbów oraz wyławiania zatopionych wraków. Podczas wyprawy towarzyszyły nam znane i nieznane pirackie piosenki oraz muzyka z filmu "Piraci z Karaibów".

ru1ru2ru3

Filia nr 2 - "I ty możesz zostać piratem"- dzieci stworzyły wizerunek pirata, który posłużył do wykonywania zdjęć z ich twarzami. Odbył się również konkurs plastyczny na najpiękniejszy album pt ."Piraci z Karaibów". Dzieciaki ćwiczyły także wakacyjny hymn oraz słuchały składanki pirackich piosenek.

ru4ru5ru6

Filia nr 2 - Na dzisiejszych zajęciach powstał zabawny hipopotam. Sprawiał wrażenie sympatycznego i przyjaznego zwierzaka...tylko dlaczego miał ochotę pożreć nasze dzieciaki? Może po prostu był głodny?

ru7ru8ru9

W Filii nr 2 odbył się trening do Wielkiego Finału "Planszówkowej Akademii". Dzieci miały okazję zagrać w takie gry jak: Jishaku, Speed Cups, Uno, Jungle Speed Safari. Rozgrywki przebiegały w przyjaznej atmosferze i dostarczyły uczestnikom wielu niezapomnianych wrażeń i emocji.

ru10ru11

Nasi dzielni podróżnicy zatrzymali się dzisiaj na dłużej w Warszawie. Obejrzeli film o najważniejszych zabytkach naszej stolicy, odgadywali warszawskie zagadki, wysłuchali legendy o Złotej Kaczce oraz wykonali kolorowankę z Bazyliszkiem.

ru12ru13ru14

Podczas dzisiejszego spotkania dzieci układały puzzle przedstawiające najsłynniejsze budowle świata oraz poznawały krótką historię i ciekawostki związane z tymi cennymi zabytkami architektury. Na zakończenie wszyscy obejrzeli krótki film pt. "Podróże Guliwera".

Filia Nr 3 - Klimontów

f3af3b

f3cf3d

Filia nr 3 - Klub „Klimontowscy Traperzy" rozpoczął swoją działalność. Na pierwszym spotkaniu młodzi łowcy przygód wymyślili nazwę dla swojego klubu, a także przyjęli wakacyjne pseudonimy. „Klimontowscy Traperzy" zapoznali się również z mapą Polski i dowiedzieli się, jak bezpiecznie podróżować i jak do tych podróży się przygotować. Ponieważ podróżowanie wymaga kondycji, sprawności i hartu ducha, piątkowe spotkanie miało na celu sprawdzenie tych umiejętności. Nasi Traperzy udali się do parku, gdzie wśród drzew i alejek rozgrywali różne sprawnościowe konkurencje. Jak na prawdziwych podróżników przystało, spisali się świetnie!

f3ef3f

f3gf3h

Kolejny tydzień zmagań „Klimontowskich Traperów" za nami. Tym razem nasi młodzi wędrowcy zostali m.in. autorami przewodników po europejskich państwach. Opierając się na dostępnych w bibliotece źródłach, stworzyli krótkie przewodniki po takich krajach jak Francja, Wielka Brytania czy Niemcy. Kolejne nasze spotkanie przyniosło kolejne wyzwanie. Tym razem na młodych wędrowców czekało zadanie wymagające pomysłowości i talentów plastycznych – musieli wykonać grę planszową pt. „Podróże po Polsce". Chociaż praca zajęła im więcej czasu, niż to było przewidziane, to jej efekty były godne podziwu. Następne spotkanie „Klimontowskich Traperów" upłynęło na rozgrywkach sprawdzających wiedzę o naszym kraju. Choć nie było łatwo, wszystkie rebusy, krzyżówki i zagadki zostały rozwiązane, a na zwycięzcę czekała nagroda.

DSCN0304 minDSCN0308 min

DSCN0363 minDSCN0366 min

Podróżnicy z „Klimontowskich Traperów” wylądowali na bezludnej wyspie. Naśladując słynnego Robinsona Crusoe, szybko zaczęli poznawać nieodkryty ląd, przede wszystkim rośliny i zwierzęta. Rezultatem tych odkryć były wyklejone przez naszych małych rozbitków podobizny egzotycznych ptaków.
Kolejnego dnia nasi młodzi odkrywcy robili naszyjniki z tropikalnych kwiatów i spódniczki z trawy oraz uczyli się miejscowego tańca. Potem, jak na prawdziwych rozbitków przystało, skonstruowali tratwę, na której zamierzali opuścić bezludną wyspę.

f3if3j

f3kf3l

Na dzisiejszym spotkaniu „Klimontowscy Traperzy" walczyli o „Puchar Robinsona". Wśród konkurencji, w jakich uczestniczyli był m.in. „skok przez rzekę", „ucieczka przed wężem" i wiele, wiele innych. Zabawa była przednia, a humory dopisywały. Niestety zbliżająca się burza zmusiła naszych zawodników do powrotu z „Bezludnej wyspy". W bezpiecznych murach biblioteki dokończyli swe rozgrywki, tym razem grając w gry planszowe.

f3mf3nf3o

f3pf3r

Nasi podróżnicy z „Klimontowskich Traperów" zawędrowali na Czarny Ląd. Spotkali się tutaj z przedstawicielami koczowniczego afrykańskiego plemienia. Pod ich kierunkiem nasi łowcy przygód wyruszyli na sawannę. Niestety zapomnieli aparatów fotograficznych, więc krajobrazy afrykańskiej sawanny musieli wykonać samodzielnie. Potem wraz z tubylcami tworzyli rytualne, plemienne maski.
Kolejny dzień w Afryce zapowiadał się bardzo pracowicie. Nasi podróżnicy musieli bowiem pomóc tubylcom budować chaty i urządzać nowe obozowisko. Mimo braku specjalistycznych narzędzi praca szła nadzwyczaj sprawnie.
Ostatni dzień w Afryce nasi młodzi łowcy spędzili na safari. Poznali zwierzęta Czarnego Lądu, a po powrocie do obozowiska wykonali ich podobizny. W drodze powrotnej do domu spotkali archeologów i wraz z nimi odczytywali tajemnicze napisy na starożytnych artefaktach, wykopanych w piaskach Sahary.

 Filia Nr 4 - Sielec

 f4af4bf4c

Globusowy Zawrót Głowy, czyli pierwsze wakacyjne spotkanie z młodymi czytelnikami w Filii nr 4 - Sielec już się odbyło. W tym roku w wędrówkach towarzyszył nam będzie Gringo (maskotka sieleckiej filii), którego dzieci bardzo polubiły i z niecierpliwością czekają na następne letnie odkrywanie geograficznych krain. A zatem - do zobaczenia, przygodo!

f4df4ef4f

W czasie zajęć w Filii nr 4 - Sielec dobry humor nie opuszczał małych podróżniczek i sprzyjał eksplozji pomysłów. Przy salwach śmiechu powstały gry planszowe różnego typu oraz makieta pola namiotowego, a także mini-Zoo safari. Odbył się też pokaz egzotycznego tańca rodem z dalekich wysp hawajskich. Oczywiście, tancerki wystąpiły w charakterystycznych naszyjnikach z tamtego regionu, jak również oklaskująca je publiczność.

f4hf4i

Filia nr 4 - wraz z naszymi wiernymi czytelnikami-podróżnikami wyruszyliśmy na spotkanie nowego lądu. Tym razem stworzyliśmy zagrodę rozbitka, która znajduje się na przecudnej wyspie - skrawek lądu zwie się "Fortitudo". Wyspa wprawdzie nie jest zbyt dużych rozmiarów, lecz zgromadzona na niej została pokaźna liczba przedmiotów, które umilą życie każdemu, kto znajdzie się daleko od cywilizacji. W czasie zajęć dowiedzieliśmy się również, że zamiast płynu do naczyń możemy użyć piasku czy mchu, a zamiast szczoteczki do zębów (lub jako wykałaczka) posłuży nam mały patyczek zerwany z drzewa czy krzewu. Możemy też wykorzystać przeróżne zioła i rośliny, z których możemy zrobić na przykład namiastkę pasty do zębów czy płukankę do ust.

f4jf4k

Sieleccy Poszukiwacze Przygód musieli wydostać się dzisiaj z Wyspy Robinsona. Ciężko pracowali, żeby zbudować wytrzymałą na sztorm tratwę. Pomysłów było co niemiara. Punktualnie o 12.00 wyruszyli w podróż do krainy Małej Syrenki. Tam czekało na nich szereg zagadek do rozwiązania. Czy udało im się uratować Małą Syrenkę? Na to pytanie wkrótce odpowiedź.

f4lf4mf4n

Filia nr 4 - w czasie dzisiejszego spotkania nasi młodzi podopieczni opanowali trudną sztukę wiązania węzłów (marynarskich i nie tylko) na wiele sposobów. Nazwali to zajęcie Więzłami Nierozerwalnymi (właśnie więzłami, a nie węzłami...), ale ich zabawa to i ich prawo. Robiliśmy także maski tubylców z odkrytej przez naszą ekipę egzotycznej wyspy umiejscowionej gdzieś na bezkresnym oceanie oraz naszyjniki z piór na wzór regionalnych ozdób z tamtych okolic.

f4of4pf4r

Sieleccy Poławiacze Przygód kontynuowali swoją przygodę na Wyspie Małej Syrenki. W zamian za mapę, która pomoże im podróżować dalej musieli rozwiązać parę zagadek i przygotować pracę upamiętniającą ich przygodę na Wyspie Robinsona.

f4tf4sf4u

Sieleckie obieżyświaty poznawały dziś pirackie zwyczaje, flagi, stroje oraz tajniki Kodeksu Pirata. Stworzyły również groźną banderę, nad którą się naprawdę napracowały, bo z masztami łatwo nie było..., ale była za to duma na dziecięcych twarzach po wykonanym zadaniu. Część grupy to wytrawne wilki morskie, o czym świadczą charakterystyczne elementy ubrania. Nie zabrakło też znajomej czarnej flagi z trupią czaszką, bo jak mogliby o niej zapomnieć w tym morskim świecie. Są już statki zatem flaga na maszt - ocean jest nasz!

f4vf4w

W Sieleckiej czytelni mieliśmy dzisiaj burzę mózgów, bo uczestnicy spotkania grali w różne gry, a było tych gier sporo, bo i chińczyk, bierki, pchełki, scrabble, karty, no i oczywiście kości, które od dawna są ulubioną grą korsarzy. To nie wszystko - działo się dzisiaj u nas, oj działo: ułożyliśmy piosenkę dla naszej załogi pirackiego okrętu, który zwie się "Dusza Pirata". Oto jej słowa:
Gdy na morzu wicher dmie krew w piratach burzy się,
pod pokładem zawsze mamy rum, rum, rum nasz kochany.
Otwierajcie więc miast bramy, gdy do portu zawijamy,
bo korsarską rzeczą jest grabić, walczyć, śpiewać pieśń
i wyprawy liczne mieć.
Szybko nam upływa czas, coraz więcej tutaj nas,
wytężajcie zatem wzrok - czarna flaga już o krok!
Szukaliśmy też skarbów ukrytych w starej skrzyni, czyli odbył się konkurs na odkrywanie różnic w jej zawartości.

si1si2si3

Filia nr 4 - w dniu dzisiejszym odwiedziły nas dzieci z prywatnego przedszkola "Skrzaty z Przyszłością". Oprócz tworzenia makiety statku pirackiego (a wykonali ją wspaniale) odbyli też próbę celności (rzut lotkami do tarczy), bo cóż to byłby za pirat, który nie umie strzelać. Poza tym wspólnymi siłami stworzyliśmy mapę Skarbu Wyspy Koralowej.

si4si5si6

Sielecka drużyna poszukiwaczy przygód robiła dziś wizytację morskich głębin, w wyniku czego powstały miniatury odmętów i akwarium w jednym, czyli butelkowe to i owo. Dzieci rozwiązywały także zagadki, krzyżówki i rebusy o morskiej tematyce, a że dzień był upalny, a wysiłek intelektualny spory to dziewczynki zostały poczęstowane lodami.

si7si8

Po raz kolejny bawiliśmy się z dziećmi z przedszkola "Skrzaty z Przyszłością" - grupą "Krasnale". Zabraliśmy ich do lodowej krainy (Antarktydy). Dzieci wykonały najbardziej znanych jej tubylców, czyli pingwinki.

 Filia Nr 5 - Walcownia

f5af5b

f5cf5d

W Filii nr 5 - Walcownia wystartowały wakacyjne spotkania dla dzieci i młodzieży. Na pierwszym spotkaniu utworzono Klub Młodego Podróżnika - "TRAMP", czytano fragmenty książki "Podróż za jeden uśmiech" i wędrowano po Polsce śladami bohaterów książki. Dzieci grały w "transportowe", kalambury (poznając różne możliwości podróżowania), budowały szałas Dudusia, poznały niezbędnik młodego podróżnika, degustowały toruńskie pierniki i przygotowały do wpisów Dziennik Podróży. Rozpoczęto też wielką grę w "Planszówkowej Akademii". Kilkanaście osób - od 6-cio latków po gimnazjalistów - dobrze się bawiło, ciesząc z oczekiwanych wakacji.

F5eF5f

F5gF5h

Kolejne wesołe spotkanie w Filii nr 5! Tym razem dzieciaki znalazły się na bezludnej wyspie, pisały list z prośbą o pomoc, przygotowały makietę wyspy Robinsona, piły sok z kokosa, a także uczyły się, jak postępować w ekstremalnych okolicznościach. Na zakończenie poszukiwały ukrytego skarbu zgodnie z przygotowaną mapą oraz uczyły się wakacyjnego hymnu.

f5if5jf5k

W Filii nr 5 dzieci znajdują się na bezludnej wyspie. Wykonywały statki z masy solnej oraz kartonowy model pirata, poszukiwały skarbu, ćwiczyły przeprawę przez rzekę, walkę rozbitków z rekinami, a w wakacyjnym kąciku smakosza degustowały ananasa i banany, czyli to, czego na wyspie dostatek.

f5lf5m

f5nf5o

W Flii nr 5 - Walcownia spotkania wakacyjne w pełni. Dzieci biorą udział w zajęciach plastycznych (puszcza w 3D - malowana na folii, latawce, maski afrykańskie), noszą bagaże na głowach, poszukują ukrytego skarbu, poznają zwyczaje afrykańskich plemion, czytają komiks "W pustyni i w puszczy", budują namiot dla Stasia i Nel, rozwiązują podróżnicze logogryfy i przede wszystkim świetnie się bawią. W "wakacyjnym kąciku smakosza" na dzieci czekają przysmaki - daktyle, orzeszki i banany oraz słodycze! W każdym spotkaniu bierze udział po kilkanaście osób.

f5pf5rf5s

W Filii nr 5 - Walcownia na kolejnym wakacyjnym spotkaniu dzieci malowały sobie twarze, tak jak członkowie afrykańskiego plemienia, wykonywały biżuterię, próbowały zrobić turban, malowały piaskiem oraz uczestniczyły w zabawach sprawnościowych z użyciem piłki zrobionej ze skarpety, patyków i kamieni. Kilkunastu młodych podróżników brało udział w "Podróżniczym kole fortuny" wygrywając słodycze.

f5tf5uf5v

f5wf5xf5y

Dzisiejsze zajęcia upłynęły pod hasłem "Wyspa Skarbów, czyli piracka przygoda". Zabawa rozpoczęła się od stworzenia portretu pirata. Nazwaliśmy go Kapitan Hak. Następnie bawiliśmy się w pirackie kalambury. Dostawaliśmy karteczki i każdy uczestnik pokazywał rekwizyty pirackie. Na zakończenie wyjaśnialiśmy pirackie powiedzonka – było dużo śmiechu. Zjedliśmy również ze smakiem przygotowany poczęstunek.

Kapitan Hak skompletował też swoją załogę. Zgłosiło się siedmioro śmiałków gotowych wyruszyć z nim na morskie podboje. Byli to: Hak, Leo, Orbit, Jack, Merlin, Sean oraz Silver. Piraci musieli wykonać własnoręcznie swoją wizytówkę z imieniem. Następnie złożyli uroczystą przysięgę "pasowania na pirata". Zaprzysiężona załoga wykonała piracką flagę, o którą walczyli z załogą kapitana Silvera. Wygrała drużyna kapitana Haka. Na zgodę wszyscy wypili herbatkę o smaku rumu – jak na prawdziwych piratów przystało.

wa1wa2wa3

Dzisiaj załoga Kapitana Haka podniosła kotwicę i wypłynęła na podbój mórz. Poznaliśmy historię nastraszliwszego korsarza – Czarnobrodego, a następnie popłynęliśmy na Karaiby w poszukiwaniu skarbu, który został przez niego ukryty. Załoga przygotowała statek o nazwie Czarna Perła, wyposażyła go w niezbędne elementy i przedmioty. Nie mogło też zabraknąć mapy, która prowadzi do ukrytej skrzyni złota.

wa4wa5

wa6wa7

Dzisiejsze zajęcia przebiegały pod hasłem "Tajemnice głębin morskich, czyli przygoda na dnie oceanu". Uczestnicy wyruszyli wraz z kapitanem Nemo na Wyspy Karaibskie. Żeglarze, przygotowując się do rejsu, skrupulatnie opracowywali mapę. Symbolem naszego dzisiejszego rejsu był rekin o imieniu Zębatek. Sięgnęliśmy również do słownika terminów żeglarskich, aby poznać znaczenie słów niezbędnych do naszej wyprawy.

wa8wa9wa10

Załoga kapitana Nemo chciała dopłynąć na bezludną wyspę Cziki-Cziki. Zebrali się i zaplanowali swój daleki rejs. Najważniejszy jest oczywiście okręt podwodny, który trzeba zbudować i odpowiednio wyposażyć na długą i niebezpieczną wyprawę. Skomplikowane przedsięwzięcie powiodło się dzięki wysiłkowi całej załogi – okręg został przygotowany do wypłynięcia, a nazwano go Nautilus. W ramach odpoczynku zmęczona załoga rozegrała partyjkę gier planszowych.

Filia Nr 6 - Niwka

f6af6b

f6cf6d

W Filii nr 6 - Niwka uzgodniliśmy nazwę naszego Klubu Młodego Podróżnika - nazywa się AZYMUT, czyli z języka arabskiego „prosta droga". Obejrzeliśmy piękne zamki ze Szlaku Orlich Gniazd w Ogrodzieńcu, Pieskowej Skale, Pilicy, Olsztynie k/Częstochowy, Mirowie i Bobolicach. Poznaliśmy legendę o duchu Bladolicej z bobolickiego zamku. Następnie wyruszyliśmy wraz z Wisłą do największego zamku krzyżackiego w Europie – do Malborka. Obejrzeliśmy inne zamki krzyżackie i poznaliśmy legendę ducha komtura krzyżackiego i mieszkańca zamku krzyżackiego w Gniewie Zygmunta von Ramungena. Obejrzeliśmy stroje ludowe: krakowski, kaszubski, warmiński, oraz podawaliśmy przykłady potraw regionalnych z regionów. A następnie zakończyliśmy nasze zajęcia, malując zamki średniowieczne.

Członkowie klubu AZYMUT poznawali również zasady korzystania z kompasu. Uczyliśmy się kierunków oznaczonych na tarczy kompasu N, S, W, Z, a następnie sprawdzaliśmy na planie miasta Sosnowca, w którym kierunku od centrum miasta jest siedziba naszego klubu. Poznawaliśmy rodzaje map turystycznych, rodzaje skal kartograficznych i uczyliśmy się, jak obliczać trasę, jaką mamy do przebycia od punktu wyjścia do punktu docelowego. Poznawaliśmy legendę mapy turystycznej i oznaczenie punktów na wysokości, czyli gęstość poziomic. Potem poznawaliśmy znaki topograficzne, będące wykorzystywane do zabaw w podchody.

 niw1niw2niw3

W Filii nr 6 - Niwka wyruszamy na Ocean Spokojny, bo chcemy zwiedzić wyspy Polinezji: Hawaje, Nową Zelandię, Wyspę Wielkanocną, Fidżi i Samoa. Odpowiada nam klimat międzyzwrotnikowy i bujna, przebogata roślinność, a najbardziej zachwycił nas zwyczaj obdarowywania przyjezdnych wieńcami z pachnących kwiatów. Na Hawajach nazywa się taki wieniec Lei. Naprawdę to sami musimy go sobie zrobić, bo nasza podróż jest tylko wirtualna.

f6d

Podróżnicy z Klubu AZYMUT (Filia nr 6) relacjonują: dzisiaj jesteśmy w gościnie u pokojowo nastawionych do nas Indian z dżungli amazońskiej, z plemion Tukano, Pirana, Tupi, Ge i Guarani. Tubylcy pokazali nam dmuchawkę do polowań i zaprezentowali bogactwo świata roślin i zwierząt lasu deszczowego. Pokazali nam także sposób wykonania i barwy swoich malowanych na uroczystości plemienne ciał. Następnie zwiedzaliśmy ogromne piramidy dawnych Majów, Azteków i Inków. A na końcu z lotu ptaka oglądaliśmy bajeczne wodospady Iguazu leżące na pograniczy Brazylii i Argentyny. Jako podsumowanie namalowaliśmy wizerunki lasu deszczowego.

niw4niw5niw6

Filia nr 6 - dzisiaj członkowie Klubu AZYMUT wyruszyli do Ameryki Północnej, by spotkać prawdziwych Indian, takich jak Winnetou, wódz plemienia Apaczów. Dowiedzieliśmy się, jak dużo było tam plemion indiańskich, nim przybył zły, biały kolonizator i zabrał rdzennym mieszkańcom ziemie, wybił bizony, a tych, którzy pozostali, zamknął w rezerwatach. Ale nim przybyli biali, życie plemion indiańskich było fascynujące. Z tej okazji wykonaliśmy maski indiańskie (przerażające), by w nich odstraszyć najeźdźców.

f6ff6e

f6gf6h

Dzisiaj obecni na spotkaniu członkowie Klubu AZYMUT mieli ostatnie spotkanie z Indianami Ameryki Północnej. Tym razem budowaliśmy indiańskie tipi i kończyliśmy naszą makietę wioski indiańskiej. Bez skromności mówiąc – jest śliczna. Włożyliśmy dużo pracy, bo musieliśmy też zbudować jezioro, posadzić drzewo, zasadzić zielone krzewy, a na końcu rozpalić ognisko. Żegnamy się z Indianami i wyruszamy znowu na szlak...

niw7niw8niw9

Na środowe spotkanie, do Klubu Młodego Podróżnika „Azymut" przybyli: Kacper, Kaja i Laura. Czekało na nich do rozwiązania mnóstwo zagadek i rebusów związanych z morzem i morskimi przygodami, oraz krzyżówka, gdzie pomocna okazała się tablica multimedialna. Poznaliśmy też różne rodzaje statków: okręty, żaglowce, tratwy, barki, kajaki. Dowiedzieliśmy się także dużo o tym jak powstaje statek, od projektu do wodowania. W międzyczasie powstały także prace przedstawiające statki, które zasilą naszą letnią galerię.

niw10niw11niw12

W piątek na naszych podróżników z klubu „Azymut" czekało zadanie plastyczne: wyklejaliśmy z bibuły mieszkańców morskich głębin. Ośmiornice, kolorowe ryby, rozgwiazdy, a nawet żółw nabrały kolorów i ozdobiły naszą wakacyjną galerię! Na zdjęciach dowody naszej wakacyjnej przygody!

niw13niw14niw15

Na środowym spotkaniu w Klubie „Azymut" stawiło się pięciu małych podróżników: Kaja, Kacper, Agatka, Liliana i Laura. Rozmawialiśmy o piratach. Poznaliśmy ich historię: kim byli, jak żyli, jak wyglądali. Dowiedzieliśmy się kim byli najsłynniejsi piraci, oraz piratki w historii. Wykonaliśmy maski piratów oraz pirackie flagi z obowiązkową trupią czaszką.

Biblioteka Dziecięca D1

  d1ad1b

d1cd1d

Tegoroczne wakacje w Bibliotece Dziecięcej rozpoczęliśmy od wędrówki po Polsce. Każdy uczestnik otrzymał Legitymację Łowcy Przygód. Założyliśmy klub podróżnika o nazwie Tropiciele. Dzieci zapoznały się z mapą Polski i jej legendą. I wędrowaliśmy od Tatr do Bałtyku, poznając ciekawe miejsca, zabytki i legendy związane z danym regionem.

Na drugim spotkaniu nasi uczestnicy poznali zasady bezpiecznego biwakowania i wspólnie wyposażyli plecak podróżnika. Z tak przygotowanym plecakiem wyruszyliśmy z namiotami na makietowe pole biwakowe.

d1ed1fd1g

Biblioteka Dziecięca - w poniedziałek z pola namiotowego Klub "Tropicieli" wyruszył szlakiem ciekawych miejsc turystycznych w naszym kraju. I tak nasi "Tropiciele" wykonywali miniaturki zabytków i ciekawostek dotyczących miast Polski, umiejscawiając je na mapie. Poruszając się z południa na północ dotarliśmy nad morze do Gdańska, skąd wyruszamy w morską podróż. A co nas tam spotka?

d1hd1id1j

Tu Klub "Tropicieli". Długo trwał nasz rejs z portu gdańskiego. I kiedy myśleliśmy, że to już kres naszej podróży, bo na horyzoncie pojawił się zarys lądu, rozszalał się sztorm. Nasz statek "Tropiciel" rozbił się na podwodnych skałach. Całej załodze udało się szczęśliwie dotrzeć do brzegu. Po krótkim wypoczynku, poszliśmy zbadać teren i stwierdziliśmy, że jest to wyspa. Ale jaka - zamieszkana czy bezludna? Wykonaliśmy jej makietę. Co nas dalej czeka?

d1kd1ld1m

Tu Klub "Tropicieli" na bezludnej wyspie. Dzięki stworzonej makiecie przeszliśmy ją wzdłuż i wszerz. Okazało się, że na południowym krańcu wyspy mieszka niewielkie plemię, z którym udało się nam zaprzyjaźnić. Tubylcy pokazali nam, które rośliny są jadalne, jak zdobywać pożywienie, zbudować solidne schronienie i zaprosili nas na plemienną ucztę i tańce. Po kilku dniach na horyzoncie pojawił się statek, który nas zauważył i zabrał na pokład. Ruszamy dalej po następną przygodę.

d1nd1od1p

14 lipca 2014 roku Klub "Tropicieli" zawitał wraz z załogą statku, który ocalił nas z bezludnej wyspy, do miasta portowego Aleksandria w Egipcie. Hura, jesteśmy w Afryce! Z portu jest niedaleko na największą pustynię świata Saharę i do Kairu, gdzie można zobaczyć sztukę starożytnych Egipcjan, wielkie piramidy, mumie i inne cuda. Lecz zanim wybierzemy się na pustynię, nasz wynajęty przewodnik opowiedział nam o roślinności, zwierzętach, nomadach ciągle wędrujących przez pustynię i o Tuaregach (Synach Błękitnego Nieba lub Błękitnych Piratach Pustyni). Później, na podstawie opowieści przewodnika, stworzyliśmy obraz, a za dwa dni wyruszamy pod piramidy.

D1008 minD1009 min

D1010 minD1012 min

16 lipca 2014, Klub "Tropicieli" - dzisiaj szykujemy się do wyprawy na pustynię, gromadzimy ekwipunek, wynajęliśmy wielbłądy, szykujemy stroje nomadów, a o zachodzie słońca podziwialiśmy grę kolorów na pustynnych piaskach. Dlatego też by upamiętnić te chwile, stworzyliśmy własne piaski pustyni w szklanych naczyniach, a w piątek wyruszamy z karawaną w kierunku piramid, aby zobaczyć trwające do tej pory pozostałości wielkiego państwa Starożytnego Egiptu.

d1rd1s

d1td1u

Biblioteka Dziecięca - Dzisiaj zwiedzaliśmy piramidy, przed wejściem do nich siedział dumny Sfinks. Uczestnicy naszej karawany postanowili uwiecznić we własnych szkicownikach znajdujące się we wnętrzach mumie i ścienne rysunki. Poznali również egipskie hieroglify, a jeden z naszych wędrowców za ich pomocą zapisał nazwę naszego klubu.

d1vd1w

d1xd1y

Klub Tropicieli opuścił dziś pustynię. Na pożegnanie wszyscy wędrowcy pięknie podziękowali pustynnym wierzchowcom, dzięki którym podróż była mniej męcząca. Każdy w swoim szkicowniku uwiecznił swojego wielbłąda. Przed nami następna wyprawa. Ruszamy na kolejny kontynent - do Ameryki Południowej.

bd1bd2bd3

Tropiciele po raz pierwszy ujrzeli dziś dżunglę. Ich oczom ukazały się palmy kokosowe, bananowce i inne piękne rośliny. A powitały ich wszędobylskie papugi o niesamowitym ubarwieniu. Zmęczeni podróżą postanowili dziś nie zapuszczać się w głębsze rejony lasu, zostawiając sobie przygody na kolejny dzień. Ciekawe co ich tam czeka...

bd6bd4

bd5bd7

Dżungla przywitała nas ulewnym deszczem. Miejscowy przewodnik opowiedział nam, w jaki sposób Indianie zaklinają deszcz. Zdolni Tropiciele natychmiast postanowili wykonać kije deszczowe, aby zła pogoda nie przeszkodziła im w dalszej podróży. Wędrując w głąb dżungli spotkaliśmy wiele charakterystycznych dla tego obszaru zwierząt - wśród nich... olbrzymią anakondę!

bd8bd9bd10

Tropiciele opuścili już amazońską dżunglę i wyruszyli w rejs po Morzu Karaibskim. Początkowo podróż przebiegała w miarę spokojnie, gdy nagle... na horyzoncie pojawiły się czarne bandery pirackie... Tym razem udało nam się uciec przed niebezpieczeństwem. Czy na długo?

bd11bd12

bd13bd14

Niestety... Tropiciele nie uniknęli spotkania z groźnymi - jak się im wydawało - piratami. Okazali się jednak wyjątkowo łagodni i przyjaźnie nastawieni do przybyszów z Europy. Na tyle zainteresowały ich opowieści o naszym kraju, że pożyczyli nam swoje stroje, byśmy i my mogli poznać ich groźźźźźźne zwyczaje! Nasi podróżnicy chyba nie wyglądają na przestraszonych? Chwilę tu pobędziemy. Być może jakiś przyjazny piracki statek zabierze nas w dalszą podróż?

Filia Nr 10 - Kazimierz Górniczy

f10af10bf10c

f10df10e

f10ff10g

Filia nr 10 - Kazimierski Klub Podróżnika swoje podwoje otworzył w pierwszą środę lipca. Założyciele: Kasia, Mikołaj i Amielia nadali mu nazwę "Czerwony trampek". Klub "Czerwony trampek" zyskał nowych podróżników i to tych najmłodszych, a ci starsi wykonali dekoracje zachęcające do odwiedzin w Klubie. Na trzecim spotkaniu młodzi podróżnicy z Kazimierza Górniczego wykonali dla siebie niezbędne w podróży akcesoria: lornetki, lunety, kompasy oraz identyfikujące ich odznaki.

ka1ka2ka3

ka4ka5

Młodzi podróżnicy z Klubu "Czerwony trampek" (Filia nr 10) zapoznali się z przygodami Poldka i Dudusia, z książki pt. "Podróż za jeden uśmiech". Na wzór bohaterów sami postanowili wyruszyć w podróż po Polsce. Wykonali charakterystyczne dla wielu miast polskich symbole. Odnaleźli wybrane miejscowości na mapie i zaznaczyli na niej właściwe kierunki geograficzne.

ka6ka7

ka8ka9

Filia nr 10 - Klub Podróżnika "Czerwony trampek" z Filii w Kazimierzu dotarł na bezludną wyspę, gdzie królował Robinson Crusoe. Spotkanie podróżników rozpoczęło się od układania robinsonowych puzzli. Następnie klubowicze postanowili wykonać postać Robinsona. Długo myśleli nad wyglądem naszego bohatera z wyspy. Jego ostateczny wygląd nadali mu Kasia, Amelia, Mikołaj i Weronika. Spotkania z Robinsonem nie opuścili także nasi najmłodsi podróżnicy: Kinga, Nikola i Wiktoria, którzy wykonali bezludną wyspę według swojego pomysłu.

ka8ka9

ka10ka11

Któż z nas nie marzył o byciu piratem? Pewnie wielu, ale nie wszystkim to marzenie się spełniło. Na szczęście takie spotkanie poświęcone piratom z Wyspy Płonące Szczyty przygotowała Filia nr 10. Dużo radości sprawiło dzieciakom wykonanie bandery pirackiej, a dodatkową atrakcją było zrobienie wspólnego zdjęcia z Piratem Pestką.

DSCN0631 minDSCN0633 min

DSCN0634 minDSCN0641 min

Nasi uczestnicy z Klubu "Czerwony trampek" kolejne pirackie zajęcia rozpoczęli od stworzenia niezwykłej Mapy Skarbów. Będzie ona ich prowadziła w różne ciekawe, zaczarowane miejsca, które można odnaleźć tylko w Filii nr 10.  Aby dotrzeć do Komnaty Dalekich Skarbów, nasi młodzi podróżnicy muszą przebyć trudne i niebezpieczne obszary m.in.: Rzekę Topielców, Cmentarzysko Słoni, Wulkan Smoków, Jezioro Bliźniacze, Krainę Palmowych Marzeń i wiele innych. Największą trudność może im sprawić Przesmyk Wiedźmina i Wyspa Czaszki Demonów. Jednak nasi podróżnicy poradzili sobie świetnie z wykonaniem tego zadania, tworząc niesamowitą Mapę Skarbów.

k12k13k14

Wakacyjne zajęcia w Filii nr 10 tętnią życiem. Na kolejne spotkanie przybyła liczna grupa naszych najmłodszych czytelników, którzy wykonali przepiękne obrazki przedstawiające piaski pustyni. Dzieciaki z dużą starannością pracowały nad swoimi pracami malując farbami, wycinając i wydzierając. Wszystkie prace utworzyły oryginalną galerię.

k12k13k14

k15k16

Klub "Czerwony Trampek" z Filii nr 10 swoją kolejną podróż rozpoczął zwiedzając Afrykę. Na wakacyjnym spotkaniu nasi młodzi podróżnicy postanowili wykonać niezwykłe afrykańskie maski. Pierwszym krokiem do pracy było zapoznanie się "w pigułce" z kulturą i tradycją czarnego lądu. Dzięki swojej wyobraźni nasi klubowicze za pomocą tektury, farb, wełny, plasteliny i koralików wykonali piękne maski. Każda z nich pochodziła z innego plemienia. Oprócz tego wykonano oryginalne zwierzęta: słonia, żyrafę i bawoła. Zajęcia były bardzo wyczerpujące dla młodych podróżników, dlatego zakończenie spotkania nie obyło się bez słodkości.

k17k18

k19k20

Kolejny tydzień w Klubie "Czerwony Trampek" w Kazimierzu Górniczym upłynął pod hasłem "Grajlandia". W tym dniu nasi podróżnicy byli całkowicie zrelaksowani. Klubowicze uczestniczyli w układaniu puzzli o różnej tematyce, grach edukacyjnych i komputerowych. Quiz "Dlaczego koty mają wąsy" to super zabawa w zadawanie pytań z geografii, biologii i literatury. Młodzi podróżnicy świetnie dawali sobie radę z trudnymi pytaniami. Szczególnym zainteresowaniem było układanie puzzli: "W pustyni i w puszczy", "Księga dżungli", "Indianin" i inne. Ten dzień pozwoli klubowiczom nabrać wiele sił i pomysłów przed następnymi spotkaniami.

k21k22

k23k24

Fascynacja i wędrówka po czarnym lądzie sprawiła, że grupa podróżników z Filii nr 10 wykonała lwa, żyrafę oraz tygrysy. Młodzi klubowicze zapoznali się również z mapą Afryki i jej ciekawymi miejscami. Kolejne spotkanie poprowadzi podróżników z Klubu "Czerwony Trampek" do kolorowego świata egzotycznych motyli.

k25k26

k27k28

Klub "Czerwony Trampek" odwiedziła liczna grupa najmłodszych podróżników. Ich zamiłowanie do wierszyków Tuwima spowodowało, że nasi klubowicze z dużym zapałem wykonali rysunek Murzynka Bambo. Prace dzieci utworzyły piękną galerię, a na zakończenie biblioteczni podróżnicy mieli również czas na zdjęcie z afrykańskim wężem.

k29k30k31

k32k33

Dzisiejszy dzień w naszym Klubie "Czerwony trampek" rozpoczął się wędrówką po dżungli, w której młodzi podróżnicy odkryli egzotyczny świat motyli. Dzięki swoim zdolnościom plastycznym dzieci wykonały z papieru i drucików kreatywnych kolorowe motyle. Efekt pracy, którą wykonały przysporzył im wiele radości.

ka12ka13

ka14ka15

Podróżnicy z Kazimierza Górniczego zapoczątkowali wyprawę spływem od wioski indiańskiej Anama Bay. Podróż indiańskim canoe stała się ich wyjątkowym środkiem lokomocji, który wykonali własnoręcznie. Młodzi klubowicze użyli do tego lekkiego materiału malując canoe w indiańskie symbole. Biblioteczni podróżnicy mają jeszcze szereg ciekawych pomysłów na dalsze swoje wyprawy w różne tajemnicze zakątki świata.

k34k35

k36k37

Po miesiącu podróży nasi klubowicze zawędrowali na Przystanek "Odpoczynkowo". W czasie podróży dołączyli nowi członkowie, którzy dzięki grze planszowej "Sombrero i melonik" poznali regionalne stroje z całego świata. Dodatkową atrakcją dla podróżników z Klubu "Czerwony Trampek" były siecio - rebusy.

Filia Nr 11 - Ostrowy Górnicze

f11af11b

Zajęcia dla dzieci w Filii nr 11 - Ostrowy Górnicze upłynęły pod hasłem - "młodzi rozbitkowie". Morze wyrzuciło na razie dwóch rozbitków. Dziewczynki musiały zbudować szałas, rozpalić ognisko i poszukać pożywienia. Rozbitkowie założyli również pamiętnik podróżnika. Do następnych przygód!

f11cf11df11e

Filia nr 11 - ostrowianie przebywają drugi dzień na bezludnej wyspie. Dzieci piszą w dzienniku: zrobiliśmy zupę krabową, upiekliśmy ryby w kociołku. Rozbudowaliśmy szałas i zbudowaliśmy tratwę, aby wrócić do domu. Pchani wiatrem po przygodzie na wyspie wracamy do domu.

f11ff11gf11h

Filia nr 11 - piątkowe spotkanie upłynęło pod znakiem "uciekamy przed ludożercami". W pośpiechu zbudowaliśmy tratwę, maski dla niepoznaki oraz list w butelce z prośbą o pomoc. Na koniec mały konkurs geograficzny na umilenie czasu. Może dopłyniemy na pustynię, do zobaczenia.

f11if11jf11k

Ostrowianie w poniedziałek przeżyli najszczęśliwszy dzień w swoim życiu. Uratowali się z bezludnej wyspy, lecz teraz są na pustyni. Dzieci piszą w dzienniku: "można powiedzieć, że wpadliśmy z deszczu pod rynnę". Na pocieszenie dzieci wykonały makietę pustyni, z oazą, zwierzętami, Sfinksem, piramidami. Mają teraz nadzieję, że fatamorgana nie wprowadzi ich w błąd i dotrą do kolejnego celu.

f11lf11m

f11nf11o

Ostrowianie pędząc przez pustynię spotkali po drodze wioskę beduinów. Dostali od nich  wodę i jedzenie. Minęli kilka grobowców faraonów. Zrobili sarkofag, mumie oraz piaski pustyni w słoiczkach. Na koniec zajęć nauczyli się hymnu. Były także zagadki o zwierzętach pustyni i roślinach.

f11pf11r

W piątek ostrowianie zakończyli niepowtarzalną przygodę na saharze. Poznali plemiona afrykańskie, ich kulturę, zwyczaje. Zrobili swoją biżuterię oraz strój do wykonania tańca rytualnego. Zabawy nie było końca.

f11sf11t

f11uf11w

"Ratunku piraci". Ostrowianie dzisiaj czytali fragmenty książki "Wyspa skarbów". Dzieci napisały w dzienniku: "Śpiewaliśmy szanty przy rumie, zrobiliśmy miecze, lornetki, strój pirata (czapka, pasek, opaska na oko), stworzyliśmy mapę skarbów. Możemy teraz wypływać w morze w poszukiwaniu skarbów. Ahoj przygodo!".

f11vf11x

f11yf11z

W piątek zakończyliśmy przygodę z piratami. Ostrowianie robili kuferki na skarby. Biżuterię (korale, kolczyki, korony) zapakowali na statek i odpłynęli w siną dal. Do następnego razu.

os1os2os3

W poniedziałek ostrowianie statkiem podwodnym zwiedzali świat zwierząt i roślin pod wodą. Zobaczyli rafę koralową, ryby małe i duże, delfiny, czarne, białe, szare, koniki morskie, kraby, ośmiornice oraz rośliny, muszle itd. Do następnego razu.

os4os5os6

W środę załoga statku podwodnego NEMO z Ostrów w dalszym ciągu oglądała świat roślin i zwierząt pod wodą, płynąc w nieznane. Wciąż jednak jest nadzieja na zobaczenie choćby kawałka lądu. A hoj przygodo.

 Filia Nr 12 - Porąbka

f12af12bf12c

Młodzi podróżnicy z Filii nr 12 dotarli na bezludną wyspę. Zaznaczyli plasteliną na mapie trasę wędrówki oraz najciekawsze miejsca do odwiedzenia i zastanawiali się jak przetrwać w tym dalekim i odludnym miejscu. A gdy w ruch poszły stare gazety, szary papier i bibuła, powstały kolorowe makiety wyspy.

f12df12ef12f

Na afrykańską przygodę w Filii nr 12 - Porąbka, wyruszył tylko jeden łowca przygód, który poznał życie i zwyczaje afrykańskich plemion oraz zwierzęta zamieszkujące ten kontynent. Powstał piękny pejzaż afrykańskiej sawanny, a nasz łowca upodobnił się do wojownika ubierając się we własnoręcznie zrobioną maskę i ozdoby z piór i koralików.

  Filia Nr 13 - Maczki

f13af13bf13c

W Filii nr 13 - Maczki wakacyjne zajęcia ruszyły pełną parą. Na pierwszych zajęciach założyliśmy Klub Młodego Podróżnika - Łowcy Superowych Przygód. Wszystkie dzieci, które przyszły na zajęcia, otrzymały legitymacje łowców przygód. Pierwsze zajęcia odbyły się pod hasłem "Wśród dzikiej przyrody, czyli przygoda w dżungli". Biblioteczni podróżnicy wykonali makietę dżungli oraz jej roślinność i zwierzęta.

f13df13ef13f

W Filii nr 13 - Maczki cały czas trwają wakacyjne zajęcia. Tym razem tematem zajęć były Tajemnice morskich głębin, czyli przygoda na dnie oceanu. Łowcy Superowych Przygód wykonali morskie akwarium oraz odbyli podróż w morskie głębiny, wykonując makiety głębin morskich. Z niecierpliwością czekamy na kolejne zajęcia. Do zobaczenia!

f13gf13hf13i

Kolejna wakacyjna podróż za nami. Tym razem zajęcia w Filii nr 13 - Maczki odbyły się pod hasłem Młodzi Robinsonowie, czyli przygoda na bezludnej wyspie. Łowcy Superowych Przygód wykonali makietę bezludnej wyspy, tratwę z rozbitkiem, można było także zobaczyć pływające delfiny. Udało nam się rozpalić ognisko, zbudować szałas, a na końcu odpocząć w cieniu palmy i skosztować czegoś smacznego. Już myślimy o kolejnej podróży. Do zobaczenia!

f13jf13kf13l

Łowcy Superowych Przygód z Maczek pozdrawiają z kolejnej podróży. Miło nam poinformować, że przybywają nam kolejne osoby, które chcą z nami podróżować. Tym razem byliśmy na Saharze. Młodzi podróżnicy wykonali makietę pustyni oraz afrykańskie safari z plasteliny, filcu i bibuły. Podczas zajęć zdobyliśmy wiele ciekawych informacji na temat pustyni i zwierząt tam żyjących. Na zakończenie naszej podróży były zagadki, gry logiczne, troszkę słodkości. Już szykujemy się do kolejnej podróży. Do zobaczenia!

f13mf13nf13o

Tym razem Łowcy Superowych Przygód z Maczek, zbierając siły do kolejnej podróży, mieli dzień gier planszowych i grali w ulubione gry. Młodzi podróżnicy wykonali również pocztówki z naszych podróży (może któraś do Was dotrze).
Pozdrawiamy i do zobaczenia!

ma1ma2

ma3ma4

Łowcy Superowych Przygód witają! Kolejne podróże za nami. Tym razem podczas jednej z naszych podróży robiliśmy biżuterię - kolorowe naszyjniki z koralików oraz pocztówki z naszych podróży. Kolejne zajęcia upłynęły pod hasłem Wyspa skarbów, czyli piracka przygoda. Wykonaliśmy piracką flagę i zdobyliśmy wiele ciekawostek na temat piratów i piractwa. Pozdrawiamy. Do zobaczenia!

Filia Nr 14 - Zagórze

f14af14bf14c

2 lipca odbyły się pierwsze zajęcia z cyklu "W 60 dni dookoła świata" w Filii nr 14 - Zagórze. Podczas spotkania dzieci założyły klub podróżnika, wymyśliły własne pseudonimy oraz własnoręcznie wykonały identyfikatory. Był też czas na zajęcia sprawnościowe, podczas których młodzi podróżnicy grali w kręgle oraz trafiali do celu. Na zwycięzców czekała słodka niespodzianka.

 f14df14e

f14ff14g

Drugi dzień zajęć w Filii nr 14 upłynął bardzo szybko. Dzieci wspólnie tworzyły pocztówkę z wakacji. W ruch poszły nożyczki i klej oraz fantazja. Końcowy efekt wypadł znakomicie.

f14hf14i

f14jf14k

W dniu dzisiejszym uczestnicy zajęć w Filii nr 14 wyruszyli w podróż na bezludną wyspę. Przed rozpoczęciem wyprawy wspólnie ustalone zostały normy i zasady obowiązujące na wyspie (kontrakt grupowy). Kolejnym etapem podróży było zaznajamianie się z rodzajami map i kierunkami świata. Po ćwiczeniach umysłowych przyszła pora na zajęcia plastyczne, podczas których młodzi Robinsonowie rozpoczęli budowę skrzyni rozbitka.

f14lf14m

f14nf14o

Podczas środowych zajęć młodzi Robinsonowie z Filii nr 14 kontynuowali swoją podróż po
bezludnej wyspie, podczas której wspólnymi siłami ukończyli budowę skrzyni rozbitka. Powstała ona z materiałów znalezionych na wyspie takich jak: drewniane patyczki, papierowy karton, farby, filc i klej.
Pomysłowość i wyobraźnia dzieciaków - bezcenna.

f14pf14rf14s

Filia nr 14 - Żeby podróżować po morzach i oceanach potrzebny jest środek lokomocji. Nasi mali podróżnicy pilnie tworzyli swoje tratwy. Efekt końcowy jak zwykle doskonały.

f14tf14uf14w

Poniedziałkowe zajęcia w Filii nr 14 upłynęły pod znakiem projektowania strojów tubylców. Młodzi podróżnicy wykazali się fantazją i zmysłem estetycznym. Efekty oceńcie sami.

f14vf14x

f14yf14z

za1za2

za3za4

Piątkowe zajęcia upłynęły pod hasłem piramid egipskich. Dzieci tworzyły własną bryłę piramidy, ozdabiały ją, a następnie wytężały swoje umysły w zagadkach i rebusach dotyczących starożytnego świata. Pod koniec zajęć obejrzały także zdjęcia z podróży po Egipcie.

za5za6za7

W upalny poniedziałek łowcy przygód z Filii nr 14 przenieśli się w zaczarowany świat bohaterów wakacyjnych podróży. Różnymi technikami tworzyli postaci ludzi i zwierząt zamieszkujących poszczególne kontynenty.

za8za9za10

Każdy prawdziwy pirat posiada pewne atrybuty, które odróżniają go od innych profesji. Na dzisiejszych zajęciach Filia nr 14 zamieniła się w piracką wyspę, na której dzieciaki tworzyły czapkę piracką oraz przepaskę na oko. Jak widzicie wyglądają okazale.

za11za12za13

W Filii na nr 14 odbył się dziś okrętowy dzień gier planszowych. Młodzi podróżnicy zmierzyli się z grami "Wyspa piratów" oraz "Podwodna przygoda". Po umysłowych potyczkach przyszedł czas na zabawę w znalezienie skarbu z ... zawiązanymi oczami. Jak przekonały się dzieciaki na własnej skórze nie było to proste zadanie. Ale najważniejsze, że zabawa była przednia!

za14za15za16

W Filii nr 14 odbyły się dziś zajęcia plastyczne. Z kolorowych paskow papieru powstała wakacyjna przeplatanka, która kojarzyła się dzieciom z różnymi przedmiotami: dywanem, szachownicą, tratwą. Całość dopełniła piękna ramka.

za17za18za19

W upalny lipcowy dzień w Filii nr 14 przyszła pora na podwodny ogród. Do stworzenia morskiego akwarium potrzebne były: muszelki, kamyczki, bibuła, przybory plastyczne, własnoręcznie zrobione rybki oraz...
dziecięca wyobraźnia.

 Filia nr 15 - Mec

 f15af15bf15c

Wystartowały tegoroczne wakacje, za nami pierwsze spotkanie z przygodą w Filii nr 15 – Mec. Na spotkaniu dzieci zapoznały się z zasadami podróżowania po Polsce. Przy wykorzystaniu tablicy multimedialnej zapoznały się z ciekawymi turystycznie miastami naszego kraju, ich zabytkami, kulturą i strojami. Następnie wykonały pracę plastyczną – mapę Polski z zaznaczeniem regionów geograficznych.

 f15df15gf15f

Na dzisiejsze spotkanie z przygodą do Filii nr 15 - Mec przybyły między innymi dzieci przebywające na półkoloniach letnich w Szkole Podstawowej nr 38 w Sosnowcu. Nasi milusińscy wykonywali miniaturki najsłynniejszych zabytków i ciekawostek dotyczących miast Polski, którymi uzupełniono naszą mapę. Nie zabrakło oczywiście słodkiego poczęstunku – słynnych pierniczków prosto z Torunia. Na zakończenie wykonano zdjęcie pamiątkowe całej ferajny.

F15hF15iF15j

Młodzi Robinsonowie w Filii nr 15 odkrywali jakie zwierzęta i przysmaki można znaleźć na bezludnej wyspie. Nie zabrakło burzy mózgów, co należy zabrać ze sobą w podróż na wypadek wylądowania w miejscu, gdzie trzeba liczyć tylko na siebie i własne umiejętności. Następnie wykonywali rybki, którymi można się pożywić. W środę wybierzemy się na wielkie łowy, ciekawe ile złowią nasi Robinsonowie? Po naszym spotkaniu, dzieci uczestniczyły w zajęciach świetlicowych grając w gry np. "Spadające małpki".

f15mf15kf15l

Mimo złej aury, nasi łowcy przygód z Filii nr 15 nie zawiedli. Do naszego klubu małych odkrywców "AWENE" przybyli dzisiaj uczniowie korzystający z półkolonii letnich w SP nr 38 w Sosnowcu. Z materiałów, które odnaleźli na bezludnej wyspie, wykonali wędki i łowili ryby, stare gazety posłużyły jako dywan, odnalezione sznurki, butelka i ołówek posłużyły do zabawy, która pokazała, że w grupie siła i wspólnie możemy wiele zdziałać. Następnie przybyli do nas czytelnicy zaprzyjaźnieni z biblioteką i wykonywali węże, które można spotkać na bezludnej wyspie. Na koniec spożyły wyspiarski przysmak - banany.

f15nf15of15p

Filia nr 15 - tym razem młodzi rozbitkowie wykonywali maski ludożerców, których spotkali na bezludnej wyspie. Potem czekał na nich "wyspiarski poczęstunek", który odkryli w skrzyni ukrytej we wraku statku odnalezionego na brzegu.

f15rf15sf15t

Filia nr 15 - łowcy przygód z klubu "Awene" wybrali się na Saharę – największą piaskownicę świata. Wykorzystując prezentację multimedialną, dzieci dowiedziały się, gdzie znajduje się Sahara oraz jakie gatunki roślin i zwierząt można tam spotkać. Dzisiaj rozpoczęto również wykonanie makiety pustyni – podstawę i kaktusy, które czasem można znależć w pobliżu oazy.

sahara001 minsahara016 minsahara003 min

Dalsza wędrówka po Saharze. Dzięki prezentacji dzieci poznały typy pustyni oraz przyjrzały się roślinności występującej na pustyni. Wykonaliśmy piramidy i wielbłądy – tak nieodzowne elementy kojarzące z pustynią. Nie mogło także zabraknąć pustyni.

f15uf15w

Łowcy przygód z klubu "Awene" zakończyli wykonanie makiety pustyni. Nasi klubowicze mieli także okazję spróbować jak smakuje kokos. Przygoda na Saharze dobiegła końca. Teraz pora na dalsze odkrycia.

me1me2me3

„Wyspa skarbów, czyli piracka przygoda" – Prezentacja multimedialna wprowadziła naszych śmiałków w fascynujący świat piratów. Dowiedzieliśmy się jak wyglądało codzienne życie piratów i ich podboje. Poznaliśmy książki o piratach. Mogliśmy zobaczyć jak wygląda piracka bandera, statek oraz atrybuty pirackie. My szykując się do wyprawy po skarb przygotowaliśmy skrzynie.

me4me5me6

Podczas wielu wędrówek po morzach i oceanach nasi piraci zgromadzili ogromny skarb i ukryli go w bezpiecznym miejscu. Jak wiadomo do każdego skarbu prowadzi mapa, a więc i nasi piraci stworzyli taką mapę, której pilnuje papuga Ara. Na koniec naszej wyprawy każdy pirat wykonał portret poszukiwanego "Jednookiego Jacka", który sieje postrach wśród wilków morskich, ograbiając ich ze zdobyczy.

me7me8me9

me10me11

Młodzi piraci zawinęli do portu Filii nr 15. Na brzegu odnaleźli list w butelce zostawiony przez "Jednookiego Jacka". Był to podstęp. Niestety młodzi adepci żeglugi morskiej wpadli w pułapkę, z której musieli się wykupić. Wykonywali ciężkie zadania, aby odzyskać swoją wolność. Poprzez współpracę udało im się powrócić na statek, w nagrodę za działanie w grupie zostali pasowani na prawdziwych piratów i mogli poszukiwać skarbu "Jednookiego Jacka" . Mapa prowadzącą do skarbu była niestety podzielona na części, więc kolejny raz nasza załoga musiała ze sobą współpracować. Aby otrzymać kolejne części mapy piraci musieli zaliczyć kilka umiejętności. Poszukiwacze skarbów wykazali się umiejętnością utrzymania się na kołyszącym statku, rozpoznawania okrętów, znajomością sygnałów morskich, itp. Po zaliczeniu wszystkich zadań, piraci skompletowali mapę i wyruszyli na poszukiwanie skarbu. Udało się go znaleźć, po czym został on sprawiedliwie podzielony między całą załogę. I nasi piraci wyruszyli w kolejną żeglugę szukając przygód.

me12me13

me14me15

Filia nr 15 rozpoczęła podwodną żeglugę. Na początek obejrzeliśmy prezentację morskich głębin. Piękno podwodnego świata zachęciło nas do podróży batyskafem. Aby móc przemierzać dna oceanów zbudowaliśmy łódź podwodną. Pierwszą napotkaną osobą w błękitach wód była piękna syrenka. Pomimo jej niezwykłej urody załoga batyskafu spragniona kolejnych przygód wyruszyła w dalszą podmorską żeglugę.

me16me17me18

me19me20

Kolejny raz łowcy przygód z Filii nr 15, wyruszyli w podmorską żeglugę. Wstępem do wyprawy głębinowej była prezentacja podmorskiej fauny i flory. Penetrując dno morskie natrafialiśmy na niezwykłe krajobrazy. Otworzył się przed nami cudowny świat zaginionych starych okrętów, zagubionych skarbów, a także baśniowych zamków. Zachwyceni obejrzanymi obrazami, chcieliśmy zatrzymać ten niezwykły świat. Efektem naszej pracy są makiety dna morskiego, które przypominają nam tę niezwykłą wyprawę.

Filia nr 17 - Pogoń

 f17af17bf17c

Klub Młodego Podróżnika pod "17" w Filii nr 17 - Pogoń rozpoczął swoją wakacyjną działalność. Pierwsze spotkanie odbyło się pod hasłem "Podróż za jeden uśmiech, czyli zwiedzamy Polskę z Poldkiem i Dudusiem". Wybrana została nazwa Klubu oraz wakacyjne pseudonimy. Podróżnicy działali w dwóch grupach: jedna wykonała makietę Polski z plastelinowymi symbolami różnych regionów Polski (smok wawelski, toruńskie pierniki), druga grupa udała się na wernisaż wystawy "Literaccy łowcy przygód na start" inaugurującej wakacje w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Sosnowcu.

f17df17ef17f

Klub Młodego Podróżnika Pod "17" wyruszył w drugą podróż po Polsce. Na chwilę zatrzymał się w Krakowie. Młodzi podróżnicy z zapałem wykonali elementy stroju krakowskiego - chłopcy krakuskę zwaną również rogatywką, dziewczynki natomiast kolorowe wianki. Chwilę rozrywki i emocji dostarczyła podróżnikom gra w kolory. Spotkanie zakończyło się wspólnym odśpiewaniem hymnu wakacyjnego.

f17gf17hf17i

Drugi tydzień wakacyjnej przygody rozpoczął się pod hasłem "Wyspa skarbów, czyli piracka przygoda". Globtroterzy z Klubu Młodego Podróżnika Pod "17" przygotowali pirackie akcesoria: flagę korsarza i część stroju pirata. Ćwiczyli sprawność i refleks niezbędne podczas pirackich rejsów.

f17jf17kf17l

Kolejny dzień wakacyjnych przygód w Klubie Młodego Podróżnika Pod "17" minął pod znakiem intensywnych przygotowań do kolejnego rejsu. Wykonano makiety okrętów pirackich oraz intensywnie ćwiczono refleks (gra w kolory), inteligencję (pirackie puzzle) oraz rzut kołem ratunkowym.

f17mf17n

f17of17p

Filia nr 17 - w ostatnim dniu pirackiej przygody, wykonano mapę bezludnej wyspy. Po zakotwiczeniu mapa ta miała nas doprowadzić do ukrytego skarbu. Poszukiwania były bardzo intensywne i po wielu trudach skarb, którym okazał się sznur białych pereł odnalazła najsprytniejsza piratka z załogi.

f17rf17sf17t

Klub Pod "17" następną przygodę przeżył wśród piasków pustyni. Karawana trafiła do afrykańskiej wioski. Aby upodobnić się do tubylców globtroterzy wykonali barwne stroje, nauczyli się zabawy dzieci Kye kye kule, zaprzyjaźnili się ze stadem Szalonych małp. Na zakończenie podróżnicy zostali poczęstowani regionalnymi wypiekami.

f17uf17w

Chwila oddechu dla naszych podróżników. Globtroterzy z Klubu Pod 17 spędzili wspólnie czas w Planszówkowej Akademii, ćwicząc refleks i szybkość skojarzeń. Świetna zabawa. Polecamy!

po1po2

Podróżnicy z Klubu Pod 17 opuścili już pustynię, by dotrzeć do dżungli. Niestety po drodze złapał ich sztorm. Najpierw zniszczeniu uległa rufa statku, potem dziób, a na końcu złamał się maszt. Z ocalałych resztek zaprawieni w bojach globtroterzy szybko zrobili kamizelki ratunkowe. Nadali sygnał SOS, niestety na horyzoncie pojawiła się bezludna wyspa. Ciekawe jak sobie na niej poradzą.

po3po4po5

Kolejny dzień na bezludnej wyspie przyniósł dużo emocji. Ocean wyrzucił na brzeg tajemniczy kufer, a w nim mnóstwo potrzebnych i mniej potrzebnych rzeczy. Rozbitków spod "17" szczególnie zafascynowały farby, dzięki którym mogli stworzyć projekt łodzi. Następnie udali się na plażę by szukać ukrytych "skarbów" w piasku.

po6po7po8

Przygoda na bezludnej wyspie dobiega końca. Jeszcze tylko ostatnie prace w zagrodzie Robinsona i czas ruszać w dalszą podróż. Na horyzoncie widać statek ratunkowy, który zabierze podróżników z Klubu pod "17" do dżungli.

po9po10

po11po12

Klub Podróżników pod "17" dotarł do dżungli. Młodzi globtroterzy poznawali zwierzęta tam zamieszkałe oraz wykonali tajemnicze maski szamańskie. Parno, duszno i wilgotno. Trwa aklimatyzacja, która potrwa tydzień.

po13po14

Żeby przetrwać w dżungli ważną rzeczą jest sztuka mistyfikacji i kamuflażu. Najlepiej wtopić się w tło. Podróżnicy z Klubu pod "17" wykonali wielokolorowe maski mające pomóc w oswojeniu dzikiej przyrody. Poznali i próbowali naśladować odgłosy dżungli oraz ćwiczyli hymn tubylców.

Filia Nr 19 - Milowice

f19af19bf19c

Podróżnicy z Klubu Złamanego Scyzoryka w Milowicach (Filia nr 19) po wielu dniach spędzonych na morzu, niestety, ale szybko zakończyli podróż jako rozbitkowie na bezludnej wyspie. Naśladując Robinsona Crusoe, zaczęli oswajać się z nowym miejscem: zbudowali szałasy i tratwy, zasiali warzywa w ogródku, rozpalili ognisko i w końcu poczuli się jak u siebie w domu. Ale czy długo tutaj będą mieszkać? Wkrótce się przekonamy.

f19df19e

f19ff19g

Czas na Bezludnej Wyspie, którą można odwiedzić w Filii nr 19 - Milowice, upływa nie tylko na obowiązkach: zdobywaniu jedzenia, gotowaniu, praniu i usprawnianiu życia codziennego. Są też chwile wolne, które nasi rozbitkowie umilają sobie różnymi przyjemnościami. W ostatni poniedziałek wszyscy uczyli się tworzyć obrazy z piasku.

f19hf19if19j

f19kf19l

Filia nr 19 - Nasi rozbitkowie wyruszyli na tratwach na szerokie morze. Dopłynęli do lądu, który też okazał się wyspą, ale nie była to wyspa bezludna. Zamieszkiwało ją dzikie plemię, od którego dzieci nauczyły się robić maski i instrumenty potrzebne do wykonania tańca rytualnego.

dzungla2 004dżungla2014 003dżungla2014 009

dżungla2014 010dżungla2014 018

Rozbitkowie z Bezludnej Wyspy w Milowicach coraz częściej odwiedzali plemiona zamieszkujące sąsiednie wyspy. Te wyprawy były bardzo pouczające. Wspólnie wykonali stroje mieszkańców dżungli: spódniczki wiązane na biodrach oraz obręcze na szyje z błyszczącymi kołami. Poznali też tajniki amuletów, które wykonali zgodnie z zasadami wiedzy magicznej. Szaman ozdobił im twarze tatuażami i tak z rozbitków stali się dziećmi dżungli.

mi1mi2mi3

mi4mi5mi6

W czasie kolejnych wypraw po okolicznych wyspach, podróżnicy z Klubu Złamanego Scyzoryka (Filia 19) wędrowali coraz bardziej w głąb dżungli. Zobaczyli wiele roślin i zwierząt zamieszkujących te tajemnicze miejsca na Ziemi. Najbardziej urzekły ich kolorowe motyle. Po powrocie na swoją wyspę wykonali podobizny tych pięknych owadów, aby mogli wciąż je podziwiać.

Filia Nr 20 - Stary Sosnowiec

F20aF20bF20c

Wakacje z przygodą rozpoczęte! Dziś do Klubu Młodego Podróżnika w Filii nr 20 - Stary Sosnowiec zawitały dzieci, które założyły klub pod nazwą Odkrywcy Przygód, wybrały wakacyjne pseudonimy i założyły Dzienniki Podróży.

f20df20ef20f

4 lipca Odkrywcy Przygód z Filii nr 20 udali się w daleką podróż - do Afryki. Mali podróżnicy poznali ciekawostki dotyczące Czarnego Lądu, największe rzeki, Saharę i zwierzęta, które tam żyją, a następnie wszyscy, wykorzystując papierowe rolki, wykonali postacie zwierząt - lwa i krokodyla.

 f20df20ef20f

Odkrywcy Przygód z Filii nr 20 odwiedzili miejsca, w których żyją papugi: Nową Zelandię, Nową Gwineę, Wyspy Oceanu Spokojnego, Azję, Australię, Amerykę Południową, Fidżi. Uczestnicy zajęć poznali ciekawostki o papugach oraz ich rodzaje: ary, kakadu, larysy, nimfy, ararauny, amazonki, konury, zwisogłówki, kakapo i inne. Wszyscy też wykonali papugi dowolną techniką plastyczną.

f20gf20hf20i

Klub Młodego Podróżnika w Filii nr 20 powiększył się o dwóch Odkrywców Przygód, którzy dziś odnajdywali ukryte skarby, układali puzzle, rozwiązywali łamigłówkami, rzucali do celu oraz ćwiczyli refleks grając w gry na tablicy multimedialnej, a następnie wybrali się w planszową "Wielką wyprawę", gdzie czyhało na nich wiele niebezpieczeństw: dzikie zwierzęta, burze piaskowe i kręte ścieżki wśród równikowej puszczy - jednak poradzili sobie znakomicie i szczęśliwie dotarli do mety.

f20jf20kf20l

f20mf20nf20o

"Wśród dzikiej przyrody, czyli przygoda w dżungli" - pod takim hasłem upłynęły piątkowe zajęcia w Filii nr 20. Odkrywcy przygód poznali egzotyczne palmy i motyle, a następnie wszyscy ochoczo zabrali się do ich wykonania.

 Odkrywcy Przygód z Filii nr 20 poznali także smak prawdziwej przygody. Niczym Poldek i Duduś z "Podróży za jeden uśmiech" wybrali się w podróż po Polsce, zwiedzając największe polskie miasta oraz ich zabytki i atrakcje turystyczne. Wyruszyli z Katowic poprzez Kraków, Kielce, Łódź, Warszawę, Olsztyn, Gdańsk, Szczecin, Poznań, Wrocław i Opole. Następnie stworzyli mapę, na której zaznaczyli trasę swojej podróży wraz z charakterystycznymi obiektami każdego miasta. Młodsi Odkrywcy Przygód wykonywali postać lwa afrykańskiego.

f20pf20rf20s

Zwiedziliśmy już dalekie lądy i piaski pustyni, teraz pora na bezkresne morze! Odkrywcy Przygód z Filii nr 20 wybrali się dziś w rejs po wielkiej wodzie i wykonali statki morskie. Na zakończenie zajęć wszyscy sprawdzali swoją wiedzę rozwiązując różnego rodzaju quizy na tablicy multimedialnej.

f20tf20uf20w

Młodzi Odkrywcy Przygód z Filii nr 20 poznali najciekawsze budowle świata, a następnie wykonali piękne przestrzenne Wieże Eiffla.

f20yf20z

"Cudze chwalicie, swego nie znacie" - quiz o Polsce. Młodzi podróżnicy z Filii nr 20 odpowiadali na pytania nt. fascynujących miejsc w Polsce, regionów Polski, cudów przyrody, a następnie wskazywali te miejsca na mapie.

ss1ss2

ss3ss4

Spakowanie plecaka na wycieczkę czy wyprawę kilkudniową to prawdziwa sztuka. Tej sztuki uczyli się Odkrywcy Przygód z Filii nr 20. Pakowanie plecaka rozpoczęli od przeglądu i selekcji rzeczy, które chcieli wziąć. Młodzi podróżnicy poznali wskazówki jak rozmieścić bagaż w plecaku, tak by mieć łatwy i bezproblemowy dostęp do rzeczy pierwszej potrzeby, a także jak rozmieścić wagowo bagaż by oszczędzić kręgosłup. Po spakowaniu plecaka, wszyscy uczestnicy zajęć wykonali dla siebie plecaki z kartonu.

ss

Uczestnicy zajęć brali udział w grze Scrabble. Tworzyli różne słowa, ale szczególnie punktowane były wyrazy związane z podróżami.

ss5ss6ss7

Młodzi Poszukiwacze Przygód z Filii nr 20 na ostatnich lipcowych zajęciach stworzyli maski dzikich zwierząt. Największą popularnością cieszył się wizerunek tygrysa.


Z życia filii

Życzenia dla Tatusiów

dt3

Filia nr 17

Wkrótce Dzień Ojca o czym nasi mali plastycy z Filii nr 17 - Pogoń pamiętali. Podczas popołudniowych zajęć własnoręcznie wykonali kolorowe kartki z najlepszymi życzeniami dla Tatusiów. Do laurek dołączyli breloczki w postaci miniaturek samochodu. Wszystkim Tatom życzymy wszystkiego co najlepsze w dniu ich święta.

Więcej…

Na Dzień Ojca

kuzkl1

Filia nr 3

Ostatni raz w tym roku szkolnym zawitały do nas dzieci z klimontowskiej świetlicy terapeutycznej. Na zorganizowanych przez nas zajęciach dzieciaki przygotowywały prezenty na zbliżający się wielkimi krokami Dzień Ojca. Były laurki–muchy i pięknie ozdobione wazoniki. Liczymy, że przygotowane z takim zapałem upominki spodobają się każdemu tacie.

Więcej…

Spotkanie z Braćmi Różalskimi

git1

Biblioteka Dziecięca "Tajemniczy Ogród"

Kolejne spotkanie w ramach "Kuźni Młodych Talentów" miało charakter muzyczny. Swoje umiejętności w Bibliotece Dziecięcej zaprezentowali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 – Piotr i Dawid Różalscy. Na początku goście mogli usłyszeć znane utwory dla dzieci, grane naprzemiennie przez obu braci, by potem przenieść się w krainę bardziej skomplikowanych utworów, granych także w duecie. Po prezentacji publiczność zadała młodym gitarzystom wiele pytań dotyczących ich gitarowych zainteresowań, na które Dawid i Piotr wyczerpująco odpowiedzieli. Na prośbę publiczności bracia dali także pokaz strojenia instrumentów. Na pytanie o to, czy od gitary też są wakacje – razem z mamą zdecydowanie odpowiedzieli: nie. Gitara zawsze z nimi jeździ jako najważniejszy bagaż.

Więcej…

Zdrowe odżywianie na wesoło

mle1

Biblioteka Dziecięca "Tajemniczy Ogród"

Miniony tydzień w Tajemniczym Ogrodzie przebiegał pod znakiem zdrowego odżywiania. A to za sprawą przypadającego w czerwcu Światowego Dnia Mleka oraz trwającego sezonu truskawkowego. Okazuje się, że dzieci bardzo lubią mleko (i szczególną sympatią darzą dające je krówki), jeszcze bardziej truskawki. A najbardziej połączenie obu produktów!

Więcej…
Joomla templates by Joomlashine