Niedziela z… Krzysztofem Zanussim

Zanussi plakat

Zapraszamy 23 czerwca!

Miejska Biblioteka Publiczna w Sosnowcu serdecznie zaprasza na wyjątkowe spotkanie z jednym z najwybitniejszych polskich twórców filmowych – Krzysztofem Zanussim. W niedzielę 23 czerwca 2019 rozpoczniemy o godz. 16.00 spotkaniem z reżyserem i promocją książki „Życie rodzinne Zanussich", które poprowadzi autorka publikacji – Barbara Gruszka-Zych. Następnie...

...zaprezentowany zostanie najnowszy film w reżyserii zaproszonego gościa – „Eter". Spotkanie odbędzie się w Auli Zagłębiowskiej Mediateki przy ul. Kościelnej 11. Wstęp wolny.

Uczestnicy spotkania będą mieli możliwość zakupu promowanej książki.

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, Organizator zastrzega sobie prawo do zamknięcia imprezy w przypadku zbyt dużej frekwencji.

Krzysztof Zanussi (ur. 1939 w Warszawie) – polski reżyser i scenarzysta filmowy, teatralny i telewizyjny, producent filmowy, publicysta, pedagog oraz filozof. Od 1980 roku dyrektor Studia Filmowego „Tor".

Członek wielu organizacji i stowarzyszeń zrzeszających artystów, m. in.: Stowarzyszenia Filmowców Polskich (1971-83), Rady Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych (1975-77), Komitetu Kinematografii, Stowarzyszenia Pisarzy Polskich czy Stowarzyszenia EUROVISIONI. Autor książek o tematyce filmowej. Wykładowca wielu uczelni filmowych, m. in.: PWSTiF w Łodzi, National Film School w Wielkiej Brytanii, Uniwersytetu Columbia w Nowym Jorku. Reżyseruje m.in. w teatrach w Mediolanie, Rzymie, Palermo, Syrakuzach, Bonn, Moskwie, Bremie, Bazylei. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród i odznaczeń, m. in.: nagrody „David di Donatello", Krzyża Komandorskiego z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Chevalier d'l'Ordre des Arts et des Lettres (Francja), Św. Jerzego w Moskwie, odznaczenia Krzyża Oficerskiego Orderu Zasługi Republiki Włoskiej.

W jego dorobku reżyserskim znajdują się filmy telewizyjne oraz 28 filmów pełnometrażowych, m. in.:

• Struktura kryształu (1969),
• Iluminacja (1972),
• Bilans kwartalny (1974),
• Barwy ochronne (1976),
• Z dalekiego kraju (1981),
• Paradygmat (1985),
• Gdzieśkolwiek jest, jeśliś jest ... (1988),
• Życie za życie. Maksymilian Kolbe (1991),
• Cwał (1995),
• Brat naszego Boga (1997),
• Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową (2000),
• Persona non grata (2005),
• Serce na dłoni (2008),
• Rewizyta (2009),
• Obce ciało (2014),
• Eter (2018).

„Życie rodzinne Zanussich" to pierwsza książka pokazująca dotąd mało znane życie prywatne Krzysztofa Zanussiego i jego żony Elżbiety. Tę sferę wybitny reżyser przez lata otaczał dyskrecją. Jego legendarna powściągliwość i arystokratyczny dystans sprawiają, że jest osobowością nie dającą się zamknąć w żadnym schemacie. Książka Barbary Gruszki-Zych pozwala jednak dotknąć tajemnicy Zanussiego, którą w dużym stopniu pomaga odkryć jego żona Elżbieta. Tytuł tym bardziej zasługuje na uwagę, że w tym roku reżyser świętuje swoje 80. urodziny.

„Eter" (2018) - Początek XX wieku, obrzeża Cesarstwa Rosyjskiego. Doktor podaje śmiertelną dawkę eteru młodej kobiecie, którą pragnie uwieść. Ucieka. Znajduje zatrudnienie w austriacko-węgierskiej twierdzy, gdzie kontynuuje swoje eksperymenty z eterem. Ich celem jest uśmierzenie bólu, ale też manipulowanie ludzkim zachowaniem.
Czas projekcji – 1:57:00

Zanussi plakat

Bibliożercy 2018/2019

Z życia filii

Ten rok był wyjątkowy!

mwa1

Filia nr 19

Zbliżają się wakacje i zakończyły się już zajęcia edukacyjne dla naszych kochanych dzieci z Przedszkola nr 11 w Sosnowcu. A w tym roku szkolnym mówiliśmy o wielu ciekawych rzeczach. Z okazji Roku Moniuszkowskiego poznaliśmy smutną historię Halki, muzykę kompozytora, polskie tańce oraz stroje: szlachecki i góralski. Tylu rzeczy można się nauczyć od pana Moniuszki! Dzieciaki jednogłośnie wybrały strój i taniec góralski jako ten fajniejszy i wykonały kolorowanki z Góralami.

Więcej…

Bezpieczne wakacje - ważna sprawa

bwss1

Filia nr 20

W Filii nr 20 - Stary Sosnowiec po raz kolejny odbyła się lekcja pt. "Miej oczy otwarte - bezpieczne wakacje", w której wzięły udział dzieci z Przedszkola nr 15 - grupa "Sowy". W pierwszej kolejności poruszyliśmy temat podstawowych zasad bezpieczeństwa w podróży, nad morzem, w górach, nad jeziorem oraz w lesie. Rozmawialiśmy o różnych niebezpiecznych sytuacjach, które mogą się wydarzyć podczas letniego wypoczynku oraz o sposobach ich unikania np. zgubienia, kontaktu z nieznanymi zwierzętami czy zachowania podczas upałów lub burz.

Więcej…

"Najpiękniejsza ilustracja do książki"

wko1

Filia nr 20

W Filii nr 20 - Stary Sosnowiec odbyło się uroczyste wręczenie nagród dla laureatów Międzyszkolnego Konkursu Plastycznego pt. "Najpiękniejsza ilustracja do książki" organizowanego przez Szkołę Podstawową nr 27. W konkursie brały udział dwie grupy wiekowe - klasy I-IV i klasy V-VIII. Tematem prac były wiersze Jana Brzechwy i przygody Harry'ego Pottera. Miłej atmosferze towarzyszyła prezentacja multimedialna „Znani autorzy ilustracji książkowych" i słodki poczęstunek, po którym nastąpiło wręczenie nagród i dyplomów.

Więcej…

Z przedszkolakami o prawach dziecka, bezpieczeństwie i dobrych manierach

ruc14

Filia nr 2

W Filii nr 2 - Rudna IV wiele się dzieje. Dzieci z Przedszkola nr 57 wzięły udział w zajęciach edukacyjno-plastycznych, podczas których malowały gipsowe figurki oraz wysłuchały pogadanki o bezpieczeństwie podczas wakacji. Kolejna grupa uczestniczyła w zajęciach "Moje prawa - ważna sprawa!". Maluchy obejrzały prezentację, z której dowiedziały się, jakie prawa mają dzieci, a następnie wykonały wyklejankę.

Więcej…
Joomla templates by Joomlashine