Niedziela z… Krzysztofem Zanussim

z9

Dziękujemy za wspaniałe popołudnie!

Miejska Biblioteka Publiczna w Sosnowcu miała zaszczyt zaprosić na wyjątkowe spotkanie z jednym z najwybitniejszych polskich twórców filmowych – Krzysztofem Zanussim. W niedzielę 23 czerwca 2019 rozpoczęliśmy o godz. 16.00 spotkaniem z reżyserem i promocją książki „Życie rodzinne Zanussich", które poprowadziła autorka publikacji – Barbara Gruszka-Zych. Następnie...

...zaprezentowany został najnowszy film w reżyserii zaproszonego gościa – „Eter". Spotkanie odbyło się w Auli Zagłębiowskiej Mediateki przy ul. Kościelnej 11.

Uczestnicy spotkania mieli możliwość zakupu promowanej książki.

z1z2

z3z4

z5z6

z7z8

Krzysztof Zanussi (ur. 1939 w Warszawie) – polski reżyser i scenarzysta filmowy, teatralny i telewizyjny, producent filmowy, publicysta, pedagog oraz filozof. Od 1980 roku dyrektor Studia Filmowego „Tor".

Członek wielu organizacji i stowarzyszeń zrzeszających artystów, m. in.: Stowarzyszenia Filmowców Polskich (1971-83), Rady Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych (1975-77), Komitetu Kinematografii, Stowarzyszenia Pisarzy Polskich czy Stowarzyszenia EUROVISIONI. Autor książek o tematyce filmowej. Wykładowca wielu uczelni filmowych, m. in.: PWSTiF w Łodzi, National Film School w Wielkiej Brytanii, Uniwersytetu Columbia w Nowym Jorku. Reżyseruje m.in. w teatrach w Mediolanie, Rzymie, Palermo, Syrakuzach, Bonn, Moskwie, Bremie, Bazylei. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród i odznaczeń, m. in.: nagrody „David di Donatello", Krzyża Komandorskiego z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Chevalier d'l'Ordre des Arts et des Lettres (Francja), Św. Jerzego w Moskwie, odznaczenia Krzyża Oficerskiego Orderu Zasługi Republiki Włoskiej.

W jego dorobku reżyserskim znajdują się filmy telewizyjne oraz 28 filmów pełnometrażowych, m. in.:

• Struktura kryształu (1969),
• Iluminacja (1972),
• Bilans kwartalny (1974),
• Barwy ochronne (1976),
• Z dalekiego kraju (1981),
• Paradygmat (1985),
• Gdzieśkolwiek jest, jeśliś jest ... (1988),
• Życie za życie. Maksymilian Kolbe (1991),
• Cwał (1995),
• Brat naszego Boga (1997),
• Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową (2000),
• Persona non grata (2005),
• Serce na dłoni (2008),
• Rewizyta (2009),
• Obce ciało (2014),
• Eter (2018).

„Życie rodzinne Zanussich" to pierwsza książka pokazująca dotąd mało znane życie prywatne Krzysztofa Zanussiego i jego żony Elżbiety. Tę sferę wybitny reżyser przez lata otaczał dyskrecją. Jego legendarna powściągliwość i arystokratyczny dystans sprawiają, że jest osobowością nie dającą się zamknąć w żadnym schemacie. Książka Barbary Gruszki-Zych pozwala jednak dotknąć tajemnicy Zanussiego, którą w dużym stopniu pomaga odkryć jego żona Elżbieta. Tytuł tym bardziej zasługuje na uwagę, że w tym roku reżyser świętuje swoje 80. urodziny.

„Eter" (2018) - Początek XX wieku, obrzeża Cesarstwa Rosyjskiego. Doktor podaje śmiertelną dawkę eteru młodej kobiecie, którą pragnie uwieść. Ucieka. Znajduje zatrudnienie w austriacko-węgierskiej twierdzy, gdzie kontynuuje swoje eksperymenty z eterem. Ich celem jest uśmierzenie bólu, ale też manipulowanie ludzkim zachowaniem.

 

Bibliożercy 2018/2019

Z życia filii

Filia nr 14 - Zagórze "Dziękujemy!"

SAM 5548

Budżet Obywatelski

Filia nr 14 - Zagórze otrzymała książki zakupione w ramach ubiegłorocznego Budżetu Obywatelskiego. Za 4.000 zł zakupione zostały 203 książki: dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Księgozbiór Filii wzbogacił się o poszukiwaną przez czytelników beletrystykę, lektury oraz książki popularnonaukowe. Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim osobom, które zagłosowały na naszą placówkę i dzięki którym pozyskaliśmy fundusze.

Sierpniowa FOTOgaleria 2019

Lato 2019 - lead

Drugi miesiąc folkowych zabaw!

Letnia akcja "Z legendą w plecaku, czyli folkowe lato z biblioteką" trwa. Wszystkie nasze placówki szturmują liczne grupy miłośników legend i folkloru. Konkursy, wycieczki, spotkania, warsztaty, projekcje filmowe i inne atrakcje są przygotowane właśnie dla nich, dlatego bardzo się cieszymy, że wakacyjne dni upływają nam w tak wesołym i żądnym przygód towarzystwie. A poniżej przedstawiamy galerię zdjęć dokumentujących nasze sierpniowe rozrywki. Zapraszamy do oglądania...

Więcej…

Lipcowa FOTOgaleria 2019

Lato 2019 - lead

Folkowe lato z biblioteką trwa!

Letnia akcja "Z legendą w plecaku, czyli folkowe lato z biblioteką" ruszyła pełną parą. Już od początku wakacji wszystkie nasze placówki szturmują liczne grupy miłośników legend i folkloru. Konkursy, wycieczki, spotkania, warsztaty, projekcje filmowe i inne atrakcje są przygotowane właśnie dla nich, dlatego bardzo się cieszymy, że wakacyjne dni upływają nam w tak wesołym i żądnym przygód towarzystwie. A poniżej przedstawiamy galerię zdjęć dokumentujących nasze lipcowe rozrywki. Zapraszamy do oglądania...

Więcej…

"Zaczytany Kazimierz"

IMG 20190627 154541

Filia nr 10

Gościem ostatniego przed wakacjami spotkania klubu czytelniczego „Zaczytany Kazimierz” był Tomasz Kowalski, autor kilku książek, m. in.: ”Nie pozwolisz żyć czarownicy” oraz „Przysionek, czyli dom dla pozornie umarłych”. Punktem wyjścia naszej dyskusji była książka opowiadająca historie czarownic z Doruchowa. Autor opowiedział nam o powstaniu książki i swoich zainteresowaniach tematyką śmierci. Rozmawialiśmy o ludzkich zachowaniach i o tym, co je motywuje. W dalszej części nasza dyskusja dotyczyła kwestii kary śmierci, zawodzie pisarza i różnicy między literaturą piękną a kryminałem.

Więcej…
Joomla templates by Joomlashine