Prof. Roman Kalarus i Sosnowieckie Dni Literatury

01 hasło

Kolekcja niepowtarzalnych plakatów

W tym roku obchodzimy mały jubileusz - 15 lat z Sosnowieckimi Dniami Literatury. Na przełomie lat zmieniali się autorzy, tematy, formuły, miejsca, ale jedno pozostawało niemal niezmienne. Autor naszych plakatów. Od 2007 roku jest nim światowej sławy plakacista, wymieniany w czołówce Polskiej Szkoły Plakatu, Profesor zwyczajny w Katedrze Projektowania Graficznego Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach (prowadzi pracownię projektowania plakatu) - prof. Roman Kalarus.

Artysta znany jest z odważnych grafik, neonowych, świetlistych kolorów, odręcznej litery i zabawy skojarzeniami. Charakterystyczne dla artysty jest również tworzenie plakatów bez użycia technik komputerowych. Autor potępia konformizm, brak odwagi, nie lubi grzeczności. Uważa, że erotyka jest nieodłączną częścią sztuki. Jest zdobywcą wielu nagród w kraju i za granicą, jego prace znajdują się w zbiorach europejskich muzeów w Niemczech, Włoszech, Szwecji, Francji, Izraelu czy Stanach Zjednoczonych.

Plakaty Sosnowieckich Dni Literatury trafiały kilkukrotnie na Biennale Plakatu Polskiego. Kalarus podczas kolejnych edycji zaskakiwał wszystkich swoimi pracami, które przedstawiały coraz to nowe wcielenia kolaży świata literatury i sztuki.

Dobry plakat w temacie szuka drugiego dna, zestawia ze sobą na pozór niepasujące symbole, aby stworzyć nową wartość. Zaskakuje odbiorcę, zmusza do zatrzymania się i dyskusji, wciąga go w grę. Ponieważ znaczenie oraz sens sztuki są tworzone przez każdego odbiorcę indywidualnie, plakat może często poruszać skrajne uczucia. Najgorzej jednak, jeśli przechodzi zupełnie bez echa, to znak, że jego forma była nietrafiona lub po prostu nudna. Plakaty SDL rok rocznie budziły emocje wśród naszych Czytelników, Sympatyków, Miłośników Literatury. Jedne były delikatne, a inne mocne w swoim wyrazie.

Cieszymy się, że sztuka plakatu dalej porusza ludzi, skłania do dyskusji i indywidualnych interpretacji, do których gorąco zachęcamy :)

03a2007 3 Plakat04a2008 Plakat - IV SDL

05Plakat-V Sosn Dni Lit06 Plakat główny

07plakat kalarus08PLAKAT

09kalarus plakat10biblioteka

11plakat 212PLAKAT DOBRY

13Sosnowieckie Dni Literatury druk14B1 SDL PLAKAT 2018 druk

15SDL

Z życia filii

Ferie 2020 - fotorelacja

Ferie2020 plakat

"Zimowy zawrót głowy"

Zajęcia plastyczne, literackie, sportowe, projekcje filmowe, gry planszowe, wspólne czytanie książek, zajęcia z tablicą multimedialną. Każda sosnowiecka placówka biblioteczna (Zagłębiowska Mediateka i filie) przygotowała dla swych czytelników niezwykle ciekawy program na tegoroczne ferie zimowe. Udział w zajęciach jest bezpłatny i nie wymaga zapisów. A poniżej prezentujemy zdjęcia dokumentujące nasze zimowe spotkania.

Więcej…

Haftowane obrazy

ha1

Filia nr 20

W piątkowy wieczór w Filii nr 20 odbył się wernisaż wystawy autorstwa Elżbiety Soczewy-Pięty. Pani Elżbieta jest czeladzianką, ale obecnie mieszka w Sławkowie. Przebywa na emeryturze, a jej hobby to ogród, koty oraz haftowanie. Przy pomocy igły i muliny wykonuje kopie znanych obrazów. Wystawę można oglądać do 31 stycznia w godzinach otwarcia biblioteki. Zapraszamy!

Więcej…

Początek roku

prr1

Filia nr 2

Rok 2020 rozpoczęliśmy lekcją regionalną, w której uczestniczyli uczniowie VII klasy Szkoły Podstawowej nr 45. Siódmoklasiści obejrzeli prezentację multimedialną, dzięki której mogli zobaczyć jak wyglądało nasze miasto przed uzyskaniem praw miejskich oraz jak zmieniało się na przestrzeni lat. Młodzież poznała także najciekawsze miejsca, obiekty i zabytki Sosnowca, poznała symbolikę naszego herbu, flagi i logo. Na zakończenie zajęć wszyscy rozwiązali krzyżówkę sprawdzającą zdobytą wiedzę.

Więcej…

N jak niewidomy

n1

Multimedia

We wtorek 7 stycznia 2020 odbyło się bardzo ciekawe spotkanie integracyjne, które zorganizował Dział Multimedialny dla dorosłych i Dział Multimedialny dla dzieci. Do Zagłębiowskiej Mediateki zawitali niecodzienni goście, a mianowicie gościliśmy w Świecie Nauki i Fantazji osoby niewidome wraz z psem przewodnikiem i asystentem jednocześnie. Spotkanie poprowadziła pani instruktor poruszania przestrzennego dla osób niewidomych i niedowidzących. Uczniowie klasy IV Szkoły Podstawowej nr 22 mieli okazję obejrzeć film instruktażowy, jak pomagać osobom z dysfunkcją wzroku, następnie wysłuchali ciekawych opowieści na temat życia codziennego z psem przewodnikiem.

Więcej…
Joomla templates by Joomlashine