Kwietniowa „Morfina”

DSC 9954

Czwarte spotkanie DKK

Podczas czwartego w tym roku spotkania DKK – Każdy Kocha Dyskusje klubowicze mieli okazję rozmawiać na temat „Morfiny" Szczepana Twardocha. Nie była to z pewnością łatwa lektura, dlatego cieszy fakt, że większość uczestników spotkania wyrażała się o książce w sposób pochlebny.

Jako zalety książki klubowicze uznali czas i miejsce akcji, formę narracji oraz tematykę.

„Morfina" to powieść, której akcja toczy się tuż po wybuchu II wojny światowej w Warszawie. Jej bohaterem jest Konstanty Willemann, który podobnie jak większość polskiego społeczeństwa nie do końca uświadamia sobie powagę sytuacji, w jakiej znalazła się Polska. Trzydziestoletni Konstanty po przegranej kampanii wrześniowej zmuszony jest do ukrywania się, a mimo to nie przeszkadza mu to powrócić do swoich przedwojennych upodobań – alkoholu, kobiet i morfiny. Ciekawym elementem powieści jest styl narracji – prowadzony w trzech osobach. Styl ten – uwarunkowany morfinowym zamroczeniem głównego bohatera – w miarę oddalania się Konstantego od używek staje się zdecydowanie bardziej przejrzysty i spójny.

Twardoch w „Morfinie" porusza również kwestię polskości. Konstanty to przecież syn niemieckiego oficera i spolszczonej Ślązaczki, jest polskim podporucznikiem i walczy przeciwko własnemu ojcu. Jego pochodzenie nie uchodzi uwadze osób tworzących konspiracyjną organizację wywiadowczą, w struktury której zostaje wplątany i w konsekwencji skazany za antypolską działalność. Jednocześnie „Morfina" uświadamia czytelnikom, że wielka historia zawsze składa się z historii pojedynczych ludzi – jednostek, że historia jest „Nawozem, pożywieniem czarnych bogów, sumą jęków i łez, pyłem i prochem.", że bardzo trudno wyrwać się z jej macek.

Autor w umiejętny sposób ukazuje nam historię zagubionego w świecie człowieka pozbawionego patriotycznych ideałów, ale za ideały walczącego, hołdującego kochankom i hulankom, ale ceniącego sobie życie rodzinne – kochającego na swój sposób żonę i syna. Widzimy człowieka tzw. honoru, którego zwyczaje kłócą się z powszechnie przyjętą obyczajowością, widzimy człowieka niezdecydowanego, nieustabilizowanego, można rzec w emocjonalnych powijakach, spowodowanych nie tylko uzależnieniem od narkotyku, ale i brakiem własnej tożsamości narodowej, czuje się wszak Polakiem jednak nie może zaprzeczyć swej niemieckości. Idzie przez życie rozdarty, niepewny i prawdę powiedziawszy ma serdecznie dość swego życia.

Podsumowując – Szczepan Twardoch w „Morfinie" ośmielił się pokazać Polakom, że w czasie drugiej wojny na froncie obok prawdziwych patriotów walczyli także zwykli, wystraszeni, niemalże ułomni żołnierze i że zabójczym narkotykiem niekoniecznie musi okazać się morfina, równie dobrze może nim być historia, wojna, kobieta, życie, polityczne uwikłania oraz władza.

DSC 9955

DKK logo 2

Logo Instytut Książki 2

Logo NPRC 2

Z życia filii

Ferie 2020 - fotorelacja

Ferie2020 plakat

"Zimowy zawrót głowy"

Zajęcia plastyczne, literackie, sportowe, projekcje filmowe, gry planszowe, wspólne czytanie książek, zajęcia z tablicą multimedialną. Każda sosnowiecka placówka biblioteczna (Zagłębiowska Mediateka i filie) przygotowała dla swych czytelników niezwykle ciekawy program na tegoroczne ferie zimowe. Udział w zajęciach jest bezpłatny i nie wymaga zapisów. A poniżej prezentujemy zdjęcia dokumentujące nasze zimowe spotkania.

Więcej…

Spotkanie z Anną Piróg

pir1

Filia nr 15

W tym miesiącu "Klub Seniora z pasją" gościł pisarkę i poetkę z Tychów - Annę Piróg. To właśnie u nas odbyło się premierowe spotkanie promocyjne książki obyczajowej "Gdzie jesteś?". Jest to kontynuacja powieści "Mroczny dwór. Narzeczona wiatru", która także miała swoją premierę w Sosnowcu. Pani Anna podzieliła się z nami wspomnieniami związanymi z tworzeniem fabuły, procesem wydawniczym, a także historiami "z dnia pisarza".

Więcej…

Koncert kolęd i pastorałek

kole1

Filia nr 6

7 stycznia 2020 w naszej filii odbył się koncert kolęd i pastorałek. Przy akompaniamencie instrumentów klawiszowych i wokalnym prowadzeniu Pani Wandy Dudek-Kołodziejczyk liczna grupa czytelników i sympatyków biblioteki odśpiewała z wielkim zaangażowaniem prawie 30 kolęd i pastorałek. W przerwach koncertu uczestnicy raczyli się słodkim co nieco.

Więcej…

Styczniowy podwieczorek z filozofią

fis1

Filia nr 10

Pierwsze w tym roku spotkanie w ramach „Podwieczorków z filozofią" poświęcone było Perypatowi. Szkołę założył Arystoteles w Atenach ok. 335-334 przed Chrystusem. O Poglądach Stagiryty rozmawialiśmy na jednym z wcześniejszych spotkań. Uczestnicy spotkania zapoznali się z genezą powstania szkoły, a także dowiedzieli się skąd nazwa perypat. Sporo miejsca poświęcono osobie Teofrasta, który zarządzał perypatem po śmierci Arystotelesa.

Więcej…
Joomla templates by Joomlashine