Kwietniowa „Morfina”

DSC 9954

Czwarte spotkanie DKK

Podczas czwartego w tym roku spotkania DKK – Każdy Kocha Dyskusje klubowicze mieli okazję rozmawiać na temat „Morfiny" Szczepana Twardocha. Nie była to z pewnością łatwa lektura, dlatego cieszy fakt, że większość uczestników spotkania wyrażała się o książce w sposób pochlebny.

Jako zalety książki klubowicze uznali czas i miejsce akcji, formę narracji oraz tematykę.

„Morfina" to powieść, której akcja toczy się tuż po wybuchu II wojny światowej w Warszawie. Jej bohaterem jest Konstanty Willemann, który podobnie jak większość polskiego społeczeństwa nie do końca uświadamia sobie powagę sytuacji, w jakiej znalazła się Polska. Trzydziestoletni Konstanty po przegranej kampanii wrześniowej zmuszony jest do ukrywania się, a mimo to nie przeszkadza mu to powrócić do swoich przedwojennych upodobań – alkoholu, kobiet i morfiny. Ciekawym elementem powieści jest styl narracji – prowadzony w trzech osobach. Styl ten – uwarunkowany morfinowym zamroczeniem głównego bohatera – w miarę oddalania się Konstantego od używek staje się zdecydowanie bardziej przejrzysty i spójny.

Twardoch w „Morfinie" porusza również kwestię polskości. Konstanty to przecież syn niemieckiego oficera i spolszczonej Ślązaczki, jest polskim podporucznikiem i walczy przeciwko własnemu ojcu. Jego pochodzenie nie uchodzi uwadze osób tworzących konspiracyjną organizację wywiadowczą, w struktury której zostaje wplątany i w konsekwencji skazany za antypolską działalność. Jednocześnie „Morfina" uświadamia czytelnikom, że wielka historia zawsze składa się z historii pojedynczych ludzi – jednostek, że historia jest „Nawozem, pożywieniem czarnych bogów, sumą jęków i łez, pyłem i prochem.", że bardzo trudno wyrwać się z jej macek.

Autor w umiejętny sposób ukazuje nam historię zagubionego w świecie człowieka pozbawionego patriotycznych ideałów, ale za ideały walczącego, hołdującego kochankom i hulankom, ale ceniącego sobie życie rodzinne – kochającego na swój sposób żonę i syna. Widzimy człowieka tzw. honoru, którego zwyczaje kłócą się z powszechnie przyjętą obyczajowością, widzimy człowieka niezdecydowanego, nieustabilizowanego, można rzec w emocjonalnych powijakach, spowodowanych nie tylko uzależnieniem od narkotyku, ale i brakiem własnej tożsamości narodowej, czuje się wszak Polakiem jednak nie może zaprzeczyć swej niemieckości. Idzie przez życie rozdarty, niepewny i prawdę powiedziawszy ma serdecznie dość swego życia.

Podsumowując – Szczepan Twardoch w „Morfinie" ośmielił się pokazać Polakom, że w czasie drugiej wojny na froncie obok prawdziwych patriotów walczyli także zwykli, wystraszeni, niemalże ułomni żołnierze i że zabójczym narkotykiem niekoniecznie musi okazać się morfina, równie dobrze może nim być historia, wojna, kobieta, życie, polityczne uwikłania oraz władza.

DSC 9955

DKK logo 2

Logo Instytut Książki 2

Logo NPRC 2

Bibliożercy 2018/2019

Z życia filii

"Najpiękniejsza ilustracja do książki"

wko1

Filia nr 20

W Filii nr 20 - Stary Sosnowiec odbyło się uroczyste wręczenie nagród dla laureatów Międzyszkolnego Konkursu Plastycznego pt. "Najpiękniejsza ilustracja do książki" organizowanego przez Szkołę Podstawową nr 27. W konkursie brały udział dwie grupy wiekowe - klasy I-IV i klasy V-VIII. Tematem prac były wiersze Jana Brzechwy i przygody Harry'ego Pottera. Miłej atmosferze towarzyszyła prezentacja multimedialna „Znani autorzy ilustracji książkowych" i słodki poczęstunek, po którym nastąpiło wręczenie nagród i dyplomów.

Więcej…

Spotkanie autorskie z podróżnikiem Tadeuszem Biedzkim w Filii nr 2

Biedzki indonezja F-2

"Indonezja jakiej nie znacie"

Miejska Biblioteka Publiczna w Sosnowcu serdecznie zaprasza w piątek 14 czerwca 2019 o godz. 17.00 do Filii nr 2 - Rudna IV, przy ul. Gospodarczej 32 na spotkanie z podróżnikiem Tadeuszem Biedzkim, w trakcie którego prezentowana będzie najnowsza książka Autora poświęcona Indonezji "Wyspy niepoliczone".

Więcej…

Z przedszkolakami o prawach dziecka, bezpieczeństwie i dobrych manierach

ruc14

Filia nr 2

W Filii nr 2 - Rudna IV wiele się dzieje. Dzieci z Przedszkola nr 57 wzięły udział w zajęciach edukacyjno-plastycznych, podczas których malowały gipsowe figurki oraz wysłuchały pogadanki o bezpieczeństwie podczas wakacji. Kolejna grupa uczestniczyła w zajęciach "Moje prawa - ważna sprawa!". Maluchy obejrzały prezentację, z której dowiedziały się, jakie prawa mają dzieci, a następnie wykonały wyklejankę.

Więcej…

Książki z Budżetu Obywatelskiego w Maczkach

bom1

Filia nr 13

Filia nr 13 - Maczki otrzymała książki zakupione w ramach ubiegłorocznego Budżetu Obywatelskiego. Za wnioskowane 3.000 tys. zł zakupionych zostało 148 książek: dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Księgozbiór Filii wzbogacił się o beletrystykę, lektury oraz książki popularnonaukowe. Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim osobom, które zagłosowały na naszą placówkę i dzięki którym pozyskaliśmy fundusze. Jeszcze raz dziękujemy i zapraszamy wszystkich do Filii nr 13 - Maczki po jeszcze "gorące" nowości wydawnicze :)

Więcej…
Joomla templates by Joomlashine