Kwietniowa „Morfina”

DSC 9954

Czwarte spotkanie DKK

Podczas czwartego w tym roku spotkania DKK – Każdy Kocha Dyskusje klubowicze mieli okazję rozmawiać na temat „Morfiny" Szczepana Twardocha. Nie była to z pewnością łatwa lektura, dlatego cieszy fakt, że większość uczestników spotkania wyrażała się o książce w sposób pochlebny.

Jako zalety książki klubowicze uznali czas i miejsce akcji, formę narracji oraz tematykę.

„Morfina" to powieść, której akcja toczy się tuż po wybuchu II wojny światowej w Warszawie. Jej bohaterem jest Konstanty Willemann, który podobnie jak większość polskiego społeczeństwa nie do końca uświadamia sobie powagę sytuacji, w jakiej znalazła się Polska. Trzydziestoletni Konstanty po przegranej kampanii wrześniowej zmuszony jest do ukrywania się, a mimo to nie przeszkadza mu to powrócić do swoich przedwojennych upodobań – alkoholu, kobiet i morfiny. Ciekawym elementem powieści jest styl narracji – prowadzony w trzech osobach. Styl ten – uwarunkowany morfinowym zamroczeniem głównego bohatera – w miarę oddalania się Konstantego od używek staje się zdecydowanie bardziej przejrzysty i spójny.

Twardoch w „Morfinie" porusza również kwestię polskości. Konstanty to przecież syn niemieckiego oficera i spolszczonej Ślązaczki, jest polskim podporucznikiem i walczy przeciwko własnemu ojcu. Jego pochodzenie nie uchodzi uwadze osób tworzących konspiracyjną organizację wywiadowczą, w struktury której zostaje wplątany i w konsekwencji skazany za antypolską działalność. Jednocześnie „Morfina" uświadamia czytelnikom, że wielka historia zawsze składa się z historii pojedynczych ludzi – jednostek, że historia jest „Nawozem, pożywieniem czarnych bogów, sumą jęków i łez, pyłem i prochem.", że bardzo trudno wyrwać się z jej macek.

Autor w umiejętny sposób ukazuje nam historię zagubionego w świecie człowieka pozbawionego patriotycznych ideałów, ale za ideały walczącego, hołdującego kochankom i hulankom, ale ceniącego sobie życie rodzinne – kochającego na swój sposób żonę i syna. Widzimy człowieka tzw. honoru, którego zwyczaje kłócą się z powszechnie przyjętą obyczajowością, widzimy człowieka niezdecydowanego, nieustabilizowanego, można rzec w emocjonalnych powijakach, spowodowanych nie tylko uzależnieniem od narkotyku, ale i brakiem własnej tożsamości narodowej, czuje się wszak Polakiem jednak nie może zaprzeczyć swej niemieckości. Idzie przez życie rozdarty, niepewny i prawdę powiedziawszy ma serdecznie dość swego życia.

Podsumowując – Szczepan Twardoch w „Morfinie" ośmielił się pokazać Polakom, że w czasie drugiej wojny na froncie obok prawdziwych patriotów walczyli także zwykli, wystraszeni, niemalże ułomni żołnierze i że zabójczym narkotykiem niekoniecznie musi okazać się morfina, równie dobrze może nim być historia, wojna, kobieta, życie, polityczne uwikłania oraz władza.

DSC 9955

DKK logo 2

Logo Instytut Książki 2

Logo NPRC 2

Bibliożercy 2018/2019

Z życia filii

Sierpniowa FOTOgaleria 2019

Lato 2019 - lead

Drugi miesiąc folkowych zabaw!

Letnia akcja "Z legendą w plecaku, czyli folkowe lato z biblioteką" trwa. Wszystkie nasze placówki szturmują liczne grupy miłośników legend i folkloru. Konkursy, wycieczki, spotkania, warsztaty, projekcje filmowe i inne atrakcje są przygotowane właśnie dla nich, dlatego bardzo się cieszymy, że wakacyjne dni upływają nam w tak wesołym i żądnym przygód towarzystwie. A poniżej przedstawiamy galerię zdjęć dokumentujących nasze sierpniowe rozrywki. Zapraszamy do oglądania...

Więcej…

Lipcowa FOTOgaleria 2019

Lato 2019 - lead

Folkowe lato z biblioteką trwa!

Letnia akcja "Z legendą w plecaku, czyli folkowe lato z biblioteką" ruszyła pełną parą. Już od początku wakacji wszystkie nasze placówki szturmują liczne grupy miłośników legend i folkloru. Konkursy, wycieczki, spotkania, warsztaty, projekcje filmowe i inne atrakcje są przygotowane właśnie dla nich, dlatego bardzo się cieszymy, że wakacyjne dni upływają nam w tak wesołym i żądnym przygód towarzystwie. A poniżej przedstawiamy galerię zdjęć dokumentujących nasze lipcowe rozrywki. Zapraszamy do oglądania...

Więcej…

"Zaczytany Kazimierz"

IMG 20190627 154541

Filia nr 10

Gościem ostatniego przed wakacjami spotkania klubu czytelniczego „Zaczytany Kazimierz” był Tomasz Kowalski, autor kilku książek, m. in.: ”Nie pozwolisz żyć czarownicy” oraz „Przysionek, czyli dom dla pozornie umarłych”. Punktem wyjścia naszej dyskusji była książka opowiadająca historie czarownic z Doruchowa. Autor opowiedział nam o powstaniu książki i swoich zainteresowaniach tematyką śmierci. Rozmawialiśmy o ludzkich zachowaniach i o tym, co je motywuje. W dalszej części nasza dyskusja dotyczyła kwestii kary śmierci, zawodzie pisarza i różnicy między literaturą piękną a kryminałem.

Więcej…

Odznaki Szeryfa Praw Dziecka wręczone!

20190625 114339

Filia nr 2

25 czerwca w Przedszkolu nr 57 w Sosnowcu odbyła się uroczystość wręczenia Odznak Szeryfa Praw Dziecka w ramach akcji UNICEF "Szkoła z Prawami Dziecka". Odznaki i dyplomy otrzymała Pani Dyrektor Przedszkola nr 57 oraz pracownicy Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sosnowcu. Więcej informacji o tym wydarzeniu na stronie Facebooka Przedszkola 57 - KLIK

Więcej…
Joomla templates by Joomlashine