Akcja letnia MBP

Plakat lato 2014

 "Literaccy łowcy przygód na start!"

W okresie wakacyjnym (lipiec, sierpień) placówki MBP, usytuowane na terenie Sosnowca, proponują letnie zajęcia świetlicowo-plenerowe adresowane do dzieci pozostających w czasie wakacji w mieście. Nie będą to zwykłe wakacje, a fascynujące podróże po najciekawszych zakątkach świata, dzięki którym dzieciaki będą miały szansę przeżyć wspólnie z bohaterami książek niezapomniane przygody, wyruszyć do miejsc, w których nigdy nie były.

Najwybitniejsi klasycy, polskiej i obcej powieści przygodowej dla dzieci, będą patronowali naszym warsztatom literackim i plastycznym, konkursom, turniejom, rajdom, projekcjom filmowym, a także spotkaniom ze współczesnymi autorami książek, których akcja rozgrywa się w czasie podróży do nieznanych, często egzotycznych krain. Dzięki różnorodnym propozycjom programowym pociechy będą mogły wypełnić swój wolny czas twórczą lekturą książek oraz przyjemną i wesołą zabawą.

Literaccy łowcy przygód na start!” to wakacyjny projekt dofinansowany ze Środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Operacyjnego „Promocja literatury i czytelnictwa”, adresowany do dzieci w wieku 6 – 15 lat, zachęcający do udziału w zajęciach, które poprzez czytanie i kreatywną zabawę przybliżą młodym czytelnikom wartościową literaturę przygodowo-podróżniczą.

Patronatem medialnym tegoroczną letnią akcję objęli: Sosnowiec.pl, Sosnowiecki.pl, Wiadomości Zagłębia, Polskie Radio Katowice, TVP Katowice, CzasDzieci.pl, SilesiaDzieci.pl.

Zajęcia literacko-rozrywkowe odbywać się będą w 19 placówkach Miejskiej Biblioteki Publicznej, trzy razy w tygodniu, w określone dni. W trakcie tych spotkań uczestnicy poznają podróżników - bohaterów literatury dziecięcej, nabędą umiejętność czytania map, posługiwania się kompasem, kompletowania ekwipunku odpowiedzialnego globtrotera, intrygujące gry i zabawy, połączone będą z poznawaniem różnych krajów, kontynentów, ludzi i zwierząt żyjących w innych częściach świata. W ramach zajęć plastycznych stworzą m.in. galerię niezapomnianych obrazów przedstawiających egzotyczne krainy, ale i widoki rodzimych gór, lasów i morza. Nie zabraknie też innych atrakcji, a będą to m. in.:

W 60 dni dookoła świata” – cykl spotkań literacko-przygodowo-podróżniczych dla dzieci. Zajęcia odbywać się będą trzy razy w tygodniu, w określone dni. Każdy tydzień będzie niósł ze sobą nową przygodę i wyzwanie z innym bohaterem książek przygodowo-podróżniczych. Spotkamy się z bohaterami powieści J. Verne’a, D. Defoe, R. Kiplinga, A. Szklarskiego, K. Maya, Z. Nienackiego, R. L. Stevensona, M. Twaina, Ł. Wierzbickiego, J. Londona, J. O. Curwooda, A. Bahdaja, H. Sienkiewicza. W każdej filii powstanie Klub Młodego Podróżnika, który zostanie wyposażony w akcesoria turysty-podróżnika. Każda podróż będzie dokumentowana w Dzienniku Podróży. Kluby będą brać udział w zajęciach literackich i plastycznych, grach i zabawach sprawnościowych, konkursach, zajęciach terenowych, karaoke, zabawach z chustą animacyjną i wielu innych atrakcjach.

Podróż za jeden uśmiech, czyli walizka pełna przygód” – każdy szanujący się podróżnik musi perfekcyjnie znać własny kraj! W badaniu kultury, przyrody i obyczajów wielu zakątków Polski naszym młodym podróżnikom pomogą m.in. Poldek i Duduś – bohaterowie książki „Podróż za jeden uśmiech” Adama Bahdaja. Wraz z nimi dzieciaki przekonają się jak ciekawa krajoznawczo jest nasza ojczyzna, od Tatr po sam Bałtyk. Kuchnia regionalna, najsłynniejsze muzea, zamki i zabytki, żyjące tylko na terenie Polski gatunki roślin i zwierząt, zasady bezpiecznego biwakowania i przemieszczania się publicznymi środkami transportu nie będą kryły już żadnych tajemnic przed dzielnymi odkrywcami z Sosnowca!

• "Młodzi Robinsonowie, czyli przygoda na bezludnej wyspie” – dzieciaki zostaną porwane na bezludną wyspę i rzucone w wir niezwykłych przygód. Jako rozbitkowie nauczą się m.in. jak zbudować szałas, rozkładać namiot, rozpalać ognisko, szukać pożywienia, wzywać pomoc, zbudować tratwę, tropić zwierzynę, przygotują mapę bezludnej wyspy. Nie zabraknie zabaw terenowych w oparciu o umiejętność czytania mapy i wskazówek przyrody.

Piaski pustyni, czyli przygoda na Saharze” – podróżnicy przeżyją niepowtarzalną przygodę spędzając tydzień w „morzu piasku”. Biblioteki zmienią się w afrykańską pustynię i nabrzeża Nilu, a uczestnicy zmierzą się z potęgą natury – jej najgorętszą, suchą i piaszczystą stroną. Młodzi podróżnicy dowiedzą się jak to jest przemierzać pustynię na grzbietach wielbłądów, nauczą się siodłania i dosiadania wielbłądów, spędzą noc w oazie, stworzą mapę wędrówki Stasia i Nel, nauczą się malowania piaskiem, poznają plemiona afrykańskie, ich kulturę, obyczaje, stworzą galerię zwierząt afrykańskich.

Wyspa skarbów, czyli piracka przygoda” – mali podróżnicy wejdą w rolę piratów i razem z kapitanem Flintem wyruszą, pod czarną banderą pirackiego okrętu, na poszukiwanie skarbu. W znalezieniu skarbu pomoże im tajemnicza mapa. Dzieciaki przejdą pasowanie na pirata, stworzą Kodeks Piracki, zaprzyjaźnią się z morskimi stworzeniami i będą uczestniczyć czasami w niebezpiecznych, a często zabawnych korsarskich przygodach. Poznają najsłynniejszych piratów i korsarzy oraz ich okręty pełne tajemnic.

Tajemnice głębin morskich, czyli przygoda na dnie oceanu” – mali żeglarze wyruszą w podmorską, pełną przygód podróż wraz z Kapitanem Nemo na pokładzie okrętu podwodnego Nautilus. Podpatrzą wynalazki Kapitana Nemo, poznają wiele gatunków morskich zwierząt, roślin i skarbów mórz. Na pokładzie łodzi podwodnej poznają tajemnice dna morskiego. Odwiedzą niezwykłe wyspy i zaprzyjaźnią się z ich mieszkańcami. Pomiędzy kolejnymi przystankami w swojej podróży zdobędą umiejętność sprawnego zarządzania „swoim małym okrętem”, poznają tajniki żeglarstwa i nauczą się podstawowych zasad żeglowania. Dodatkowo, na pokładzie łodzi podwodnej, będą miały do wypełnienia tajną misję.

Wśród dzikiej przyrody, czyli przygoda w dżungli” – podróżnicy wyruszą do tropikalnej dżungli, gdzie nauczą się radzenia sobie wśród dzikiej przyrody. Dowiedzą się o niezbędnym wyposażeniu plecaka podróżnika, odpowiednim ubraniu, poznają sposoby rozpalania ognia oraz sposoby przetrwania nocy pośród dzikich zwierząt. Poznają sytuacje ekstremalne, kiedy trzeba napić się wody z kałuży czy upolować zwierzynę. Spotkają zamieszkujące tam plemiona ludów pierwotnych, dowiedzą się również jakie owoce i przyprawy pochodzą z tropikalnej dżungli. Wsłuchają się w odgłosy dżungli i odkryją żyjące w niej zwierzęta, spróbują „tajemniczych” przysmaków. Nauczą się wyrabiać plemienną biżuterię, malować twarz w barwy plemienne.

W krainie czerwonoskórych, czyli indiańska przygoda” – nasi wędrowcy przemierzając Dziki Zachód podążać będą tropem indiańskich plemion. Zawitają do indiańskiej wioski, gdzie indiański Wódz przybliży im kulturę oraz zwyczaje i obyczaje „czerwonoskórych” plemion Ameryki. Zbudują makietę indiańskiego tipi, poznają taniec przodków, szamańskie obrzędy, muzykę, stroje, przedmioty codziennego użytku. Dzieciaki będą mogły wziąć do ręki łuk i upolować bizona, zmierzyć się w indiańskich konkurencjach. Najlepsi tropiciele wybiorą się na poszukiwanie zaginionego skarbu Apaczów, idąc śladem starej mapy. Uczestnicy będą tworzyć magiczne amulety, które według indiańskich wierzeń miały ich ochronić przed wrogami, dzikimi zwierzętami oraz złymi duchami.

Lodowa kraina, czyli przygoda wśród lodowców” – podczas, przeznaczonej tylko dla najodważniejszych wakacyjnych podróżników, wyprawy do krainy skutej lodem, nasi milusińscy dowiedzą się wszystkiego o polarnych ekspedycjach, poznają zawartość ekwipunku odpowiedzialnego polarnika, zbudują prawdziwe, choć cukrowe igloo w środku lata, skonstruują zaprzęg zimowy, wezmą udział w turnieju wiedzy o zwierzętach zamieszkujących najzimniejsze obszary świata i sprawdzą się w arcytrudnych testach na wytrzymałość.

Z globtroterem w świat” – mając za wzór niezwykle elokwentnego i odważnego Fileasa Fogga – bohatera powieści Juliusza Verne’a, nasi młodzi podróżnicy przygotują ekwipunek na wielotygodniową wyprawę w najdalsze zakątki świata, poznają tajemnice najsłynniejszych zabytków wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO, dowiedzą się w jaki sposób zaplanować daleką podróż, mając do dyspozycji współczesne środki lokomocji i uniwersalny Internet. Podczas spotkań z zaproszonymi podróżnikami wysłuchają zapierających dech opowieści z ich niezapomnianych ekspedycji.

 

Filmowa Akademia Przygód” cotygodniowe projekcje filmowe dla dzieci i młodzieży odbywające się w wygodnej sali dla 200 osób. W ramach zadania zaprezentujemy 9 filmów animowanych i fabularnych o tematyce przygodowo-podróżniczej. Zabawne i zaskakujące perypetie poszukiwaczy ekstremalnych przeżyć przeniosą naszych młodych podróżników w świat przygód, przyprawiających o zawrót głowy.

Letnia Akademia Literatury” – cykl spotkań autorskich z ulubionymi twórcami polskiej dziecięcej literatury przygodowo-podróżniczej oraz znanymi podróżnikami. Dzieci będą miały przyjemność spotkać się ze współczesnymi autorami książek, m.in.: Ł. Wierzbickim, B. Ostrowicką, L. Szczasnym.

Literaccy łowcy przygód na start” – wystawa poświęcona literaturze podróżniczo-przygodowej dla dzieci i młodzieży. Okazuje się, że nie trzeba nigdzie wyjeżdżać, by przeżyć niesamowite przygody wraz z bohaterami ulubionych książek. Wystarczy wyobraźnia, czas i chęć do działania. Wspólnie przemierzymy najciekawsze zakątki różnych kontynentów, poznamy inne kultury, obyczaje i tradycje. Wernisażowi wystawy, eksponowanej w gmachu Biblioteki Głównej, towarzyszyć będzie prezentacja multimedialna przygotowana przez jej kuratora.

Survival, czyli szkoła przetrwania” – warsztaty prowadzone przez Krzysztofa Petka autora książek sensacyjno-przygodowych, organizatora wypraw i szkół przetrwania. W programie: garść ciekawych opowieści i fotozagadek uczących, jak zachować się w sytuacjach ekstremalnych (zagubienie, nieszczęśliwy wypadek, napad). Trener przeprowadzi szkolenie w zakresie maskowania, poruszania się w terenie, samoobrony. Pokaże jak bezpiecznie rozpalić ognisko, a także ugotuje zupę w kociołku.

Tropiciele przygód” – podchody plenerowe w Parku Miejskim, pozwalające na ekscytującą zabawę w naturalnym otoczeniu, kształtowanie umiejętności szybkiej orientacji, pomysłowości i bystrości umysłu. Uczestnicy zostaną podzieleni na grupy, do których dołączą opiekunowie czuwający nad bezpiecznym przebiegiem zabawy. Drużyny rywalizować będą w rozwiązywaniu zadań, odnajdywaniu i właściwym interpretowaniu wskazówek, zbierając równocześnie punkty. Zwycięży drużyna, która jako pierwsza dotrze do mety.

Roweromaniacy na start” – rajd rowerowy dla aktywnych sympatyków dwóch kółek. Uczestnicy wyruszą spod Filii nr 19 usytuowanej w Milowicach. Jadąc leśnymi duktami i niekiedy ulicami miasta dotrą nad Stawiki, do Parku Kresowego. Na miejscu dzieciaki zostaną podzielone na grupy. Każda drużyna będzie musiała zbudować tratwę, którą następnie zwoduje do zalewu. Dla najszybszych i najbardziej pomysłowych rozwiązań przewidziano atrakcyjne nagrody.

Egzotyka w centrum miasta” – wycieczka do Palmiarni Miejskiej w Gliwicach. Nasi podróżnicy odbędą niezapomnianą przygodę po odległych kontynentach, wśród bogatej flory i fauny z różnych stref klimatycznych. W Palmiarni zwiedzą pawilony: roślin tropikalnych, sukulentów, akwarystyczny, historyczny i roślin użytkowych.

Parada Tubylców” – barwny korowód przebierańców, prezentujący znanych bohaterów przeniesionych z kart literatury. Pochód wyruszy z Filii nr 4 i przemierzając ulice miasta odwiedzi strategiczne miejsca w życiu małych i dużych mieszkańców Sosnowca, m.in.: Zamek Sielecki, Urząd Miasta, kino Helios, Centrum Informacji Miejskiej, Pomnik Kiepury, Plac Konstantego Ćwierka, by na koniec dotrzeć do Auli Biblioteki Głównej. Uczestników korowodu poprowadzi przygotowana specjalnie na tę okazję „mapa podróżnika”. W punkcie docelowym niespodzianka - konkurs na najbardziej oryginalny strój.

Planszówkowa Akademia” – ogólnobiblioteczny turniej gier planszowych. W każdej z 20. placówek Biblioteki odbędą się potyczki miłośników gier planszowych, by na koniec spotkać się na finałowych rozgrywkach o tytuł Debeściaka Wakacji 2014. 

List w butelce” – ogólnobiblioteczny konkurs literacki na list do przyjaciela z dalekiego kraju. Mamy nadzieję, że sposób wykonania oraz zawartość tekstu zainspiruje wszystkich do kultywowania tej powoli zapominanej formy przekazu myśli.

Moja przygoda na bezludnej wyspie” – ogólnobiblioteczny konkurs plastyczny na komiks ilustrujący najciekawszą przygodę przeżytą na bezludnej wyspie.

Książka w obiektywie” – ogólnobiblioteczny konkurs fotograficzny adresowany do młodych pasjonatów fotografii oraz miłośników czytania. Trudność zadania będzie polegała na umiejętnym przedstawieniu tematu w powiązaniu z konkretną literaturą, czytelnictwem i wakacjami.

Ahoj, przygodo!” Wielki Piknik Jordanowski z udziałem wszystkich Klubów Młodego Podróżnika z każdej z 20. placówek Biblioteki. Uczestnicy pikniku, lubiący ruch i dobrą zabawę, będą mogli wziąć udział w konkurencjach sprawnościowych, spróbować swoich sił w grze w rzutki, w rzucie patykiem, biegu w workach, czy podczas zabaw z przeciąganiem liny. Nie zabraknie też ozdabiania twarzy, dmuchania balonów, puszczania baniek mydlanych czy malowania kredą na asfalcie. Nie lada atrakcją będzie pokaz baniek mydlanych. Wśród bańkowych ciekawostek będzie: zamykanie bańki w bańce, rury bańkowe, zamykanie dzieci w bańce, a także konkurs na największą bańkę wśród uczestników. Dla najaktywniejszego Tropiciela Przygód czekać będzie nagroda niespodzianka. Na zakończenie imprezy wręczone zostaną nagrody laureatom konkursów organizowanych podczas naszej letniej akcji.

Kalendarium imprez:

Zajęcia w placówkach filialnych – poniedziałki, środy, piątki:

Oddział dla Dzieci i Młodzieży: w godz. 11.00-12.30

Biblioteka Dziecięca: w godz.11.00-12.30

Wypożyczalnia dla Dzieci Biblioteki Głównej: w godz.11.00-13.00

Filia nr 1 Środula: w godz.11.30-13.00

Filia nr 2 Rudna IV: w godz.12.00-13.00

Filia nr 3 Klimontów: w godz.11.00-12.30

Filia nr 4 Sielec: w godz.11.00-12.30

Filia nr 5 Walcownia: w godz.11.00-13.00

Filia nr 6 Niwka: w godz.11.00-12.00

Filia nr 7 Dańdówka: w godz.10.00-11.00

Filia nr 10 Kazimierz Górniczy: w godz.10.30-12.00

Filia nr 11 Ostrowy Górnicze: w godz.12.00-14.00

Filia nr 12 Porąbka: w godz. PN 13-15; Śr, PT 15-17; z wyłączeniem 18.08-29.08.2014 r.

Filia nr 13 Maczki: w godz.12.00-14.00; z wyłączeniem 01.08-31.08.2014 r.

Filia nr 14 Zagórze: w godz.11.00-12.00

Filia nr 15 Mec: w godz.12.00-13.00

Filia nr 17 Pogoń: w godz.11.00-12.30

Filia nr 19 Milowice: w godz. 10.00-11.00

Filia nr 20 Stary Sosnowiec: w godz.12.30-13.30

***

Letnia Akademia Literatury

– spotkania autorskie:

 

Leszek Szczasny

9 lipca 2014, godz. 11.00, Filia nr 1

Łukasz Wierzbicki

6 sierpnia 2014, godz. 11.00, Filia nr 17

Beata Ostrowicka

22 sierpnia 2014, godz. 11.00, Biblioteka Główna

 ***

Imprezy towarzyszące:

Filmowa Akademia Przygód

lipiec – sierpień, wtorki, godz. 11.00

Aula Biblioteki Głównej, ul. Kościelna 11

 

Literaccy łowcy przygód na start - wystawa

Wernisaż – 2 lipca 2014, godz. 12.00

Czas trwania ekspozycji 1 lipca – 30 września 2014

Biblioteka Główna, ul. Kościelna 11

 

Roweromaniacy na start – rajd rowerowy

10 lipca 2014, godz. 10.00

Milowice – Park Kresowy

 

Survival, czyli szkoła przetrwania

17 lipca 2014, godz. 11.00

Filia nr 13 Maczki, ul. Krakowska 26

 

Egzotyka w centrum miasta – wycieczka

31 lipca 2014, godz. 10.00

Palmiarnia Miejska w Gliwicach

 

Tropiciele przygód – podchody plenerowe

7 sierpnia 2014, godz. 11.00

Park Sielecki w Sosnowcu

 

Parada Tubylców – barwny korowód

21 sierpnia 2014, godz.11.00

Park Sielecki – Centrum – Biblioteka Główna

 

Planszówkowa Akademia – turniej gier - finał

27 sierpnia 2014, godz. 11.00

Biblioteka Główna, ul. Kościelna 11

 

Ahoj, przygodo! – Wielki Piknik Jordanowski

28 sierpnia 2014, godz.11.00

Filia nr 20 Stary Sosnowiec, ul. Piłsudskiego 27

***

 Konkursy:

 

List w butelce – ogólnobiblioteczny konkurs literacki

Książka w obiektywie  konkurs fotograficzny

Moja przygoda na bezludnej wyspie  ogólnobiblioteczny konkurs plastyczny

 

***

 Udział we wszystkich imprezach MBP jest bezpłatny. Serdecznie zapraszamy!

 

Z życia filii

Święta tuż tuż :):):)

choinka

Przygotowania do Gwiazdki trwają!

Nasze biblioteki przygotowały mnóstwo świątecznych atrakcji i arcyciekawych zajęć dla najmłodszych, które mają za zadanie wprowadzić Czytelników w magiczny, pełen migotliwych światełek i rozbrzmiewających wkoło kolęd nastrój. Zajęcia plastyczne, warsztaty, prezentacje multimedialne, wspólne czytanie świątecznych książeczek - ehhh, Gwiazdka naprawdę już tuż tuż... Zapraszamy do oglądania naszych fotograficznych relacji.

Więcej…

Kim jesteśmy? Dokąd tuptamy?

IMG 20191128 105323

Filia nr 19

10 listopada obchodziliśmy Dzień Jeża i z tej okazji, choć z pewnym poślizgiem, odwiedziła nas w milowickiej bibliotece grupa Jeżyków. Dzieciaki dowiedziały się różnych jeżowych ciekawostek, na przykład tego, że w Nowej Zelandii nie było jeży, dopóki nie zostały tam przywiezione. Albo tego, że jeże są największymi ssakami owadożernymi w naszym kraju. I że wcale nie lubią jabłek ponieważ wolą ślimaki. Jeżyki dowiedziały się też w jaki sposób można odróżnić jeża zachodniego od wschodniego oraz co się dzieje z jeżami, kiedy zaczynają hibernować.

Więcej…

Mikołajki 2019!

santa-claus-1

Spotkania, warsztaty i... prezenty!

Z okazji imienin Św. Mikołaja, niemal wszystkie placówki MBP w Sosnowcu przygotowały dla zaprzyjaźnionych dzieci z przedszkoli i szkół całą masę atrakcji - spotkania, warsztaty i rozdawanie prezentów. Dzieci odwdzięczyły się pięknymi rysunkami, wierszykami i jeszcze piękniejszymi uśmiechami :)

Więcej…

Listopad na Wawelu

a1

Oddział dla Dzieci i Młodzieży

W listopadzie Oddział dla Dzieci i Młodzieży zorganizował dla swoich czytelników szereg atrakcyjnych spotkań, które odbyły się nie tylko w bibliotece, ale także w siedzibach zaprzyjaźnionych placówek edukacyjno-wychowawczych. Uczniowie szkół podstawowych odbyli podróż do świata emocji, odkrywali swoją przyszłość podczas spotkań andrzejowych oraz przekonywali się, że Halloween nie musi być taki straszny. Nie zbrakło także zajęć dla najmłodszych, w trakcie których czytelnicy w wieku przedszkolnym uczestniczyli w spotkaniach zorganizowanych z okazji Dnia Pluszowego Misia.

Więcej…
Joomla templates by Joomlashine