Festyn dla seniorów i nie tylko

sen1

"Powitanie lata"

12 czerwca 2014 w ogrodzie DPS nr 1 w S-cu odbył się festyn "Powitanie lata", w którym uczestniczyła również nasza Biblioteka. W przygotowanym przez Filię nr 5 "Kąciku czytelniczym" prezentowano szeroką ofertę MBP dla seniorów.Wszyscy zainteresowani mogli obejrzeć mini-wystawę "Sosnowiec w starej fotografii", porozmawiać z Marią Gil - autorką wyszywanych obrazów lub Krystyną Borkowską, która chętnie składała autografy w swoich książkach.

Na blisko 100 uczestników imprezy czekały książki, czasopisma, gipsowe kwiaty i aniołki oraz kubki i emblematy z logo biblioteki. Na prośbę biblioteki w festynie uczestniczyli przedstawiciele Warsztatów Terapii Zajęciowej z ul. Jodłowej oraz Stowarzyszenia Salve - wykonujący prace plastyczne. Występ wokalny przygotowała Kasia Posikata z Ogniska Pracy Pozaszkolnej nr 1 i Bożena Związek, a Krystyna Borkowska opowiadała o świętojańskich tradycjach powitania lata. W bardzo udanej imprezie plenerowej wzięli udział przedstawiciele Urzędu Miasta, Urzędu Marszałkowskiego oraz innych sosnowieckich instytucji.

sen1sen2sen3

sen4sen5

sen6sen7


Z życia filii

Majowy „Podwieczorek z filozofią”

fia1

Filia nr 10

5. spotkanie w ramach „Podwieczorku z filozofią" było okazją do przybliżenia wszystkim postaci Platona. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się kim był Platon oraz jak wielki wywarł wpływ na kształt filozofii. Omówiono stosunek filozofa do pisma oraz słowa mówionego, wskazując na zalety tego ostatniego. Przedstawiona została platońska teoria idei oraz wyjaśniono na czym polegało tzw. „drugie żeglowanie" Platona. Skonfrontowano poglądy Platona dotyczące zagadnień metafizycznych z poglądami wcześniejszych filozofów, wskazując na nowatorstwo myśli platońskiej. Na zakończenie omówiony został mit „Jaskini Platona" wraz z możliwymi interpretacjami. Uczestnicy spotkania aktywnie brali udział w dyskusji, wymieniając się swoimi spostrzeżeniami na poruszane tematy.

Więcej…

Dzień Żółwia

zo1

Filia nr 19

23 maja dzieci z Przedszkola Nr 11 w Sosnowcu świętowały Dzień Żółwia w Filii nr 19 - Milowice. Oglądały prezentację multimedialną o życiu żółwi, układały historyjkę obrazkową "Żółwiątko przychodzi na świat", kolorowały żółwie we wszystkich barwach tęczy. Oczywiście nie mogło zabraknąć na spotkaniu Żółwia Franklina.

Więcej…

Świat zwierząt

zwie1

Biblioteka Dziecięca

Mijający tydzień w Tajemniczym Ogrodzie upłynął pod znakiem zwierzątek. 23 maja swoje święto obchodziło zwierzątko, które bardzo lubimy – żółw. Natomiast 25 maja był Dniem Mleka. A z mlekiem, jak wiadomo, kojarzy nam się co najmniej kilka zwierząt. My skupiliśmy się na krowie (której portret uwieczniliśmy w swoich pracach) oraz na kotku, który... szukał czarnego mleka (i o nim wysłuchaliśmy ciekawego opowiadania).

Więcej…

Klub Sympatyków Dawnej Pogoni - maj

klubmaj1

Filia nr 17

24 maja 2018 w Filii nr 17 - Pogoń odbyło się ostatnie przed wakacjami spotkanie Klubu Sympatyków Dawnej Pogoni. Tym razem podążyliśmy śladami sosnowieckich budowli i przedsiębiorstw żydowskich działających w okresie międzywojennym. Poznaliśmy historię nieistniejących już synagog i domów modlitw, szkół, szpitali i sierocińców. Odkrywaliśmy jakie budowle i instytucje istniały pod adresami Dekerta 16, Floriańskiej 33 czy Odrodzenia 9. Spotkanie zakończyliśmy prezentacją zdjęć i zaproszeniem do Zagłębiowskiej Mediateki.

Więcej…
Joomla templates by Joomlashine