Przebudźmy się do życia!

kk3

Listopadowy Dyskusyjny Klub Książki

Listopad to czas melancholii, ale też dobry okres na zastanowienie się nad sensem i celem życia. Lektura – omawiana na 10. spotkaniu DKK – jak najbardziej zmusza do refleksji. Anand Dílvar w swojej powieści „Niewolnik. Jak przebudziłem się do życia" opowiada nam historię uwięzionego w swoim ciele sparaliżowanego mężczyzny, który nie może nawiązać kontaktu z otoczeniem i leżąc w szpitalnym łóżku, zaczyna analizować swoje dotychczasowe życie. Uświadamia sobie, że jego dotychczasowe życie było tylko pozornie pozbawione więzów, że nie był wolnym człowiekiem, nie umiał docenić własnej niezależności i żyć w zgodzie z samym sobą...

Dopiero podróż do wnętrza samego siebie pokazała mu, że aby być w pełni wolnym człowiekiem powinien: nauczyć się wybaczać, przestać rozpamiętywać przeszłość i stwarzać krępujące go więzy. Powieść Ananda Dilvara to nic innego, jak emocjonalna podróż do wnętrza samego siebie. Książka dobitnie uświadamia czytelnikom, że odpowiedzi na pytanie „Jak żyć?" potrafią udzielić sobie sami – wystarczy jedynie wsłuchać się w samego siebie i mieć wiele cierpliwości oraz miłości do świata, ludzi i oczywiście siebie.
„Niewolnik. Jak przebudziłem się do życia" to międzynarodowy bestseller sprzedany w liczbie ponad 2,5 mln egzemplarzy i przetłumaczony na 15 języków. Na sukces książki złożyły się bez wątpienia mądre sentencje i trafne przemyślenia głównego bohatera, czyniąc z niej prawdziwą „odę do życia" oraz „manifest o psychologicznej i duchowej wolności". A oto niektóre z nich:
„Tak naprawdę poczucie winy jest tylko lękiem wynikającym z faktu, że będąc dzieckiem, mógłbyś umrzeć, gdyby rodzice cię odrzucili. Oni wykorzystywali poczucie winy, aby zmusić cię do robienia tego, co uważali za słuszne."
„Wzbudzanie poczucia winy jest doskonałą metodą kontrolowania innych ludzi."
„Bóg jest w dobrych ludziach, którzy się o nas troszczą."
„Ponieważ jesteśmy wolni, to sami tworzymy własną przyszłość poprzez decyzje jakie podejmujemy. Przeznaczenie nie istnieje. To my kreujemy swoją przyszłość – każdego dnia i w każdym momencie."
„Przebaczenie nie jest samym aktem, lecz zrozumieniem. Gdy zdajesz sobie sprawę, że wszyscy staramy się postępować jak najlepiej, zwykle mamy dobre intencje i dążymy jedynie do tego, co uznajemy za szczęście, wtedy rozumiesz, że nie ma nic do przebaczenia.
A jeśli ktoś krzywdzi celowo?
Prawdopodobnie robi to dlatego, że sam został skrzywdzony w dzieciństwie. W takiej sytuacji można mu tylko współczuć, nieprawdaż?"

„Wszyscy mamy w sobie siłę, która przeprowadza nas przez najgorsze momenty w życiu [...] Wciąż radzimy sobie z bólem związanym z utratą tego, co kochamy. [...] Musimy starać się zrozumieć, że boli nas dlatego, że jesteśmy wrażliwymi i kochającymi istotami. Gdyby nic nas nie obchodziło, nie odczuwalibyśmy bólu, ale też stracilibyśmy największą radość życia: kochanie innych."
„Ludzie, którzy mówią, że cierpią przez miłość, tak naprawdę cierpią, gdyż wierzą, że osoba, którą kochają, powinna robić to, czego chcą... a to jest arogancja. Człowiek, który cierpi, ponieważ uważa, że jego ukochana osoba powinna zaspokajać jego potrzeby, jest samolubny. To co ludzie nazywają miłością, przypomina raczej kontrakt biznesowy, który głosi: „Zgadzam się na miłość pod warunkiem, że będziesz taki, jak zechcę i będziesz robić to, co chcę". Prawda jest taka, że miłość jest wolna. Niczego nie żąda, nie chce zmieniać drugiej osoby, nie jest zaborcza i nie stawia warunków."
„Oto największa moc, jaką dysponują ludzie: zdolność do decydowania, jak zareagują na to, co życie stawia im na drodze. Nie możesz kontrolować tego, co dzieje się wokół ciebie, ale możesz zdecydować, jak to zinterpretujesz i jak do tego podejdziesz. Jesteś odpowiedzialny za swoje myśli, decyzje oraz to, jak postrzegasz życie i jak go doświadczasz."
„Celem naszego życia jest podarowanie światu daru naszej unikalności, naszej indywidualności."
Książka Ananda Dílvara uświadamia nam, że największym i właściwie jedynym naszym wrogiem jesteśmy my sami.

kk1kk2

kk4

 

DKK logo 2

Logo Instytut Książki 2

Logo NPRC 2

Bibliożercy 2018/2019

Z życia filii

Sierpniowa FOTOgaleria 2019

Lato 2019 - lead

Drugi miesiąc folkowych zabaw!

Letnia akcja "Z legendą w plecaku, czyli folkowe lato z biblioteką" trwa. Wszystkie nasze placówki szturmują liczne grupy miłośników legend i folkloru. Konkursy, wycieczki, spotkania, warsztaty, projekcje filmowe i inne atrakcje są przygotowane właśnie dla nich, dlatego bardzo się cieszymy, że wakacyjne dni upływają nam w tak wesołym i żądnym przygód towarzystwie. A poniżej przedstawiamy galerię zdjęć dokumentujących nasze sierpniowe rozrywki. Zapraszamy do oglądania...

Więcej…

Lipcowa FOTOgaleria 2019

Lato 2019 - lead

Folkowe lato z biblioteką trwa!

Letnia akcja "Z legendą w plecaku, czyli folkowe lato z biblioteką" ruszyła pełną parą. Już od początku wakacji wszystkie nasze placówki szturmują liczne grupy miłośników legend i folkloru. Konkursy, wycieczki, spotkania, warsztaty, projekcje filmowe i inne atrakcje są przygotowane właśnie dla nich, dlatego bardzo się cieszymy, że wakacyjne dni upływają nam w tak wesołym i żądnym przygód towarzystwie. A poniżej przedstawiamy galerię zdjęć dokumentujących nasze lipcowe rozrywki. Zapraszamy do oglądania...

Więcej…

"Zaczytany Kazimierz"

IMG 20190627 154541

Filia nr 10

Gościem ostatniego przed wakacjami spotkania klubu czytelniczego „Zaczytany Kazimierz” był Tomasz Kowalski, autor kilku książek, m. in.: ”Nie pozwolisz żyć czarownicy” oraz „Przysionek, czyli dom dla pozornie umarłych”. Punktem wyjścia naszej dyskusji była książka opowiadająca historie czarownic z Doruchowa. Autor opowiedział nam o powstaniu książki i swoich zainteresowaniach tematyką śmierci. Rozmawialiśmy o ludzkich zachowaniach i o tym, co je motywuje. W dalszej części nasza dyskusja dotyczyła kwestii kary śmierci, zawodzie pisarza i różnicy między literaturą piękną a kryminałem.

Więcej…

Odznaki Szeryfa Praw Dziecka wręczone!

20190625 114339

Filia nr 2

25 czerwca w Przedszkolu nr 57 w Sosnowcu odbyła się uroczystość wręczenia Odznak Szeryfa Praw Dziecka w ramach akcji UNICEF "Szkoła z Prawami Dziecka". Odznaki i dyplomy otrzymała Pani Dyrektor Przedszkola nr 57 oraz pracownicy Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sosnowcu. Więcej informacji o tym wydarzeniu na stronie Facebooka Przedszkola 57 - KLIK

Więcej…
Joomla templates by Joomlashine