Galeria 4. Sosnowieckiej Jesieni Teatralnej

4.SJT - lead

Zapraszamy do oglądania :)

Zachęcamy do śledzenia naszej jesiennej galerii fotograficznej. Poza głównymi propozycjami programowymi 4. Sosnowieckiej Jesieni Teatralnej (warsztaty, spotkania, koncert, spektakl, wystawy itp.) zaplanowaliśmy imprezy towarzyszące: zabawy literacko-teatralne, zajęcia teatralno-plastyczne oraz konkursy, adresowane do młodych miłośników teatru. Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, w ramach programu „Partnerstwo dla Książki".

 

Zagłębiowska Mediateka

Wernisaż wystawy „Dzieła wieszczów na polskiej scenie do 1939 r." - 19.11.2018

dz1dz2

dz3dz4

dz5dz6

dz7

 

Warsztaty teatralne "Daj sobie szansę" z Agnieszką Bieńkowską - 19.11.2018

wd1wd2

wd3wd4

wd5tan1

tan2tan3
Pierwsze warsztaty integracyjne dla młodych i nieco starszych amatorów teatru już za nami. Aga Bieńkowska, aktorka Teatru Zagłębia w Sosnowcu, tanecznym krokiem wprowadziła nas w mroki średniowiecza. Okazało się, że wcale tam nie tak "ciemno" - było zabawnie, kolorowo, radośnie i kreatywnie. Dziewczynki, przy aktywnym wsparciu dziadków i rodziców, przygotowały barwne, dworskie stroje i klejnoty. Męska część grupy skupiła się oczywiście na zbrojach i mieczach, obowiązkowych atrybutach średniowiecznego rycerza. A na finał - przy akompaniamencie muzyki - taniec dworski.

Warsztaty teatralne "Daj sobie szansę" z Krzysztofem Korzeniowskim - 26.11.2018

kk1kk2

kk3kk4

kk5kk6

 

Warsztaty teatralne "Daj sobie szansę" z Beatą Deutschman - 3.12.2018

deu1deu2

deu3deu4

deu5

 

Wykłady - "Słowo - obraz - scena" - pracownicy naukowi Zakładu Teatru i Dramatu Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach - dr hab. Dorota Fox, dr hab. Ewa Dąbek-Derda i dr hab. Beata Popczyk-Szczęsna - 29.11.2018

wyk1wyk2

wyk3

 

Warsztaty "Scenografia bez tajemnic" z Anną Kaczkowską - 30.11,7.12, 11.12, 14.12.2018

sce1sce2

 

Koncert poezji śpiewanej "Wieczór przy świecach" - w wykonaniu Roksany Rogali ze Stowarzyszenia Twórców Sztuki „Passionis" oraz towarzyszących jej muzyków - 2.12.2018

sw1sw2

sw3sw4

 

Spotkanie z Mateuszem Damięckim - 6.12.2018

d1d2

d3d4

d5d6

d7d8

 

"Kosmiczna podróż" - spektakl Teatru Czarnego Tła z Chorzowa - 8.12.2018

ct1ct2

ct3ct4

ct5

 

Przegląd Amatorskich Zespołów Kabaretowych "W oparach śmiechu" - 11.12.2018

p1p2

p3p4

p5p6

p7p8

p9p10

p11p12

p13p14

p15 

 

Finisaż wystawy "Dramat romatyczny w polskim plakacie teatralnym"

fi1fi2

fi3DSC 7883

DSC 7886

 

Gala finałowa 4. Sosnowieckiej Jesieni Teatralnej

12

34

56

78

910

1112

1314

1516

1718

1920

2122

2324

 

„Przygody żółtej żyrafy" – impreza literacko-artystyczna z udziałem wolontariuszy z Fundacji „Dr Clown"- Centrum Pediatrii im. Jana Pawła II w Sosnowcu

z1z2

z3z4

z5z6

z7z8

z9z10

z11

W ramach 4. Sosnowieckiej Jesieni Teatralnej odwiedziliśmy pacjentów Centrum Pediatrii w Sosnowcu. Razem z wolontariuszami z Fundacji "Dr Clown" przedstawiliśmy "Przygody żółtej żyrafy", która nie miała kropeczek. Po inscenizacji Doktorzy czarowali zwierzątka z magicznej kolorowanki, nie zabrakło kalamburów literackich, czarowania z baniek mydlanych i ozdabiania żyrafy. Każdy pacjent otrzymał balonowe zwierzątka wyczarowane przez wolontariuszy.

Warsztaty pantomimiczne "Sztuka bez słów" z Michałem Bałagą - Oddział dla Dzieci i Młodzieży

mic1mic2

mic3mic4

mic5mb1

mb2mb3

mb4

 

 Filia nr 1 - Środula

ts1ts2

ts3ts4

Środulskie spotkania w ramach 4. Sosnowieckiej Jesieni Teatralnej rozpoczęte! We wtorkowy poranek dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 16, spotkały się z młodą aktorką Małgosią Żądło, która wprowadziła je w świat sztuki aktorskiej. Dzieciaki chętnie wysłuchały wskazówek dotyczących gry aktorskiej, okazywania i wyrażania emocji, a następnie te wskazówki wcieliły w życie. Powiedzenia "Suszy Sasza swoje szorty", "Na kaloryferze leży rozleniwiony jeż Jerzy" czy "Idzie Idzi i nie widzi, że za Idzim idzie Idzi" są nam już troszkę mniej straszne. Nie zmienia to jednak faktu, że "Słów kształty krztuszą krtanie"...

kon1kon2

kon3kon4

Nasza czytelnia zamieniła się w scenę teatralną. Od tygodni trwają intensywne próby Seniorów ze Środuli, którzy przygotowują dla naszych milusińskich spektakl - "Kapryśna królewna". Wspólnymi siłami powstały również dekoracje teatralne - kareta, koń, wieża oraz łóżko, na którym odpoczywa nasza kapryśna bohaterka. Końcowy efekt do obejrzenia już w nadchodzącym tygodniu!

za1za2

za3za4

za5

A oto kilka zdjęć z dzisiejszych warsztatów z Panią Małgosią Żądło. Kolejny raz gościliśmy uczniów SP nr 16, którzy świetnie się bawili wykonując różne ćwiczenia - ale to wszystko na załączonych obrazkach!

teatr1teatr2

teatr3teatr4

teatr5teatr6

teatr7teatr8

teatr9teatr10

teatr11teatr12

Mijający tydzień obfitował w naszej bibliotece w spektakle teatralne. Klasy I i II ze Szkoły Podstawowej nr 16 miały okazję obejrzeć "Kapryśną królewnę" - spektakl przygotowany przez Seniorów ze Świetlicy Środula. Oprócz spektaklu dzieciaki miały też okazję wcielić się - chłopcy w rycerzy zabijających smoka, dziewczynki zaś... w księżniczki, były także quizy i zagadki, z którymi dzieciaki poradziły sobie doskonale!

Z kolei uczniowie SP nr 42 mieli okazję kolejny raz podziwiać rzemiosło aktorskie koleżanek i kolegów z zaprzyjaźnionej SP nr 16. "Zamieszanie w krainie bajek" bardzo się wszystkim podobało, a premiera kolejnego spektaklu - już wiosną!

 

Filia nr 2 - Rudna IV

tr1tr2

tr3tr4

tr5tr6

tr7

W ramach 4. Sosnowieckiej Jesieni Teatralnej w Filii nr 2 - Rudna IV odbyły się zajęcia z udziałem uczniów Szkoły Podstawowej nr 45. Drugoklasiści uczestniczyli w warsztatach logopedycznych "Akrobatyka języka, czyli Trening czyni mistrza", podczas których wykonywali niełatwe ćwiczenia pozwalające "rozgrzać" buzie i języki, a następnie czytali arcytrudne łamańce językowe, z którymi jednak całkiem nieźle sobie poradzili.

Druga grupa uczniów wzięła udział w zabawach teatralnych "Theatrum mundi", podczas których - wykorzystując pacynki - odgrywali przeróżne scenki "z życia" wykazując się przy tym niezwykłą pomysłowością i kreatywnością.

 

Filia nr 3 - Klimontów

akl1akl2

akl3

„Akrobatyka Języka czyli Trening Czyni Mistrza" - taki tytuł miały zajęcia w ramach 4. Sosnowieckiej Jesieni Teatralnej, jakie odbyły się w Filii nr 3 w Klimontowie. Dzieciaki ze Szkoły Podstawowej nr 46 ćwiczyły dykcję, czytając najeżone „łamańcami językowymi" wierszyki, rozwiązywały „szeleszczące" rebusy i zagadki, brały udział w brzęczącym jak chrząszcz w trzcinie quizie. Okazuje się, że polskie słówka to czasami prawdziwe wyzwanie dla języka. Po zmaganiach wyłoniliśmy Mistrza Akrobatyki Językowej, który sprawnie pokonał wszystkie pułapki językowe, a na koniec na wszystkich czekał słodki poczęstunek.

 

Filia nr 6 - Niwka

nit1nit2

nit3

W Filii nr 6 odbyły się dwa spotkania w ramach 4. Sosnowieckiej Jesieni Teatralnej.
Zajęcia z cyklu „Theatrum mundi", czyli odgrywanie przez uczniów klasy 5 ze Szkoły Podstawowej nr 21 scenek „z życia", wylosowanych przez zgrane duety. Uczestnicy odgrywali między innymi następujące scenki: w gabinecie dentystycznym, mama wezwana do szkoły, awantura na plaży, wścibski sąsiad, kolizja drogowa,itd. Zabawa była przednia i śmiechu co niemiara, wywołanego zabawnymi dialogami i gestami. Dzieciaki mają świetny zmysł obserwacyjny.
Kolejne zajęcia z cyklu „Akrobatyka języka, czyli trening czyni mistrza" miały formę warsztatów logopedycznych. Tym razem mozolne ćwiczenie z „szeleszczącymi i trzeszczącymi" wierszykami uskuteczniali uczniowie klasy 4 ze Szkoły Podstawowej nr 21. Początki były trudne, ale końcówka zajęć udowodniła, że ćwiczenie czyni mistrza.

Filia nr 7 - Dańdówka BIBLIOSFERA

sakr1sakr2

sakr3sakr4

sakr5

Zajęcia w ramach 4. Sosnowieckiej Jesieni Teatralnej "Akrobatyka języka, czyli trening czyni mistrza" uczniowie klasy III SP 29 rozpoczęli od ćwiczeń wydłużających fazę wydechową podczas mówienia oraz usprawniających narządy artykulacyjne. Po wyćwiczeniu dykcji przeszli do łamańców językowych, niezwykle pomocnych w pracy aktorskiej.

teda1teda2

teda3teda4

teda5teda6

W ramach 4. Sosnowieckiej Jesieni Teatralnej w Bibliosferze odbyły się zajęcia "Theatrum mundi" dla klasy VII Szkoły Podstawowej nr 29 w Sosnowcu. Uczniowie obejrzeli ciekawą prezentację o tajnikach teatru i przygotowaniu aktorów do pracy na scenie. Po ćwiczeniach dykcyjnych przystąpili do odgrywania przygotowanych przez siebie scenek. Zwycięskie drużyny otrzymały pamiątkowe kubki i plecaki.
Bibliotekę odwiedziła również klasa piąta, która także poszerzyła swoją wiedzę na temat teatru. Dzięki zdobytej wiedzy i wyobraźni stworzyli w grupach własne scenografie teatralne do wybranych przez siebie książek.

 

Biblioteka Dziecięca - Tajemniczy Ogród

tote1tote2

tote3tote4

tote5tote6

4. Sosnowiecka Jesień Teatralna jest obecna także w Bibliotece Dziecięcej. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10, przedszkolaki z Przedszkola Miejskiego nr 25 oraz uczestnicy Przystanku Plastyka zapoznali się z budynkiem teatru, z jego pomieszczeniami (bo to nie tylko scena i widownia), z pracownikami teatru (którymi są nie tylko aktorzy). Ale najmocniej skupiliśmy się na teatrze lalek – bo to szczególnie interesowało dzieci. Kukiełki, pacynki, marionetki, które wykonaliśmy, a potem.... Potem był: teatr Misia Uszatka, teatr królewien, teatr czarownic oraz koci teatrzyk.

 

Filia nr 14 - Zagórze

SAM 1SAM 2

SAM 3SAM 4

SAM 5

W Filii nr 14 w Zagórzu odbyły się warsztaty logopedyczne dla kl. I SP nr 9. Podczas zajęć dzieci najpierw specjalnymi ćwiczeniami rozgrzewały swój aparat mowy, a następnie z wielkim zaangażowaniem czytały bardzo trudne „łamańce językowe".

zate1zate2

zate3

W związku z trwającą 4. Sosnowiecką Jesienią Teatralną, Filia nr 14 gościła uczniów kl. III SP nr 9. Podczas zajęć teatralnych dzieci przedstawiły bajkę „Czerwony kapturek". Baśń to znana, jednak została ona nieco unowocześniona przez młodych artystów. Uczniowie dowiedzieli się także, jak powstaje spektakl teatralny oraz chętnie wzięły udział w ćwiczeniach aktorskich.

 Filia nr 15 - Mec

SENIORZY DZIECIOM 1SENIORZY DZIECIOM 2

SENIORZY DZIECIOM 3SENIORZY DZIECIOM 4

SENIORZY DZIECIOM 5SENIORZY DZIECIOM 6

SENIORZY DZIECIOM 7SENIORZY DZIECIOM 8

W ramach 4. Sosnowieckiej Jesieni Teatralnej w Filii nr - 15 Mec, odbyło się przedstawienie "Czerwony Kapturek" w wykonaniu Amatorskiej Grupy Teatralnej Strefy Seniora, działający w Klubie Osiedlowym Bakcyl. Na widowni zasiadły dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 45 , które były pod ogromnym wrażeniem i aktywnie brały udział w przedstawieniu. Aktorom podziękowano gromkimi brawami.

Filia nr 17 - Pogoń

bro1bro2

bro3bro4

W ramach 4. Sosnowieckiej Jesieni Teatralnej odbyły się popołudniowe warsztaty plastyczne. Rozpoczęliśmy prace przygotowujące teatralną dekorację. Za tydzień będziemy kontynuować. Na pewno domyślacie się do jakiej bajki będą pasowały ozdabiane przez nas elementy.

tepo1tepo2

tepo3tepo4

tepo5tepo6

tepo7tepo8

tepo9

Podczas trwającej 4. Sosnowieckiej Jesieni Teatralnej w Filii nr 17 - Pogoń odbywają się spotkania dzieci z teatrem. Cały czas trwały intensywne prace nad dekoracją teatralną do bajki "Jaś i Małgosia" biorącą udział w konkursie plastycznym "Teatr w bibliotece". Odbyły się zabawy teatralne "Theatrum mundi" podczas których na zaimprowizowanej scenie dzieciaki odgrywały scenki z życia m.in. u lekarza, w bibliotece, w szkole. Uczniowie klasy VI Szkoły Podstawowej Nr 3 uczestniczyli w warsztatach "Akrobatyka języka". Ćwiczyli łamańce językowe. Nie zabrakło chrząszcza brzmiącego w trzcinie czy stołu z powyłamywanymi nogami. 

 

Filia nr 18 - Juliusz

jute1jute2

jute3jute4

Za nami trzy spotkania z dziećmi ze Szkoły Podstawowej nr 36. Klasy od I do III zmagały się z łamańcami językowymi i łatwo nie było, ale wszystkie bardzo się starały i każde dziecko chciało wygrać. Trudno było wyłonić najlepszych, ale przy pomocy jury, które bardzo profesjonalnie i sprawiedliwie oceniało, wygrali ci, którzy naprawdę pięknie poradzili sobie z trudnymi zdaniami. Na koniec zostały wręczone nagrody książkowe i słodki poczęstunek dla wszystkich.

 

Filia nr 19 - Milowice

teatralki0teatralki1

teatralki2teatralki3

teatralki4teatralki5

Przez cały czas trwania 4. Sosnowieckiej Jesieni Teatralnej bawiliśmy się w teatr, który powstawał w naszej bibliotece począwszy od dekoracji do wybranej bajki, a skończywszy na próbie przedstawienia pt. "Śnieżka i 7 krasnoludków". Prace nad dekoracją trwały dosyć długo, ale to był dopiero początek. Musieliśmy jeszcze opracować dialogi i ruch sceniczny. Jak przystało na początkujących aktorów musieliśmy popracować nad dykcją, piękną i wyraźną wymową. Pomogły nam w tym książki z łamańcami językowymi i zabawy językowe. Było przy tym śmiechu co niemiara. Poznaliśmy też różnicę między grą aktora, a pracą animatora teatru lalek. Pomogły nam w tym papierowe kukiełki.

 

Filia nr 20 - Stary Sosnowiec

akr1akr2

akr3akr4

W Filii nr 20 odbyły się warsztaty teatralne "Akrobatyka języka, czyli trening czyni mistrza". Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 27 zmierzyli się z wierszykami łamiącymi języki czyli takimi, w których występuje dużo trudnych do wymówienia wyrazów i zdań. Uczestnicy warsztatów poradzili sobie świetnie z tym nie łatwym zadaniem i postanowili nadal doskonalić swoją wymowę i interpretację sięgając po coraz trudniejsze teksty.

Z życia filii

III Ogólnopolskie Czytanie Jeżycjady - "Kłamczucha"

kl1

Filia nr 15

Tegoroczne, III Ogólnopolskie Czytanie Jeżycjady organizowane przez Wydawnictwo Akapit Press, odbyło się w Filli nr 15 w ramach bibliotecznej akcji "Lektury na plan". Zaproszeni uczniowie z klas IV i VI SP nr 46 w Sosnowcu wraz z nauczycielami, Joanną Adamczyk i Katarzyną Gwoździk, prezentowali fragmenty "Kłamczuchy" Małgorzaty Musierowicz, a także krótkie informacje na temat głównej bohaterki, Anieli Kowalik.

Więcej…

Książki z Budżetu Obywatelskiego również w Filii nr 2

20190705 121545

Filia nr 2

Do Filii nr 2 trafiły książki zakupione w ramach Budżetu Obywatelskiego 2018. Są to 254 pozycje za kwotę 5 tys. zł, wśród których czytelnicy mogą znaleźć beletrystykę, literaturę naukową, sporo biografii oraz książki dla dzieci. Dziękujemy wszystkim osobom, które zagłosowały na nasz projekt tym samym przyczyniając się do pozyskania funduszy na zakup nowości wydawniczych do naszej Filii.

Więcej…

Wystawa malarstwa „Zmyślone / Non-pompatico”

Kostyła Mańkiewicz F-2

Filia nr 2 – Rudna IV

Filia nr 2 – Rudna IV Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sosnowcu serdecznie zaprasza do zwiedzania wystawy „Zmyślone / Non-pompatico" autorstwa Stelli Kostyły i Adriany Mańkiewicz – studentek ASP. Wernisaż odbędzie się w czwartek 19 września 2019 o godz. 17.00 w siedzibie biblioteki przy ul. Gospodarczej 32. Wstęp wolny.

Więcej…

"Morskie FOTO opowieści"

gOŚKA DLA DOROSŁYCH F-8

Zapraszamy na wernisaż

Filia nr 8 - Osiedle Rudna I serdecznie zaprasza na wernisaż wystawy fotografii Małgorzaty Tyszkowskiej "Morskie FOTO opowieści" - czwartek 19 września 2019, godz. 16.00. Prace prezentowane będą w siedzibie biblioteki przy ul. Gen. S. Grota-Roweckiego 22A. Wstęp wolny.

Joomla templates by Joomlashine