Narodowe Czytanie 2018 - FOTO

slider narodowe www 

7. edycja ogólnopolskiej akcji

Miejska Biblioteka Publiczna w Sosnowcu w dn. 8 września 2018 zaprosiła mieszkańców Sosnowca do wzięcia udziału w tegorocznej edycji Narodowego Czytania – akcji odbywającej się pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej. Podczas imprez – organizowanych w wielu dzielnicach naszego miasta – sosnowiczanie mieli okazję odczytać fragmenty „Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego oraz 44 dzieł z Antologii Niepodległości. Przygotowano również dodatkowe atrakcje: prezentacje multimedialne, quizy i krzyżówki, występy muzyczne i wiele innych. Patronatem medialnym imprezę objęli: Kurier Miejski, Wiadomości Zagłębia, Zagłębie FM.

slider narodowe www

7. edycja ogólnopolskiej akcji

Miejska Biblioteka Publiczna w Sosnowcu w dn. 8 września 2018 zaprosiła mieszkańców Sosnowca do wzięcia udziału w tegorocznej edycji Narodowego Czytania – akcji odbywającej się pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej. Podczas imprez – organizowanych w wielu dzielnicach naszego miasta – sosnowiczanie mieli okazję odczytać fragmenty „Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego oraz 44 dzieł z Antologii Niepodległości. Przygotowano również dodatkowe atrakcje: prezentacje multimedialne, quizy i krzyżówki, występy muzyczne i wiele innych. Patronatem medialnym imprezę objęli: Kurier Miejski, Wiadomości Zagłębia, Zagłębie FM.

Zagłębiowska Mediateka, ul. Kościelna 11
Prezydent Miasta Sosnowca Arkadiusz Chęciński oraz Dyrektorzy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sosnowcu, Hotelu Centrum w Sosnowcu i CKZiU przy ul. Grota Roweckiego 64 w Sosnowcu zaprosili do udziału w 7. edycji ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie. W programie: lektura fragmentów „Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego z udziałem publiczności oraz piosenki kabaretowe z okresu Dwudziestolecia Międzywojennego w wykonaniu aktorów Teatru Zagłębia: Beaty Deutschman i Krzysztofa Korzeniowskiego przy akompaniamencie Ewy Zug.

Fragmenty "Przedwiośnia" przeczytali m.in.: Arkadiusz Chęciński – Prezydent Miasta Sosnowca, Mateusz Bochenek – Pełnomocnik Prezydenta ds. Dialogu i Komunikacji Społecznej Miasta Sosnowca, Poseł RP - Barbara Chrobak, Anna Krzemińska – dyrektor Biura Poselskiego Barbary Dolniak – Wicemarszałka Sejmu RP, Wilhelm Zych – Przewodniczący Rady Miejskiej w Sosnowcu, radni, poeci, zaprzyjaźnieni czytelnicy.

Miłym zaskoczeniem dla uczestników spotkania były interpretacje wybranych fragmentów "Przedwiośnia" w językach obcych w wykonaniu pracowników Zagłębiowskiej Mediateki. I tak, mieliśmy przyjemoność wysłuchać: dr Magdaleny Boczkowskiej - w jęz. hiszpańskim, Karoliny Mentel - w jęz. rosyjskim, Klaudii Pluty - w jęz. niemieckim i Eweliny Sokół - w jęz. angielskim. 

 

12

34

56

78

910

1112

1314

15

Ponadto w Wypożyczalni dla dorosłych: odtwarzanie „Przedwiośnia" S. Żeromskiego w językach: polskim, angielskim, niemieckim, rosyjskim, bułgarskim; wystawka z serii „Bibliotekarze polecają": 44 teksty Antologii Niepodległości.

A w Świecie Nauki i Fantazji "Narodowe Czytanie dla dzieci":
• Wspólne czytanie baśni i legend polskich,
• Pieśń Bogurodzica – krótka dyskusja nad językiem pieśni,
• Rota – wysłuchanie pierwszej zwrotki wraz z krótką dyskusją,
• Rozwiązywanie krzyżówek i rebusów tematycznie powiązanych z tekstem książki,
• Czytanie "Katechizmu polskiego dziecka" W. Bełzy z podziałem na role,
• Stajemy w szranki z łamańcami językowymi,
• Słuchanie i wspólne śpiewanie patriotycznych piosenek dla dzieci "Ojczyzno ma...",
• Prace plastyczne: wykonanie kotylionów, wyklejanie flagi polskiej oraz zakładek do książek.

w21w22

w23w24

w25w26

w27

 

Oddział dla Dzieci i Młodzieży, ul. Parkowa 1A
W ubiegłą sobotę w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży odbyło się spotkanie pt. „W kręgu Stefana Żeromskiego”, które zorganizowane zostało w ramach obchodów Narodowego Czytania. W trakcie zajęć uczestnicy obejrzeli prezentację multimedialną na temat życia i twórczości młodopolskiego artysty, prezentowali wybrane fragmenty utworu pt. „Przedwiośnie” oraz rozwiązywali tematyczne łamigłówki. Na spotkaniu nie zabrakło także warsztatów plastycznych, w trakcie których uczestnicy szkicowali portret pisarza.

wawelnc1wawelnc2

wawelnc3wawelnc4

wawelnc5wawelnc6

 

Filia nr 1 – Środula, ul. J. Kossaka 10A
Program Narodowego Czytania 2018 w Filii nr 1 - Środula MBP w Sosnowcu obejmował: wspólne czytanie "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego, prelekcję "W kręgu Przedwiośnia - od książki do adaptacji filmowej", quiz pt. "Znane i nieznane cytaty z Żeromskiego" oraz prezentację multimedialną dotyczącą 44 tekstów Antologii Niepodległości.

ncsro1ncsro2

 

Fila nr 2 – Rudna IV, ul. Gospodarcza 32
Podczas Narodowego Czytania 2018 w Filii nr 2 - Rudna IV  MBP w Sosnowcu uczestnikom przedstawione zostały prezentacje multimedialne na temat Stefana Żeromskiego, "Przedwiośnia" i 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę oraz prezentacja muzyki z adaptacji filmowej "Przedwiośnia". Zaproszeni goście - uczniowie Gimnazjum nr 16 oraz Szkoły Podstawowej nr 45, a także dzielnicowi - odczytali przygotowane fragmenty tekstów. Każdy uczestnik imprezy mógł sprawdzić swoją wiedzę rozwiązując krzyżówkę i chóralnie odczytać wybrany fragment tekstu. Nie zabrakło również atrakcji dla najmłodszych, którzy mogli rozwiązywać łamigłówki oraz kolorować kolorowanki tematycznie związane z Narodowym Czytaniem.

ncru1ncru2

ncru3ncru4

ncru5ncru6

ncru7

 

Filia nr 3 – Klimontów, ul. Klonowa 12
Filia nr 3 MBP w Sosnowcu zaprosiła na Narodowe Czytanie 2018 do siedziby Biblioteki, gdzie w zaaranżowanej scenerii - kawiarni z okresu Dwudziestolecia Międzywojennego - przy słodkim poczęstunku i kawie czytane były wybrane fragmenty "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego. Współorganizatorami Narodowego Czytania 2018 byli Filia nr 11 - Ostrowy Górnicze oraz Demokratyczna Unia Kobiet Koło Sosnowiec.

klnc1klnc2

klnc3

 

Filia nr 5 – Walcownia, ul. M. Maliny 39
8 września w Filii nr 5 - Walcownia odbyło się Narodowe Czytanie fragmentów „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego i wybranych tekstów z 44 utworów z Antologii Niepodległości. Zaproszenie do czytania przyjęli harcerze seniorzy z kręgu „Korzenie”, Dom Pomocy Społecznej nr 1, Stowarzyszenie Ogrodowe „Dańdówka” oraz czytelnicy biblioteki. Zaproszeni goście mięli również okazję obejrzeć  wystawę poświęconą wydaniom „Przedwiośnia” S. Żeromskiego.

wanc1wanc2

wanc3wanc4

 

Filia nr 6 – Niwka, ul. Wojska Polskiego 6
To już kolejna edycja Narodowego Czytania. Do akcji czytania tegorocznej lektury, czyli "Przedwiośnia" S. Żeromskiego dołączyli już po raz 3. zaprzyjaźnieni czytelnicy naszej niweckej filii. Na wstępie obejrzeliśmy prezentację multimedialną o życiu i twórczości S. Żeromskiego, później główny punkt naszego spotkania - odczytaliśmy fragmenty "Przedwiośnia". Nie mogło zabraknąć również rozmów o związkach pisarza z naszym miastem i dzielnicą, o których wzmianki można odnaleźć w "Ludziach Bezdomnych" i "Popiołach". Nie dziwi więc, że pisarz jest patronem Szkoły Podstawowej nr 15 w Niwce. Wszyscy chętni czytelnicy, odwiedzający naszą filię w tym dniu, mogli brać udział w maratonie czytania naszej tegorocznej lektury. I tutaj także nie zawiedli. Spotkanie odbyło się przy kawie, herbacie i ciasteczku, a na koniec wszyscy goście otrzymali pamiątkowe odbitki pieczęci, która dotarła do nas z Kancelarii Prezydenta RP.

niwnc1niwnc2

niwnc3

 

Filia nr 7 – Dańdówka BIBLIOSFERA, ul. Kalinowa
Narodowe Czytanie "Przedwiośnia " Stefana Żeromskiego w Bibliosferze już za nami. Jak zwykle mogliśmy liczyć na naszych czytelników, którzy z przyjemnością wzięli udział w tym niezwykłym wydarzeniu. Całość uświetniły występy dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 29, pod opieką pani Beaty Nowak-Dziudzi, które poprzez zaprezentowane wiersze i pieśni patriotyczne wprowadziły wszystkich w nostalgiczny nastrój.

danc1danc2

danc3danc4

 

Filia nr 13 – Maczki, ul. Krakowska 26
Narodowe Czytanie 2018 już za nami. Także Filia nr 13 - Maczki brała udział w tej ogólnopolskiej imprezie. W spotkaniu uczestniczyli zaproszeni goście, czytelnicy i przyjaciele biblioteki. Wśród gości był radny Jacek Dudek oraz Józef Naziemiec z Rady Dzielnicy Maczki. Impreza odbyła się w sali Miejskiego Klubu "Maczki". Na początku odczytany został list Prezydenta RP Andrzeja Dudy, a następnie czytaliśmy fragmenty "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego, także z podziałem na role, oraz wybrane teksty z Antologii Niepodległości. Wspólnie oglądaliśmy przygotowaną prezentację multimedialną, rękopis "Przedwiośnia", były rozmowy i chwile refleksji. Na zakończenie każdy otrzymał pamiątkowe odbitki pieczęci. Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w imprezie.

macnc1

macnc2macnc3

 

Filia nr 15 – Mec, ul. S. Kisielewskiego 9A
Kolejne Narodowe Czytanie przeszło do historii. 8 września swoją obecnością zaszczyciły nas osoby zaprzyjaźnione z biblioteką i czytelnicy z Klubu Seniora z pasją. Fragmenty "Przedwiośnia" oraz utwory z Antologii Niepodległości zaprezentowały nam kolejno: Beata Rogala, Roksana Rogala, Bartłomiej Wasiak ze Stowarzyszenia Twórców Sztuki "Passionis", Katarzyna Gwoździk i Barbara Siwek - nauczycielki z SP nr 46 w Sosnowcu, Marzena Wola - dyrektor Zespołu Szkół Technicznych i Informatycznych w Sosnowcu, Sylwia Świder - nauczycielka języka polskiego, ks. Łukasz Lisowski, grupa artystów z Tychów - Agata Cichy, Anna Piróg, Janina Głód, Jerzy Czapnik i Jakub Kruczek, Jacek Durski - pisarz z Sosnowca, Magda Siwek oraz Maria Gabała - członkini Klubu Seniora z pasją. Charakteru patriotycznego naszemu spotkaniu dodał występ wokalny Roksany Rogali. Do finałowej piosenki "Żeby Polska była Polską" włączyli się wszyscy uczestnicy Narodowego Czytania. Poczęstunek ufundowała Piekarnia-Cukiernia "Maciuś".

ecnc3mecnc1

mecnc2mecnc4

mecnc5mecnc6

mecnc7mecnc8

 

Filia nr 17 – Pogoń, ul. Będzińska 22
W Filii nr 17 - Pogoń 8 września 2018 roku odbyło się Narodowe Czytanie.  Spotkanie rozpoczęło się krótką prezentacją poświęconą sylwetce Stefana Żeromskiego i jego pobytowi w Zagłębiu. Następnie zaproszeni goście odczytali swoje ulubione  fragmenty "Przedwiośnia" żywo je komentując. Emerytowana wykładowczyni Uniwersytetu Śląskiego - Barbara Blicharska zaprezentowała wybrane wiersze z 44 tekstów Antologii Niepodległości. Na zakończenie każdy z uczestników otrzymał pamiątkową pieczęć potwierdzającą udział w Narodowym Czytaniu.

pognc1pognc2

pognc3

 

Filia nr 19 – Milowice, ul. K.K. Baczyńskiego 12
Tegoroczne Narodowe Czytanie świetowaliśmy w bardzo kameralnym gronie naszych zaprzyjaźnionych Czytelniczek. Grono było małe, ale bardzo wesołe. Bo świętowalismy rzecz miłą naszemu sercu: niepodległość. Chociaż teksty, które czytaliśmy bywały smutne i przypominały nam wojenną część naszej historii to jednak wygrała radość. Co można zobaczyć na załączonych zdjęciach.

milnc1milnc2

milnc3milnc4

 

Filia nr 20 – Stary Sosnowiec, ul. J. Piłsudskiego 19
8 września, w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, odbyła się tegoroczna akcja "Narodowego Czytania", której lekturą było "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego oraz 44 teksty Antologii Niepodległości.  W tym też dniu do Filii nr 20 zawitała Krystyna Borkowska oraz inni zaprzyjaźnieni czytelnicy, aby wraz z nami przy słodkim poczęstunku i kawie, przeczytać wybrane fragmenty z lektury. Na zakończenie wszyscy biorący udział w spotkaniu rozwiązali krótki quiz ze znajomości książki, po którym dyskusjom nie było końca.

ssnc1ssnc2

ssnc3

Z życia filii

Październikowy misz masz

pm1

Filia nr 15

Dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 47 wyruszyły w podróż na wspaniałą wyspę Hopsiup w poszukiwaniu prawdziwej radości wraz z bohaterami książki Hahanią i Fignacym. Zachwycone wyspą, wykonały uśmiechnięte buźki, czyli dokładnie to, co na co dzień chciałyby widzieć u innych ludzi – bezinteresowny uśmiech i radość życia. A z okazji dnia origami poznały tajniki artystycznego składania papieru, różne wzory i techniki, aby kreatywnie spędzać jesienne wieczory. Na zajęciach wyczarowały urocze wiewiórki. Natomiast z okazji Dnia Nauczyciela dzieci poznały różne typy uczniów na wesoło i zrobiły ciekawe kartki w kształcie książki.

Więcej…

Wernisaż Wystawy Prac Plastycznych

wystawa prac plastycznych Zając F-2

Filia nr 2 zaprasza

Filia nr 2 - Rudna IV przy ul. Gospodarczej 32 serdecznie zaprasza na wernisaż Wystawy Prac Plastycznych wykonanych przez uczestników Programów Aktywności Lokalnej oraz ich otoczenie pod kierunkiem animatora działań plastycznych Katarzyny Zając, w ramach projektu konkursowego "Tacy sami, bez ściany między nami", współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego realizowanego przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Sosnowcu. Poniedziałek 21 października 2019, godz. 16.00. Wstęp wolny.

Więcej…

Jesienią, jesienią...

bl1

Filia nr 14

10 października 2019 w Filii nr 14 na Zagórzu odbyły się zajęcia o jesieni z udziałem kl III b SP nr 9. Dzieci dowiedziały się czym charakteryzuje się ta piękna pora roku, co zmienia się zarówno w ogrodzie, lesie, na polach i w mieście. Dodatkowo dzieci uczestniczyły w mini quizie z nagrodami.

Więcej…

Jesienne legitymacje

IMG 20190925 091127

Filia nr 19

Początek września przywitaliśmy wraz ze stadem małych przedszkolnych Lisków. W ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom lisiątka poznały kilka wierszy psiego poety Remika z Psierocińca. Zainspirowane rymami, powstały śliczne obrazki z serii ,,sweterki na ratlerki'', które możecie obejrzeć na zdjęciach. Śliczne, prawda? :) Lisie stado otrzymało od nas również specjalne Legitymacje służące zbieraniu serduszek po każdym spotkaniu w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom – liski, które uzbierają ich najwięcej dostaną od nas specjalną lisią kolorowankę. Zapewniamy, że jest po co się starać!

Więcej…
Joomla templates by Joomlashine