Podwieczorek z filozofią - luty 2018

filo1

Filia nr 10

Kolejne spotkanie w Filii nr 10 w Kazimierzu Górniczym, z cyklu "Podwieczorek z filozofią" prowadzący Tomasz Pawlik rozpoczął od przedstawienia jednego z siedmiu mędrców antycznych, ojca nauki greckiej - Talesa z Miletu, filozofa, matematyka, fizyka i astronoma, założyciela jońskiej szkoły filozofów przyrody. Uczestniczki spotkania poznały również uczniów nauki Talesa - Anaksymandera z Miletu i Anaksymenesa z Miletu. Zauważono, że uczniowie nie koniecznie zgadzają się z nauką swojego mistrza...

Kontynuatorem jońskiej filozofii przyrody był kolejny bohater czwartkowego spotkania - Heraklit z Efezu, którego maksyma "Panta rhei - wszystko płynie" stała się uczestniczkom podwieczorku bardziej zrozumiała i wytłumaczalna.

Podwieczorek zakończył się przedstawieniem sylwetki Pitagorasa, filozofa, etyka, polityka i matematyka oraz jego ideii o istnieniu harmonii. Z niecierpliwością czekamy na marcowe spotkanie, którego bohaterem będzie Sokrates.

filo2filo3

filo4


Z życia filii

Życzenia dla Tatusiów

dt3

Filia nr 17

Wkrótce Dzień Ojca o czym nasi mali plastycy z Filii nr 17 - Pogoń pamiętali. Podczas popołudniowych zajęć własnoręcznie wykonali kolorowe kartki z najlepszymi życzeniami dla Tatusiów. Do laurek dołączyli breloczki w postaci miniaturek samochodu. Wszystkim Tatom życzymy wszystkiego co najlepsze w dniu ich święta.

Więcej…

Na Dzień Ojca

kuzkl1

Filia nr 3

Ostatni raz w tym roku szkolnym zawitały do nas dzieci z klimontowskiej świetlicy terapeutycznej. Na zorganizowanych przez nas zajęciach dzieciaki przygotowywały prezenty na zbliżający się wielkimi krokami Dzień Ojca. Były laurki–muchy i pięknie ozdobione wazoniki. Liczymy, że przygotowane z takim zapałem upominki spodobają się każdemu tacie.

Więcej…

Spotkanie z Braćmi Różalskimi

git1

Biblioteka Dziecięca "Tajemniczy Ogród"

Kolejne spotkanie w ramach "Kuźni Młodych Talentów" miało charakter muzyczny. Swoje umiejętności w Bibliotece Dziecięcej zaprezentowali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 – Piotr i Dawid Różalscy. Na początku goście mogli usłyszeć znane utwory dla dzieci, grane naprzemiennie przez obu braci, by potem przenieść się w krainę bardziej skomplikowanych utworów, granych także w duecie. Po prezentacji publiczność zadała młodym gitarzystom wiele pytań dotyczących ich gitarowych zainteresowań, na które Dawid i Piotr wyczerpująco odpowiedzieli. Na prośbę publiczności bracia dali także pokaz strojenia instrumentów. Na pytanie o to, czy od gitary też są wakacje – razem z mamą zdecydowanie odpowiedzieli: nie. Gitara zawsze z nimi jeździ jako najważniejszy bagaż.

Więcej…

Zdrowe odżywianie na wesoło

mle1

Biblioteka Dziecięca "Tajemniczy Ogród"

Miniony tydzień w Tajemniczym Ogrodzie przebiegał pod znakiem zdrowego odżywiania. A to za sprawą przypadającego w czerwcu Światowego Dnia Mleka oraz trwającego sezonu truskawkowego. Okazuje się, że dzieci bardzo lubią mleko (i szczególną sympatią darzą dające je krówki), jeszcze bardziej truskawki. A najbardziej połączenie obu produktów!

Więcej…
Joomla templates by Joomlashine