joomla vector social icons

FOTOrelacja z ferii zimowych 2018

ferie plakat kw

Świetnie się bawimy!

Olimpijskie zajęcia w sosnowieckiej Bibliotece odbywają się trzy razy w tygodniu - w poniedziałki, środy i piątki. Nasi milusińscy poznają tajniki poszczególnych dyscyplin sportowych, a także wybitnych polskich olimpijczyków. Nie brakuje również rywalizacji sportowej. Zapraszamy do udziału w konkurencjach biegowych, sztafecie biatlonowej, zawodach w ślizganiu na czas, balonowej spartakiadzie i innych atrakcjach. Mamy też czas na zabawy plastyczne, spotkania z literaturą, konkursy. Poniżej galeria zdjęć dokumentujących nasze zimowe zabawy.

 

Oddział dla Dzieci i Młodzieży

waw1waw2

waw3waw4

waw5waw11

waw7waw6

waw8waw9

waw19

W pierwszym tygodniu bibliotecznych ferii młodzi miłośnicy zimowych wrażeń z Oddziału dla Dzieci i Młodzieży udali się w podróż do olimpijskiej wioski i sportowego świata bajek. Na zajęciach nie zabrakło tematycznych prezentacji multimedialnych, zabaw ruchowych zorganizowanych na świeżym powietrzu oraz sportowych łamigłówek. Podczas warsztatów plastycznych młodzi artyści z zaangażowaniem wykonywali olimpijskie koła, projektowali stroje dla skoczków narciarskich oraz samodzielnie tworzyli bajkowe narty.

el1el2

el3el4

el5el6

el7el8

el9el10

W drugim tygodniu bibliotecznych ferii młodzi miłośnicy olimpijskich wrażeń z Oddziału dla Dzieci i Młodzieży udali się do lodowej krainy bajek, podążali tropami zimowych igrzysk oraz zaprzyjaźnili się z sympatycznym Soohorangiem i Bandabim. W trakcie spotkań dzieci oglądały barwne prezentacje, rozwiązywały łamigłówki, budowały z klocków bajkową wioskę olimpijską oraz z zaangażowaniem wykonywały prace plastyczne. Jednak najwięcej radości sprawiały wszystkim uczestnikom zabawy ruchowe i konkurencje sprawnościowe zorganizowane w pobliskim parku miejskim.

Filia nr 1 - Środula

sr1sr2

sr3sr4

sr5sr6

sr7

Pierwszy tydzień zimowej laby już niestety za nami. Ale nie ma tego złego... bo przecież zaczyna się OLIMPIADA!!! Miniony tydzień poświęciliśmy na uzupełnienie wiedzy o zimowych dyscyplinach sportowych, poznaniu multimedalistów zimowych zmagań oraz sportowców reprezentujących Polskę teraz i w przeszłości. Odbyliśmy podróż w przeszłość, aby poznać historię Igrzysk, zobaczyć jak kiedyś wyglądały znicze czy medale olimpijskie. Były także sportowe zmagania w duchu fair play. Kolejne spotkania przed nami!

dula1dula2

dula3dula4

dula5dula6

Niestety ferie za nami, za nami również Olimpijskie Hece w Bibliotece. Drugi tydzień zajęć upłynął nam bardzo twórczo i w duchu sportowej rywalizacji! Oprócz zajęć plastycznych, rozegraliśmy mini turniej gier planszowych i mecz piłkarski. Wprawdzie piłkarzyki były plastikowe, a boisko wielkości kartonowego pudła, ale ileż emocji! Po piątkowych zajęciach nasi uczestnicy czym prędzej pobiegli do domu, aby zdążyć na przemarsz naszych olimpijczyków podczas Ceremonii Otwarcia Igrzysk Olimpijskich w Pjongczang. Zaczynamy kibicowanie!

Filia nr 2 - Rudna IV

rud1rud2

rud3rud4

rud5rud6

rud7

Pierwszy tydzień ferii za nami. W Filii nr 2 dzieci obejrzały prezentacje multimedialne dotyczące igrzysk zimowych, poznały dyscypliny, w których zawodnicy będą rywalizować, a także wzięły udział w zajęciach plastycznych, podczas których wykonały album zimowych dyscyplin olimpijskich. Nie zabrakło również zabaw i gier utrzymanych w olimpijskich klimatach.

dna1dna2

dna3dna4

dna5dna6

dna7dna8

dna9

Ferie dobiegają końca. W Filii nr 2 przez cały tydzień spotykaliśmy się z dziećmi na zajęciach olimpijskich. Odwiedziły nas również grupy z Przedszkoli nr 3, 29 i 57. Wspólnie bawiliśmy się w olimpijskie podchody oraz rozwiązywaliśmy łamigłówki, labirynty i zagadki. Dzieci wzięły też udział w grze w hokej i serso. Nie zabrakło zajęć plastycznych, podczas których mali zawodnicy wykonali piękne medale olimpijskie. Wszyscy bawili się doskonale, a na zakończenie bibliotecznych ferii czekało na dzieci słodkie co nieco.

Filia nr 3 - Klimontów

kli1kli2

kli3kli4

kli5kli6

Pierwszy tydzień ferii za nami. Ponieważ tegoroczne zajęcia upływają pod znakiem olimpiady, nie mogło zabraknąć tworzenia olimpijskich symboli. Na pierwszych zajęciach nasi uczestnicy robili przestrzenny symbol każdej olimpiady, czyli pięć kolorowych kół, które wycieli z rolek po papierze i pomalowali na odpowiednie kolory.
Na kolejnych zajęciach bawiliśmy się z wykorzystaniem tablicy multimedialnej. Dzieci musiały w labiryncie liter odnaleźć nazwy zimowych sportów, czy ułożyć olimpijskie puzzle. Dzieci tworzyły też makietę pięknie ośnieżonego stoku, na którym trenują do olimpijskich zawodów saneczkarze lub narciarze.

ntow1ntow2

ntow3ntow4

ntow5ntow6

ntow7ntow8

ntow9

Ostatni tydzień ferii za nami. W tym tygodniu zawitaliśmy na lodowisko, gdzie tworzyliśmy piękne stroje dla łyżwiarek figurowych. Na następnych zajęciach nasi uczestnicy tworzyli makietę wioski olimpijskiej oraz przygotowywali medale potrzebne do dekoracji najlepszych sportowców. Na ostatnich zajęciach odwiedziliśmy sportowców na torze saneczkowym. Dla trenujących na nim saneczkarzy chłopcy zrobili kartonowe saneczki, a dziewczynki uszyły olimpijskie maskotki.

Filia nr 4 - Sielec

si1si2

si3si4

si5

Mimo braku śniegu w naszej bibliotece królowały bałwany i sporty zimowe. Po krótkiej rozgrzewce dzieci ochoczo usiadły do wykonania papierowych bałwanków, które mają ozdobić domowe okna. Na zakończenie tygodnia dzieciaki zmierzyły się w turnieju gier planszowych. Zabawa była doskonała!

lec1lec2

lec3lec4

lec5

Początek drugiego tygodnia ferii upłynął w Filii nr 4 pod hasłem olimpijskich rywalizacji sportowych takich jak: łyżwiarstwo, saneczkarstwo i rzut do celu. Uczestnicy bawili się dobrze również podczas zajęć z wykorzystaniem gier planszowych oraz tablicy multimedialnej. W trakcie ostatniego spotkania zostało spełnione życzenie dzieci, które wykonały kolorowe łapacze snów.

Filia nr 5 - Walcownia

wa1wa2

wa3wa4

W Filii nr 5 pierwszy tydzień ferii zimowych upłynął pod znakiem wesołych zabaw sportowych opartych na biegach, skokach i hokeju. Dzieci brały udział m.in. w biegu baniek mydlanych, biegu narciarzy, skokach w workach, skokach przez przeszkody, hokeju stołowym i unihokeju. Każde spotkanie rozpoczynali od odczytania fragmentów książki "Koszmarny Karolek. Sportowe tortury" oraz krótkiej rozgrzewki "dla każdego lenia". Nasze spotkania były również okazją do wykonania gniotka z balonów i zimowej makiety z piankoliny. Na dzieci czekał poczęstunek i drobne upominki w nagrodę za najlepsze wyniki w sportowych zmaganiach. Ogółem w pierwszym tygodniu ferii bawiło się w naszej bibliotece 61 dzieci.

ownia1ownia2

ownia3ownia4

ownia5

W Filii nr 5 - Walcownia w ostatnim dniu ferii dzieci bawiły się na "Balu mistrzów sportu" - tańcząc z użyciem różnych gadżetów, ale także brały udział w konkursie rysunkowym "Wesoły Pinokio", grały w bilard i "Wieżę szczęścia". Najlepsi uczestnicy zimowych spotkań w bibliotece otrzymali pamiątkowe medale i drobne upominki, wszyscy natomiast ze smakiem zajadali czekoladowe fondue z owocowymi dodatkami. Podczas ferii w Filii nr 5 bawiło się łącznie 91 dzieci.

Filia nr 6 - Niwka

ni1ni2

ni3ni4

ni5ni6

ni7

Na początku naszych spotkań odbywających się pod hasłem "Olimpijskie hece w bibliotece" rozmawialiśmy o idei igrzysk, symbolach: fladze, zniczu, o defiladzie. Obejrzeliśmy prezentację na tablicy multimedialnej przedstawiającą maskotki igrzysk od lat 70-tych do dziś. Malowaliśmy olimpijskie flagi farbami, wycinaliśmy symbole olimpiady w Pjongczangu z kolorowego papieru. Poznaliśmy flagę Korei Południowej i jej symbolikę, położenie geograficzne i stolicę. Wykonaliśmy medale olimpijskie. Stworzyliśmy piękne płatki śniegu przy pomocy kleju, cukru i soli. Powstały też zimowe pejzaże techniką wykorzystującą chusteczki higieniczne. Bawiliśmy się też z chustą animacyjną, rzucaliśmy się śnieżkami z gazet zachowując, sportowe, olimpijskie zasady fair play.

Filia nr 7 BIBLIOSFERA

da1da2

da3da4

Gotowi do startu START! "Olimpijskie hece w Bibliosferze rozpoczęte". W pierwszym tygodniu ferii zimowych dzieci obejrzały prezentację o historii igrzysk olimpijskich, wykonały koła olimpijskie z użyciem bibuły oraz makietę skoczni narciarskiej. Nie mogło również zabraknąć zawodów sportowych. Rozegrano zawody hokejowe i mistrzowską bitwę na śnieżki (niestety z braku śniegu wykonane z papieru). W następnym tygodniu również będzie czekać na dzieci moc atrakcji, ale o tym przekonają się same odwiedzając Bibliosferę...

bib1bib2

bib3bib4

bib5

Drugi tydzień ferii upłynął bardzo szybko na super zajęciach w Bibliosferze. Gazetowe wyścigi, zawody zręcznościowe i wytrzymałościowe, taniec z krzesłami i tajemnicze "pudełko zadań" dostarczyło nam dużo emocji. Nie obyło się również bez zajęć plastycznych. Zima za oknem dostarczyła nam inspiracji do stworzenia zimowych pejzaży.

Biblioteka Dziecięca "Tajemniczy Ogród"

to1to2

to3to4

to5to6

to7

Za kilka dni rozpocznie się Olimpiada Zimowa w Korei. W Tajemniczym Ogrodzie od tygodnia trwają przygotowania do tego sportowego wydarzenia. Dzieci miały już okazję zapoznać się z historią olimpiad, z najbardziej znanymi dyscyplinami sportowymi oraz z trofeami wręczanymi za stanięcie na olimpijskim podium. Stąd wieńce laurowe, stok narciarsko-saneczkarsko-snowboardowy oraz medale olimpijskie wykonane przez uczestników naszych zajęć.

ogrod1ogrod2

ogrod3ogrod4

ogrod5ogrod6

 

Filia nr 10 - Kazimierz Górniczy

ka1ka2

ka3ka4

ka5ka6

ka7

W pierwszym tygodniu ferii zimowych pod hasłem "Olimpijskie hece w bibliotece" uczestnicy zajęć wykonywali prace plastyczne według własnego pomysłu. Na początku dziewczynki wykonały plakat przedstawiający flagę olimpijską. Na kolejnych zajęciach dzieci zaprojektowały makietę miasteczka olimpijskiego wykorzystując różne materiały. Ciekawą pracę plastyczną wykonała Martynka. Znajdują się na niej sportowcy różnych dyscyplin olimpijskich. Podczas tych spotkań powstało wiele ciekawych i oryginalnych prac.

 

Filia nr 11 - Ostrowy Górnicze

o1o2

o3o4

o5

W bibliotece rządzą białe bałwanki, ośnieżone góry oraz sporty zimowe.
Oczywiście wszyscy marzymy o białych feriach - może w drugim tygodniu ferii? Kto wie :) ...

Filia nr 12 - Porąbka

por1por2

por3por4

por5por6

por7

Dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 35 w czasie ferii chętnie uczestniczą w zajęciach w bibliotece. Dzieci poznały najważniejsze symbole olimpiady, flagę i znicz olimpijski. Na pierwszych zajęciach powstały pochodnie z ogniem olimpijskim. Przedszkolaki bardzo ucieszyły się z wykonanych medali olimpijskich, które lśniły od złotego brokatu. W piątek powstały następne nagrody dla sportowców, czyli puchary.

bka1bka2

bka3bka4

W drugim tygodniu ferii, dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 35 wykonały: bałwanka z nartami, zimowe pejzaże oraz sportowca zjeżdżającego na nartach. Dzieci wysłuchały także opowiadań o treningach i zawodach sportowych, w których brali udział Bolek i Lolek.

Filia nr 13 - Maczki

macz1macz7

macz2macz3

macz4macz5

macz6

Olimpijskie hece w bibliotece w Maczkach trwają w najlepsze. Ten tydzień przyniósł nam wiele atrakcji. Była:
* Olimpiada na wesoło - graliśmy w gry planszowe, domino oraz kalambury.
* Sportowy zawrót głowy - poczuliśmy się jak sportowcy biorąc udział w wielu konkurencjach np. rzuty śnieżką do celu, wyścigi narciarzy.
* Zimowa olimpiada, czyli zajęcia plastyczne, podczas których powstała skocznia narciarska oraz medale i maskotki olimpijskie.
Dzieci dowiedziały się także wielu ciekawostek związanych z olimpiadą, wysłuchały ciekawych historyjek, a w przerwach między konkurencjami, znalazły czas na słodkości.

czki1czki2

czki3

W Filii nr 13 sprawdzaliśmy na globusie jaką trasę muszą pokonać nasi sportowcy, aby dotrzeć na olimpiadę. Dziewczynki projektowały kostium łyżwiarki figurowej, chłopcy tworzyli ośnieżone góry. Były też zabawy: rzuty śnieżkami do celu, padający śnieg oraz jazda na nartach podczas mgły. Na naszych zajęciach znalazł się też czas na zagadki, przegląd prasy dziecięcej i książek, które miały w tytułach imiona naszych uczestników.

Filia nr 14 - Zagórze

za1za2

za3za4

Pierwszy tydzień feriowania w zagórskiej bibliotece już za nami. Nasza placówka - jak zwykle - mogła liczyć na odwiedziny małych gości. Na spotkaniach wykonywałyśmy z nimi plakaty promujące tegoroczne Zimowe Igrzyska Olimpijskie, robiliśmy pamiątkowe oraz olimpijskie medale, a także zimowy pejzaż Korei. O nudzie nie było mowy! Drugi tydzień również będzie obfitował w atrakcje, którymi zaskoczymy naszych młodych przyjaciół.

rze1rze2

rze3

W kolejnym tygodniu ferii w Zagórzu także było wesoło i tłoczno, a to za sprawą kolejnych zajęć przygotowanych z myślą o najmłodszych. Dzieci obejrzały prezentację o Korei, poznały liczne ciekawostki związane z tym państwem. Wykonały również koreańską flagę. Nie lada wyzwaniem było zrobienie skoczni narciarskich ze zjeżdżającymi sportowcami. Jak na czas igrzysk przystało nie mogło zabraknąć także kół olimpijskich. Kto spędził z nami dni zimowej laby został nagrodzony drobnymi upominkami.

Filia nr 15 - Mec

me1me2

me3me4

me5me6

me7me8

me9me10

me11

Pierwszy tydzień ferii w bibliotece spędziliśmy na zapoznawaniu dzieciaków z historią igrzysk olimpijskich, sportowych zasad, symboli, a ponieważ sport to ruch nie zabrakło rozgrzewki i konkurencji: wyścigu pingwinów, balonowego hokeja czy saneczkarstwa na deskorolce. Zadbaliśmy także o gimnastykę umysłu rozwiązując quizy i zagadki. Podsumowaniem zajęć były prace plastyczne.

c1c2

c3c4

c5c6

c7c8

c9

Drugi tydzień ferii to przygotowania formy przed olimpiadą i zapoznanie dzieci z zasadami fair play. Trening przed zawodami czyli zabawy ruchowe, takie jak zabawa z chustą klanzy, "lodowisko-staw" oraz zimowa pogoda, walka na śnieżki, slalom gigant, w-f z pluszakami, ćwiczenia na refleks i masaż relaksacyjny na koniec. Nie zabrakło kalamburów i zabaw na orientację. Zwieńczeniem każdych zajęć była praca plastyczna: medale olimpijskie, rękawice kibica i małe makiety lodowisk.

Filia nr 17 - Pogoń

po1po2

po3po4

Pierwszy tydzień ferii zimowych za nami. Tym razem dzieci z Filii nr 17 - Pogoń przygotowują się do Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Korei. Jak to na igrzyskach bywa, zajęcia rozpoczęliśmy wykonaniem olimpijskiego znicza, zrobiliśmy też flagę i medale. Maskotką sportowych zmagań w Pjongczangu wybrany został biały tygrys Soohorang i niedźwiedź himalajski Bandabi. Dzieciaki zrobiły z waty i filcu własnego, wesołego Soohoranga. Przed nami kolejny tydzień olimpijskich zmagań, na który serdecznie zapraszamy.

gon1gon2

gon3gon4

gon5gon6

gon7

Wreszcie spadł upragniony śnieg. Dzieci spędzają dużo czasu na dworze, jeżdżąc na sankach, łyżwach i nartach. Mimo tego znalazły czas, aby odwiedzić Filię nr 17  - Pogoń i wziąć udział w "Olimpijskich hecach w bibliotece".

W tym tygodniu wykonaliśmy z kolorowych materiałów postacie saneczkarza, łyżwiarza i narciarza, oraz za pomocą graficznych symboli uczyliśmy się przedstawiać różne dyscypliny sportowe. Nie mogło również zabraknąć sportowych zagadek, w odgadywaniu których dzieci wykazały się dużą znajomością zimowych dyscyplin i zagadnień dotyczących odbywającej się olimpiady.

Filia nr 18 - Juliusz

ju1ju2

ju3ju4

ju5ju6

ju7ju8

ju9

Niestety to co dobre, szybko się kończy. Czas w bibliotece przebiegł szybko wśród dobrej zabawy. Gry, zajęcia sportowe, no i oczywiście, na koniec zdrowa przekąska. A przede wszystkim zabawa połączona ze zdobywaniem wiedzy na tematy sportów zimowych i olimpijskich wrażeń, które wciąż przed nami.

usz1usz2

usz3usz4

Koniec olimpijskich zmagań w bibliotece. W ostatni dzień dzieci jak zwykle dopisały i z uśmiechem na ustach tworzyły wspólnie collage. Efekty jak zwykle fantastyczne. Szkoda że czas szybko leci, ale koniec ferii nie oznacza końca przyjaźni z biblioteką. Przed nami jeszcze niejedna przygoda.

Filia nr 19 - Milowice

mil1mil2

mil3mil4

Dzieci z Przedszkola nr 11 wraz z bibliotekarzami w czasie ferii poznają zimowe dyscypliny sportu. Układankę - łamigłówkę ze sportowcami ułożyli bezbłędnie. Poznali też symbole olimpijskie. Kolorowe koła z flagi wykleili plastelinowymi wężykami.

Filia nr 20 - Stary Sosnowiec

st1st2

st3st4

st5

Pierwszy tydzień ferii już za nami. Spędziliśmy go w miłej atmosferze, a dzieciakom uczestniczącym w zajęciach dopisywał dobry humor. Oprócz tematu zbliżających się Igrzysk Olimpijskich, czytaliśmy zimowe opowieści, dzieci zmagały się z zimowymi łamigłówkami, projektowały zimowe stroje oraz wykonywały wesołe bałwanki. Nie zabrakło również rozmów o bezpiecznych zabawach na śniegu oraz zabawnych piosenek.

sta1sta2

Kolejny tydzień ferii za nami. Wszyscy bawili się świetnie i żal, że już musieliśmy się pożegnać. Czytaliśmy ciekawe opowiadania, rozmawialiśmy o zimowych dyscyplinach sportowych, ruchu na świeżym powietrzu i bezpiecznej zabawie, powstało wiele ciekawych prac plastycznych. Zakończyliśmy ferie i powitaliśmy Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Korei. Trzymamy kciuki za naszych reprezentantów!

 

 


Z życia filii

Niezapominajki symbolem pamięci

nie1

Filia nr 17

Dzień Polskiej Niezapominajki to święto przyrody obchodzone corocznie 15 maja od 2002 roku. Ma ono na celu stałe przypominanie o ochronie środowiska i walorach polskiej przyrody oraz zachowanie w pamięci ważnych chwil i osób w naszym życiu. Właśnie dlatego podczas popołudniowych zajęć plastycznych dzieci z Filii nr 17 własnoręcznie wykonały te przepiękne, delikatne kwiaty symbolizujące pamięć.

Więcej…

Na Dzień Matki - kiermasz rękodzieła

dzień matki kiermasz F-2

Filia nr 2

Filia nr 2 - Rudna IV przy ul. Gospodarczej 32 serdecznie zaprasza na kiermasz prac wykonanych przez uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej Fundacji im. Brata Alberta w Sosnowcu, przygotowanych z okazji zbliżającego się Dnia Matki.

Więcej…

Tydzień Bibliotek 2018 - foto

tb2018

Majowe święto czytelników i bibliotekarzy

XV Ogólnopolski Tydzień Bibliotek to wspaniała okazja do literackich spotkań, organizacji imprez plenerowych, konkursów, warsztatów i happeningów. Nasze superzaangażowane filie przygotowały dla miłośników literatury niezwykle ciekawe atrakcje. Poniżej przedstawiamy galerię zdjęć dokumentujących ten wyjątkowy majowy czas.

Więcej…

Wystawa Małgorzaty Smelcerz i Hanny Wojczuk-Smelcerz

Smelcerz Wojciuk F-2

Filia nr 2

Filia nr 2 - Rudna IV (ul. Gospodarcza 32) serdecznie zaprasza na wystawę prac Małgorzaty Smelcerz (botanical art, akwarela) oraz Hanny Wojczuk-Smelcerz (architektura, pejzaż, rysunek). Ekspozycja potrwa od 21 maja do 22 czerwca 2018.

Więcej…
Joomla templates by Joomlashine