Instytucje kultury a środowiska twórcze Sosnowca.
Materiały sesji naukowej, zorganizowanej przez Miejską Bibliotekę Publiczną
w Sosnowcu 8 maja 2001 roku pod red. Ewy Kosowskiej
Autorzy szkiców:
Jan Pierzchała: "O wielkim stuleciu 1897-1997", artykuł poświęcony dziejom sosnowieckiego teatru
Maria Z. Pulinowa: "Muzeum w Sosnowcu. Promieniowanie kultury z północnych obrzeży miasta"
Barbara Szczypka-Gwiazda: "Czy istnieje środowisko twórcze artystów plastyków Sosnowca po 1945 roku"
Jolanta Bauman-Szulakowska: "Zarys życia muzycznego w Sosnowcu"
Elżbieta Gondek: "Sto lat dziejów prasy w Sosnowcu"
Paweł Majerski: "Życie literackie Sosnowca"
Marian Kisiel: "Polonistyka w Sosnowcu"
Jan Lewandowski: "Sosnowieckie tradycje filmowe"
Ewa Kosowska: "Sosnowiec jako instytucja kultury"
Zamierzeniem organizatorów konferencji było obiektywne zdiagnozowanie sytuacji w różnych dziedzinach upowszechniania kultury w relacji między funkcjonującymi w mieście instytucjami a środowiskami twórczymi, które stanowią ich naturalny potencjał intelektualny. Miała ona również na celu integrację środowiska ludzi kultury oraz stworzenie szerokiego forum dyskusyjnego, dotyczącego problemów, z którymi to środowisko się boryka. Do wzięcia udziału w tym przedsięwzięciu zostali zaproszeni samorządowcy, naukowcy Uniwersytetu Śląskiego, Akademii Muzycznej, Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, szefowie i pracownicy instytucji upowszechniania kultury w mieście i regionie, artyści i literaci oraz młodzież sosnowieckich liceów.
Prelegenci, odnosząc się w swych wystąpieniach do tradycji, określili również swoje stanowisko wobec aktualnej sytuacji w sferze sosnowieckiej kultury, jej infrastruktury oraz więzi istniejących w poszczególnych środowiskach twórczych i ich kulturotwórczej roli.
Oddany do rąk Czytelnika tom jest pokłosiem tej konferencji. W publikacji zamieszczono szkice poświęcone teatrowi, muzeum, polonistyce uniwersyteckiej z okresu jej bytności w Sosnowcu. Poznajemy jego tradycje filmowe, środowisko twórcze artystów plastyków, życie muzyczne i literackie miasta. Książka jest źródłem wiedzy o dziewiętnasto- i dwudziestowiecznym Sosnowcu.
Ewa Kosowska pisze we wstępie:
"Dla większości Autorów podejmowana problematyka ma znaczenie żywotne. Związani z instytucjami życia intelektualnego i kulturalnego, oceniają dotychczasowy dorobek Sosnowca z perspektywy własnej wiedzy i osobistych doświadczeń. (...). Duma z własnego miasta, z miejsca uznanego za własne, przebija z tych tekstów na równi z troską o dalsze losy instytucji, o losy ludzi zaangażowanych w ich tworzenie i rozbudowywanie, o wizerunek Sosnowca zasługującego na wielowymiarową ocenę".
Cena publikacji - 7 zł
Publikacje sosnowieckiej Książnicy można nabyć
we wszystkich placówkach MBP na terenie miasta