Wizyta w Ogrodzie Doświadczeń im. St. Lema w Krakowie
Kolejna atrakcja wakacyjnej akcji „Literaccy władcy fantazji, czyli lato z Biblioteką" za nami. Tym razem uczestnicy wycieczki mieli okazję przekonać się jak pasjonujące i przyjemne może być spotkanie z fizyką, a wszystko to za sprawą odwiedzin w Ogrodzie Doświadczeń im. St. Lema w Krakowie.
Podczas wyprawy dzieci miały okazję zapoznać się z takimi działami fizyki jak: mechanika, optyka, akustyka i hydrostatyka. Podczas doskonałej zabawy zaznajomiły się z: zasadą zachowania pędu i energii, zjawiskiem odbicia, siłą odśrodkową, grawitacji i wyporu, falami dźwiękowymi, prawem odbicia, zmiennością gęstości cieczy. Brzmi groźnie – prawda?! Ale bez obaw – dzieci poznając te bardzo zawiłe fizyczne pojęcia i prawa bawiły się wyśmienicie! :) Na początku uczestnicy wyprawy do krainy fizyki podzieleni zostali na dwie grupy, które podczas interaktywnych warsztatów poszukiwały ukrytych, słodkich skarbów. Przy pomocy kompasów wyznaczali kierunek kolejnych etapów poszukiwań, a za prawidłowo rozwiązane zadanie otrzymywali elementy mapy z zaznaczonymi skarbami. Po dotarciu do skarbów grupy znowu mogły być razem i wspólnie przystąpić do odkrywania niespodzianek kryjących się w Ogrodzie Doświadczeń. Radości było co niemiara, a wrażeń dostarczyły dzieciom następujące urządzenia: pryzmat, peryskop, lustro walcowe, krzywe zwierciadła, kalejdoskop gigant, urządzenie do składania twarzy, dwa zwierciadła, trójkąt bermudzki, nurek Kartezjusza, wir wodny, wirująca kula i cylinder z wodą, Lem-birynt, anteny ogniskujące dźwięk, gong tam-tam, wietrzne gongi, dzwony rurowe, telegraf akustyczny, trójkąty, kamienne cymbały, organy rurowe, ksylofon, ścieżka fakturalna, urządzenie do super odbicia, kołyska Newtona, równia Galileusza, półkule magdeburskie, karuzela fizyka, brachistochrona oraz platforma równowagowa.
Z Ogrodu Doświadczeń – pełnego słońca – z wielką radością ekipa przeniosła się do ciemnych, chłodnych i nastrojowych piwnic „Dziórawego Kotła" – miejsca dobrze znanego wszystkim fanom Harrego Pottera. Odpoczywając i chłodząc wygrzane słońcem ciała – wypiła „piwo kremowe" i przekąsiła słodkie co nieco. Ostrzeżona wróżbami, które wszyscy wzięli sobie do serca, ruszyła w drogę powrotną do Sosnowca – niestety busem – ponieważ w „Dziórawym Kotle" nie udało się nikomu znaleźć żadnego działającego świstoklika. :)
Wycieczka stanowiła część projektu MBP „Literaccy władcy fantazji, czyli lato z biblioteką", dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Operacyjnego „Promocja literatury i czytelnictwa".