Literacki Woodstock i „Piękna rupieciarnia”

dkk12

DKK we Wrocławiu i w Sosnowcu

Ósme spotkanie naszego Dyskusyjnego Klubu Książki – Każdy Kocha Dyskusje miało miejsce dnia 22 sierpnia i pełne było wspomnień, wzruszeń, radości, a to za sprawą, przygotowanej przez Panią Halinę, relacji z udziału w Ogólnopolskim Zlocie Członków Dyskusyjnych Klubów Książki we Wrocławiu. Oczywiście na Literackim Woodstocku nie mogło zabraknąć i Sosnowca. Zlot odbył się w dniach od 27 do 31 lipca 2016. Było to prawdziwe literackie święto zorganizowane prze Europejską Stolicę Kultury Wrocław 2016 oraz Instytut Książki.

Z przygotowanej prezentacji, składającej się ze zdjęć, filmików oraz pamiątkowego skoroszytu, dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek i zakulisowych szczegółów Zlotu. I tak wiemy, że:

 • Literacki Woodstock miał miejsce na terenie Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych im. Generała Tadeusza Kościuszki,
 • w ośmiu dużych, białych namiotach odbywały się spotkania z autorami,
 • każdy uczestnik zlotu dostał opaski-kajdanki, zapewniające posiłki i zakwaterowanie,
 • w Domu Studenckim „Zodiak" Uniwersytetu Przyrodniczego na piątym piętrze – miejscu zakwaterowania członków z województwa śląskiego – skrzypiały drzwi od toalety i nie dawały spać zakwaterowanym. I tu interweniowała nasza Pani Halinka, która stosując olej spożywczy usunęła to trudne do zniesienia skrzypienie, zapewniając współlokatorom ciszę nocną i zostając tym samym „bohaterką piętra",
 • w akademiku „Zodiak" na każdym piętrze przed windami jest podłogowa mozaika z numerem piętra,
 • pokemony też są we Wrocławiu,
 • w wojsku na placu musztrowym są lustra dla żołnierzy o wymiarach 2,5 m x 1,5 m.

Oprócz smaczków, wyżej opisanych, były przede wszystkim „smaki literackie", a oto niektóre z nich:

 • na pytanie „Co czytać z dziećmi?" odpowiadała Agnieszka Karp-Szymańska,
 • o nowych trendach w literaturze polskiej mówiła zebranym Magdalena Piekarska,
 • o świetnych, a przegapionych informował Marcin Baran,
 • a o literaturze skandynawskiej – Justyna Czechowska,
 • „Siłaczkami" okazały się Sylwia Chutnik i Magdalena Tulli, rozmowę z pisarkami prowadziła Agnieszka Wolny-Hamkało, ze spotkania wiadomo, że za Magdaleną Tulli temat (na napisanie książki) chodzi i woła napisz mnie, więc ona pisze, i że nie ma możliwości pozbycia się „szumu" z życia, Sylwia Chutnik zaś uważa, że inność zaprasza do wyśmiania, ale inność to my,
 • Pani Danuta Wałęsa zaś bardzo sympatycznie mówiła o swoim życiu, dzieciach, troskach dnia codziennego oraz marzeniach. Rozmowę prowadził Piotr Adamowicz,
 • o pisarzach i biografiach dyskutowali Michał Rusinek i Mariusz Urbanek, a nad wszystkim czuwał Szymon Kloska.

Nasza nieoceniona Pani Halinka, będąc we Wrocławiu nie zapomniała oczywiście i o tych, którzy zostali w Sosnowcu – dla członków naszego Klubu przywiozła, specjalnie dla nas dedykowane, autografy: Magdaleny Tulli, Sylwii Chutnik, Michała Rusinka, Mariusza Urbanka i Jana Kantego Pawluśkiewicza, który skomponował muzykę do Światowego Hymnu Książki UNESCO. Ten hymn na 1000 głosów, do słów Tadeusza Różewicza, odśpiewany został na wrocławskim rynku dnia 30 lipca. Oczywiście członkowie DKK pilnie uczyli się słów i muzyki na warsztatach prowadzonych przez Izabelę Polakowską. Z relacji Pani Halinki wynika, że wszyscy bardzo mocno starali się nauczyć śpiewać.

Literacki Woodstock okazał się wydarzeniem niezapomnianym i inspirującym. Nie obyło się oczywiście bez Gali Dyskusyjnych Klubów Książki, którą poprowadzili Elżbieta Kalinowska – pomysłodawczyni projektu DKK – oraz Szymon Kloska.

Żałujemy, że nie mogliśmy wszyscy tam być. :)

Nasze spotkanie nie obyło się jednak bez omówienia kolejnej lektury, czyli „Pięknej rupieciarni" Bohumila Hrabala. Książki opracowanej przez Aleksandra Kaczorowskiego – autora „Gry w życie. Opowieści o Bohumile Hrabalu". Śmiało można stwierdzić, że „Piękna rupieciarnia" jest uzupełnieniem biografii pisarza i ukazuje pełniejszy jego wizerunek. Jest to zbiór esejów, szkiców i wywiadów z czeskim pisarzem, ukazujący hrabalowski dowcip, przekorę, autoironię oraz poetycki liryzm i surrealistyczne widzenie świata. Ukazuje nam autora utożsamiającego się ze swymi bohaterami, szczerego w swych wyznaniach: „Bez przerwy pić się nie da, więc się dokształcam."; „Do dwudziestego roku życia głupol był ze mnie straszny, dzwon imbecylizmu."; „Fikcja bywa doskonalsza i prawdziwsza niż rzeczywistość."; „Czasem tchórzostwo jest największym męstwem, niewiara największą wiarą, ostrożność największą zadziornością. Zadowolenie się małym jest największą cnotą."

Serdecznie zatem polecamy „Piękną rupieciarnię" ale tylko wtedy, gdy stanowić ona będzie wstęp do zapoznania się z całą, genialną i mistrzowską twórczością Bohumila Hrabala.

dkk1dkk3

dkk2dkk4

dkk5dkk8

dkk6dkk7

dkk9dkk10

dkk11

DKK logo 2

Logo Instytut Książki 2

Logo NPRC 2


Z życia filii

Życzenia dla Tatusiów

dt3

Filia nr 17

Wkrótce Dzień Ojca o czym nasi mali plastycy z Filii nr 17 - Pogoń pamiętali. Podczas popołudniowych zajęć własnoręcznie wykonali kolorowe kartki z najlepszymi życzeniami dla Tatusiów. Do laurek dołączyli breloczki w postaci miniaturek samochodu. Wszystkim Tatom życzymy wszystkiego co najlepsze w dniu ich święta.

Więcej…

Na Dzień Ojca

kuzkl1

Filia nr 3

Ostatni raz w tym roku szkolnym zawitały do nas dzieci z klimontowskiej świetlicy terapeutycznej. Na zorganizowanych przez nas zajęciach dzieciaki przygotowywały prezenty na zbliżający się wielkimi krokami Dzień Ojca. Były laurki–muchy i pięknie ozdobione wazoniki. Liczymy, że przygotowane z takim zapałem upominki spodobają się każdemu tacie.

Więcej…

Spotkanie z Braćmi Różalskimi

git1

Biblioteka Dziecięca "Tajemniczy Ogród"

Kolejne spotkanie w ramach "Kuźni Młodych Talentów" miało charakter muzyczny. Swoje umiejętności w Bibliotece Dziecięcej zaprezentowali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 – Piotr i Dawid Różalscy. Na początku goście mogli usłyszeć znane utwory dla dzieci, grane naprzemiennie przez obu braci, by potem przenieść się w krainę bardziej skomplikowanych utworów, granych także w duecie. Po prezentacji publiczność zadała młodym gitarzystom wiele pytań dotyczących ich gitarowych zainteresowań, na które Dawid i Piotr wyczerpująco odpowiedzieli. Na prośbę publiczności bracia dali także pokaz strojenia instrumentów. Na pytanie o to, czy od gitary też są wakacje – razem z mamą zdecydowanie odpowiedzieli: nie. Gitara zawsze z nimi jeździ jako najważniejszy bagaż.

Więcej…

Zdrowe odżywianie na wesoło

mle1

Biblioteka Dziecięca "Tajemniczy Ogród"

Miniony tydzień w Tajemniczym Ogrodzie przebiegał pod znakiem zdrowego odżywiania. A to za sprawą przypadającego w czerwcu Światowego Dnia Mleka oraz trwającego sezonu truskawkowego. Okazuje się, że dzieci bardzo lubią mleko (i szczególną sympatią darzą dające je krówki), jeszcze bardziej truskawki. A najbardziej połączenie obu produktów!

Więcej…
Joomla templates by Joomlashine