Literacki Woodstock i „Piękna rupieciarnia”

dkk12

DKK we Wrocławiu i w Sosnowcu

Ósme spotkanie naszego Dyskusyjnego Klubu Książki – Każdy Kocha Dyskusje miało miejsce dnia 22 sierpnia i pełne było wspomnień, wzruszeń, radości, a to za sprawą, przygotowanej przez Panią Halinę, relacji z udziału w Ogólnopolskim Zlocie Członków Dyskusyjnych Klubów Książki we Wrocławiu. Oczywiście na Literackim Woodstocku nie mogło zabraknąć i Sosnowca. Zlot odbył się w dniach od 27 do 31 lipca 2016. Było to prawdziwe literackie święto zorganizowane prze Europejską Stolicę Kultury Wrocław 2016 oraz Instytut Książki.

Z przygotowanej prezentacji, składającej się ze zdjęć, filmików oraz pamiątkowego skoroszytu, dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek i zakulisowych szczegółów Zlotu. I tak wiemy, że:

 • Literacki Woodstock miał miejsce na terenie Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych im. Generała Tadeusza Kościuszki,
 • w ośmiu dużych, białych namiotach odbywały się spotkania z autorami,
 • każdy uczestnik zlotu dostał opaski-kajdanki, zapewniające posiłki i zakwaterowanie,
 • w Domu Studenckim „Zodiak" Uniwersytetu Przyrodniczego na piątym piętrze – miejscu zakwaterowania członków z województwa śląskiego – skrzypiały drzwi od toalety i nie dawały spać zakwaterowanym. I tu interweniowała nasza Pani Halinka, która stosując olej spożywczy usunęła to trudne do zniesienia skrzypienie, zapewniając współlokatorom ciszę nocną i zostając tym samym „bohaterką piętra",
 • w akademiku „Zodiak" na każdym piętrze przed windami jest podłogowa mozaika z numerem piętra,
 • pokemony też są we Wrocławiu,
 • w wojsku na placu musztrowym są lustra dla żołnierzy o wymiarach 2,5 m x 1,5 m.

Oprócz smaczków, wyżej opisanych, były przede wszystkim „smaki literackie", a oto niektóre z nich:

 • na pytanie „Co czytać z dziećmi?" odpowiadała Agnieszka Karp-Szymańska,
 • o nowych trendach w literaturze polskiej mówiła zebranym Magdalena Piekarska,
 • o świetnych, a przegapionych informował Marcin Baran,
 • a o literaturze skandynawskiej – Justyna Czechowska,
 • „Siłaczkami" okazały się Sylwia Chutnik i Magdalena Tulli, rozmowę z pisarkami prowadziła Agnieszka Wolny-Hamkało, ze spotkania wiadomo, że za Magdaleną Tulli temat (na napisanie książki) chodzi i woła napisz mnie, więc ona pisze, i że nie ma możliwości pozbycia się „szumu" z życia, Sylwia Chutnik zaś uważa, że inność zaprasza do wyśmiania, ale inność to my,
 • Pani Danuta Wałęsa zaś bardzo sympatycznie mówiła o swoim życiu, dzieciach, troskach dnia codziennego oraz marzeniach. Rozmowę prowadził Piotr Adamowicz,
 • o pisarzach i biografiach dyskutowali Michał Rusinek i Mariusz Urbanek, a nad wszystkim czuwał Szymon Kloska.

Nasza nieoceniona Pani Halinka, będąc we Wrocławiu nie zapomniała oczywiście i o tych, którzy zostali w Sosnowcu – dla członków naszego Klubu przywiozła, specjalnie dla nas dedykowane, autografy: Magdaleny Tulli, Sylwii Chutnik, Michała Rusinka, Mariusza Urbanka i Jana Kantego Pawluśkiewicza, który skomponował muzykę do Światowego Hymnu Książki UNESCO. Ten hymn na 1000 głosów, do słów Tadeusza Różewicza, odśpiewany został na wrocławskim rynku dnia 30 lipca. Oczywiście członkowie DKK pilnie uczyli się słów i muzyki na warsztatach prowadzonych przez Izabelę Polakowską. Z relacji Pani Halinki wynika, że wszyscy bardzo mocno starali się nauczyć śpiewać.

Literacki Woodstock okazał się wydarzeniem niezapomnianym i inspirującym. Nie obyło się oczywiście bez Gali Dyskusyjnych Klubów Książki, którą poprowadzili Elżbieta Kalinowska – pomysłodawczyni projektu DKK – oraz Szymon Kloska.

Żałujemy, że nie mogliśmy wszyscy tam być. :)

Nasze spotkanie nie obyło się jednak bez omówienia kolejnej lektury, czyli „Pięknej rupieciarni" Bohumila Hrabala. Książki opracowanej przez Aleksandra Kaczorowskiego – autora „Gry w życie. Opowieści o Bohumile Hrabalu". Śmiało można stwierdzić, że „Piękna rupieciarnia" jest uzupełnieniem biografii pisarza i ukazuje pełniejszy jego wizerunek. Jest to zbiór esejów, szkiców i wywiadów z czeskim pisarzem, ukazujący hrabalowski dowcip, przekorę, autoironię oraz poetycki liryzm i surrealistyczne widzenie świata. Ukazuje nam autora utożsamiającego się ze swymi bohaterami, szczerego w swych wyznaniach: „Bez przerwy pić się nie da, więc się dokształcam."; „Do dwudziestego roku życia głupol był ze mnie straszny, dzwon imbecylizmu."; „Fikcja bywa doskonalsza i prawdziwsza niż rzeczywistość."; „Czasem tchórzostwo jest największym męstwem, niewiara największą wiarą, ostrożność największą zadziornością. Zadowolenie się małym jest największą cnotą."

Serdecznie zatem polecamy „Piękną rupieciarnię" ale tylko wtedy, gdy stanowić ona będzie wstęp do zapoznania się z całą, genialną i mistrzowską twórczością Bohumila Hrabala.

dkk1dkk3

dkk2dkk4

dkk5dkk8

dkk6dkk7

dkk9dkk10

dkk11

DKK logo 2

Logo Instytut Książki 2

Logo NPRC 2


Z życia filii

Bukiety i laurki dla mam

dmp1

Filia nr 17

Przed nami Dzień Matki. 26 maja wszystkie mamy obchodzą swoje święto. W Filii nr 17 - Pogoń na popołudniowych warsztatach plastycznych dzieci wykonały z kolorowej krepiny i drucików kreatywnych piękne bukiety dla swoich ukochanych mam. Natomiast maluchy z Przedszkola Nr 2 po obejrzeniu bibliotecznych zakamarków zrobiły laurki pełne serduszek i kwiatów, by wręczyć je mamom w dniu ich święta.

Więcej…

Nasze wspaniałe mamy, wszystkie Was bardzo kochamy

mama1

Filia nr 19

Czterolatki z Milowic pilnie przygotowują się do Święta Mamy. W Filii nr 19 - Milowice poznały wzruszające wierszyki o mamach oraz wysłuchały opowieści o Martynce, która szukała prezentu dla swojej mamy. A potem samodzielnie wykonały dla swoich ukochanych mam piękne laurki.

Więcej…

Dzień Dobrych Uczynków

ucz1

Filia nr 13

Wiedzą wszystkie przedszkolaki, że dziś dzień nie byle jaki - Dzień Dobrych Uczynków - pod takim hasłem odbyły się zajęcia edukacyjne dla dzieci z Przedszkola nr 36 w Sosnowcu, podczas których mówiliśmy o dobrych uczynkach wobec drugiego człowieka, ale także wobec zwierząt i środowiska. Wykonaliśmy także Drzewo Dobrych Uczynków, na którym zawiesiliśmy nasze propozycje. Wszyscy wiemy, że dobre uczynki należy robić, więc i my postanowiliśmy zrobić coś dobrego - przedszkolaki przez cały tydzień zbierały książeczki, które zawieziemy do Centrum Pediatrii w Klimontowie, aby mogły służyć innym dzieciom.

Więcej…

Na Dzień Matki - kiermasz rękodzieła

dzień matki kiermasz F-2

Filia nr 2

Filia nr 2 - Rudna IV przy ul. Gospodarczej 32 serdecznie zaprasza na kiermasz prac wykonanych przez uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej Fundacji im. Brata Alberta w Sosnowcu, przygotowanych z okazji zbliżającego się Dnia Matki.

Więcej…
Joomla templates by Joomlashine