W kwietniu w Bibliotece...

Kalendarium imprez
Kwiecień 2016

Aula Biblioteki Głównej, ul. Kościelna 11, tel. 32 266-64-72

22.03-29.04
Ecce Civitas – wystawa malarstwa i rysunku Mirosławy Krystyny Kostyły.

2.04, godz. 11.00
Familijne Kino w Bibliotece – projekcja filmu animowanego dla dzieci i młodzieży.

6.04;13.04;20.04;27.04, godz. 18.00
Kino w Bibliotece – Literatura w Kinie – projekcje najciekawszych filmowych adaptacji literatury. Na ekranie m.in. Brad Pitt, Cate Blanchett, Matt Damon, Jake Gyllenhaal.

21.04, godz. 18.00
Spotkanie autorskie z Jackiem Cyganem – autorem tekstów piosenek, poetą, scenarzystą, prozaikiem. Spotkanie promujące najnowszą książkę „Przeznaczenie, traf, przypadek" poprowadzi Marta Fox.

***

Sala konferencyjna Biblioteki Głównej, ul. Kościelna 11, tel. 32 266 43 76

4.04, godz. 18.00
Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki – kolejne spotkanie miłośników sztuki słowa, podczas którego moderator wraz z członkami klubu omawiać będą przeczytane książki, oraz w sympatycznej atmosferze dyskutować o literaturze i kulturze.

***

Biblioteka Główna, ul. Zegadłowicza 2, tel. 32 266-64-72, 32 297-90-05

4.04-30.04
Pejzaż pokopalniany – wystawa obrazów Elżbiety Zrobek - absolwentki Wydziału Artystycznego w zakresie malarstwa sztalugowego na Uniwersytecie Śląskim w pracowni prof. Jagody Adamus i dr Adama Molendy.

5.04, godz. 18.00
Spotkanie autorskie ze Sławomirem Koprem – historykiem specjalizującym się w okresie międzywojennym dziejów Polski i życiu inteligencji w PRL, autorem m.in.: „Skandalistów PRL", „Gwiazd kina PRL", „Wielkich szpiegów w PRL". Prowadzenie: Marta Fox.

7.04,21.04, godz. 9.00
Informatyczne vademecum seniora – warsztaty komputerowe. Zapisy w Czytelni.

12.04, godz. 10.30
Biblioteka w podróży – wymiana książek w Domu Pomocy Społecznej (ul. Szybikowa).

15.04, godz. 10.30
Biblioteka w podróży – wymiana książek w Domu Pomocy Społecznej (ul. Jagiellońska).

21.04, godz. 11.00
Biblioteka Seniorom – spotkanie pod hasłem Znani i niezapomniani – „Kabaret Starszych Panów jest dobry na wszystko". Wspomnienie o legendarnym duecie

22.04, w godzinach otwarcia
Dzień otwarty w Bibliotece – związany ze Światowym Dniem Książki i Praw Autorskich:
• Biblioteka Główna od kuchni. Zaproszenie czytelników do agend biblioteki, zaprezentowanie charakterystyki pracy na różnych stanowiskach. Zapisy czytelników w Wypożyczalni dla Dorosłych.
• Złote myśli na regałach – krótkie sentencje dla czytelników, inspirujące, wprawiające w dobry humor, podnoszące na duchu.

23.04, godz. 10.00-14.00
Wymiana książkowa – akcja wymiany książek organizowana przez Śląskich Blogerów Książkowych i Bibliotekę Główną w Światowym Dniu Książki i Praw Autorskich.

***

Biblioteka Główna, Wypożyczalnia dla dzieci, ul. Zegadłowicza 2, tel. 32 297-90-05

Moja pierwsza samodzielnie napisana i wykonana książka - konkurs literacki związany ze Światowym Dniem Książki i Praw Autorskich. Tematyka i technika wykonania dowolna. Termin składania prac 1-18.04.2016 r. w Wypożyczalni dla dzieci Biblioteki Głównej. Rozstrzygnięcie konkursu i przyznanie nagród 21.04.2016 r. godz. 10.00.

Terminy do uzgodnienia, w godz.8.00-12.00 przez cały miesiąc
Rower Walentynki - teatrzyk kamishibai zaprasza.

Terminy do uzgodnienia, w godz.8.00-12.00 przez cały miesiąc
DO - RE - MI - FA - SOL- LA czyli wszystko o piosenkach dla dzieci. Poznajemy autorów piosenek dla dzieci, różne interpretacje dziecięcych utworów muzycznych - zajęcia z wykorzystaniem tablicy multimedialnej.

Terminy do uzgodnienia, w godz. 8.00 - 12.00 przez cały miesiąc
Cała Polska czyta dzieciom - czytanie w przedszkolach.

***

Biblioteka Główna, Dział Multimedialny, ul. Zegadłowicza 2, tel 32 266-90-05

Terminy do uzgodnienia
Prezentacja multimedialna dla podopiecznych Warsztatów Terapii Zajęciowej w Sosnowcu (ul. Jodłowa).

4.04;22.04, godz. 8.30
Dźwięki muzyki – konkurs i lekcja biblioteczna.

6.04, godz. 11.00
Opowiadania z piaskownicy - spotkanie w Przedszkolu Miejskim nr 56 w ramach akcji Cała Polska czyta dzieciom (Oddział Specjalny).

11.04, godz. 12.30
Opowiadania z piaskownicy - spotkanie w Przedszkolu Miejskim nr 56 w ramach akcji Cała Polska czyta dzieciom (Biedronki).

18.04, godz. 11.00
Japonia – wyjątkowe miejsce - prezentacja multimedialna dla pensjonariuszy DPS nr 2 przy ul. Jagiellońskiej.

19.04, godz. 11.00
Japonia – wyjątkowe miejsce - prezentacja multimedialna dla pensjonariuszy DPS nr 1 przy ul. Andersa.

***

Oddział dla Dzieci i Młodzieży, ul. Parkowa 1a, tel. 32 266-34-96

w każdy wtorek, godz. 9.00
Wtorek na OPAC – szkolenia młodzieży szkolnej z zakresu obsługi katalogu online sosnowieckiej książnicy.

w każdą środę, godz. 16.00
Biblioteczne kalambury – popołudniowe zajęcia świetlicowe z wykorzystaniem tablicy multimedialnej, skierowane do uczniów szkół podstawowych oraz gimnazjalnych.

w każdy piątek, godz. 13.00
Bajkowe lektury – popołudniowe zajęcia świetlicowe skierowane do dzieci w wieku przedszkolnym oraz wczesnoszkolnym.

w pierwszą sobotę miesiąca, godz. 10.00-15.00
Książka za książkę – akcja biblioteczna mająca na celu darmową wymianę książek pochodzących z prywatnych księgozbiorów czytelników.

6.04, godz. 11.00
Czarodziejski świat Andersena - zajęcia świetlicowe z udziałem dzieci w wieku przedszkolnym oraz wczesnoszkolnym, zorganizowane z okazji rocznicy urodzin pisarza.

11.04, godz. 9.00
Legendarne dzieje Polski – zajęcia edukacyjne skierowane do uczniów klas I-III szkoły podstawowej.

21.04, godz. 10.30
Na Ratunek Błękitnej Planecie – lekcja biblioteczna z zakresu edukacji ekologicznej, skierowana do uczniów klas I – III szkoły podstawowej.

26.04, godz. 10.30
I książki mają swoją historię – spotkanie biblioteczne skierowane do uczniów klas IV-VI szkoły podstawowej oraz młodzieży w wieku gimnazjalnym.

***

Filia nr 1, Środula, ul. Kossaka 23, tel. 32 294-20-72

codziennie, od godz. 12.00
W nowym OPACowaniu, czyli wszystko co chcielibyście wiedzieć o OPACu WWW ale boicie się zapytać. Szkolenia dla czytelników.

każda sobota miesiąca, w godzinach otwarcia biblioteki
Wymień się książką, wymień się przygodą – akcja polegająca na wymianie już przeczytanych książek pomiędzy czytelnikami.
cały miesiąc
Nakrętka na wagę zdrowia, czyli wkręć się w pomaganie – akcja wspomagająca rehabilitację osób niepełnosprawnych, polegająca na zbieraniu plastikowych nakrętek.
Bądź EKO z biblioteką, czyli zbiórka zużytych baterii.

Konkurs
Książeczki z mojej półeczki - konkurs plastyczny dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym z okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci (termin składania prac 8.04.2016).
Przedszkolaków zmagania z ekologią - cykl konkursów dla dzieci w wieku przedszkolnym (terminy ustalane indywidualnie przez grupy).

1.04;6.04;7.04;8.04;15.04;18.04, godz. 8.30 (pozostałe terminy i tematy zajęć do uzgodnienia)
EKO-LOGICZNE zmagania ze znakiem zapytania - cykl prezentacji i konkursów dla uczniów klas I-III Szkoły Podstawowej nr 16 oraz 42.

4.04, godz. 12.30
Baśniowy świat Pana Andersena - zajęcia dla dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 52 w ramach akcji Cała Polska czyta dzieciom.

7.04, godz. 16.00
Cykliczne spotkanie Miłośników Środuli Dawnej i Młodej.

13.04;27.04, godz.16.00
Zrób to sama, czyli jak ujarzmić igłę, nici, druty i szydełko - otwarte warsztaty rękodzielnicze z cyklu „Biblioteczne spotkania ze sztuką".

15.04, godz. 10.30
Van Gogh, Kamil i słoneczniki, czyli wielcy malarze dla dzieci - zajęcia literacko-plastyczne dla najmłodszych czytelników, z okazji Światowego Dnia Sztuki.

***

Filia nr 2, Rudna IV, ul. Gospodarcza 32, tel. 32 291-28-71

codziennie, w godzinach otwarcia biblioteki
Akcja bookcrossing – wymień książkę na inną.

w każdy czwartek, godz. 11.00-13.00, w każdy piątek , godz. 12.00–14.00
Senior w sieci – zajęcia z podstawowej obsługi komputera (zajęcia ustalane indywidualnie poprzez wcześniejsze zapisy).

czwartki 7.04;14.04;21.04, poniedziałki 11.04;18.04;25.04, godz.11.00-13.00
Bajkowe poniedziałki i czwartki – otwarte warsztaty literacko – plastyczne dla dzieci w wieku przedszkolnym pod hasłem „Przyroda budzi się na wiosnę".

8.04, godz. 16.00
Baw się razem z nami – gry i zabawy zręcznościowe: budowle z klocków, układanie puzzli, zabawy z chustą – zajęcia świetlicowe dla wszystkich chętnych.

14.04, godz. 10.00
Wiosenne drzewa - tworzenie kwitnących drzew owocowych - warsztaty plastyczne dla przedszkolaków.

14.04, godz. 16.30
Warsztaty historyczno-literackie dla wszystkich zainteresowanych literaturą i historią - spotkanie przy kawie i herbacie.

***

Filia nr 3, Klimontów, ul. Klonowa 12, tel. 32 292-95-52

codziennie, w godzinach otwarcia placówki
OPAC – to proste - szkolenia dla czytelników z obsługi systemu komputerowego OPAC.
W wirtualnym świecie - szkolenia z obsługi komputera i Internetu dla czytelników oraz seniorów (terminy ustalane indywidualnie z zainteresowanymi).

2.04;16.04, godz. 11.00-12.00
Kącik gier i zabaw - zajęcia świetlicowe dla dzieci z dzielnicy Klimontów (gry planszowe i stolikowe, warcaby, puzzle itp.).

7.04, godz. 17.00
Spotkanie autorskie z Tomaszem Kostro – promocja książki „Od cynku do kremu czyli gawędy historyczne o pionierach, milionerach, ich fortunach i przygodach".

14.04, godz. 17.00
Popołudnie dla seniora - „Kwietniowy przeplataniec" - koncert w wykonaniu młodzieży z LO im. E. Plater, odbywający się w MDK „Kazimierz", specjalnie dla seniorów z dzielnicy Klimontów i Kazimierz Górniczy (koncert współorganizowany z Filią nr 10).

17.04, godz. 18.00
Teatr dla seniora - wycieczka dla seniorów do Teatru Zagłębia na spektakl „Najdroższy" (wycieczka współorganizowana z Filią nr 10).

20.04, godz. 11.00
SOS dla przyrody - lekcja biblioteczna dla uczniów szkoły podstawowej, dotycząca ochrony przyrody w Polsce.

26.04, godz. 10.00
Wiosenne wierszyki - konkurs recytatorski dla przedszkolaków i uczniów klas I szkoły podstawowej.

30.04
Tarnogórskie skarby - wycieczka czytelników biblioteki do Kopalni Srebra i Sztolni Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach (wycieczka współorganizowana z Filią nr 10).

***

Filia nr 4, Sielec, ul. Zamkowa 9, tel. 32 266-14-37

codziennie, w godz. otwarcia placówki
Szkolenie OPAC – szkolenia z obsługi katalogu internetowego.

5.04;19.04, godz. 12.30
Ludzie, kultura, legendy świata – warsztaty wielokulturowe dla dzieci.

11.04;25.04, godz. 16.00
Bajkowe stworki wychodzą z norki, czyli popołudnie z bajką – zajęcia literackie dla dzieci.

13.04, godz. 9.30
Przyszła do nas wiosna! - zajęcia plastyczne dla dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 27.

13.04;27.04, godz. 16.00
Figle i wybryki w krainie plastyki – popołudniowe zajęcia plastyczne dla dzieci.

15.04, godz. 9.30
Choć już w kwietniu słonko grzeje, nieraz pole śnieg zawieje - zajęcia plastyczne dla dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 27.

***

Filia nr 5, Walcownia, ul. Maliny 39, tel. 32 363-35-44

codziennie, godz. 12.00-14.00
Czytanie na żądanie – głośne czytanie dla dzieci.

w każdy piątek, godz. 10.00-18.00
Wymień się książką - możliwość wymiany prywatnych książek czytelników na woluminy z tzw. „półki czytelnika".

1.04-29.04
Piękno książki - wystawa prezentująca najstarsze i najcenniejsze książki ze zbiorów Filii nr 5.
Mój znak - wystawa pokonkursowa exlibrisów autorstwa uczniów szkół podstawowych.

4.04, godz. 10.00
Wesołe czytanie, czyli figle z książką - spotkanie dla uczniów kl. II Prywatnej Szkoły Podstawowej, w ramach akcji Cała Polska czyta dzieciom.

8.04, godz. godz. 11.00
Chwila dla małego bibliofila - spotkanie promujące czytelnictwo wśród przedszkolaków.

15.04, godz. 15.30
Zapraszamy do doliny Muminków - spotkanie dla dzieci w klubie „Czytamiczytam.pl", zorganizowane z okazji 70. rocznicy powstania kultowych „Muminków".
20.04, godz. 11.00
Od Brzydkiego Kaczątka do pięknego łabędzia – literackie spotkanie dla przedszkolaków.

21.04, godz. 10.30
Ocalić od zapomnienia – 110 lat osiedla Walcownia - spotkanie regionalne w Dziennym Domu Pomocy Społecznej przy ul. Szybikowej 1.

***

Filia nr 6, Niwka, ul. Wojska Polskiego 6, tel. 32 299-25-81

codziennie, od godz. 14.00 do 17.00
Gry planszowe są odlotowe – codzienne spotkania z grami planszowymi dla chętnych graczy, bez ograniczeń wiekowych.

w każdą środę, od godz. 16.00 do 17.00
Mama i ja w bibliotece – popołudniowe spotkania dla najmłodszych czytelników w programie: czytanie bajek, układanie puzzli i zajęcia plastyczne.

w ostatni piątek miesiąca, godz. 13.00
Herbatka z motywem literackim – cykliczne spotkania i dyskusje na temat literatury i bieżących wydarzeń kulturalnych i społecznych.

1.04;4.04;5.04;6.04;7.04;8.04;11.04;13.04;15.04;18.04;19.04;20.04;21.04;22.04;25.04;26.04;27.04;28.04;29.04, godz. 10.00
Baśnie z morałem – cykliczne zajęcia odbywające się w Przedszkolu Miejskim nr 20, w Szkole Podstawowej nr 15 dla dzieci z grup przedszkolnych i w Przedszkolu „Pajacyk" mieszczącym się przy Szkole Podstawowej nr 11. Zajęcia są prowadzone w ramach akcji Cała Polska czyta dzieciom (czytanie bajek, baśni, wierszyków, opowiadań, odgadywanie zagadek i krótkie dyskusje na temat przeczytanych tekstów).

21.04;28.04, godz. 15.00
Jak oswoić potwora, czyli komputer przyjazny dla seniora – indywidualne szkolenia z obsługi komputera (obsługa, uzyskiwanie informacji – rodzaje wyszukiwarek, zakładanie i obsługa poczty).

21.04;28.04, godz. 16.00 i 17.00
FunEnglish.pl – kurs języka angielskiego dla dzieci od lat 6 do 12, łączący zabawę i naukę z wykorzystaniem komputera.

***

Filia nr 7 „Bibliosfera", Dańdówka, ul. Kalinowa (pawilon), tel. 32 299-40-22

przez cały miesiąc (terminy ustalane indywidualnie)
FunEnglish.pl – komputerowy kurs języka angielskiego dla dzieci od 6 do 12 lat łączący zabawę i naukę z wykorzystaniem komputera.

FunJunior – interaktywny i multimedialny kurs angielskiego dla przedszkolaków w wieku 4-5 lat, oparty o metodę immersji.

codziennie
Szkolenia OPAC – szkolenia z obsługi katalogu internetowego.
Zajęcia świetlicowe – gry planszowe, puzzle, kolorowanki, kalambury, zabawy, itp.

4.04;8.04;11.04;15.04, godz. 10.00
Wierszozabawy: Nożyńska Agnieszka – „Rymowanki – rozbawiani" - cykliczne spotkania dla dzieci z Przedszkola nr 54 i Przedszkola „Bajkowo i sportowo".

5.04;19.04, godz. 16.00
Rękodzieło w Bibliosferze - warsztaty rękodzieła dla dorosłych.

7.04, godz. 16.00
Obrazy prowincjonalno–gminne - wernisaż wystawy obrazów Adama Śmietany - członka Stowarzyszenia Twórców Kultury Zagłębia Dąbrowskiego.

11.04;13.04, godz. 10.30
Czytanie na dywanie – czytanie bajeczek dzieciom najmłodszym w Przedszkolu Miejskim nr 54 i Przedszkolu „Bajkowo i Sportowo".

16.04, godz. 9.00
Dyskusyjny Klub Książki dla młodzieży.

20.04, godz. 16.00
Bibliokreacje - zajęcia plastyczne dla dzieci.

28.04, godz. 9.00
Z Moniką i Tomkiem przez afrykańskie bezdroża – konkurs literacki dla uczniów klas V szkoły podstawowej.

***

Biblioteka Dziecięca „Tajemniczy Ogród", ul. Gen. S. Grota-Roweckiego 23, tel. 32 290-62-93

codziennie, w godzinach otwarcia placówki
Szkolenia z OPAC – szkolenia z obsługi katalogu internetowego.

od poniedziałku do środy, godz. od 16.00 do 18.00
Super pamięć i inne gry – popołudniowe zajęcia świetlicowe dla wszystkich fanów gier stolikowych; w ofercie gry dla całych rodzin od lat 6 do lat 100 i więcej.

w każdy czwartek, godz. 10.00-15.00
Tu mieszka bajeczka - zajęcia literackie z cyklu Cała Polska czyta dzieciom - dla przedszkolaków i uczniów klas 0 – I szkół podstawowych.

w każdy piątek, godz. 16.00
Przystanek Plastyka – plastyczne warsztaty dla dzieci w wieku 3-12 lat, kształtujące ich wyobraźnię i kreatywność.

1.04, godz. 10.00.
Słoń Elmer – przyjaciel w kratkę - zajęcia literacko-plastyczne dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 10.

7.04;8.04;12.04, godz. 12.00, 13.00, 10.00
Wiosna kwiatami zachwyca! - pogadanka i zajęcia plastyczne dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 10.

12.04, godz. 14.00
Zwierzęta na wsi - zajęcia edukacyjno-plastyczne dla dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 25.

13.04;27.04, godz. 16.00
Spotkania z emocjami - popołudniowe zajęcia edukacyjne dla dzieci od lat 6 do lat 10.

***

Filia nr 8, Osiedle Rudna I, ul. Gen. S. Grota-Roweckiego 22a, tel. 32 291-73-24

codziennie, w godzinach otwarcia placówki
Wiosennie i świątecznie – wystawa w holu biblioteki.

codziennie
Szkolenia OPAC – szkolenia z obsługi katalogu bibliotecznego oraz szkolenia seniorów z podstaw obsługi komputera.

7.04;24.04, godz. 15.30, 10.00
Kto mieszka w WIELKANOCNYM jajku? - inscenizacja przygotowaną przez gromadę zuchową Przedszkola Miejskiego nr 25 w Sosnowcu dla sympatyków Klubu Seniora i podopiecznych DDPS nr 2 w Sosnowcu.

13.04, godz. 10.00
W wielkanocnej krainie - zajęcia plastyczne dla uczniów klasy I Szkoły Podstawowej nr 1.

26.04, godz. 11.00
Drugie życie drzew - warsztaty przyrodnicze przeznaczone dla uczniów klas II Szkoły Podstawowej nr 1 prowadzone przez pracownika Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska w Katowicach.

29.04, godz. 9.00, 10.30
Z kwiatka na kwiatek - warsztaty przyrodnicze przeznaczone dla uczniów klas I i II Szkoły Podstawowej nr 1 prowadzone przez pracownika Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska w Katowicach.

***

Filia nr 10, Kazimierz Górniczy, ul. Główna 19, tel. 32 263-40-76

codziennie, w godzinach otwarcia placówki
Szkolenia OPAC – szkolenia z obsługi katalogu internetowego OPAC.

4.04
Ogłoszenie konkursu plastycznego dla kl. I–III Szkoły Podstawowej nr 32 w Sosnowcu pt. „Krasnal niejedno ma imię" - projekt stroju krasnala.

4.04, godz. 8.00-14.00
Warsztaty papiernicze dla uczniów kl. I–V ze Szkoły Podstawowej nr 32 w Sosnowcu.

5.04;8.04;18.04;27.04, godz. 10.00
Z bajką i kredką przez okrągły roczek - „Tak, właśnie! Bardzo mądre są baśnie" - zajęcia dla dzieci z Przedszkola nr 7 i 33 oraz Szkoły Podstawowej nr 32.

5.04, godz. 13.30
Planszówki bibliotecznej sówki – turniej gier planszowych.

11.04, godz. 10.00
Przyjaciółka biblioteka - lekcja biblioteczna dla uczniów kl. II Szkoły Podstawowej nr 32 w Sosnowcu.

12.04, godz. 13.30
Fantazje naszych rąk – zajęcia z papieroplastyki dla dzieci.

14.04, godz. 17.00
Popołudnie dla seniora - „Kwietniowy przeplataniec" - koncert w wykonaniu młodzieży z LO im. E. Plater, odbywający się w MDK „Kazimierz", specjalnie dla seniorów z dzielnicy Klimontów i Kazimierz Górniczy (koncert współorganizowany z Filią nr 3).

17.04, godz. 18.00
Teatr dla seniora - wycieczka dla seniorów do Teatru Zagłębia na spektakl „Najdroższy" (wycieczka współorganizowana z Filią nr 3).

19.04, godz. 13.30
Kwiaty na dłużej - zajęcia z papieroplastyki dla dzieci.

21.04, godz. 15.30
Rozmowy przy herbatce o książce i własnych fascynacjach – spotkanie z seniorami.

28.04
Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego dla uczniów kl. I-III Szkoły Podstawowej nr 32.

30.04
Tarnogórskie skarby - wycieczka czytelników biblioteki do Kopalni Srebra i Sztolni Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach (wycieczka współorganizowana z Filią nr 3).

***

Filia nr 11, Ostrowy Górnicze, ul. K. I. Gałczyńskiego, tel. 32 296-92-07

codziennie, w godzinach otwarcia placówki
E-katalog – szkolenia w zakresie obsługi katalogu internetowego.

w każdy piątek, godz. 14.00-15.00
Sprytne rączki zrobią to, co pomyśli głowa – zajęcia plastyczne dla dzieci lubiących zabawy z modeliną, plasteliną i kredką.

4.04;18.04;25.04, godz. 9.30
Cała Polska czyta dzieciom - Wiosenne poranki z bajką i baśnią – czytanie dzieciom z Przedszkola Miejskiego nr 31.

11.04, godz. 8.15
Wiosna na polach i w lesie – pogadanka z cyklu „Poznajemy pory roku" - dla klasy V specjalnej Szkoły Podstawowej nr 33.

15.04, godz. 9.00
Konkurs plastyczny na postać Ekoludka z okazji Dnia Ziemi dla klasy II szkoły podstawowej.

27.04, godz. 9.00
Czy wiesz jak być EKO? - zajęcia dla klas trzecich szkoły podstawowej.

***

Filia nr 12, Porąbka, ul. Zagórska 3, Tel. 32 298-39-70

w każdy piątek, godz. 15.00-17.00
Coś z niczego – zajęcia kółka plastycznego dla dzieci; w programie wykonywanie wiosennych kwiatów różnymi technikami, Pani Wiosny z bibuły i kolorowego papieru na butelce, kwitnącego drzewka, biedronki, pszczoły, ważki i bocianów z różnych materiałów.

11.04;18.04;25.04, godz. 11.00
Cała Polska czyta dzieciom - spotkanie z grupami dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 35.

20.04, godz. 12.30
Oswajanie emocji: Radość – zajęcia dla kl. II a Szkoły Podstawowej nr 35.

27.04, godz. 12.30
Oswajanie emocji: Strach – zajęcia dla kl. II b Szkoły Podstawowej nr 35.

***

Filia nr 13, Maczki, ul. Krakowska 26, tel. 32 263-12-01

przez cały miesiąc (terminy ustalane indywidualnie)
FunEnglish.pl - komputerowy kurs języka angielskiego dla dzieci od 6 do 12 lat, łączący zabawę i naukę z wykorzystaniem komputera.

przez cały miesiąc (terminy ustalane indywidualnie)
E-senior – szkolenia dla seniorów z obsługi komputera i Internetu.

przez cały miesiąc (terminy ustalane indywidualnie)
OPAC bez tajemnic – szkolenia z obsługi katalogu internetowego.

w każdy piątek, godz. 15.00
Biblioteczna galeria – popołudniowe zajęcia plastyczne dla dzieci lubiących malowanie, rysowanie, zabawy papierem, gry planszowe itp.

4.04, godz. 9.00
Od autora do czytelnika, czyli jak powstaje książka – zajęcia edukacyjno-plastyczne dla dzieci, organizowane w ramach obchodów Dnia Książki Dla Dzieci (2 kwietnia).

6.04;13.04;20.04;27.04, godz. 11.15
Czytamy z radością, słuchamy z przyjemnością – spotkania literacko-edukacyjne dla dzieci, organizowane w ramach akcji Cała Polska czyta dzieciom.

11.04, godz. 9.00
Komunikacja w grupie – warsztaty dla dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 37 w Sosnowcu, prowadzone przez pracowników Poradni Psychologiczno–Pedagogicznej nr 2 w Sosnowcu: mgr Joanna Piaśnik – pedagog, mgr Anna Mandat – psycholog.

20.04, godz.16.30
Jak wspierać rozwój małego dziecka – popołudniowe warsztaty dla rodziców, prowadzone przez pracowników Poradni Psychologiczno–Pedagogicznej nr 2 w Sosnowcu: mgr Kamila Kuros–Kowalska – logopeda, mgr Magdalena Cybulska – psycholog.

27.04, godz. 10.00
Malowanie kropkami, czyli sztuka małego impresjonisty - warsztaty plastyczne dla uczniów klas II Szkoły Podstawowej nr 37 w Sosnowcu, prowadzone przez Małgorzatę Radomską - studentkę edukacji artystycznej Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

***

Filia nr 14, Zagórze, ul. T. Zapały 10, tel. 32 292-07-30

codziennie
Indywidualne szkolenia komputerowe dla czytelników Biblioteki.

4.04;6.04, godz. 8.00
Teatr od A do Z - lekcje dla kl. V Szkoły Podstawowej nr 9.

7.04, godz. 9.00
Mistrz ortografii - konkurs ortograficzny dla kl. II – III Gimnazjum nr 9 w Sosnowcu.

7.04;21.04, godz. 10.00
Baśnie dalekie i bliskie - spotkania z dziećmi w Przedszkola Miejskiego nr 59 w ramach akcji Cała Polska czyta dzieciom.

11.04, godz. 8.00
Pejzaż wiosenny - zajęcia plastyczne dla kl. I Szkoły Podstawowej nr 9 z Małgorzatą Radomską - studentką edukacji artystycznej Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

12.04, godz. 11.15
Magiczny kuferek pełen baśni - spotkanie z dziećmi w Przedszkolu Miejskim nr 39 w ramach akcji Cała Polska czyta dzieciom.

13.04, godz. 10.00
Tajemnicza podróż do świata baśni - spotkanie z dziećmi w Przedszkolu Miejskim nr 38 w ramach akcji Cała Polska czyta dzieciom.

14.04, godz. 16.00
Spotkanie Zagórskiego Klubu Seniora.

18.04, godz. 9.00
Sportowa pasja - spotkanie z Julią Zaborowicz – reprezentantką kadry Polski i mistrzynią Polski juniorów młodszych w pływaniu.

22.04, godz. 9.45
Zdrowe jadło, sport i ruch - to w człowieku silny duch - konkurs wiedzy dla kl. V Szkoły Podstawowej nr 9.

29.04, godz. 8.00
Zdrowy styl życia - lekcja dla kl. VI Szkoły Podstawowej nr 9 w ramach programu „Trzymaj formę".

***

Filia nr 15, Mec, ul. Kisielewskiego 9a (pawilon), tel. 32 263-31-78

1.04;13.04, godz. 8.45
Poezja znana z Kaczką Dziwaczką na nowo odkrywana - impreza artystyczno- czytelnicza dla uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 46.

4.04;5.04;12.04;15.04;18.04, godz. 9.20
Wędrujące książeczki z wizytą u przedszkolaków - spotkania w ramach akcji Cała Polska czyta dzieciom.

6.04, godz. 11.30
Biblioteczne ABC - lekcja biblioteczna dla klasy IV z Szkoły Podstawowej nr 46 promująca bibliotekę i czytelnictwo.

6.04;20.04, godz. 17.00
Mały Artysta - zajęcia dla dzieci rozwijające zdolności plastyczne i manualne.

8.04;19.04, godz. 9.20
Moja przygoda z biblioteką - pierwsze odwiedziny najmłodszych grup przedszkolnych, zapoznanie z biblioteką.

11.04;22.04, godz. 9.20
Ziemia – wyspa zielona - zajęcia edukacyjne dla przedszkolaków z okazji Dnia Ziemi.

11.04;13.04, godz. 11.30
Detektyw Łodyga na tropie zagadek przyrodniczych - zajęcia z edukacji ekologicznej dla dzieci z przedszkoli, w ramach ochrony środowiska i otaczającej nas przyrody.

12.04, godz. 12.00
Wielkie czytanie na drugie śniadanie - spotkanie w ramach akcji Cała Polska czyta dzieciom w Akademii Pana Kleksa.

15,04;20.04, godz. 11.30
Czarodziejskie ziarenka - zajęcia z edukacji ekologicznej dla przedszkolaków z okazji Dnia Ziemi.

16.04, godz. 13.00
Godzina radości - zajęcia dla najmłodszych i ich rodziców pobudzające wyobraźnię, rozwijające zdolności manualne, plastyczne.

21.04, godz. 16.00
Klub Seniora z pasją - spotkanie dla naszych czytelników mających swoje pasje. Gość specjalny: dietetyk z NaturHouse.

27.04, godz. 12.00
Liga Mistrzów - finał konkursu z wiedzy ogólnej dla klas V szkół podstawowych.

29.04, godz. 9.20
To nowina Dzień Pingwina - zajęcia literacko-plastyczne dla dzieci z przedszkoli, przybliżające zwyczaje pingwinów.

***

Filia nr 17, Pogoń, ul. Będzińska 22-24, tel. 32 291-00-71

codziennie, w godzinach otwarcia placówki
Indywidualne szkolenie z obsługi katalogu internetowego dla czytelników biblioteki.

4.04;11.04;18.04;25.04, godz. 12.30
Baśniowa Europa – spotkania literackie w Przedszkolu nr 2 w ramach akcji Cała Polska czyta dzieciom.

5.04;12.04;19.04;26.04, godz. 10.00
Baśniowa Europa - spotkania literackie w Przedszkolu nr 22 w ramach akcji Cała Polska czyta dzieciom.

6.04, godz. 15.30
Gąsieniczko moja miła, kiedy zmienisz się w motyla ? - popołudniowe warsztaty plastyczne - metoda quillingu dla dzieci od 6 do 12 lat.

13.04, godz. 15.30
Co to za kaczka? Kaczka Dziwaczka - popołudniowe warsztaty plastyczne dla dzieci od 6 do 12 lat.

14.04, godz. 15.00
Eugeniusz Bodo - nie taki zimny drań ... - wykład i prezentacja multimedialna dr Magdaleny Boczkowskiej.

20.04, godz. 15.30
Jak zrozumieć Ziemię czyli Międzynarodowy Dzień Ziemi – popołudniowe warsztaty plastyczne dla dzieci od 6 do 12 lat.

27.04, godz. 15.30
Co to za zwierzę? To eko-jeże – popołudniowe warsztaty plastyczne dla dzieci od 6 do 12 lat.

***

Filia nr 18, Juliusz, ul. Spadochroniarzy 6, tel. 32 294-77-26

w każdy piątek, godz.15.00
Artystyczne Piątki – otwarte zajęcia plastyczne dla najmłodszych.

4.04, godz. 9.00
Zaopiekuj się Ziemią - prezentacja multimedialna dla uczniów kl. III szkoły podstawowej.

18.04, godz. 9.00
Klub dobrych manier - zajęcia edukacyjne dla uczniów kl. II szkoły podstawowej.

20.04, godz. 10.00
Zwierzęta polskich lasów - prezentacja multimedialna dla dzieci z Przedszkola nr 34.

***

Filia nr 19, Milowice, ul. K. K. Baczyńskiego 12, tel. 32 297-91-41

przez cały miesiąc (terminy ustalane indywidualnie)
Internet ... nie tylko dla seniorów – nauka obsługi komputera, wyszukiwania informacji w Internecie, obsługi pakietu biurowego. Kurs przeznaczony jest dla osób dorosłych.

w pierwszy i trzeci wtorek miesiąca, godz. 16.00
Cappuccino z pianką - Klub 60+ – klub dla seniorów, którzy chcą ciekawie spędzić wolny czas, wybrać się razem do kina albo do teatru, porozmawiać o książkach, swoich pasjach, zorganizować wspólnie wycieczkę, pograć w szachy, nauczyć się obsługi komputera i napić się razem aromatycznej herbatki lub ...cappuccino z pianką.

4.04, godz. 17.00-19.00
Klub Miłośników Fantazji i Światów Alternatywnych - spotkania fanów literatury fantastycznej, chcących mile spędzić czas w gronie osób o podobnych gustach czytelniczych, przy aromatycznej herbatce, smacznych muffinkach i w towarzystwie książek.

6.04, godz. 17.00-19.00
Wieczór z książką – spotkania dla miłośników książek, chcących mile spędzić czas w gronie moli książkowych.

7.04;21.04;28.04, godz. 11.00 i 11.30
25.04, godz. 9.30 i 10.00
Babcia Honoratka opowiada – spotkania z pacynkami i książkami dla najmłodszych.

18.04, godz. 10.30
Nieustraszony rycerz – Teatrzyk Malucha - teatrzyk kukiełkowy i zabawy nawiązujące tematycznie do przedstawionej bajki.

19.04, godz. 10.30
Zajęcia plastyczne - wykonanie kolorowych kukiełek – bohaterów bajek z teatrzyku.

20.04, godz. 10.00
W poszukiwaniu księżniczki - Teatrzyk Malucha - teatrzyk kukiełkowy i zabawy nawiązujące tematycznie do przedstawionej bajki.

26.04, godz. 16.00-18.00
Popołudnia z pomysłem – nauka robienia koszyczków z papierowej wikliny.

27.04, godz. 10.30
Pojedynek w powietrzu - Teatrzyk Malucha - teatrzyk kukiełkowy i zabawy nawiązujące tematycznie do przedstawionej bajki.

***

Filia nr 20, Stary Sosnowiec, ul. Piłsudskiego 19, tel. 32 263-11-76

terminy i godz. do uzgodnienia
Nasza Matka Ziemia – zajęcia dla przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych z okazji Dnia Ziemi.

1.04;5.04;7.04;15.04;19.04;26.04, godz. 11.30
Karuzela bajek – spotkania czytelnicze w ramach akcji Cała Polska czyta dzieciom w Przedszkolu Miejskim nr 15.

7.04;14.04;21.04;28.04, godz. 11.30-12.30
Baw się razem z nami – gry planszowe i multimedialne.

21.04, godz. 10.00
Międzyprzedszkolny konkurs recytatorski (XII edycja) organizowany przez Centrum Edukacyjne "Tulipanów" przy współudziale Filii nr 20 – Stary Sosnowiec.

Serdecznie zapraszamy. Na wszystkie proponowane imprezy i zajęcia wstęp wolny.
Organizator zastrzega sobie prawo do wprowadzania zmian w miesięcznym harmonogramie imprez.


Z życia filii

Bukiety i laurki dla mam

dmp1

Filia nr 17

Przed nami Dzień Matki. 26 maja wszystkie mamy obchodzą swoje święto. W Filii nr 17 - Pogoń na popołudniowych warsztatach plastycznych dzieci wykonały z kolorowej krepiny i drucików kreatywnych piękne bukiety dla swoich ukochanych mam. Natomiast maluchy z Przedszkola Nr 2 po obejrzeniu bibliotecznych zakamarków zrobiły laurki pełne serduszek i kwiatów, by wręczyć je mamom w dniu ich święta.

Więcej…

Nasze wspaniałe mamy, wszystkie Was bardzo kochamy

mama1

Filia nr 19

Czterolatki z Milowic pilnie przygotowują się do Święta Mamy. W Filii nr 19 - Milowice poznały wzruszające wierszyki o mamach oraz wysłuchały opowieści o Martynce, która szukała prezentu dla swojej mamy. A potem samodzielnie wykonały dla swoich ukochanych mam piękne laurki.

Więcej…

Dzień Dobrych Uczynków

ucz1

Filia nr 13

Wiedzą wszystkie przedszkolaki, że dziś dzień nie byle jaki - Dzień Dobrych Uczynków - pod takim hasłem odbyły się zajęcia edukacyjne dla dzieci z Przedszkola nr 36 w Sosnowcu, podczas których mówiliśmy o dobrych uczynkach wobec drugiego człowieka, ale także wobec zwierząt i środowiska. Wykonaliśmy także Drzewo Dobrych Uczynków, na którym zawiesiliśmy nasze propozycje. Wszyscy wiemy, że dobre uczynki należy robić, więc i my postanowiliśmy zrobić coś dobrego - przedszkolaki przez cały tydzień zbierały książeczki, które zawieziemy do Centrum Pediatrii w Klimontowie, aby mogły służyć innym dzieciom.

Więcej…

Na Dzień Matki - kiermasz rękodzieła

dzień matki kiermasz F-2

Filia nr 2

Filia nr 2 - Rudna IV przy ul. Gospodarczej 32 serdecznie zaprasza na kiermasz prac wykonanych przez uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej Fundacji im. Brata Alberta w Sosnowcu, przygotowanych z okazji zbliżającego się Dnia Matki.

Więcej…
Joomla templates by Joomlashine