Artykuły

Ludzie pozbawieni nadziei

DSC 9006

„Czasy secondhand" Swietłany Aleksijewicz

Nowy 2019 rok członkowie DKK Każdy Kocha Dyskusje powitali bardzo poważną, smutną, ale i ważną książką Swietłany Aleksijewicz „Czasy secondhand. Koniec czerwonego człowieka". Klubowicze, za sprawą lektury, mieli okazję porównać PRL-owską rzeczywistość z radzieckim „pierwowzorem". Pozycja ta dobitnie uświadomiła czytelnikom, że największą zbrodnią przeciw ludzkości jest pozbawienie jej nadziei. Tak właśnie władze ZSRR uczyniły ze swoimi obywatelami i okazuje się, że liberalna Rosja tej nadziei u większości mieszkańców nie przywróciła. Książka opisuje głęboko zakorzeniony w narodzie komunizm (jego złe i dobre strony), pieriestrojkę, czasy dzikiej wolności i niespełnionych nadziei.


Czytając „Czasy secondhand" nie sposób nie przyznać racji spostrzeżeniom radziecko-rosyjskich obywateli, mówiących np.:

„Wolność okazała się [...] Wolnością Jej Królewskiej Mości Konsumpcji."

„Dzisiejsi studenci już się dowiedzieli, już poczuli, co to znaczy kapitalizm – nierówność, ubóstwo, bezczelne bogactwo, zobaczyli jak żyją ich rodzice, którzy nic nie dostali z rozgrabionego kraju. Są więc nastawieni radykalnie. Marzą o własnej rewolucji. Noszą czerwone tiszerty z portretami Lenina i Che Guevary."

W Rosji po pieriestrojce pojawiły się nowe reguły gry, nowe wartości do czczenia oraz nowe powody do niezadowolenia:

„...masz kasę – jesteś gość, nie masz – jesteś nikim. Kogo to obchodzi, że przeczytałeś całego Hegla? Słowo „humanista" brzmiało jak diagnoza. Jedyne co taki potrafi, to trzymać w rękach tomik Mandelsztama.[...] Inteligencja zubożała do granic nieprzyzwoitości."

„Zamiast ojczyzny mamy wielki supermarket. Jeśli to nazywa się wolnością, to ja wypraszam sobie taką wolność. Tfu! Ludzi wdeptali w ziemię, jesteśmy teraz niewolnikami."

„Pieniądze stały się synonimem wolności. Wszystkich opanowała chęć posiadania. Najsilniejsi i najbardziej agresywni zaczęli robić interesy."

„Przyzwoici ludzie gdzieś się pochowali. Wszędzie tylko łokcie i zęby..."

„Ale nie każdy potrafi iść, depcząc ludzi, wyrywając ochłap mięsa drugiemu. Jedni mają taką naturę, że nie potrafią, a drudzy po prostu się brzydzą."

„Jakoś szybko bieda stała się czymś wstydliwym..."

„Dawniej mówiono „ludzie prości", a teraz „pospólstwo".

W Rosji powstał:

„Rynkowy raj. [...] karykatura kapitalizmu..."

I mimo, że:

„W sklepach pełno kiełbasy, ale nie ma szczęśliwych ludzi. Nie widzę takich, którzy by mieli płonące oczy."

Bo:

„Mówili nam, że demokracja jest wtedy, kiedy wszystkim dobrze się dzieje. Wszędzie jest sprawiedliwie. Uczciwie. A to wszystko oszustwo... Człowiek to kurz... drobinka kurzu... Tyle, że teraz w sklepach jest wszystkiego pełno. Bierz. Bierz! [...] Teraz rządzą pieniądze..."

Jakie wnioski można wysnuć po przeczytaniu „Czasów secondhand"? Niestety niezbyt optymistyczne, bo nieważne jakie wpaja się obywatelom ideologie, jacy są polityczni przywódcy czy ustrój i tak zawsze jedni będą zwycięzcami, a inni pokonanymi. Możemy też dojść do konkluzji, że nigdy – jako ludzkość – nie zbliżymy się do ideału sprawiedliwości, równości i wolności, bo zawsze są „równi i równiejsi", a „[...] żyć można nawet w kaftanie bezpieczeństwa, wystarczy tylko trochę się wyprostować i przyzwyczaić. Można wtedy nawet śnić." Pozostaje tylko jedno małe ale – zawsze znajdzie się ktoś niezadowolony z zaistniałej sytuacji. I jeżeli niezadowolonych będzie przybywać możemy spodziewać się kolejnego naprawiania świata i następnego protestu rozpaczy i żądań (np. protestu „żółtych kamizelek"). Zatem pozostaje nam ciągle zadawać to retoryczne pytanie: „Czy kiedyś zapanuje równość, sprawiedliwość i niczym nieograniczona wolność dla wszystkich bez wyjątku?"

DSC 9007DSC 9008

DSC 9009

DKK logo 2

Logo Instytut Książki 2

Logo NPRC 2

Bibliożercy 2018/2019

Z życia filii

Lipcowa FOTOgaleria 2019

Lato 2019 - lead

Folkowe lato z biblioteką trwa!

Letnia akcja "Z legendą w plecaku, czyli folkowe lato z biblioteką" ruszyła pełną parą. Już od początku wakacji wszystkie nasze placówki szturmują liczne grupy miłośników legend i folkloru. Konkursy, wycieczki, spotkania, warsztaty, projekcje filmowe i inne atrakcje są przygotowane właśnie dla nich, dlatego bardzo się cieszymy, że wakacyjne dni upływają nam w tak wesołym i żądnym przygód towarzystwie. A poniżej przedstawiamy galerię zdjęć dokumentujących nasze lipcowe rozrywki. Zapraszamy do oglądania...

Więcej…

"Zaczytany Kazimierz"

IMG 20190627 154541

Filia nr 10

Gościem ostatniego przed wakacjami spotkania klubu czytelniczego „Zaczytany Kazimierz” był Tomasz Kowalski, autor kilku książek, m. in.: ”Nie pozwolisz żyć czarownicy” oraz „Przysionek, czyli dom dla pozornie umarłych”. Punktem wyjścia naszej dyskusji była książka opowiadająca historie czarownic z Doruchowa. Autor opowiedział nam o powstaniu książki i swoich zainteresowaniach tematyką śmierci. Rozmawialiśmy o ludzkich zachowaniach i o tym, co je motywuje. W dalszej części nasza dyskusja dotyczyła kwestii kary śmierci, zawodzie pisarza i różnicy między literaturą piękną a kryminałem.

Więcej…

Odznaki Szeryfa Praw Dziecka wręczone!

20190625 114339

Filia nr 2

25 czerwca w Przedszkolu nr 57 w Sosnowcu odbyła się uroczystość wręczenia Odznak Szeryfa Praw Dziecka w ramach akcji UNICEF "Szkoła z Prawami Dziecka". Odznaki i dyplomy otrzymała Pani Dyrektor Przedszkola nr 57 oraz pracownicy Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sosnowcu. Więcej informacji o tym wydarzeniu na stronie Facebooka Przedszkola 57 - KLIK

Więcej…

Czerwiec w fotograficznym skrócie

cz1

Świat Nauki i Fantazji

Witam wszystkich sympatyków dobrej książki i fajnej zabawy. Mimo doskwierających upałów, w Świecie Nauki i Fantazji frekwencja na sto procent. Zabawy z okazji Dnia Dziecka, zajęcia tematyczne, wspólne czytanie, bum bum rurki, czy gry komputerowe, to tylko niektóre z propozycji, które czekały na naszych milusińskich. Czerwiec to również koniec roku szkolnego i początek wakacji. Wszystkim dzieciom życzymy udanego wypoczynku i pięknej słonecznej pogody.

Więcej…
Joomla templates by Joomlashine