Artykuły

Ludzie pozbawieni nadziei

DSC 9006

„Czasy secondhand" Swietłany Aleksijewicz

Nowy 2019 rok członkowie DKK Każdy Kocha Dyskusje powitali bardzo poważną, smutną, ale i ważną książką Swietłany Aleksijewicz „Czasy secondhand. Koniec czerwonego człowieka". Klubowicze, za sprawą lektury, mieli okazję porównać PRL-owską rzeczywistość z radzieckim „pierwowzorem". Pozycja ta dobitnie uświadomiła czytelnikom, że największą zbrodnią przeciw ludzkości jest pozbawienie jej nadziei. Tak właśnie władze ZSRR uczyniły ze swoimi obywatelami i okazuje się, że liberalna Rosja tej nadziei u większości mieszkańców nie przywróciła. Książka opisuje głęboko zakorzeniony w narodzie komunizm (jego złe i dobre strony), pieriestrojkę, czasy dzikiej wolności i niespełnionych nadziei.


Czytając „Czasy secondhand" nie sposób nie przyznać racji spostrzeżeniom radziecko-rosyjskich obywateli, mówiących np.:

„Wolność okazała się [...] Wolnością Jej Królewskiej Mości Konsumpcji."

„Dzisiejsi studenci już się dowiedzieli, już poczuli, co to znaczy kapitalizm – nierówność, ubóstwo, bezczelne bogactwo, zobaczyli jak żyją ich rodzice, którzy nic nie dostali z rozgrabionego kraju. Są więc nastawieni radykalnie. Marzą o własnej rewolucji. Noszą czerwone tiszerty z portretami Lenina i Che Guevary."

W Rosji po pieriestrojce pojawiły się nowe reguły gry, nowe wartości do czczenia oraz nowe powody do niezadowolenia:

„...masz kasę – jesteś gość, nie masz – jesteś nikim. Kogo to obchodzi, że przeczytałeś całego Hegla? Słowo „humanista" brzmiało jak diagnoza. Jedyne co taki potrafi, to trzymać w rękach tomik Mandelsztama.[...] Inteligencja zubożała do granic nieprzyzwoitości."

„Zamiast ojczyzny mamy wielki supermarket. Jeśli to nazywa się wolnością, to ja wypraszam sobie taką wolność. Tfu! Ludzi wdeptali w ziemię, jesteśmy teraz niewolnikami."

„Pieniądze stały się synonimem wolności. Wszystkich opanowała chęć posiadania. Najsilniejsi i najbardziej agresywni zaczęli robić interesy."

„Przyzwoici ludzie gdzieś się pochowali. Wszędzie tylko łokcie i zęby..."

„Ale nie każdy potrafi iść, depcząc ludzi, wyrywając ochłap mięsa drugiemu. Jedni mają taką naturę, że nie potrafią, a drudzy po prostu się brzydzą."

„Jakoś szybko bieda stała się czymś wstydliwym..."

„Dawniej mówiono „ludzie prości", a teraz „pospólstwo".

W Rosji powstał:

„Rynkowy raj. [...] karykatura kapitalizmu..."

I mimo, że:

„W sklepach pełno kiełbasy, ale nie ma szczęśliwych ludzi. Nie widzę takich, którzy by mieli płonące oczy."

Bo:

„Mówili nam, że demokracja jest wtedy, kiedy wszystkim dobrze się dzieje. Wszędzie jest sprawiedliwie. Uczciwie. A to wszystko oszustwo... Człowiek to kurz... drobinka kurzu... Tyle, że teraz w sklepach jest wszystkiego pełno. Bierz. Bierz! [...] Teraz rządzą pieniądze..."

Jakie wnioski można wysnuć po przeczytaniu „Czasów secondhand"? Niestety niezbyt optymistyczne, bo nieważne jakie wpaja się obywatelom ideologie, jacy są polityczni przywódcy czy ustrój i tak zawsze jedni będą zwycięzcami, a inni pokonanymi. Możemy też dojść do konkluzji, że nigdy – jako ludzkość – nie zbliżymy się do ideału sprawiedliwości, równości i wolności, bo zawsze są „równi i równiejsi", a „[...] żyć można nawet w kaftanie bezpieczeństwa, wystarczy tylko trochę się wyprostować i przyzwyczaić. Można wtedy nawet śnić." Pozostaje tylko jedno małe ale – zawsze znajdzie się ktoś niezadowolony z zaistniałej sytuacji. I jeżeli niezadowolonych będzie przybywać możemy spodziewać się kolejnego naprawiania świata i następnego protestu rozpaczy i żądań (np. protestu „żółtych kamizelek"). Zatem pozostaje nam ciągle zadawać to retoryczne pytanie: „Czy kiedyś zapanuje równość, sprawiedliwość i niczym nieograniczona wolność dla wszystkich bez wyjątku?"

DSC 9007DSC 9008

DSC 9009

DKK logo 2

Logo Instytut Książki 2

Logo NPRC 2


Z życia filii

"Maczki. Dawna Granica" - wystawa

plakat Maczki dawna

Zapraszamy!

Filia nr 13 - Maczki Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sosnowcu oraz Miejski Klub "Maczki" zapraszają na wernisaż wystawy "Maczki. Dawna Granica" w dn. 17 maja 2019 o godz. 17.00 do Sali Klubu przy ul. Krakowskiej 26. W programie prelekcja dra Pawła Dudy (UŚ) pt. "Maczki. Opowieść o miejscu i ludziach". Wstęp wolny.

Więcej…

Wystawa fotografii Wojciecha Skórki "Wędrówki po Azji" w Filii nr 1

wĘDRÓWKI PO aZJI w sKÓRKI f-1

Fragment Azji w pigułce

Filia nr 1 -  Środula, zaprasza na wystawę fotografii Wojciecha Skórki "Wędrówki po Azji - Wietnam". Zapraszamy do Galerii Filii w godzinach jej otwarcia. Wystawa będzie prezentowana do końca maja.

Więcej…

Polonez 3 maja

3m1

Świat Nauki i Fantazji

"Polonez 3 Maja" - to tytuł zajęć, które odbyły się w Świecie Nauki i Fantazji z okazji 228. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Przy dźwiękach Chopina, przybyłe dzieci obejrzały krótki filmik o historii konstytucji. Nie zabrakło również krótkiego testu ze znajomości swojej ojczyzny. Na koniec spotkania dzieci wykonały przepiękne biało-czerwone kwiaty.

Więcej…

XVI Ogólnopolski Tydzień Bibliotek - galeria

367 0

Majowe święto czytelników i bibliotekarzy

XVI Ogólnopolski Tydzień Bibliotek to wspaniała okazja do literackich spotkań, organizacji imprez plenerowych, konkursów, warsztatów i happeningów. Nasze superzaangażowane filie i Zagłebiowska Mediateka przygotowały dla miłośników literatury niezwykle ciekawe atrakcje. Poniżej przedstawiamy galerię zdjęć dokumentujących ten wyjątkowy majowy czas.

Więcej…
Joomla templates by Joomlashine