Artykuły

Ludzie pozbawieni nadziei

DSC 9006

„Czasy secondhand" Swietłany Aleksijewicz

Nowy 2019 rok członkowie DKK Każdy Kocha Dyskusje powitali bardzo poważną, smutną, ale i ważną książką Swietłany Aleksijewicz „Czasy secondhand. Koniec czerwonego człowieka". Klubowicze, za sprawą lektury, mieli okazję porównać PRL-owską rzeczywistość z radzieckim „pierwowzorem". Pozycja ta dobitnie uświadomiła czytelnikom, że największą zbrodnią przeciw ludzkości jest pozbawienie jej nadziei. Tak właśnie władze ZSRR uczyniły ze swoimi obywatelami i okazuje się, że liberalna Rosja tej nadziei u większości mieszkańców nie przywróciła. Książka opisuje głęboko zakorzeniony w narodzie komunizm (jego złe i dobre strony), pieriestrojkę, czasy dzikiej wolności i niespełnionych nadziei.


Czytając „Czasy secondhand" nie sposób nie przyznać racji spostrzeżeniom radziecko-rosyjskich obywateli, mówiących np.:

„Wolność okazała się [...] Wolnością Jej Królewskiej Mości Konsumpcji."

„Dzisiejsi studenci już się dowiedzieli, już poczuli, co to znaczy kapitalizm – nierówność, ubóstwo, bezczelne bogactwo, zobaczyli jak żyją ich rodzice, którzy nic nie dostali z rozgrabionego kraju. Są więc nastawieni radykalnie. Marzą o własnej rewolucji. Noszą czerwone tiszerty z portretami Lenina i Che Guevary."

W Rosji po pieriestrojce pojawiły się nowe reguły gry, nowe wartości do czczenia oraz nowe powody do niezadowolenia:

„...masz kasę – jesteś gość, nie masz – jesteś nikim. Kogo to obchodzi, że przeczytałeś całego Hegla? Słowo „humanista" brzmiało jak diagnoza. Jedyne co taki potrafi, to trzymać w rękach tomik Mandelsztama.[...] Inteligencja zubożała do granic nieprzyzwoitości."

„Zamiast ojczyzny mamy wielki supermarket. Jeśli to nazywa się wolnością, to ja wypraszam sobie taką wolność. Tfu! Ludzi wdeptali w ziemię, jesteśmy teraz niewolnikami."

„Pieniądze stały się synonimem wolności. Wszystkich opanowała chęć posiadania. Najsilniejsi i najbardziej agresywni zaczęli robić interesy."

„Przyzwoici ludzie gdzieś się pochowali. Wszędzie tylko łokcie i zęby..."

„Ale nie każdy potrafi iść, depcząc ludzi, wyrywając ochłap mięsa drugiemu. Jedni mają taką naturę, że nie potrafią, a drudzy po prostu się brzydzą."

„Jakoś szybko bieda stała się czymś wstydliwym..."

„Dawniej mówiono „ludzie prości", a teraz „pospólstwo".

W Rosji powstał:

„Rynkowy raj. [...] karykatura kapitalizmu..."

I mimo, że:

„W sklepach pełno kiełbasy, ale nie ma szczęśliwych ludzi. Nie widzę takich, którzy by mieli płonące oczy."

Bo:

„Mówili nam, że demokracja jest wtedy, kiedy wszystkim dobrze się dzieje. Wszędzie jest sprawiedliwie. Uczciwie. A to wszystko oszustwo... Człowiek to kurz... drobinka kurzu... Tyle, że teraz w sklepach jest wszystkiego pełno. Bierz. Bierz! [...] Teraz rządzą pieniądze..."

Jakie wnioski można wysnuć po przeczytaniu „Czasów secondhand"? Niestety niezbyt optymistyczne, bo nieważne jakie wpaja się obywatelom ideologie, jacy są polityczni przywódcy czy ustrój i tak zawsze jedni będą zwycięzcami, a inni pokonanymi. Możemy też dojść do konkluzji, że nigdy – jako ludzkość – nie zbliżymy się do ideału sprawiedliwości, równości i wolności, bo zawsze są „równi i równiejsi", a „[...] żyć można nawet w kaftanie bezpieczeństwa, wystarczy tylko trochę się wyprostować i przyzwyczaić. Można wtedy nawet śnić." Pozostaje tylko jedno małe ale – zawsze znajdzie się ktoś niezadowolony z zaistniałej sytuacji. I jeżeli niezadowolonych będzie przybywać możemy spodziewać się kolejnego naprawiania świata i następnego protestu rozpaczy i żądań (np. protestu „żółtych kamizelek"). Zatem pozostaje nam ciągle zadawać to retoryczne pytanie: „Czy kiedyś zapanuje równość, sprawiedliwość i niczym nieograniczona wolność dla wszystkich bez wyjątku?"

DSC 9007DSC 9008

DSC 9009

DKK logo 2

Logo Instytut Książki 2

Logo NPRC 2

Z życia filii

Październikowy "Mały artysta"

sl1

Filia nr 15

Na kolejnym spotkaniu z cyklu "Mały artysta" dzieci wykonały piękne lampiony ze słoików. Inspiracji nie zabrakło. Niezliczone pomysły sprawiły, że własnoręcznie wykonane lampiony były bardzo oryginalne i efektowne. Teraz w jesienne wieczory u dzieciaków i ich rodzin zagości trochę koloru i wspomnień.

Więcej…

Jesień na Rudnej

rupa1

Filia nr 2

W październiku w naszej bibliotece wiele się dzieje. Odwiedziły nas grupy dzieci z Przedszkola nr 29, które uczestniczyły w zajęciach logopedycznych "Gimnastyka buzi i języka". Przedszkolaki ćwiczyły wymowę różnych trudnych wyrazów oraz wykonały związane z tym zadania. Czytelniczki-seniorki spotkały się kolejny raz na warsztatach literackich, aby podzielić się wrażeniami po ostatnio przeczytanych książkach. Odwiedziliśmy także przedszkolaki z Przedszkola nr 57 w ramach akcji "Cała Polska czyta dzieciom", a ponieważ pogoda dopisała, dzieci słuchały bajeczek w altanie na placu przedszkolnym.

Więcej…

Październikowy misz masz

pm1

Filia nr 15

Dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 47 wyruszyły w podróż na wspaniałą wyspę Hopsiup w poszukiwaniu prawdziwej radości wraz z bohaterami książki Hahanią i Fignacym. Zachwycone wyspą, wykonały uśmiechnięte buźki, czyli dokładnie to, co na co dzień chciałyby widzieć u innych ludzi – bezinteresowny uśmiech i radość życia. A z okazji dnia origami poznały tajniki artystycznego składania papieru, różne wzory i techniki, aby kreatywnie spędzać jesienne wieczory. Na zajęciach wyczarowały urocze wiewiórki. Natomiast z okazji Dnia Nauczyciela dzieci poznały różne typy uczniów na wesoło i zrobiły ciekawe kartki w kształcie książki.

Więcej…

Wernisaż Wystawy Prac Plastycznych

wystawa prac plastycznych Zając F-2

Filia nr 2 zaprasza

Filia nr 2 - Rudna IV przy ul. Gospodarczej 32 serdecznie zaprasza na wernisaż Wystawy Prac Plastycznych wykonanych przez uczestników Programów Aktywności Lokalnej oraz ich otoczenie pod kierunkiem animatora działań plastycznych Katarzyny Zając, w ramach projektu konkursowego "Tacy sami, bez ściany między nami", współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego realizowanego przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Sosnowcu. Poniedziałek 21 października 2019, godz. 16.00. Wstęp wolny.

Więcej…
Joomla templates by Joomlashine