joomla vector social icons

Artykuły

Ludzie pozbawieni nadziei

DSC 9006

„Czasy secondhand" Swietłany Aleksijewicz

Nowy 2019 rok członkowie DKK Każdy Kocha Dyskusje powitali bardzo poważną, smutną, ale i ważną książką Swietłany Aleksijewicz „Czasy secondhand. Koniec czerwonego człowieka". Klubowicze, za sprawą lektury, mieli okazję porównać PRL-owską rzeczywistość z radzieckim „pierwowzorem". Pozycja ta dobitnie uświadomiła czytelnikom, że największą zbrodnią przeciw ludzkości jest pozbawienie jej nadziei. Tak właśnie władze ZSRR uczyniły ze swoimi obywatelami i okazuje się, że liberalna Rosja tej nadziei u większości mieszkańców nie przywróciła. Książka opisuje głęboko zakorzeniony w narodzie komunizm (jego złe i dobre strony), pieriestrojkę, czasy dzikiej wolności i niespełnionych nadziei.


Czytając „Czasy secondhand" nie sposób nie przyznać racji spostrzeżeniom radziecko-rosyjskich obywateli, mówiących np.:

„Wolność okazała się [...] Wolnością Jej Królewskiej Mości Konsumpcji."

„Dzisiejsi studenci już się dowiedzieli, już poczuli, co to znaczy kapitalizm – nierówność, ubóstwo, bezczelne bogactwo, zobaczyli jak żyją ich rodzice, którzy nic nie dostali z rozgrabionego kraju. Są więc nastawieni radykalnie. Marzą o własnej rewolucji. Noszą czerwone tiszerty z portretami Lenina i Che Guevary."

W Rosji po pieriestrojce pojawiły się nowe reguły gry, nowe wartości do czczenia oraz nowe powody do niezadowolenia:

„...masz kasę – jesteś gość, nie masz – jesteś nikim. Kogo to obchodzi, że przeczytałeś całego Hegla? Słowo „humanista" brzmiało jak diagnoza. Jedyne co taki potrafi, to trzymać w rękach tomik Mandelsztama.[...] Inteligencja zubożała do granic nieprzyzwoitości."

„Zamiast ojczyzny mamy wielki supermarket. Jeśli to nazywa się wolnością, to ja wypraszam sobie taką wolność. Tfu! Ludzi wdeptali w ziemię, jesteśmy teraz niewolnikami."

„Pieniądze stały się synonimem wolności. Wszystkich opanowała chęć posiadania. Najsilniejsi i najbardziej agresywni zaczęli robić interesy."

„Przyzwoici ludzie gdzieś się pochowali. Wszędzie tylko łokcie i zęby..."

„Ale nie każdy potrafi iść, depcząc ludzi, wyrywając ochłap mięsa drugiemu. Jedni mają taką naturę, że nie potrafią, a drudzy po prostu się brzydzą."

„Jakoś szybko bieda stała się czymś wstydliwym..."

„Dawniej mówiono „ludzie prości", a teraz „pospólstwo".

W Rosji powstał:

„Rynkowy raj. [...] karykatura kapitalizmu..."

I mimo, że:

„W sklepach pełno kiełbasy, ale nie ma szczęśliwych ludzi. Nie widzę takich, którzy by mieli płonące oczy."

Bo:

„Mówili nam, że demokracja jest wtedy, kiedy wszystkim dobrze się dzieje. Wszędzie jest sprawiedliwie. Uczciwie. A to wszystko oszustwo... Człowiek to kurz... drobinka kurzu... Tyle, że teraz w sklepach jest wszystkiego pełno. Bierz. Bierz! [...] Teraz rządzą pieniądze..."

Jakie wnioski można wysnuć po przeczytaniu „Czasów secondhand"? Niestety niezbyt optymistyczne, bo nieważne jakie wpaja się obywatelom ideologie, jacy są polityczni przywódcy czy ustrój i tak zawsze jedni będą zwycięzcami, a inni pokonanymi. Możemy też dojść do konkluzji, że nigdy – jako ludzkość – nie zbliżymy się do ideału sprawiedliwości, równości i wolności, bo zawsze są „równi i równiejsi", a „[...] żyć można nawet w kaftanie bezpieczeństwa, wystarczy tylko trochę się wyprostować i przyzwyczaić. Można wtedy nawet śnić." Pozostaje tylko jedno małe ale – zawsze znajdzie się ktoś niezadowolony z zaistniałej sytuacji. I jeżeli niezadowolonych będzie przybywać możemy spodziewać się kolejnego naprawiania świata i następnego protestu rozpaczy i żądań (np. protestu „żółtych kamizelek"). Zatem pozostaje nam ciągle zadawać to retoryczne pytanie: „Czy kiedyś zapanuje równość, sprawiedliwość i niczym nieograniczona wolność dla wszystkich bez wyjątku?"

DSC 9007DSC 9008

DSC 9009

DKK logo 2

Logo Instytut Książki 2

Logo NPRC 2


Z życia filii

Finał akcji charytatywnej

knz1

Filia nr 15

Zakończyła się akcja charytatywna "Książka na zdrowie" zorganizowana przez Filię nr 15 Mec MBP w Sosnowcu we współpracy z Fundacją "Dr Clown" Oddział Sosnowiec. Naszą akcję promowało Radio Eska, za co serdecznie dziękujemy. Podczas miesięcznej zbiórki, zorganizowanej w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci zebrano kilka tysięcy książek. Do akcji włączyli się mieszkańcy Sosnowca, ale również Bielska-Białej i Dąbrowy Górniczej.

Więcej…

Gratulujemy laureatom!!!

pisa1

Filia nr 2

17 kwietnia 2019 w Filii nr 2 - Rudna IV odbył się finał konkursu plastycznego "Pisankowy zawrót głowy", w którym udział wzięli uczniowie Szkół Podstawowych nr 12, 19 i 45 w Sosnowcu. Wybór zwycięzców był bardzo trudny, gdyż napłynęło do nas ponad 90 prac. Laureaci oraz osoby wyróżnione otrzymały atrakcyjne nagrody, w tym vouchery ufundowane przez Laserhouse Laserowe Centrum Rozrywki w Sosnowcu.

Więcej…

Jeżycjada - wyróżnienie dla Filii nr 15

j1

Brawo!!!

Miło nam poinformować, że w III edycji Ogólnopolskiego Czytania Jeżycjady organizowanego przez Wydawnictwo Akapit-Press nasze literacko-plastyczne spotkanie z Borejkami, w którym uczestniczyli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 46 w Sosnowcu zostało wyróżnione spośród kilkuset instytucji kulturalnych i oświatowych i znalazło się w czołowej dwudziestce.

Więcej…

Wiosenny Konkurs Recytatorski

DSCN6817

Filia nr 20

W Filii nr 20 - Stary Sosnowiec, odbył się XV Konkurs Recytatorski Autorów Poezji Dziecięcej, którego organizatorem jest Centrum Edukacyjne "TULIPANÓW" oraz biblioteka. W tym roku hasłem przewodnim był "Barwny zwierząt świat w poezji dziecięcej".

Więcej…
Joomla templates by Joomlashine