Artykuły

Grudniowe „Zakazane wrota”

dkkkk1

Książka Tiziano Terzaniego w DKK

„Tylko kilku dziennikarzy stało się legendą za życia, a jeszcze mniej spośród nich na to zasługuje. Tiziano Terzani z pewnością zasłużył. We Włoszech stał się kimś więcej niż legendą – był guru." – ten cytat z „The Times" najpełniej oddaje reporterski kunszt Tiziano Terzaniego – autora „Zakazanych wrót" – książki omawianej na jedenastym spotkaniu DKK „Każdy Kocha Dyskusje".

 

Tiziano Terzani (1938-2004) był włoskim reporterem, pisarzem i podróżnikiem. Ukończył prawo w Pizie i Leeds, studiował sinologię na nowojorskim uniwersytecie Columbia. Współpracował przede wszystkim z tygodnikiem „Der Spiegel", swoje reportaże publikował m.in. w „Cirriere Della Sera", „L'Espresso" i „La Repubblica". Był komentatorem najważniejszych wydarzeń na kontynencie azjatyckim. W Wietnamie obserwował upadek Sajgonu, a swoje wrażenia zebrał w dwóch książkach. W latach dziewięćdziesiątych był świadkiem rozpadu Związku Radzieckiego, podróżował po Afganistanie, Pakistanie i Indiach. Oprócz „Zakazanych wrót" napisał m.in.: „Listy przeciwko wojnie", „Powiedział mi wróżbita. Lądowe podróże po Dalekim Wschodzie", „Nic nie zdarza się przypadkiem" oraz „Koniec jest moim początkiem".

„Zakazane wrota" to reportaż o kraju pełnym niespodzianek, tajemniczym i niezrozumiałym, kraju, który dla Terzaniego był pasją, to reportaż o komunistycznych Chinach. Autor, aby lepiej poznać realia chińskiego życia - w 1980 roku wraz z rodziną zamieszkał w Pekinie i próbował żyć tak jak przeciętny Chińczyk – stał się Dengiem Tiannuo, posłał dzieci do chińskiej szkoły, hodował świerszcze i podróżował po Chinach, dotarł do miejsc dla turystów zakazanych, rozmawiał z ludźmi, do których nie dotarłby jako zagraniczny reporter, został poddany reedukacji, by na koniec zostać wydalonym z Chin. Zobaczył jak w Chinach dewastowana jest kulturalna spuścizna kraju, jak dyktatura dosięga najbardziej intymnych ludzkich spraw, jak komunistyczna propaganda zmienia ludzką mentalność i tradycję, jak maoizm wypełnia każdy zakamarek chińskich rodzin stając się niemalże religią.

„Zakazane wrota" Tizano Terzaniego to zbiór osiemnastu reportaży z lat 1980-1984 o bardzo wymownych tytułach np.: „Wolno latać, ale tylko w klatce", „Śmierć o tysiącu ostrzy", „Niebo wysoko, a cesarz daleko", „Królestwo myszy", „Uczymy ich nie buntować się", „Jak psy z pogruchotanymi kośćmi", „Najlepsze dziecko to dziecko nieżywe". „Zakazane wrota" to obiektywny i rzetelny zapis chińskiej rzeczywistości – to dokument świadczący o zniewoleniu człowieka przez człowieka i ideałach, których konsekwencje trudno przewidzieć ale zawsze trzeba ponieść, to historia powstawania „muru strachu i ideologicznych uprzedzeń" oraz „historyczno-kulturalnego monstrum".

dkkkk2dkkkk3

DKK logo 2

Logo Instytut Książki 2

Logo NPRC 2

Z życia filii

Dzień Mamy i nie tylko...

tnp1

Filia nr 17

Jeśli ktoś nie ma jeszcze pomysłu czym obdarować Mamę w dniu jej święta, to może zerknąć do naszej galerii, aby zobaczyć co stworzyli zdolni, młodzi i kreatywni uczestnicy na popołudniowych warsztatach. W trakcie pracy wkładali całe serce w wykonanie upominków dla swoich Mam, aby na koniec móc się pochwalić takimi oto efektami.

Więcej…

Wręczenie nagród "Dla Ciebie Mamo"

dcm1

Filia nr 6

21 maja 2019 w Filii nr 6 - Niwka odbyło się uroczyste wręczenie nagród w konkursie plastycznym "Dla Ciebie Mamo", w którym udział wzięli uczniowie trzech sosnowieckich szkół podstawowych: SP nr 18, SP nr 30 i SP nr 36. Laureaci otrzymali dyplomy i nagrody książkowe.

Więcej…

Na Dzień Mamy

dm1

Filia nr 2

Za kilka dni będziemy obchodzić święto wszystkich mam. Z tej okazji w Filii nr 2 - Rudna IV odbyły się zajęcia, podczas których dzieci z Przedszkola nr 57 wzięły udział w pogadance nt. Dnia Matki oraz wykonały dla swoich mam piękne laurki, które wręczą im 26 maja.

Więcej…

"Niezapominajka" - nie zapomnij o mnie

60981386 553601835044062 7522419706075021312 n

Impreza charytatywna z udziałem Filii nr 15

W niedzielne popołudnie mieszkańcy Sosnowca spotkali się na imprezie charytatywnej "NIEZAPOMNAJKA" zorganizowanej przez Stowarzyszenie "Kocia Becia" przy współpracy Miejskiej Biblioteki Publicznej i innych organizacji pozarządowych działających w mieście.

Więcej…
Joomla templates by Joomlashine