Artykuły

Grudniowe „Zakazane wrota”

dkkkk1

Książka Tiziano Terzaniego w DKK

„Tylko kilku dziennikarzy stało się legendą za życia, a jeszcze mniej spośród nich na to zasługuje. Tiziano Terzani z pewnością zasłużył. We Włoszech stał się kimś więcej niż legendą – był guru." – ten cytat z „The Times" najpełniej oddaje reporterski kunszt Tiziano Terzaniego – autora „Zakazanych wrót" – książki omawianej na jedenastym spotkaniu DKK „Każdy Kocha Dyskusje".

 

Tiziano Terzani (1938-2004) był włoskim reporterem, pisarzem i podróżnikiem. Ukończył prawo w Pizie i Leeds, studiował sinologię na nowojorskim uniwersytecie Columbia. Współpracował przede wszystkim z tygodnikiem „Der Spiegel", swoje reportaże publikował m.in. w „Cirriere Della Sera", „L'Espresso" i „La Repubblica". Był komentatorem najważniejszych wydarzeń na kontynencie azjatyckim. W Wietnamie obserwował upadek Sajgonu, a swoje wrażenia zebrał w dwóch książkach. W latach dziewięćdziesiątych był świadkiem rozpadu Związku Radzieckiego, podróżował po Afganistanie, Pakistanie i Indiach. Oprócz „Zakazanych wrót" napisał m.in.: „Listy przeciwko wojnie", „Powiedział mi wróżbita. Lądowe podróże po Dalekim Wschodzie", „Nic nie zdarza się przypadkiem" oraz „Koniec jest moim początkiem".

„Zakazane wrota" to reportaż o kraju pełnym niespodzianek, tajemniczym i niezrozumiałym, kraju, który dla Terzaniego był pasją, to reportaż o komunistycznych Chinach. Autor, aby lepiej poznać realia chińskiego życia - w 1980 roku wraz z rodziną zamieszkał w Pekinie i próbował żyć tak jak przeciętny Chińczyk – stał się Dengiem Tiannuo, posłał dzieci do chińskiej szkoły, hodował świerszcze i podróżował po Chinach, dotarł do miejsc dla turystów zakazanych, rozmawiał z ludźmi, do których nie dotarłby jako zagraniczny reporter, został poddany reedukacji, by na koniec zostać wydalonym z Chin. Zobaczył jak w Chinach dewastowana jest kulturalna spuścizna kraju, jak dyktatura dosięga najbardziej intymnych ludzkich spraw, jak komunistyczna propaganda zmienia ludzką mentalność i tradycję, jak maoizm wypełnia każdy zakamarek chińskich rodzin stając się niemalże religią.

„Zakazane wrota" Tizano Terzaniego to zbiór osiemnastu reportaży z lat 1980-1984 o bardzo wymownych tytułach np.: „Wolno latać, ale tylko w klatce", „Śmierć o tysiącu ostrzy", „Niebo wysoko, a cesarz daleko", „Królestwo myszy", „Uczymy ich nie buntować się", „Jak psy z pogruchotanymi kośćmi", „Najlepsze dziecko to dziecko nieżywe". „Zakazane wrota" to obiektywny i rzetelny zapis chińskiej rzeczywistości – to dokument świadczący o zniewoleniu człowieka przez człowieka i ideałach, których konsekwencje trudno przewidzieć ale zawsze trzeba ponieść, to historia powstawania „muru strachu i ideologicznych uprzedzeń" oraz „historyczno-kulturalnego monstrum".

dkkkk2dkkkk3

DKK logo 2

Logo Instytut Książki 2

Logo NPRC 2

Bibliożercy 2018/2019

Z życia filii

Sierpniowa FOTOgaleria 2019

Lato 2019 - lead

Drugi miesiąc folkowych zabaw!

Letnia akcja "Z legendą w plecaku, czyli folkowe lato z biblioteką" trwa. Wszystkie nasze placówki szturmują liczne grupy miłośników legend i folkloru. Konkursy, wycieczki, spotkania, warsztaty, projekcje filmowe i inne atrakcje są przygotowane właśnie dla nich, dlatego bardzo się cieszymy, że wakacyjne dni upływają nam w tak wesołym i żądnym przygód towarzystwie. A poniżej przedstawiamy galerię zdjęć dokumentujących nasze sierpniowe rozrywki. Zapraszamy do oglądania...

Więcej…

Lipcowa FOTOgaleria 2019

Lato 2019 - lead

Folkowe lato z biblioteką trwa!

Letnia akcja "Z legendą w plecaku, czyli folkowe lato z biblioteką" ruszyła pełną parą. Już od początku wakacji wszystkie nasze placówki szturmują liczne grupy miłośników legend i folkloru. Konkursy, wycieczki, spotkania, warsztaty, projekcje filmowe i inne atrakcje są przygotowane właśnie dla nich, dlatego bardzo się cieszymy, że wakacyjne dni upływają nam w tak wesołym i żądnym przygód towarzystwie. A poniżej przedstawiamy galerię zdjęć dokumentujących nasze lipcowe rozrywki. Zapraszamy do oglądania...

Więcej…

"Zaczytany Kazimierz"

IMG 20190627 154541

Filia nr 10

Gościem ostatniego przed wakacjami spotkania klubu czytelniczego „Zaczytany Kazimierz” był Tomasz Kowalski, autor kilku książek, m. in.: ”Nie pozwolisz żyć czarownicy” oraz „Przysionek, czyli dom dla pozornie umarłych”. Punktem wyjścia naszej dyskusji była książka opowiadająca historie czarownic z Doruchowa. Autor opowiedział nam o powstaniu książki i swoich zainteresowaniach tematyką śmierci. Rozmawialiśmy o ludzkich zachowaniach i o tym, co je motywuje. W dalszej części nasza dyskusja dotyczyła kwestii kary śmierci, zawodzie pisarza i różnicy między literaturą piękną a kryminałem.

Więcej…

Odznaki Szeryfa Praw Dziecka wręczone!

20190625 114339

Filia nr 2

25 czerwca w Przedszkolu nr 57 w Sosnowcu odbyła się uroczystość wręczenia Odznak Szeryfa Praw Dziecka w ramach akcji UNICEF "Szkoła z Prawami Dziecka". Odznaki i dyplomy otrzymała Pani Dyrektor Przedszkola nr 57 oraz pracownicy Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sosnowcu. Więcej informacji o tym wydarzeniu na stronie Facebooka Przedszkola 57 - KLIK

Więcej…
Joomla templates by Joomlashine