joomla vector social icons

Artykuły

Grudniowe „Zakazane wrota”

dkkkk1

Książka Tiziano Terzaniego w DKK

„Tylko kilku dziennikarzy stało się legendą za życia, a jeszcze mniej spośród nich na to zasługuje. Tiziano Terzani z pewnością zasłużył. We Włoszech stał się kimś więcej niż legendą – był guru." – ten cytat z „The Times" najpełniej oddaje reporterski kunszt Tiziano Terzaniego – autora „Zakazanych wrót" – książki omawianej na jedenastym spotkaniu DKK „Każdy Kocha Dyskusje".

 

Tiziano Terzani (1938-2004) był włoskim reporterem, pisarzem i podróżnikiem. Ukończył prawo w Pizie i Leeds, studiował sinologię na nowojorskim uniwersytecie Columbia. Współpracował przede wszystkim z tygodnikiem „Der Spiegel", swoje reportaże publikował m.in. w „Cirriere Della Sera", „L'Espresso" i „La Repubblica". Był komentatorem najważniejszych wydarzeń na kontynencie azjatyckim. W Wietnamie obserwował upadek Sajgonu, a swoje wrażenia zebrał w dwóch książkach. W latach dziewięćdziesiątych był świadkiem rozpadu Związku Radzieckiego, podróżował po Afganistanie, Pakistanie i Indiach. Oprócz „Zakazanych wrót" napisał m.in.: „Listy przeciwko wojnie", „Powiedział mi wróżbita. Lądowe podróże po Dalekim Wschodzie", „Nic nie zdarza się przypadkiem" oraz „Koniec jest moim początkiem".

„Zakazane wrota" to reportaż o kraju pełnym niespodzianek, tajemniczym i niezrozumiałym, kraju, który dla Terzaniego był pasją, to reportaż o komunistycznych Chinach. Autor, aby lepiej poznać realia chińskiego życia - w 1980 roku wraz z rodziną zamieszkał w Pekinie i próbował żyć tak jak przeciętny Chińczyk – stał się Dengiem Tiannuo, posłał dzieci do chińskiej szkoły, hodował świerszcze i podróżował po Chinach, dotarł do miejsc dla turystów zakazanych, rozmawiał z ludźmi, do których nie dotarłby jako zagraniczny reporter, został poddany reedukacji, by na koniec zostać wydalonym z Chin. Zobaczył jak w Chinach dewastowana jest kulturalna spuścizna kraju, jak dyktatura dosięga najbardziej intymnych ludzkich spraw, jak komunistyczna propaganda zmienia ludzką mentalność i tradycję, jak maoizm wypełnia każdy zakamarek chińskich rodzin stając się niemalże religią.

„Zakazane wrota" Tizano Terzaniego to zbiór osiemnastu reportaży z lat 1980-1984 o bardzo wymownych tytułach np.: „Wolno latać, ale tylko w klatce", „Śmierć o tysiącu ostrzy", „Niebo wysoko, a cesarz daleko", „Królestwo myszy", „Uczymy ich nie buntować się", „Jak psy z pogruchotanymi kośćmi", „Najlepsze dziecko to dziecko nieżywe". „Zakazane wrota" to obiektywny i rzetelny zapis chińskiej rzeczywistości – to dokument świadczący o zniewoleniu człowieka przez człowieka i ideałach, których konsekwencje trudno przewidzieć ale zawsze trzeba ponieść, to historia powstawania „muru strachu i ideologicznych uprzedzeń" oraz „historyczno-kulturalnego monstrum".

dkkkk2dkkkk3

DKK logo 2

Logo Instytut Książki 2

Logo NPRC 2


Z życia filii

Finał akcji charytatywnej

knz1

Filia nr 15

Zakończyła się akcja charytatywna "Książka na zdrowie" zorganizowana przez Filię nr 15 Mec MBP w Sosnowcu we współpracy z Fundacją "Dr Clown" Oddział Sosnowiec. Naszą akcję promowało Radio Eska, za co serdecznie dziękujemy. Podczas miesięcznej zbiórki, zorganizowanej w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci zebrano kilka tysięcy książek. Do akcji włączyli się mieszkańcy Sosnowca, ale również Bielska-Białej i Dąbrowy Górniczej.

Więcej…

Gratulujemy laureatom!!!

pisa1

Filia nr 2

17 kwietnia 2019 w Filii nr 2 - Rudna IV odbył się finał konkursu plastycznego "Pisankowy zawrót głowy", w którym udział wzięli uczniowie Szkół Podstawowych nr 12, 19 i 45 w Sosnowcu. Wybór zwycięzców był bardzo trudny, gdyż napłynęło do nas ponad 90 prac. Laureaci oraz osoby wyróżnione otrzymały atrakcyjne nagrody, w tym vouchery ufundowane przez Laserhouse Laserowe Centrum Rozrywki w Sosnowcu.

Więcej…

Jeżycjada - wyróżnienie dla Filii nr 15

j1

Brawo!!!

Miło nam poinformować, że w III edycji Ogólnopolskiego Czytania Jeżycjady organizowanego przez Wydawnictwo Akapit-Press nasze literacko-plastyczne spotkanie z Borejkami, w którym uczestniczyli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 46 w Sosnowcu zostało wyróżnione spośród kilkuset instytucji kulturalnych i oświatowych i znalazło się w czołowej dwudziestce.

Więcej…

Wiosenny Konkurs Recytatorski

DSCN6817

Filia nr 20

W Filii nr 20 - Stary Sosnowiec, odbył się XV Konkurs Recytatorski Autorów Poezji Dziecięcej, którego organizatorem jest Centrum Edukacyjne "TULIPANÓW" oraz biblioteka. W tym roku hasłem przewodnim był "Barwny zwierząt świat w poezji dziecięcej".

Więcej…
Joomla templates by Joomlashine