joomla vector social icons

Artykuły

Grudniowe „Zakazane wrota”

dkkkk1

Książka Tiziano Terzaniego w DKK

„Tylko kilku dziennikarzy stało się legendą za życia, a jeszcze mniej spośród nich na to zasługuje. Tiziano Terzani z pewnością zasłużył. We Włoszech stał się kimś więcej niż legendą – był guru." – ten cytat z „The Times" najpełniej oddaje reporterski kunszt Tiziano Terzaniego – autora „Zakazanych wrót" – książki omawianej na jedenastym spotkaniu DKK „Każdy Kocha Dyskusje".

 

Tiziano Terzani (1938-2004) był włoskim reporterem, pisarzem i podróżnikiem. Ukończył prawo w Pizie i Leeds, studiował sinologię na nowojorskim uniwersytecie Columbia. Współpracował przede wszystkim z tygodnikiem „Der Spiegel", swoje reportaże publikował m.in. w „Cirriere Della Sera", „L'Espresso" i „La Repubblica". Był komentatorem najważniejszych wydarzeń na kontynencie azjatyckim. W Wietnamie obserwował upadek Sajgonu, a swoje wrażenia zebrał w dwóch książkach. W latach dziewięćdziesiątych był świadkiem rozpadu Związku Radzieckiego, podróżował po Afganistanie, Pakistanie i Indiach. Oprócz „Zakazanych wrót" napisał m.in.: „Listy przeciwko wojnie", „Powiedział mi wróżbita. Lądowe podróże po Dalekim Wschodzie", „Nic nie zdarza się przypadkiem" oraz „Koniec jest moim początkiem".

„Zakazane wrota" to reportaż o kraju pełnym niespodzianek, tajemniczym i niezrozumiałym, kraju, który dla Terzaniego był pasją, to reportaż o komunistycznych Chinach. Autor, aby lepiej poznać realia chińskiego życia - w 1980 roku wraz z rodziną zamieszkał w Pekinie i próbował żyć tak jak przeciętny Chińczyk – stał się Dengiem Tiannuo, posłał dzieci do chińskiej szkoły, hodował świerszcze i podróżował po Chinach, dotarł do miejsc dla turystów zakazanych, rozmawiał z ludźmi, do których nie dotarłby jako zagraniczny reporter, został poddany reedukacji, by na koniec zostać wydalonym z Chin. Zobaczył jak w Chinach dewastowana jest kulturalna spuścizna kraju, jak dyktatura dosięga najbardziej intymnych ludzkich spraw, jak komunistyczna propaganda zmienia ludzką mentalność i tradycję, jak maoizm wypełnia każdy zakamarek chińskich rodzin stając się niemalże religią.

„Zakazane wrota" Tizano Terzaniego to zbiór osiemnastu reportaży z lat 1980-1984 o bardzo wymownych tytułach np.: „Wolno latać, ale tylko w klatce", „Śmierć o tysiącu ostrzy", „Niebo wysoko, a cesarz daleko", „Królestwo myszy", „Uczymy ich nie buntować się", „Jak psy z pogruchotanymi kośćmi", „Najlepsze dziecko to dziecko nieżywe". „Zakazane wrota" to obiektywny i rzetelny zapis chińskiej rzeczywistości – to dokument świadczący o zniewoleniu człowieka przez człowieka i ideałach, których konsekwencje trudno przewidzieć ale zawsze trzeba ponieść, to historia powstawania „muru strachu i ideologicznych uprzedzeń" oraz „historyczno-kulturalnego monstrum".

dkkkk2dkkkk3

DKK logo 2

Logo Instytut Książki 2

Logo NPRC 2

Z życia filii

Październikowy "Mały artysta"

sl1

Filia nr 15

Na kolejnym spotkaniu z cyklu "Mały artysta" dzieci wykonały piękne lampiony ze słoików. Inspiracji nie zabrakło. Niezliczone pomysły sprawiły, że własnoręcznie wykonane lampiony były bardzo oryginalne i efektowne. Teraz w jesienne wieczory u dzieciaków i ich rodzin zagości trochę koloru i wspomnień.

Więcej…

Jesień na Rudnej

rupa1

Filia nr 2

W październiku w naszej bibliotece wiele się dzieje. Odwiedziły nas grupy dzieci z Przedszkola nr 29, które uczestniczyły w zajęciach logopedycznych "Gimnastyka buzi i języka". Przedszkolaki ćwiczyły wymowę różnych trudnych wyrazów oraz wykonały związane z tym zadania. Czytelniczki-seniorki spotkały się kolejny raz na warsztatach literackich, aby podzielić się wrażeniami po ostatnio przeczytanych książkach. Odwiedziliśmy także przedszkolaki z Przedszkola nr 57 w ramach akcji "Cała Polska czyta dzieciom", a ponieważ pogoda dopisała, dzieci słuchały bajeczek w altanie na placu przedszkolnym.

Więcej…

Październikowy misz masz

pm1

Filia nr 15

Dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 47 wyruszyły w podróż na wspaniałą wyspę Hopsiup w poszukiwaniu prawdziwej radości wraz z bohaterami książki Hahanią i Fignacym. Zachwycone wyspą, wykonały uśmiechnięte buźki, czyli dokładnie to, co na co dzień chciałyby widzieć u innych ludzi – bezinteresowny uśmiech i radość życia. A z okazji dnia origami poznały tajniki artystycznego składania papieru, różne wzory i techniki, aby kreatywnie spędzać jesienne wieczory. Na zajęciach wyczarowały urocze wiewiórki. Natomiast z okazji Dnia Nauczyciela dzieci poznały różne typy uczniów na wesoło i zrobiły ciekawe kartki w kształcie książki.

Więcej…

Wernisaż Wystawy Prac Plastycznych

wystawa prac plastycznych Zając F-2

Filia nr 2 zaprasza

Filia nr 2 - Rudna IV przy ul. Gospodarczej 32 serdecznie zaprasza na wernisaż Wystawy Prac Plastycznych wykonanych przez uczestników Programów Aktywności Lokalnej oraz ich otoczenie pod kierunkiem animatora działań plastycznych Katarzyny Zając, w ramach projektu konkursowego "Tacy sami, bez ściany między nami", współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego realizowanego przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Sosnowcu. Poniedziałek 21 października 2019, godz. 16.00. Wstęp wolny.

Więcej…
Joomla templates by Joomlashine