Artykuły

Grudniowe „Zakazane wrota”

dkkkk1

Książka Tiziano Terzaniego w DKK

„Tylko kilku dziennikarzy stało się legendą za życia, a jeszcze mniej spośród nich na to zasługuje. Tiziano Terzani z pewnością zasłużył. We Włoszech stał się kimś więcej niż legendą – był guru." – ten cytat z „The Times" najpełniej oddaje reporterski kunszt Tiziano Terzaniego – autora „Zakazanych wrót" – książki omawianej na jedenastym spotkaniu DKK „Każdy Kocha Dyskusje".

 

Tiziano Terzani (1938-2004) był włoskim reporterem, pisarzem i podróżnikiem. Ukończył prawo w Pizie i Leeds, studiował sinologię na nowojorskim uniwersytecie Columbia. Współpracował przede wszystkim z tygodnikiem „Der Spiegel", swoje reportaże publikował m.in. w „Cirriere Della Sera", „L'Espresso" i „La Repubblica". Był komentatorem najważniejszych wydarzeń na kontynencie azjatyckim. W Wietnamie obserwował upadek Sajgonu, a swoje wrażenia zebrał w dwóch książkach. W latach dziewięćdziesiątych był świadkiem rozpadu Związku Radzieckiego, podróżował po Afganistanie, Pakistanie i Indiach. Oprócz „Zakazanych wrót" napisał m.in.: „Listy przeciwko wojnie", „Powiedział mi wróżbita. Lądowe podróże po Dalekim Wschodzie", „Nic nie zdarza się przypadkiem" oraz „Koniec jest moim początkiem".

„Zakazane wrota" to reportaż o kraju pełnym niespodzianek, tajemniczym i niezrozumiałym, kraju, który dla Terzaniego był pasją, to reportaż o komunistycznych Chinach. Autor, aby lepiej poznać realia chińskiego życia - w 1980 roku wraz z rodziną zamieszkał w Pekinie i próbował żyć tak jak przeciętny Chińczyk – stał się Dengiem Tiannuo, posłał dzieci do chińskiej szkoły, hodował świerszcze i podróżował po Chinach, dotarł do miejsc dla turystów zakazanych, rozmawiał z ludźmi, do których nie dotarłby jako zagraniczny reporter, został poddany reedukacji, by na koniec zostać wydalonym z Chin. Zobaczył jak w Chinach dewastowana jest kulturalna spuścizna kraju, jak dyktatura dosięga najbardziej intymnych ludzkich spraw, jak komunistyczna propaganda zmienia ludzką mentalność i tradycję, jak maoizm wypełnia każdy zakamarek chińskich rodzin stając się niemalże religią.

„Zakazane wrota" Tizano Terzaniego to zbiór osiemnastu reportaży z lat 1980-1984 o bardzo wymownych tytułach np.: „Wolno latać, ale tylko w klatce", „Śmierć o tysiącu ostrzy", „Niebo wysoko, a cesarz daleko", „Królestwo myszy", „Uczymy ich nie buntować się", „Jak psy z pogruchotanymi kośćmi", „Najlepsze dziecko to dziecko nieżywe". „Zakazane wrota" to obiektywny i rzetelny zapis chińskiej rzeczywistości – to dokument świadczący o zniewoleniu człowieka przez człowieka i ideałach, których konsekwencje trudno przewidzieć ale zawsze trzeba ponieść, to historia powstawania „muru strachu i ideologicznych uprzedzeń" oraz „historyczno-kulturalnego monstrum".

dkkkk2dkkkk3

DKK logo 2

Logo Instytut Książki 2

Logo NPRC 2

Bibliożercy 2018/2019

Z życia filii

Tadeusz Biedzki naszym gościem

bie1

Filia nr 2

W miniony piątek w Filii nr 2 - Rudna IV gościliśmy Tadeusza Biedzkiego - podróżnika i autora książek podróżniczych i sensacyjno-historycznych. Przybyli na spotkanie czytelnicy obejrzeli przygotowaną przez autora prezentację, na którą składały się zdjęcia z podróży po Indonezji, a także wysłuchali bardzo ciekawych opowieści o wyprawie na te, jeszcze nie do końca odkryte, wyspy. Podczas spotkania miała miejsce promocja najnowszej książki pisarza "Wyspy niepoliczone", która opowiada o Indonezji XXI wieku.

Więcej…

Na poważnie i na wesoło

zc1

Filia nr 2

W minionym tygodniu naszą placówkę odwiedzili pierwszoklasiści ze Szkoły Podstawowej nr 45. Uczniowie wzięli udział w zajęciach dotyczących bezpieczeństwa i roztropnego zachowania podczas wakacji, obejrzeli prezentację i wykonali prace plastyczne. Dwie grupy dzieci z Przedszkola nr 57 wzięły udział w zajęciach z okazji zbliżającego się Dnia Smerfa.

Więcej…

"Sto lat" Mediateko!

ur1

Świat Nauki i Fantazji

Dokładnie 17 czerwca 2019 obchodziliśmy pierwszy roczek Zagłębiowskiej Mediateki. Z tej okazji w Świecie Nauki i Fantazji odbyło się uroczyste wręczenie nagród w konkursie na najładniejszą maskotkę. Przybyli goście z dumą odbierali zasłużone nagrody i wyróżnienia, podziwiając jednocześnie piękne maskotki. Muszę Wam zdradzić, że patronat nad Światem Nauki i Fantazji sprawować będą: Bibloś i Czytka, a pomagać im będzie niezastąpiony Mediamol.

Więcej…

Ten rok był wyjątkowy!

mwa1

Filia nr 19

Zbliżają się wakacje i zakończyły się już zajęcia edukacyjne dla naszych kochanych dzieci z Przedszkola nr 11 w Sosnowcu. A w tym roku szkolnym mówiliśmy o wielu ciekawych rzeczach. Z okazji Roku Moniuszkowskiego poznaliśmy smutną historię Halki, muzykę kompozytora, polskie tańce oraz stroje: szlachecki i góralski. Tylu rzeczy można się nauczyć od pana Moniuszki! Dzieciaki jednogłośnie wybrały strój i taniec góralski jako ten fajniejszy i wykonały kolorowanki z Góralami.

Więcej…
Joomla templates by Joomlashine