Artykuły

Tęsknota i ból

DSC 7343

Październikowe spotkanie DKK

„Wszyscy jesteśmy skazani na tęsknotę za poprzednim etapem życia...", a smutek i ból to nieodłączne elementy naszego życia. Zeruya Shalev w swojej książce „Ból" na każdym kroku – za sprawą bohaterki – przypomina nam o cierpieniu istnienia, o cierpieniu niespełnionych nadziei, cierpieniu spowodowanym okaleczeniem, mówi nam o bólu w każdym jego aspekcie. Książka przedstawia nam życie Iris, do której po wielu latach wraca przeszłość. Los sprawia jej niespodziankę i daje nadzieję na odzyskanie utraconej młodzieńczej miłości, stawia ją przed kolejnym życiowym wyborem. Bohaterka musi rozliczyć się z przeszłością i teraźniejszością – przewartościować swoje życie, ustalić jakie rozwiązanie będzie najlepsze dla niej i jej rodziny. Przez pryzmat przeszłości i doznania teraźniejszości musi wybrać swoją przyszłość.


Zeruya Shalev w „Bólu" ukazała nam izraelską rzeczywistość, w której zamachy terrorystyczne były codziennością, w której „... ludzie przygotowywali się do podjęcia codziennej rutyny, myli swoje ciała, które miały być pochowane w ziemi, pochylali się, by włożyć buty na nogi, które miały zostać obcięte dokładnie godzinę później, smarowali kremem nawilżającym skórę, która miała się spalić, pospiesznie żegnali się z dzieckiem, którego mieli już więcej nie zobaczyć, zmieniali pieluchę niemowlęciu, któremu pozostała tylko godzina życia...". Ponadto „Ból" to również rozliczenie z przeszłością samej autorki – Zeruya Shalev przeżyła bowiem zamach terrorystyczny i dopiero po jedenastu latach odważyła się poruszyć ten temat w powieści.


„Ból" to również opowieść o miłości – tej jedynej, największej, niespełnionej, niebezpiecznej, ale i tej, do której się dojrzewa i dostrzega dopiero wtedy, gdy można ją stracić. To opowieść o miłości rodzicielskiej, o poświęceniu i trudności rozszyfrowywania oczekiwań drugiego człowieka, o codzienności, rutynie, zdradzie, obwinianiu siebie i innych, o wybaczeniu, przywiązaniu i wspólnej nauce opartej na wcześniej popełnionych błędach.
Tematyka powieści to szerokie spectrum do dyskusji, dlatego też na dziewiątym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki – Każdy Kocha Dyskusje, tematyka rozmów była bardzo szeroka – począwszy od bólu, strachu i miłości aż po macierzyństwo, emancypację i zniewieścienie mężczyzn. Dyskusja nad książką „Ból" udowodniła, że odbiór książki przez kobiety i mężczyzn znacznie się od siebie różni – panie odebrały powieść bardzo emocjonalnie i z empatią, panowie czytając powieść odnieśli wrażenie jakby „zapadali się w piasek", przytłoczyły ich moralne rozterki bohaterki i wieczne cofanie się do przeszłości, jednakże przyznali też, że czuli się jakby ktoś otworzył im drzwi do kobiecego wnętrza.
Podczas lektury „Bólu" uświadamiamy sobie, że każdego człowieka należy postrzegać jako niezawisłą i odrębną istotę, a nie jako obiekt naszej woli i naszych uczynków. Zeruya Shalev uzmysławia nam, że: „przeszłość kształtuje przyszłość", „rany miłości może uleczyć tylko ten, kto je zadał", a „szalona miłość prędko się kończy", że „z biegiem lat doskonalą się umiejętności ranienia, zaś umiejętność czerpania radości obumiera", że życzenia „spełniają się w nieodpowiednich okolicznościach i z błogosławieństwa zmieniają się w przekleństwo", a „bliskość rodzi tyle bolesnych i drażliwych punktów, ran i blizn". Niestety nie jesteśmy bogami i nie możemy wrócić do przeszłości, by naprawić wcześniej popełnione błędy, a teraźniejszość nie jest echem dawnych wspomnień ani pomostem do przyszłych planów, za to jest wszystkim co mamy, jest esencją naszej egzystencji.
Reasumując – „Ból" to wymarzona lektura na długie jesienne wieczory, zmuszająca czytelnika do refleksji nad własnym życiem, rodziną i miłością, nad własnymi lękami i bólem, oczekiwaniami, rozczarowaniami i nadziejami.

 DSC 7341    DSC 7340

DKK logo 2

Logo Instytut Książki 2

Logo NPRC 2

 

DKK - plakat


Z życia filii

"Maczki. Dawna Granica" - wystawa

plakat Maczki dawna

Zapraszamy!

Filia nr 13 - Maczki Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sosnowcu oraz Miejski Klub "Maczki" zapraszają na wernisaż wystawy "Maczki. Dawna Granica" w dn. 17 maja 2019 o godz. 17.00 do Sali Klubu przy ul. Krakowskiej 26. W programie prelekcja dra Pawła Dudy (UŚ) pt. "Maczki. Opowieść o miejscu i ludziach". Wstęp wolny.

Więcej…

Wystawa fotografii Wojciecha Skórki "Wędrówki po Azji" w Filii nr 1

wĘDRÓWKI PO aZJI w sKÓRKI f-1

Fragment Azji w pigułce

Filia nr 1 -  Środula, zaprasza na wystawę fotografii Wojciecha Skórki "Wędrówki po Azji - Wietnam". Zapraszamy do Galerii Filii w godzinach jej otwarcia. Wystawa będzie prezentowana do końca maja.

Więcej…

Polonez 3 maja

3m1

Świat Nauki i Fantazji

"Polonez 3 Maja" - to tytuł zajęć, które odbyły się w Świecie Nauki i Fantazji z okazji 228. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Przy dźwiękach Chopina, przybyłe dzieci obejrzały krótki filmik o historii konstytucji. Nie zabrakło również krótkiego testu ze znajomości swojej ojczyzny. Na koniec spotkania dzieci wykonały przepiękne biało-czerwone kwiaty.

Więcej…

XVI Ogólnopolski Tydzień Bibliotek - galeria

367 0

Majowe święto czytelników i bibliotekarzy

XVI Ogólnopolski Tydzień Bibliotek to wspaniała okazja do literackich spotkań, organizacji imprez plenerowych, konkursów, warsztatów i happeningów. Nasze superzaangażowane filie i Zagłebiowska Mediateka przygotowały dla miłośników literatury niezwykle ciekawe atrakcje. Poniżej przedstawiamy galerię zdjęć dokumentujących ten wyjątkowy majowy czas.

Więcej…
Joomla templates by Joomlashine