joomla vector social icons

Artykuły

Tęsknota i ból

DSC 7343

Październikowe spotkanie DKK

„Wszyscy jesteśmy skazani na tęsknotę za poprzednim etapem życia...", a smutek i ból to nieodłączne elementy naszego życia. Zeruya Shalev w swojej książce „Ból" na każdym kroku – za sprawą bohaterki – przypomina nam o cierpieniu istnienia, o cierpieniu niespełnionych nadziei, cierpieniu spowodowanym okaleczeniem, mówi nam o bólu w każdym jego aspekcie. Książka przedstawia nam życie Iris, do której po wielu latach wraca przeszłość. Los sprawia jej niespodziankę i daje nadzieję na odzyskanie utraconej młodzieńczej miłości, stawia ją przed kolejnym życiowym wyborem. Bohaterka musi rozliczyć się z przeszłością i teraźniejszością – przewartościować swoje życie, ustalić jakie rozwiązanie będzie najlepsze dla niej i jej rodziny. Przez pryzmat przeszłości i doznania teraźniejszości musi wybrać swoją przyszłość.


Zeruya Shalev w „Bólu" ukazała nam izraelską rzeczywistość, w której zamachy terrorystyczne były codziennością, w której „... ludzie przygotowywali się do podjęcia codziennej rutyny, myli swoje ciała, które miały być pochowane w ziemi, pochylali się, by włożyć buty na nogi, które miały zostać obcięte dokładnie godzinę później, smarowali kremem nawilżającym skórę, która miała się spalić, pospiesznie żegnali się z dzieckiem, którego mieli już więcej nie zobaczyć, zmieniali pieluchę niemowlęciu, któremu pozostała tylko godzina życia...". Ponadto „Ból" to również rozliczenie z przeszłością samej autorki – Zeruya Shalev przeżyła bowiem zamach terrorystyczny i dopiero po jedenastu latach odważyła się poruszyć ten temat w powieści.


„Ból" to również opowieść o miłości – tej jedynej, największej, niespełnionej, niebezpiecznej, ale i tej, do której się dojrzewa i dostrzega dopiero wtedy, gdy można ją stracić. To opowieść o miłości rodzicielskiej, o poświęceniu i trudności rozszyfrowywania oczekiwań drugiego człowieka, o codzienności, rutynie, zdradzie, obwinianiu siebie i innych, o wybaczeniu, przywiązaniu i wspólnej nauce opartej na wcześniej popełnionych błędach.
Tematyka powieści to szerokie spectrum do dyskusji, dlatego też na dziewiątym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki – Każdy Kocha Dyskusje, tematyka rozmów była bardzo szeroka – począwszy od bólu, strachu i miłości aż po macierzyństwo, emancypację i zniewieścienie mężczyzn. Dyskusja nad książką „Ból" udowodniła, że odbiór książki przez kobiety i mężczyzn znacznie się od siebie różni – panie odebrały powieść bardzo emocjonalnie i z empatią, panowie czytając powieść odnieśli wrażenie jakby „zapadali się w piasek", przytłoczyły ich moralne rozterki bohaterki i wieczne cofanie się do przeszłości, jednakże przyznali też, że czuli się jakby ktoś otworzył im drzwi do kobiecego wnętrza.
Podczas lektury „Bólu" uświadamiamy sobie, że każdego człowieka należy postrzegać jako niezawisłą i odrębną istotę, a nie jako obiekt naszej woli i naszych uczynków. Zeruya Shalev uzmysławia nam, że: „przeszłość kształtuje przyszłość", „rany miłości może uleczyć tylko ten, kto je zadał", a „szalona miłość prędko się kończy", że „z biegiem lat doskonalą się umiejętności ranienia, zaś umiejętność czerpania radości obumiera", że życzenia „spełniają się w nieodpowiednich okolicznościach i z błogosławieństwa zmieniają się w przekleństwo", a „bliskość rodzi tyle bolesnych i drażliwych punktów, ran i blizn". Niestety nie jesteśmy bogami i nie możemy wrócić do przeszłości, by naprawić wcześniej popełnione błędy, a teraźniejszość nie jest echem dawnych wspomnień ani pomostem do przyszłych planów, za to jest wszystkim co mamy, jest esencją naszej egzystencji.
Reasumując – „Ból" to wymarzona lektura na długie jesienne wieczory, zmuszająca czytelnika do refleksji nad własnym życiem, rodziną i miłością, nad własnymi lękami i bólem, oczekiwaniami, rozczarowaniami i nadziejami.

 DSC 7341    DSC 7340

DKK logo 2

Logo Instytut Książki 2

Logo NPRC 2

 

DKK - plakat

Bibliożercy 2018/2019

Z życia filii

Lipcowa FOTOgaleria 2019

Lato 2019 - lead

Folkowe lato z biblioteką trwa!

Letnia akcja "Z legendą w plecaku, czyli folkowe lato z biblioteką" ruszyła pełną parą. Już od początku wakacji wszystkie nasze placówki szturmują liczne grupy miłośników legend i folkloru. Konkursy, wycieczki, spotkania, warsztaty, projekcje filmowe i inne atrakcje są przygotowane właśnie dla nich, dlatego bardzo się cieszymy, że wakacyjne dni upływają nam w tak wesołym i żądnym przygód towarzystwie. A poniżej przedstawiamy galerię zdjęć dokumentujących nasze lipcowe rozrywki. Zapraszamy do oglądania...

Więcej…

"Zaczytany Kazimierz"

IMG 20190627 154541

Filia nr 10

Gościem ostatniego przed wakacjami spotkania klubu czytelniczego „Zaczytany Kazimierz” był Tomasz Kowalski, autor kilku książek, m. in.: ”Nie pozwolisz żyć czarownicy” oraz „Przysionek, czyli dom dla pozornie umarłych”. Punktem wyjścia naszej dyskusji była książka opowiadająca historie czarownic z Doruchowa. Autor opowiedział nam o powstaniu książki i swoich zainteresowaniach tematyką śmierci. Rozmawialiśmy o ludzkich zachowaniach i o tym, co je motywuje. W dalszej części nasza dyskusja dotyczyła kwestii kary śmierci, zawodzie pisarza i różnicy między literaturą piękną a kryminałem.

Więcej…

Odznaki Szeryfa Praw Dziecka wręczone!

20190625 114339

Filia nr 2

25 czerwca w Przedszkolu nr 57 w Sosnowcu odbyła się uroczystość wręczenia Odznak Szeryfa Praw Dziecka w ramach akcji UNICEF "Szkoła z Prawami Dziecka". Odznaki i dyplomy otrzymała Pani Dyrektor Przedszkola nr 57 oraz pracownicy Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sosnowcu. Więcej informacji o tym wydarzeniu na stronie Facebooka Przedszkola 57 - KLIK

Więcej…

Czerwiec w fotograficznym skrócie

cz1

Świat Nauki i Fantazji

Witam wszystkich sympatyków dobrej książki i fajnej zabawy. Mimo doskwierających upałów, w Świecie Nauki i Fantazji frekwencja na sto procent. Zabawy z okazji Dnia Dziecka, zajęcia tematyczne, wspólne czytanie, bum bum rurki, czy gry komputerowe, to tylko niektóre z propozycji, które czekały na naszych milusińskich. Czerwiec to również koniec roku szkolnego i początek wakacji. Wszystkim dzieciom życzymy udanego wypoczynku i pięknej słonecznej pogody.

Więcej…
Joomla templates by Joomlashine