Artykuły

„Psia trawka” na tarasie Zagłębiowskiej Mediateki

dkkog1

Wakacyjne spotkanie DKK Każdy Kocha Dyskusje

Podczas sierpniowego, wakacyjnego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki „Każdy Kocha Dyskusje" – na tarasie Zagłębiowskiej Mediateki, przy słodkim poczęstunku i chłodnych napojach – klubowicze omawiali „Psią trawkę" Raymonda Queneau. Jak na leniwy sierpniowy dzień, lektura okazała się trudna. Choć przeważająca część akcji powieści toczy się właśnie podczas lata równie upalnego, to jednak forma powieści nie wszystkim klubowiczom przypadła do gustu, a tak prawdę mówiąc zaledwie dwóm osobom sprawiła radość z czytania.


Raymond Queneau (1903-1976) to francuski powieściopisarz, eseista, poeta, autor wielu popularnych piosenek, prekursor postmodernizmu, współzałożyciel grupy OuLiPo – Warsztatu Literatury Potencjalnej. Fascynowała go zależność między językiem pisanym a mówionym, o czym można się przekonać czytając „Psią trawkę" – jego pierwszą powieść wydaną w roku 1933. W Polsce ukazała się w serii wydawniczej „Nowy Kanon", wśród np. takich nazwisk jak: Honore de Balzac, Richard Hughes, Henry James, Alberto Moravia i Stefan Zweig.

Oprócz literackich zabaw słowem i formą Queneau stworzył opowieść o pogłosce, która przekazywana z ust do ust sprawia, że bohaterowie ulegają ułudnym wyobrażeniom, budzi się w nich pazerność i strach. Bo w życiu zazwyczaj jest tak, że „Ktoś ci coś mówi, słyszysz coś innego, a to znaczyło jeszcze coś zupełnie innego." I tak też jest w „Psiej trawce" – jedna wielka gra pomyłek, a wszystko za sprawą drzwi nędzarza – bo - jak się okazuje – nie należy ufać pierwszemu wrażeniu gdyż „każda rzecz ma niejedno oblicze, ma oblicz nieskończenie wiele" – można powiedzieć, że tyle oblicz ilu odbiorców, a co gorsze wszystkie mogą okazać się fałszywe, bo „Wszystko, co widzimy, jest pozorem."

Autor opowieść zaczyna od sylwetki mężczyzny, który ewoluuje przez byt płaski do trójwymiarowości – staje się osobą, za którą – razem z obserwatorem – podążamy do podparyskiego Obonne, gdzie rozgrywa się akcja powieści. Nie można odmówić Raymondowi Queneau również wizjonerstwa. Książkę napisał pomiędzy lipcem a listopadem 1932 roku – na siedem lat przed wybuchem II wojny światowej – i kończy ją trwająca kilkadziesiąt lat wojna, w której oprócz Francuzów udział biorą oczywiście waleczni Polacy.

Czy warto przeczytać „Psią trawkę"? Z pewnością – ale sumiennie uprzedzamy – ta lektura nie wszystkim się spodoba. Jeżeli należysz do osób, które lubią nieoczywistości, zabawę formą, słowem i ludzkim losem, które mają nietuzinkowe poczucie humoru i chcą odciąć się od codziennej rutyny – przeczytaj „Psią trawkę" :)

dkkog2dkkog3

DKK logo 2

Logo Instytut Książki 2

Logo NPRC 2

Bibliożercy 2018/2019

Z życia filii

Filia nr 14 - Zagórze "Dziękujemy!"

SAM 5548

Budżet Obywatelski

Filia nr 14 - Zagórze otrzymała książki zakupione w ramach ubiegłorocznego Budżetu Obywatelskiego. Za 4.000 zł zakupione zostały 203 książki: dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Księgozbiór Filii wzbogacił się o poszukiwaną przez czytelników beletrystykę, lektury oraz książki popularnonaukowe. Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim osobom, które zagłosowały na naszą placówkę i dzięki którym pozyskaliśmy fundusze.

Sierpniowa FOTOgaleria 2019

Lato 2019 - lead

Drugi miesiąc folkowych zabaw!

Letnia akcja "Z legendą w plecaku, czyli folkowe lato z biblioteką" trwa. Wszystkie nasze placówki szturmują liczne grupy miłośników legend i folkloru. Konkursy, wycieczki, spotkania, warsztaty, projekcje filmowe i inne atrakcje są przygotowane właśnie dla nich, dlatego bardzo się cieszymy, że wakacyjne dni upływają nam w tak wesołym i żądnym przygód towarzystwie. A poniżej przedstawiamy galerię zdjęć dokumentujących nasze sierpniowe rozrywki. Zapraszamy do oglądania...

Więcej…

Lipcowa FOTOgaleria 2019

Lato 2019 - lead

Folkowe lato z biblioteką trwa!

Letnia akcja "Z legendą w plecaku, czyli folkowe lato z biblioteką" ruszyła pełną parą. Już od początku wakacji wszystkie nasze placówki szturmują liczne grupy miłośników legend i folkloru. Konkursy, wycieczki, spotkania, warsztaty, projekcje filmowe i inne atrakcje są przygotowane właśnie dla nich, dlatego bardzo się cieszymy, że wakacyjne dni upływają nam w tak wesołym i żądnym przygód towarzystwie. A poniżej przedstawiamy galerię zdjęć dokumentujących nasze lipcowe rozrywki. Zapraszamy do oglądania...

Więcej…

"Zaczytany Kazimierz"

IMG 20190627 154541

Filia nr 10

Gościem ostatniego przed wakacjami spotkania klubu czytelniczego „Zaczytany Kazimierz” był Tomasz Kowalski, autor kilku książek, m. in.: ”Nie pozwolisz żyć czarownicy” oraz „Przysionek, czyli dom dla pozornie umarłych”. Punktem wyjścia naszej dyskusji była książka opowiadająca historie czarownic z Doruchowa. Autor opowiedział nam o powstaniu książki i swoich zainteresowaniach tematyką śmierci. Rozmawialiśmy o ludzkich zachowaniach i o tym, co je motywuje. W dalszej części nasza dyskusja dotyczyła kwestii kary śmierci, zawodzie pisarza i różnicy między literaturą piękną a kryminałem.

Więcej…
Joomla templates by Joomlashine