joomla vector social icons

Artykuły

„Psia trawka” na tarasie Zagłębiowskiej Mediateki

dkkog1

Wakacyjne spotkanie DKK Każdy Kocha Dyskusje

Podczas sierpniowego, wakacyjnego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki „Każdy Kocha Dyskusje" – na tarasie Zagłębiowskiej Mediateki, przy słodkim poczęstunku i chłodnych napojach – klubowicze omawiali „Psią trawkę" Raymonda Queneau. Jak na leniwy sierpniowy dzień, lektura okazała się trudna. Choć przeważająca część akcji powieści toczy się właśnie podczas lata równie upalnego, to jednak forma powieści nie wszystkim klubowiczom przypadła do gustu, a tak prawdę mówiąc zaledwie dwóm osobom sprawiła radość z czytania.


Raymond Queneau (1903-1976) to francuski powieściopisarz, eseista, poeta, autor wielu popularnych piosenek, prekursor postmodernizmu, współzałożyciel grupy OuLiPo – Warsztatu Literatury Potencjalnej. Fascynowała go zależność między językiem pisanym a mówionym, o czym można się przekonać czytając „Psią trawkę" – jego pierwszą powieść wydaną w roku 1933. W Polsce ukazała się w serii wydawniczej „Nowy Kanon", wśród np. takich nazwisk jak: Honore de Balzac, Richard Hughes, Henry James, Alberto Moravia i Stefan Zweig.

Oprócz literackich zabaw słowem i formą Queneau stworzył opowieść o pogłosce, która przekazywana z ust do ust sprawia, że bohaterowie ulegają ułudnym wyobrażeniom, budzi się w nich pazerność i strach. Bo w życiu zazwyczaj jest tak, że „Ktoś ci coś mówi, słyszysz coś innego, a to znaczyło jeszcze coś zupełnie innego." I tak też jest w „Psiej trawce" – jedna wielka gra pomyłek, a wszystko za sprawą drzwi nędzarza – bo - jak się okazuje – nie należy ufać pierwszemu wrażeniu gdyż „każda rzecz ma niejedno oblicze, ma oblicz nieskończenie wiele" – można powiedzieć, że tyle oblicz ilu odbiorców, a co gorsze wszystkie mogą okazać się fałszywe, bo „Wszystko, co widzimy, jest pozorem."

Autor opowieść zaczyna od sylwetki mężczyzny, który ewoluuje przez byt płaski do trójwymiarowości – staje się osobą, za którą – razem z obserwatorem – podążamy do podparyskiego Obonne, gdzie rozgrywa się akcja powieści. Nie można odmówić Raymondowi Queneau również wizjonerstwa. Książkę napisał pomiędzy lipcem a listopadem 1932 roku – na siedem lat przed wybuchem II wojny światowej – i kończy ją trwająca kilkadziesiąt lat wojna, w której oprócz Francuzów udział biorą oczywiście waleczni Polacy.

Czy warto przeczytać „Psią trawkę"? Z pewnością – ale sumiennie uprzedzamy – ta lektura nie wszystkim się spodoba. Jeżeli należysz do osób, które lubią nieoczywistości, zabawę formą, słowem i ludzkim losem, które mają nietuzinkowe poczucie humoru i chcą odciąć się od codziennej rutyny – przeczytaj „Psią trawkę" :)

dkkog2dkkog3

DKK logo 2

Logo Instytut Książki 2

Logo NPRC 2


Z życia filii

Wręczenie nagród "Dla Ciebie Mamo"

dcm1

Filia nr 6

21 maja 2019 w Filii nr 6 - Niwka odbyło się uroczyste wręczenie nagród w konkursie plastycznym "Dla Ciebie Mamo", w którym udział wzięli uczniowie trzech sosnowieckich szkół podstawowych: SP nr 18, SP nr 30 i SP nr 36. Laureaci otrzymali dyplomy i nagrody książkowe.

Więcej…

Na Dzień Mamy

dm1

Filia nr 2

Za kilka dni będziemy obchodzić święto wszystkich mam. Z tej okazji w Filii nr 2 - Rudna IV odbyły się zajęcia, podczas których dzieci z Przedszkola nr 57 wzięły udział w pogadance nt. Dnia Matki oraz wykonały dla swoich mam piękne laurki, które wręczą im 26 maja.

Więcej…

"Niezapominajka" - nie zapomnij o mnie

60981386 553601835044062 7522419706075021312 n

Impreza charytatywna z udziałem Filii nr 15

W niedzielne popołudnie mieszkańcy Sosnowca spotkali się na imprezie charytatywnej "NIEZAPOMNAJKA" zorganizowanej przez Stowarzyszenie "Kocia Becia" przy współpracy Miejskiej Biblioteki Publicznej i innych organizacji pozarządowych działających w mieście.

Więcej…

Tulipany na Dzień Mamy

IMG 20190521 125202

Warsztaty plastyczne w Filii nr 5

Uczniowie z klasy I Zespołu Szkół Prywatnych nr 1 są już gotowi na Dzień Mamy. Podczas warsztatów plastycznych w Filii nr 5 przygotowali piękne tulipanki składane techniką origami wraz z bilecikiem z życzeniami.

Więcej…
Joomla templates by Joomlashine