joomla vector social icons

Artykuły

Syn i socjopaci

dk5

W maju i czerwcu w DKK

Wielkie otwarcie Zagłębiowskiej Mediateki za nami – członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki Każdy Kocha Dyskusje oczywiście wzięli w nim udział, dlatego na pewno wybaczą moderatorowi, że relacja ze spotkań klubu z miesiąca maja i czerwca zamieszczone zostają dopiero teraz. Przejdźmy zatem do meritum. Piąte i szóste spotkanie DKK miały miejsce 10 maja oraz 7 czerwca 2018 roku w gościnnych progach Oddziału dla Dzieci i Młodzieży przy ulicy Parkowej 1A.

Podczas spotkań omówione zostały książki Jo NesbØ „Syn" oraz dr Marthy Stout „Socjopaci są wśród nas" i – jak się okazało – obie traktują o manipulacji, kłamstwie i wykorzystywaniu słabszych.

Jo NesbØ w „Synie" przedstawia nam bowiem historię Sonny'ego Lothusa odsiadującego wyrok w najlepiej strzeżonym więzieniu Oslo za niepopełnione przestępstwa. Sonny staje się bowiem ofiarą szeroko zakrojonego kłamstwa i manipulacji policyjnych służb powiązanych z mafią, czyli krótko mówiąc osób pozbawionych sumienia i elementarnych zasad moralnych. W „Socjopatach" dr Martha Stout natomiast naukowo wyjaśnia nam, że na tym świecie żyją również osoby całkowicie pozbawione wyrzutów sumienia oraz empatii, ich czyny podyktowane są jedynie dobrem własnym, nie obchodzi ich krzywda wyrządzana bliźnim, ponieważ najzwyczajniej w świecie socjopata chce kierować innymi, wywoływać ich strach, koniecznie chce dominować, chce cały czas wygrywać. Badania pokazują, że socjopaci stanowią 4 % społeczeństwa i niestety nie możemy się łudzić, że te 4 % stanowią więźniowie przebywający w zakładach karnych, ponieważ socjopatą może być np. szef, złośliwa koleżanka z pracy, sąsiad, a nawet mąż czy syn. Bardzo trudno rozpoznać socjopatę, gdyż bardzo często dysponuje on urokiem osobistym oraz fascynującym nas zapałem do życia. Ciężko zidentyfikować osobę pozbawioną sumienia, ale socjopata w mgnieniu oka rozpozna człowieka przyzwoitego i ufnego i oczywiście zaczyna swoją grę: wzbudza zaufanie, buduje poczucie bliskości, uwodzi, żywo interesuje się problemami lub radością innych, roztacza aurę życzliwości, kreatywności i przenikliwości, po czym manipuluje, wykorzystuje, kłamie i odwraca uwagę od swoich prawdziwych intencji. Po takich wskazówkach dr Marthy Stout okazuje się, że tytułowy syn Jo NesbØ na pewno socjopatą nie jest, ponieważ to właśnie sumienie dyktuje jego postępowanie, a nawet serię morderstw.
Klubowicze żywo dyskutowali na temat obu książek. Nie zostali obojętni wobec nieszczęścia jakie dotknęło Sonny'ego, nie osądzali jego zemsty, dziwili się, że co czwarty na stu praworządnych obywateli to socjopata, że tak naprawdę w każdym z nas można znaleźć jakąś cząstkę socjopatycznych zachowań. Na szczęście wśród klubowiczów nie znaleźliśmy socjopaty, co potwierdził przeprowadzony test. Umiemy czuć i współczuć, umiemy rozmawiać i szanować odmienne poglądy, bierzemy odpowiedzialność za swoje czyny i mamy zawsze na względzie dobro drugiego człowieka, chociaż czasami – przyznajemy to szczerze – w życiu przydaje się odrobina zdrowego egoizmu.
Serdecznie polecamy obie książki. „Syn" nie zawiedzie czytelników lubiących dobrą sensacyjną lekturę, a „Socjopaci są wśród nas" pozwolą poznać np. trzynaście zasad postępowania z socjopatami w życiu codziennym i uświadomią, że warto jednak mieć sumienie i umieć razem z innymi cieszyć się, wzruszać i kochać.
Na kolejne spotkanie DKK Każdy Kocha Dyskusje zapraszamy już 9 lipca 2018 roku o godzinie 18:00 – oczywiście do Zagłębiowskiej Mediateki (II piętro, pokój narad). Wspólnie omówimy książkę Swietłany Aleksijewicz „Cynkowi chłopcy".

dk1dk2

dk3dk4

dk6dk7

DKK logo 2

Logo Instytut Książki 2

Logo NPRC 2

Bibliożercy 2018/2019

Z życia filii

Lipcowa FOTOgaleria 2019

Lato 2019 - lead

Folkowe lato z biblioteką trwa!

Letnia akcja "Z legendą w plecaku, czyli folkowe lato z biblioteką" ruszyła pełną parą. Już od początku wakacji wszystkie nasze placówki szturmują liczne grupy miłośników legend i folkloru. Konkursy, wycieczki, spotkania, warsztaty, projekcje filmowe i inne atrakcje są przygotowane właśnie dla nich, dlatego bardzo się cieszymy, że wakacyjne dni upływają nam w tak wesołym i żądnym przygód towarzystwie. A poniżej przedstawiamy galerię zdjęć dokumentujących nasze lipcowe rozrywki. Zapraszamy do oglądania...

Więcej…

"Zaczytany Kazimierz"

IMG 20190627 154541

Filia nr 10

Gościem ostatniego przed wakacjami spotkania klubu czytelniczego „Zaczytany Kazimierz” był Tomasz Kowalski, autor kilku książek, m. in.: ”Nie pozwolisz żyć czarownicy” oraz „Przysionek, czyli dom dla pozornie umarłych”. Punktem wyjścia naszej dyskusji była książka opowiadająca historie czarownic z Doruchowa. Autor opowiedział nam o powstaniu książki i swoich zainteresowaniach tematyką śmierci. Rozmawialiśmy o ludzkich zachowaniach i o tym, co je motywuje. W dalszej części nasza dyskusja dotyczyła kwestii kary śmierci, zawodzie pisarza i różnicy między literaturą piękną a kryminałem.

Więcej…

Odznaki Szeryfa Praw Dziecka wręczone!

20190625 114339

Filia nr 2

25 czerwca w Przedszkolu nr 57 w Sosnowcu odbyła się uroczystość wręczenia Odznak Szeryfa Praw Dziecka w ramach akcji UNICEF "Szkoła z Prawami Dziecka". Odznaki i dyplomy otrzymała Pani Dyrektor Przedszkola nr 57 oraz pracownicy Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sosnowcu. Więcej informacji o tym wydarzeniu na stronie Facebooka Przedszkola 57 - KLIK

Więcej…

Czerwiec w fotograficznym skrócie

cz1

Świat Nauki i Fantazji

Witam wszystkich sympatyków dobrej książki i fajnej zabawy. Mimo doskwierających upałów, w Świecie Nauki i Fantazji frekwencja na sto procent. Zabawy z okazji Dnia Dziecka, zajęcia tematyczne, wspólne czytanie, bum bum rurki, czy gry komputerowe, to tylko niektóre z propozycji, które czekały na naszych milusińskich. Czerwiec to również koniec roku szkolnego i początek wakacji. Wszystkim dzieciom życzymy udanego wypoczynku i pięknej słonecznej pogody.

Więcej…
Joomla templates by Joomlashine