Biblioteki w czasie pandemii - plakatW związku z trwającą pandemią działalność biblioteki została znacząco ograniczona. Niezbędne okazało się wprowadzenie licznych obostrzeń mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa zarówno Czytelnikom, jak i pracownikom placówek bibliotecznych. Poniżej zamieszczamy wszystkie szczegóły i zasady, które ułatwią Państwu wizytę w naszych placówkach.

Zgodnie z zarządzeniem nr 14/2020 Dyrektora MBP w Sosnowcu na czas epidemii wprowadzona została następująca procedura obsługi czytelników:

Procedura obsługi czytelników w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. G. Daniłowskiego w Sosnowcu podczas stanu epidemii w Polsce

1. W czasie trwania stanu epidemii Miejska Biblioteka Publiczna im. G. Daniłowskiego świadczy usługi w ograniczonym zakresie.

2. Ulegają zmianie godziny otwarcia dla czytelników Zagłębiowskiej Mediateki: Pn. – Pt: od 8.00 do 20.00

3. W soboty wszystkie placówki sieci bibliotecznej będą zamknięte do odwołania.

4. Do odwołania pozostają zamknięte czytelnie naukowe, czytelnie internetowe i czytelnie prasy, a w Zagłębiowskiej Mediatece pozostaje zamknięta agenda multimedialna dla dzieci.

5. Biblioteka pośredniczy w usłudze IBUK LIBRA (wypożyczenia e-booków). Czytelnik po kontakcie mailowym, telefonicznym lub osobistym z pracownikiem dowolnej placówki MBP otrzymuje PIN. Do weryfikacji wymagane jest podanie nr pesel lub nr karty bibliotecznej.

6. Zagłębiowska Mediateka świadczy bezpłatną usługę „Skan na e-mail”. Zamówienia należy składać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Przygotowywane są skany wybranego materiału z zasobów bibliotecznych do 20 stron (możliwość negocjacji w uzasadnionych przypadkach).

7. Działalność kulturalna Biblioteki będzie odbywać się online, za pośrednictwem platform, tj.: Facebook, YouTube, Instagram i Twitter.

8. Preferowane jest zamawianie materiałów bibliotecznych online za pomocą katalogu bibliotecznego https://integro.biblioteka.sosnowiec.pl/catalog.

9. W Zagłębiowskiej Mediatece można zamówić materiały biblioteczne na telefon pod numerem 574 480 779. Zamówienie dotyczy tylko zbiorów Mediateki. Zamówione materiały biblioteczne należy odebrać w Wypożyczalni dla dorosłych.

10. Wstrzymane są wszystkie rezerwacje materiałów bibliotecznych.

11. Od dnia 1 lipca 2020 r. kary naliczają się według Regulaminu Korzystania ze Zbiorów i Usług MBP w Sosnowcu.

12. Do Zagłębiowskiej Mediateki i wszystkich placówek bibliotecznych na terenie miasta należy wchodzić pojedynczo.

13. W zależności od lokalu bibliotecznego ustala się indywidualne rozwiązania dotyczące liczby czytelników mogących jednocześnie przebywać w danej placówce bibliotecznej:

Zagłębiowska Mediateka – bez limitu (z zachowaniem zasad bezpieczeństwa dla czytelników i pracowników),

Filia nr 1 – Środula – 3 osoby,

Filia nr 2 – Rudna IV – 3 osoby,

Filia nr 3 – Klimontów – 3 osoby,

Filia nr 4 – Sielec – 3 osoby,

Filia nr 5 – Walcownia – 2 osoby,

Filia nr 6 – Niwka – 5 osób,

Filia nr 7 – Dańdówka – 4 osoby,

Filia nr 8 – Osiedle Rudna I – 2 osoby,

Biblioteka Dziecięca „Tajemniczy Ogród” – 2 osoby,

Filia nr 10 – Kazimierz Górniczy – 4 osoby,

Filia nr 11 – Ostrowy Górnicze – 3 osoby,

Filia nr 13 – Maczki – 2 osoby,

Filia nr 14 – Zagórze – 3 osoby,

Filia nr 15 – Mec – 4 osoby,

Filia nr 17 – Pogoń – 3 osoby,

Filia nr 18 – Juliusz – 3 osoby,

Filia nr 19 – Milowice – 3 osoby,

Filia nr 20 – Stary Sosnowiec – 2 osoby,

Biblioteka Młodzieżowa – 3 osoby.

14. Czytelnicy obsługiwani będą z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.

15. Bibliotekarze podczas obsługi czytelników są zabezpieczeni w maseczki/przyłbice i rękawiczki ochronne, ponadto stosują płyn do dezynfekcji rąk i płyn do dezynfekcji powierzchni lad bibliotecznych.

16. Czytelnicy oczekujący na zewnątrz placówki oraz będący we wnętrzach Biblioteki zobowiązani są do utrzymania dystansu minimum 2m.

17. Na terenie Biblioteki należy poruszać się w jednorazowych rękawiczkach oraz w maseczkach ochronnych/chustach zakrywających usta i nos.

18. Czytelnik bez obowiązkowej maseczki ochronnej lub chusty nie zostanie wpuszczony do Biblioteki.

19. Zużyte rękawiczki należy wrzucić do wyznaczonego pojemnika.

20. Poza kolejnością obsługiwane będą kobiety w widocznej ciąży, osoby ze stwierdzoną niepełnosprawnością.

21. Osoby poniżej 13. roku życia mogą przebywać w bibliotece tylko z osobą dorosłą.

22. Czytelnicy Zagłębiowskiej Mediateki zwracający materiały biblioteczne zobowiązani są do korzystania z wyznaczonego stanowiska zwrotu książek bądź wrzutni.

23. W Zagłębiowskiej Mediatece preferowane jest korzystanie z książkomatu (książki i audiobooki).

24. Wszystkie materiały biblioteczne po zwrocie przez czytelników podlegają 5-dniowej kwarantannie.

25. Po zakończeniu 5-dniowej kwarantanny materiały biblioteczne wracają na półkę gotowe do ponownego wypożyczenia.