Biblioteki w czasie pandemii - plakatW związku z trwającą pandemią działalność biblioteki została znacząco ograniczona. Niezbędne okazało się wprowadzenie licznych obostrzeń mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa zarówno Czytelnikom, jak i pracownikom placówek bibliotecznych. Poniżej zamieszczamy wszystkie szczegóły i zasady, które ułatwią Państwu wizytę w naszych placówkach.

Zgodnie z zarządzeniem nr 23/2020 z dn. 01.09.2020 Dyrektora MBP w Sosnowcu na czas epidemii wprowadzona została następująca procedura obsługi czytelników:

Procedura obsługi czytelników w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. G. Daniłowskiego w Sosnowcu podczas stanu epidemii w Polsce

1. W czasie trwania stanu epidemii Miejska Biblioteka Publiczna im. G. Daniłowskiego świadczy usługi w ograniczonym zakresie.

2. Ulegają zmianie godziny otwarcia dla czytelników Zagłębiowskiej Mediateki:

• Pn: od 12.00 do 20.00
  • Wt-Pt: od 8.00 do 20.00.

3. W soboty (od 12 września 2020 r.) otwarte dla czytelników będą:

• Zagłębiowska Mediateka, w godz. 8.00 - 15.00
  • Filia 1 Środula, w godz. 10.00 - 15.00
  • Filia nr 2 Rudna IV, w godz. 10.00 - 15.00
  • Filia 15 Mec, w godz. 10.00 - 15.00

4. Wznowiona zostaje działalność czytelni naukowej, prasy i Internetu w Zagłębiowskiej Mediatece. Czytelnicy mają do dyspozycji 6 stanowisk, umożliwiających korzystanie z prasy i księgozbioru czytelni oraz 2 stanowiska komputerowe z dostępem do Internetu. Czytelnik może korzystać ze stanowiska komputerowego przez maksymalnie 1 godzinę w danym dniu. Nie udostępnia się słuchawek. Na terenie czytelni obowiązuje nakaz noszenia maseczki/przyłbicy oraz rękawiczek ochronnych dostępnych w pomieszczeniu.

5. Do odwołania pozostają zamknięte czytelnie naukowe, czytelnie internetowe i czytelnie prasy na terenie filii bibliotecznych, a w Zagłębiowskiej Mediatece pozostaje zamknięta agenda multimedialna dla dzieci.

6. Biblioteka pośredniczy w usłudze LEGIMI (wypożyczenia e-booków). Zarejestrowani Czytelnicy mogą odbierać bezpłatne kody za pośrednictwem poczty elektronicznej. Aby otrzymać kod czytelnik musi wysłać e-mail na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. i poprosić o kod dyżurującego bibliotekarza. W e-mailu należy podać ID Czytelnika. Po weryfikacji zostanie wysłany e-mail z kodem. Pobrany kod jest ważny przez 30 dni od dnia aktywacji. Liczba kodów jest ograniczona.

7. Zagłębiowska Mediateka świadczy bezpłatną usługę „Skan na e-mail”. Zamówienia należy składać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Przygotowywane są skany wybranego materiału z zasobów bibliotecznych do 20 stron (możliwość negocjacji w uzasadnionych przypadkach).

8. Działalność kulturalna Biblioteki będzie odbywać się z udziałem widowni, z zachowaniem odpowiednich zasad bezpieczeństwa. Ilość miejsc na poszczególne imprezy będzie ograniczona, obowiązywać będą specjalne wejściówki, dostępne w Dziale Informatorium Zagłębiowskiej Mediateki (Poziom 1). Działalność kulturalna Biblioteki będzie kontynuowana również w formie online za pośrednictwem platform: Facebook, YouTub, Instagram i Twitter.

9. Preferowane jest zamawianie materiałów bibliotecznych online za pomocą katalogu bibliotecznego https://integro.biblioteka.sosnowiec.pl/catalog

10. W Zagłębiowskiej Mediatece można zamówić materiały biblioteczne na telefon pod numerem 574 480 779. Zamówienie dotyczy tylko zbiorów Mediateki. Zamówione materiały biblioteczne należy odebrać w Wypożyczalni dla dorosłych.

11. Wstrzymane są wszystkie rezerwacje materiałów bibliotecznych.

12. Do Zagłębiowskiej Mediateki i wszystkich placówek bibliotecznych na terenie miasta należy wchodzić pojedynczo.

13. W lokalach bibliotecznych może przebywać liczba osób umożliwiająca zachowanie zasad bezpieczeństwa dla czytelników i pracowników. Bibliotekarz decyduje o liczbie osób mogących przebywać jednocześnie w placówce bibliotecznej.

14. Czytelnicy obsługiwani będą z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.

15. Bibliotekarze podczas obsługi czytelników są zabezpieczeni w maseczki/przyłbice i rękawiczki ochronne, ponadto stosują płyn do dezynfekcji rąk i płyn do dezynfekcji powierzchni lad bibliotecznych, stolików czytelnianych, myszek, klawiatur i ekranów komputerów.

16. Czytelnicy oczekujący na zewnątrz placówki oraz będący we wnętrzach Biblioteki zobowiązani są do utrzymania dystansu minimum 1,5 m.

17. Na terenie Biblioteki należy poruszać się w jednorazowych rękawiczkach oraz w maseczkach ochronnych/chustach zakrywających usta i nos.

18. Czytelnik bez obowiązkowej maseczki ochronnej lub chusty nie zostanie wpuszczony do Biblioteki.

19. Zużyte rękawiczki należy wrzucić do wyznaczonego pojemnika.

20. Poza kolejnością obsługiwane będą kobiety w widocznej ciąży, osoby ze stwierdzoną niepełnosprawnością.

21. W Zagłębiowskiej Mediatece preferowane jest korzystanie z książkomatu.

22. Wszystkie zbiory biblioteczne po zwrocie przez Czytelników podlegają 3-dniowej kwarantannie.

23. Po zakończeniu 3-dniowej kwarantanny zbiory biblioteczne wracają na półkę gotowe do ponownego wypożyczenia.