Stanisław Janicki w Zagłębiowskiej Mediatece21 maja 2021 Zagłębiowska Mediateka zainaugurowała Seanse w Ogrodzie. Imprezie towarzyszyło spotkanie z legendą telewizji, Stanisławem Janickim.

 

Stanisław Janicki, krytyk filmowy, reżyser i scenarzysta, zasłynął prowadzeniem programu „W starym kinie” – najdłużej emitowanego programu w historii telewizji (w latach 1967–1999). Jako wybitny znawca polskiego kina międzywojennego, opowiadał licznie zgromadzonej publiczności o tajnikach pracy w telewizji i ciekawostkach dotyczących gwiazd tamtych lat.

 

Janicki jest także autorem kilkunastu książek, m.in. zbioru felietonów „Odeon”, który widzowie mogli nabyć dzięki zaprzyjaźnionej Księgarni Bookszpan. Mogli również zdobyć cenny autograf.

 

Po spotkaniu wszyscy udali się do Ogrodu, gdzie na zakupionym dzięki dotacji z Budżetu Obywatelskiego ekranie, zaprezentowano dwa filmy Stanisława Janickiego. Pierwszym był dokument „Za winy niepopełnione – Eugeniusz Bodo”, który ukazuje prowadzone przez Janickiego śledztwo i odpowiada na pytanie, co naprawdę działo się z Bodo w czasie wojny? Drugim filmem były natomiast „Konterfekty Króla Jegomości” – krótkometrażowy film historyczny z 1983 roku, ukazujący inne oblicze króla Jana III Sobieskiego, skreślone z fragmentów listów i pamiętników kanclerza koronnego Andrzeja Chryzostoma Załuskiego, królewskiego sekretarza Kazimierza Sarneckiego oraz samego króla.

 Stanisław Janicki w Zagłębiowskiej Mediatece  Stanisław Janicki w Zagłębiowskiej Mediatece  Stanisław Janicki w Zagłębiowskiej Mediatece  Stanisław Janicki w Zagłębiowskiej Mediatece
 Stanisław Janicki w Zagłębiowskiej Mediatece  Stanisław Janicki w Zagłębiowskiej Mediatece  Stanisław Janicki w Zagłębiowskiej Mediatece  Stanisław Janicki w Zagłębiowskiej Mediatece
 Stanisław Janicki w Zagłębiowskiej Mediatece  Stanisław Janicki w Zagłębiowskiej Mediatece