Zdjęcie ze spotkania poetyckiego z J. Oparek i J. PielichowskimMiejska Biblioteka Publiczna w Sosnowcu w czwartek 27 lutego 2020 miała zaszczyt zaprosić na spotkanie poetyckie z Joanną Oparek i Juliuszem Pielichowskim, zorganizowane z okazji jubileuszu 20-lecia Instytutu Mikołowskiego. Prowadzenie: Krzysztof Siwczyk. Podczas spotkania promowane były tomiki: "Mocne skóry białe płótna" Joanny Oparek i "Czarny organizm" Juliusza Pielichowskiego.

 Zdjęcia ze spotkania poetyckiego z J. Oparek i J. Pielichowskim  Zdjęcia ze spotkania poetyckiego z J. Oparek i J. Pielichowskim  Zdjęcia ze spotkania poetyckiego z J. Oparek i J. Pielichowskim  Zdjęcia ze spotkania poetyckiego z J. Oparek i J. Pielichowskim

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Joanna Oparek - Poetka, pisarka, dramatopisarka. Ukończyła psychologię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Opublikowała tomy poetyckie: „Po kostki w niebie”, „Czerwie”, „Berlin Porn”, „Mocne skóry, białe płótna”, powieści: „Mężczyzna z kodem kreskowym”, „Jesień w Nowym Jorku”, „Loża” oraz sztukę teatralną „Projekt Ameryka”. Jako dramatopisarka współpracowała z Narodowym Starym Teatrem i Teatrem Nowym w Krakowie, na którego deskach premierę miał jej dramat „Wężowisko”. Brała również udział w międzynarodowym projekcie teatralnym „Kraków-Berlin XPRS”. We współpracy z galerią Otwarta Pracownia tworzy niezależną scenę teatralną w Krakowie oraz cykliczne wydarzenia łączące sztuki wizualne i literaturę. Jej dramat „Obcy. Tragedia grecka” był wystawiany w Polsce, w Niemczech i w Ukrainie w ramach projektu „GAME OVER? – o budowaniu ponadnarodowych relacji Polska-Niemcy – Ukraina”. Ostatni dramat „Całe życie” miał premierę w Krakowie w ramach projektu „Sto Lat Głosu Kobiet”. Była gościem Międzynarodowego Festiwalu Literackiego im. Czesława Miłosza oraz Przewodniczącą Jury XXVI Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Rafała Wojaczka.

 

Juliusz Pielichowski - Urodzony w 1984 r. w Gliwicach. Poeta, tłumacz z języka angielskiego. Laureat kilku projektów Biura Literackiego. Ostatnio opublikował tom wierszy „Czarny organizm” (Mikołów 2019) oraz nowy przekład „O chodzeniu” H. D. Thoreau (Lublin 2019). Okazjonalnie krytyk i redaktor.