Ferie2023 INSTAChoć za oknem zimy brak, dzieci biorące udział w bibliotecznych zajęciach zoranizowanych w ramach akcji "Biblioteka pełna pomysłów, czyli ferie zimowe 2023" bawią się całkiem nieźle. Na uczestników czekają liczne atrakcje: zajęcia plastyczne, literackie, sportowe, pokazy filmowe, gry planszowe, wspólne czytanie książek, zajęcia z tablicą multimedialną. Niemal każda sosnowiecka placówka biblioteczna (Zagłębiowska Mediateka i filie) przygotowała dla swych najmłodszych czytelników niezwykle ciekawy program. Udział w zajęciach jest bezpłatny i nie wymaga wcześniejszych zapisów (poza "Feriami z robotami" w Zagłębiowskiej Mediatece - tam brak wolnych miejsc). A poniżej przedstawiamy galerię zdjęć - miłego oglądania!

Biblioteka pełna pomysłów - Ferie 2023 - harmonogram zajęć i imprez - KLIK

 

 

Zagłębiowska Mediateka - Świat Nauki i Fantazji

W czasie zimowej przerwy od szkoły w Zagłębiowskiej Mediatece odbyły się Ferie z Robotami. W ich trakcie uczestnicy nauczyli się wydawać robotom polecenia za pomocą algorytmów, oraz przekonali się, że roboty robią dokładnie to, co im każemy, a nie to, co chcemy. Co, nie ukrywamy, było źródłem wielu zabawnych i frustrujących wydarzeń. Uczestnicy skończyli zajęcia z umiejętnościami pozwalającymi im na dalszy rozwój we własnym zakresie lub uczestnictwo w bardziej zaawansowanych kursach lub szkoleniach w przyszłości.

 Zagłębiowska Mediateka - Świat Nauki i Fantazji Zagłębiowska Mediateka - Świat Nauki i Fantazji Zagłębiowska Mediateka - Świat Nauki i Fantazji Zagłębiowska Mediateka - Świat Nauki i Fantazji
 Zagłębiowska Mediateka - Świat Nauki i Fantazji Zagłębiowska Mediateka - Świat Nauki i Fantazji Zagłębiowska Mediateka - Świat Nauki i Fantazji  

Aula Zagłębiowskiej Mediateki

Bezpłatne pokazy filmów animowanych dla dzieci cieszyły się OGROMNYM zainteresowaniem młodych widzów!

 Aula Zagłębiowskiej Mediateki Aula Zagłębiowskiej Mediateki Aula Zagłębiowskiej Mediateki Aula Zagłębiowskiej Mediateki

Biblioteka Młodzieżowa

Z okazji zimowych ferii Biblioteka Młodzieżowa zorganizowała dla młodych czytelników szereg atrakcyjnych zajęć. W trakcie spotkań uczestnicy oglądali barwne prezentacje multimedialne, rozwiązywali tematyczne łamigłówki oraz brali udział w bibliotecznym kole fortuny. Na zajęciach nie zabrakło także warsztatów plastycznych i zabaw muzyczno-ruchowych, które sprawiły dzieciom najwięcej  radości.

 Biblioteka Młodzieżowa Biblioteka Młodzieżowa Biblioteka Młodzieżowa Biblioteka Młodzieżowa
 Biblioteka Młodzieżowa Biblioteka Młodzieżowa Biblioteka Młodzieżowa Biblioteka Młodzieżowa

Filia nr 1 - Środula

Do naszej biblioteki pełnej pomysłów w pierwszy tydzień ferii zawitało spore grono dzieciaków! Bohaterami pierwszego tygodnia bezapelacyjnie były Babcie oraz Dziadkowie, a sprawne ręce naszych młodszych i ciut starszych milusińskich wyczarowały dla nich piękne, papierowe cuda! Zobaczcie zresztą sami!

 Filia nr 1 - Środula Filia nr 1 - Środula Filia nr 1 - Środula Filia nr 1 - Środula
 Filia nr 1 - Środula Filia nr 1 - Środula Filia nr 1 - Środula Filia nr 1 - Środula
 Filia nr 1 - Środula Filia nr 1 - Środula Filia nr 1 - Środula Filia nr 1 - Środula

Drugi tydzień ferii niestety za nami... Spędziliśmy go w nieco mniejszym gronie, ale jak zwykle pełni uśmiechu i ciekawych pomysłów. W poniedziałek udało nam się zrobić śliczne ozdoby do okien, z ptaszkami w roli głównej - patrzcie i podziwiajcie 😉 Za to czwartek, to intensywne przygotowania do trwającego karnawału! Na razie skupiliśmy się na karnawałowych maskach, natomiast już w domach będziemy pracować nad strojami! Zerknijcie na efekty naszej pracy.

 Maski w Filii nr 1 Maski w Filii nr 1 Maski w Filii nr 1 Maski w Filii nr 1
 Maski w Filii nr 1 Maski w Filii nr 1 Maski w Filii nr 1 Maski w Filii nr 1
 Maski w Filii nr 1 Maski w Filii nr 1 Maski w Filii nr 1  

Filia nr 2 - Rudna IV

Dzień Babci i Dziadka zbliża się wielkimi krokami. W związku z tym pierwsze zajęcia w okresie ferii poświęciliśmy dziadkom. Była piosenka o wspaniałym czasie spędzanym z dziadkami oraz krótka prezentacja poświęcona Dniu Babci i Dziadka.  Powstały cudowne laurki z życzeniami dla kochanych dziadków.

 Filia nr 2 - Rudna IV Filia nr 2 - Rudna IV Filia nr 2 - Rudna IV  

Patrząc na pogodę za oknem i ciesząc się z padającego śniegu, na drugich zajęciach stworzyliśmy śnieżną makietę. Umieściliśmy na niej zimowe zabawy sportowe, takie jak jazda na łyżwach, nartach oraz lepienie bałwana. Teraz nasze pomysły możemy zrealizować na zewnątrz.

 Na Rudnej Na Rudnej Na Rudnej  

Na ostatnich zajęciach w bibliotece dzieci zrobiły makietę „Arktyczna fauna”. Można na niej zobaczyć foki, morsy, niedźwiedzie polarne oraz pingwiny. Nie zabrakło nawet stacji polarnej i igloo. Na zakończenie zajęć dzieci rozwiązywały zimowe rebusy i krzyżówki.

 Ferie Arktyka Ferie Arktyka Ferie Arktyka Ferie Arktyka
 Ferie Arktyka Ferie Arktyka   

Filia nr 5 - Walcownia

Pierwszy dzień ferii i w bibliotece zrobiło się gwarno od dziecięcego śmiechu. Filia nr 5 - Walcownia przygotowała dla dzieci zajęcia plastyczne. Dzieciaki w skupieniu tworzyły na drewienkach zakładki do książek oraz obrazki do powieszenia metodą decoupage. Prace można podziwiać w bibliotecznej gablotce w towarzystwie książek z białą okładką (nawiązując do białego śniegu, którego aktualnie brakuje na zewnątrz). A już w czwartek zapraszamy do stworzenia laurek dla babci i dziadka - w końcu już niedługo ich święto.

 Filia nr 5 - Walcownia Filia nr 5 - Walcownia Filia nr 5 - Walcownia Filia nr 5 - Walcownia
 Filia nr 5 - Walcownia Filia nr 5 - Walcownia Filia nr 5 - Walcownia Filia nr 5 - Walcownia
 Filia nr 5 - Walcownia Filia nr 5 - Walcownia   

Mamy za sobą pierwszy tydzień ferii i drugie zajęcia w Filii nr 5 - Walcownia (ul. M. Maliny 39). Frekwencja urosła, a na zajęciach uśmiechnięta 16-stka dzieciaków tworzyła kartki z okazji zbliżającego się Dnia Babci i Dziadka. Wielkie podziękowania dla mam, które pomagały wycinać, kleić i ogarniać ten ogólny rozgardiasz. Za tydzień w poniedziałek zapraszamy do tworzenia masek karnawałowych, a w czwartek - pingwinek i jego szaleństwa.

 Kartki w Filii nr 5 Kartki w Filii nr 5 Kartki w Filii nr 5 Kartki w Filii nr 5
 Kartki w Filii nr 5 Kartki w Filii nr 5 Kartki w Filii nr 5 Kartki w Filii nr 5
 Kartki w Filii nr 5    

Drugi tydzień ferii na Walcowni spędziliśmy w dużo mniejszym gronie, ale nadal było kreatywnie... Były maski w końcu jest czas karnawału, a także z odległych zakątków wpadł do nas pingwinek... miał przynieść śnieg, ale nie zdążył i tak ferie dobiegły końca, ale Filia nr 5 już w lutym zaprasza na walentynkowe warsztaty.

 Kreatywnie w F5 Kreatywnie w F5 Kreatywnie w F5 Kreatywnie w F5
 Kreatywnie w F5    

Filia nr 6 - Niwka

Mała grupka dzieciaków, ale za to bardzo twórczych, odwiedziła Filię nr 6 i wykonała makietę lodowej krainy. Nasze pingwiny są kolorowe i nawet bałwany znalazły swoje miejsce w tej śnieżnej krainie.

 Filia nr 6 - Niwka Filia nr 6 - Niwka Filia nr 6 - Niwka Filia nr 6 - Niwka
 Filia nr 6 - Niwka    

Filia nr 7 - Dańdówka

Zimowe ferie w Bibliosferze rozpoczęło spotkanie z Mikołajem Kopernikiem, patronem roku 2023. Gdzie mieszkał, z kim chodził do szkoły, czy nosił tornister, czy był zakochany i czy się całował? Zanim dzieciaki poznały efekt 30 lat pracy dorosłego Mikołaja, mogły dowiedzieć się, jak wyglądało życie małego chłopca w średniowiecznym mieście. Okazało się, że miłość do gwiazd towarzyszyła Mikołajowi Kopernikowi od dzieciństwa, a odkryty przez niego układ planet jest obowiązującym systemem do dziś. Pokolorowane Układy Słoneczne zawisły na ścianie, a czytelnią w Filii nr 7 zawładnęły planszówki.

f7_ferie f7_ferie f7_ferie f7_ferie
f7_ferie f7_ferie   

Babcie i dziadkowie są zawsze serdeczni i kochają swoje wnuki. A my kochamy ich za pyszne ciasto, spacery do lasu i na działkę, za interesujące opowieści, za poświęcony czas, za mądre rady i za... rozpieszczanie. To oni nauczyli nas codziennych czynności np. sprzątania, gotowania, pieczenia i majsterkowania. Tyle o babciach i dziadkach powiedziały dzieciaki na zajęciach w Bibliosferze. Czwartek stał pod znakiem tworzenia pięknych laurek dla babci, dziadka i dziadków razem. Po zajęciach plastycznych przyszedł czas na puzzle i planszówki.

 Laurki w Filii nr 7 Laurki w Filii nr 7 Laurki w Filii nr 7 Laurki w Filii nr 7
 Laurki w Filii nr 7 Laurki w Filii nr 7   

Jak karnawał, to bal! A jak bal, to maskowy! Taki właśnie szykuje się w Bibliosferze już w czwartek. Ale żeby na balu wszystko było jak należy, trzeba mieć piękną maskę. Takie właśnie maski na wielki bal karnawałowy stworzyły dla siebie dzieciaki w Filii nr 7. Nie zabrakło fantazji i szalonych pomysłów. Każda maska jest inna, każda prezentuje się wspaniale. Teraz gotowe czekają na uczestników balu. A ten już w czwartek - na zakończenie ferii zimowych w bibliotece.

 Maski w F7 Maski w F7 Maski w F7 Maski w F7
 Maski w F7 Maski w F7 Maski w F7 Maski w F7

Karnawał trwa w najlepsze, bawimy się więc karnawałowo. Uroczysty bal karnawałowy na zakończenie zajęć w czasie ferii zimowych odbył się w Bibliosferze. Oryginalne maski, różnorodne przebrania i taneczne konkurencje. Do tego balowy bufet, zabawy i tańce w parach. To właściwa recepta na udany bal. Zimowe zajęcia w Filii nr 7 się zakończyły, ale już teraz dzieci zapowiedziały, że ciąg dalszy nastąpi w wakacje!!!

 Karnawał Karnawał Karnawał Karnawał
 Karnawał Karnawał Karnawał Karnawał
 Karnawał Karnawał   

Filia nr 14 - Zagórze

Dzień Babci i Dziadka zbliża się wielkimi krokami i z tej okazji nasze młode czytelniczki postanowiły stworzyć dla swoich bliskich wyjątkowy prezent. W trakcie zajęć plastycznych w naszej bibliotece powstały piękne laurki z życzeniami od wnuczek. Mamy nadzieję, że kartki wywołają uśmiech na twarzach obdarowanych, umilając wspólne świętowanie :)

 Filia nr 14 - Zagórze Filia nr 14 - Zagórze Filia nr 14 - Zagórze Filia nr 14 - Zagórze
 Filia nr 14 - Zagórze    

Filia nr 15 - Mec

Za nami pierwszy tydzień ferii. Dzieci, które odwiedziły naszą bibliotekę, brały udział w ciekawych zajęciach plastycznych. Na pierwszych zajęciach powstały piękne laurki na Dzień Babci i Dzień Dziadka. Podczas kolejnych zajęć stworzyliśmy z dziećmi magiczny las z kolorowych, piórkowych choinek. Niektóre z nich przerodziły się w pierzaste stwory.

 Filia nr 15 - Mec Filia nr 15 - Mec Filia nr 15 - Mec Filia nr 15 - Mec
 Filia nr 15 - Mec Filia nr 15 - Mec Filia nr 15 - Mec Filia nr 15 - Mec
 Filia nr 15 - Mec Filia nr 15 - Mec Filia nr 15 - Mec Filia nr 15 - Mec

Kolejny tydzień ferii w bibliotece za nami. W tym tygodniu dzieci wykonały maski karnawałowe i pióropusze. Własnoręcznie wykonane rekwizyty dzieci wykorzystały do wspólnego tańca - samby. Na kolejnych zajęciach dzieci rozwiązywały krzyżówkę i ozdabiały Panią Zimę, przygotowanymi przez siebie ozdobami: gwiazdkami, płatkami śniegowymi i kuleczkami śniegu.

 Ferie Filia nr 15 Ferie Filia nr 15 Ferie Filia nr 15 Ferie Filia nr 15
 Ferie Filia nr 15 Ferie Filia nr 15 Ferie Filia nr 15 Ferie Filia nr 15
 Ferie Filia nr 15 Ferie Filia nr 15 Ferie Filia nr 15 Ferie Filia nr 15

Filia nr 17 - Pogoń

Babcia i Dziadek… to właśnie oni często pojawiają się w naszych wspomnieniach z dzieciństwa. Dziś także czas spędzony z nimi daje dzieciom wiele radości, a ich dom kojarzy się z rodzinną atmosferą czy zapachem świeżo upieczonego ciasta. Oprócz rodziców to z nimi nasze dzieci budują własne, równie wyjątkowe wspomnienia na lata. I w tym duchu w Filii nr 17 powstały wyjątkowe laurki dla naszych najukochańszych babć oraz dziadków.

 Filia nr 17 - Pogoń Filia nr 17 - Pogoń Filia nr 17 - Pogoń Filia nr 17 - Pogoń
 Filia nr 17 - Pogoń Filia nr 17 - Pogoń   

Goszczące w Filii nr 17 w poniedziałek dzieci otrzymały całą gamę rozrywki - na tablicy multimedialnej układały puzzle, rozwiązywały zagadki, krzyżówki i rebusy, wędrowały przez labirynty. Był także czas na wyszukiwanie ukrytych w książkach zakładek, co pozwoliło im myszkować między regałami, a przecież one to uwielbiają … Nawet najmłodszy uczestnik dzielnie radził sobie z konkurencją. W ostatnim dniu feryjnych zajęć nasza biblioteka zamieniła się w laboratorium. Dzieci wykonywały bezpieczne doświadczenia chemiczne i fizyczne. Było bardzo kolorowo, gdyż do poznawczych eksperymentów służyły spożywcze barwniki. Do pożytecznej zabawy wykorzystane zostały także produkty dostępne w domowej kuchni. Powstały wulkany z bezzapachowym dymem, były mydlane bańki, stworzyliśmy mnóstwo tęczowych bąbelków i smug, obserwowaliśmy mieszanie się barw w różnych substancjach oraz oddziaływanie na siebie samych tych substancji. Można się było poczuć, jak na pokazie magii więc dziecięcemu zdziwieniu i zachwytowi nie było końca. Okrzyknięto te zajęcia "superanckimi", co nas bardzo cieszy.

 Eksperymenty w Filii nr 17 Eksperymenty w Filii nr 17 Eksperymenty w Filii nr 17 Eksperymenty w Filii nr 17
 Eksperymenty w Filii nr 17 Eksperymenty w Filii nr 17 Eksperymenty w Filii nr 17 Eksperymenty w Filii nr 17
 Eksperymenty w Filii nr 17 Eksperymenty w Filii nr 17