Po burzliwych naradach i zawziętych dyskusjach, konkursowemu jury udało się ustalić listę zwycięzców konkursu "Fantastyczne opowiadanie", organizowanego w ramach projektu FANTASTYKA2021. Żaden członek jury nie odszedł od stołu w pełni zadowolony — więc żaden nie zdominował dyskusji swoimi poglądami. Nie przedłużając jednak, przedstawiamy wyniki, które prezentują się następująco:
 
1. miejsce - Wąpierz z Sosnowca — Emil Zawadzki
2. miejsce - Ostatnie dni Boga Nyji — Aleksandra Olchowik
3. miejsce - Zagubiona bajka robotów — Przemysław Trafalski
 
To jeszcze nie koniec. Jury podjęło decyzję o przyznaniu kilku wyróżnień. Autorzy poniższych opowiadań nie tylko otrzymają drobne upominki, ale ich teksty znajdą się w pokonkursowym e-booku, wśród prac zdobywców 1.,2. i 3. miejsca.
 
Wyróżnienia:
Demony Maczek - Paulina Wojciechowska
Kto się boi Pałacu Dietla (i dlaczego nikt się nie zgłosił) - Aleksandra Paprota
Wilcza Góra - Sara Neuman
Nieoczekiwany proces - Dagmara Kukuła
 
Konkurs uważamy za bardzo udany. Z całej Polski wpłynęło do nas prawie pięćdziesiąt prac!!! Co jest znakomitym wynikiem, biorąc pod uwagę ograniczenia, jakie regulamin nałożył na uczestników. Cześć z Was podejmowała nawet brawurowe próby połączenia wszystkich trzech elementów/motywów — nawiązań do twórczości Lema, miasta Sosnowca i słowiańskości w jednym tekście. Z różnymi efektami, ale na pewno w sposób świadczący o wysoce rozwiniętej wyobraźni.
 
Raz jeszcze wszystkim dziękujemy za udział w konkursie! Ze zwycięzcami i osobami wyróżnionymi skontaktujemy się wkrótce. W najbliższym czasie udostępnumy również obiecanego e-booka.
 
Pozdrawiam i piszcie więcej,
 Patryk Maciocha - koordynator projektu FANTASTYKA2021
 

Czym jest Fantastyka2021?

Fantastyka2021 to trwający tydzień projekt Zagłębiowskiej Mediateki (ul. Kościelna 11 w Sosnowcu), kierowany do miłośników fantastyki i osób, które dopiero chcą wkroczyć w świat magii, niewyjaśnionych zjawisk i tajemnic. W programie m.in.: plenerowy piknik z wikingami, wystawa, spotkanie autorskie, konkurs literacki, seans filmowy, panel dyskusyjny, sesja gier RPG . Wstęp na wszystkie wydarzenia – bezpłatny!

Jakie wydarzenia kulturalne wchodzą w skład tegorocznej – drugiej w historii – edycji Fantastyki?

Będzie można m.in. podejrzeć, jak żyli mieszkańcy północy w czasach wypraw wikingów, posłuchać co ma do powiedzenia Wojciech Orliński na temat życia i twórczości Stanisława Lema, usłyszeć co o kobietach w fantastyce sądzą… kobiety związane z fantastyką, obejrzeć inspirowaną twórczością Stanisława Lema wystawę "Ocean", za pośrednictwem sztuki filmowej przenieść się na krążący nad tajemniczą planetą statek kosmiczny z George’m Clooney’em na pokładzie. To jednak nie wszystko — dla tych, którzy preferują bardziej aktywne uczestnictwo w kulturze, przewidziano kilka godzin w towarzystwie miłośników gier planszowych, pokazową sesję gier RPG oraz konkurs literacki na „Fantastyczne opowiadanie”. Wisienką na torcie będzie specjalna sesja zdjęciowa z wykorzystaniem green screenu, za pomocą której wszyscy chętni będą mogli przenieść się w uwielbiane przez siebie światy wyrwane z kart fantastycznych opowieści polskich i zagranicznych twórców.

Organizator: Miejska Biblioteka Publiczna im. Gustawa Daniłowskiego w Sosnowcu – Zagłębiowska Mediateka

Patron honorowy: Prezydent Miasta Sosnowca Arkadiusz Chęciński.

Partnerzy wydarzenia: Stowarzyszenie Trzy Plansze, Śląski Klub Fantastyki, Grupa rekonstrukcji historycznej „Utgard”, Legion RPG, Centrum Informacji Miejskiej.

Patronat medialny: Czasopismo samorządowe Sosnowca „Kurier Miejski”, Miesięcznik społeczno-kulturalny „Śląsk”, TVS, Bezpłatna gazeta „Twoje Zagłębie” oraz portale internetowe: Sosnowiec.pl, Sosnowiecki.pl, SielsiaKultura.pl, Nakanapie.pl, Fahrenheit.net.pl, Ostatniatawerna.pl, Gavran fan-dom.pl, Fantasmarium.pl, Hipogryf.pl, Katedra.pl, Paradoks.net.pl.

 AR 210319687

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.