PRZESTRZEŃ SŁOWA plakat Szaraf27 października 2021 o godz. 18.00 w Auli Zagłębiowskiej Mediateki (ul. Kościelna 11) odbędzie się spotkanie z syryjską poetką Chulud Szaraf. Prowadzenie: Grzegorz Jankowicz. Muzyka: Łukasz Marciniak, Jakub Wosik. Wstęp wolny – obowiązują bezpłatne wejściówki.

27 października 2021 (środa) godz. 18:00
Odwrócone niebo
Spotkanie: Chulud Szaraf (Syria)
Prowadzenie: Grzegorz Jankowicz
Muzyka: Łukasz Marciniak, Jakub Wosik

Tłumacz jej wierszy, Marek Dziekan pisał, iż „wiersze Chulud Szaraf to współczesne baśnie. Opisują świat, w którym piękno nie istnieje bez okrucieństwa, a resztki życia rozwiewane są przez wiatr po opuszczonych, zdewastowanych przestrzeniach. Kolorowe obrazy wspomnień sielankowego dzieciństwa nakładają się na krajobrazy, w których pozostają ślady po żywych, lecz nie ma życia. Bladoniebieskie niebo przecinane przez jaskółki oraz zabawy dzieci są symbolami świata, którego porządek został zaburzony przez przemoc”. Nic dziwnego, Chulud uciekając przed wojenną nawałnicą, która przetoczyła się przez jej rodzinną Syrię, widziała rzeczy straszne i okrutne. Potrafiła je przekłuć na niezwykłą poezję, którą zaprezentuje w Sosnowcu z pomocą gitarzysty Łukasza Marciniaka i skrzypka oraz kontrabasisty Jakuba Wosika. Będzie też rozmawiała z Grzegorzem Jankowiczem o bliskości, wygnaniu, tajemnicy i jaskrawości poezji, przez którą przebija się zachodzące słońce. To może być najbardziej wzruszający moment całego Festiwalu.  Trzeba to przeżyć i doświadczyć na własnym sercu.

Chulud Szaraf (ur. 1981) - poetka, krytyczka sztuki i publicystka. W 2003 roku ukończyła studia w zakresie technika medycznego na Uniwersytecie w Damaszku. Przed wybuchem wojny domowej w Syrii podjęła studia literaturoznawcze, które z powodu konfliktu musiała przerwać. Zadebiutowała w 2016 roku tomem „Resztki motyla”, w którym lirycznie opowiada o wojnie w Syrii i życiu „między stratą a nadzieją” (polskie wydanie). W latach 2017-2020 przebywała w Krakowie jako stypendystka programu ICORN. Jej wiersze zostały przetłumaczone na dziesięć języków, m.in. angielski, niemiecki, francuski, włoski oraz polski. Była gościem m.in. Festiwalu Conrada, Festiwalu Miłosza, Open Mike w Oslo i targów książki na Ukrainie oraz w Maroku. Otrzymała prestiżową marokańską nagrodę Muhammada Ibn Battuty (2019) oraz amerykańską nagrodę IIE Award (2020). Obecnie jest stypendystką programu Writers-in-Exile.

Grzegorz Jankowicz (ur. 1978) - aktywista literacki, filozof literatury, eseista, redaktor, krytyk i tłumacz. Dyrektor programowy Festiwalu Conrada. Redaktor działu kultury "Tygodnika Powszechnego". Dyrektor programów literackich Fundacji Tygodnika Powszechnego. Opublikował m.in.: "Życie w kuli. Parmigianino, Ashbery i sztuka przemiany" (2020), "Blizny. Eseje" (2019) oraz "Uchodźcy z ziemi Ulro. Eseje" (2015). Współautor publikacji "Małe języki, wielkie literatury.  Small Languages, Big Literature" (2017). Współtwórca akcji społecznej Tygodnika Powszechnego „Lekcje czytania z…” oraz pomysłodawca działającej przy Krakowskim Biurze Festiwalowym Szkoły Czytania, w ramach której prowadzi warsztaty z dziećmi, młodzieżą, seniorami i osadzonymi w więzieniu. Mieszka w Krakowie.

Łukasz Marciniak (ur. 1984) - gitarzysta, kompozytor, pasjonat muzyki, współtworzył duo Makemake, grające otwarte kompozycje w duchu ambient, free jazz.  Współtworzy muzyczny eksperyment Brzoska Kolektyw, w którym poszukuje idealnego miejsca na współbrzmienie słów i dźwięków w najbardziej optymalnej dla nich formule. Aktualnie działa również w zespole trio_io, grającym współczesną muzykę kameralną, oraz EL Topo trio - badające zawiłość strun i czyneli. Autor muzyki do filmów, słuchowisk i sztuk performatywnych. W działaniach solowych pracuje nad własnym językiem artykulacji.

Jakub Wosik (ur. 1991) - skrzypek, kontrabasista, kompozytor, improwizator. W 2016 roku ukończył studia na Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy na wydziale Dyrygentury Jazzu i Edukacji Muzycznej. Dwa lata później, już jako kontrabasista, uzyskał dyplom tej uczelni. W kolejnych latach studiował na Wydziale Jazzu katowickiej Akademii Muzycznej. Występuje w wielu zespołach (Layers, trio_io, Ziemia, Space Welders, Brzoska, Kolektyw, Disquiet), grając na skrzypcach i kontrabasie, wykonując muzykę jazzową, współczesną oraz swobodnie improwizowaną.

Wstęp na poszczególne imprezy Festiwalu Przestrzeń Słowa i pokazy filmowe możliwy będzie tylko z bezpłatną wejściówką (do odbioru w Informatorium Zagłębiowskiej Mediateki – poziom I, w godz. otwarcia placówki). Jedna osoba może pobrać maksymalnie 2 wejściówki. Dopuszczalne są rezerwacje telefoniczne wejściówek (nr tel. 574 480 779).

Uczestnicy wydarzeń kulturalnych w Zagłębiowskiej Mediatece zobligowani są do:

• dezynfekcji dłoni natychmiast po wejściu do obiektu oraz podczas opuszczania obiektu.
  • używania maseczki ochronnej zakrywającej usta i nos od momentu wejścia do opuszczenia budynku MBP.
  • okazania przy wejściu pobranej wcześniej z Informatorium wejściówki
  • zachowania dystansu 1,5 m podczas wejścia do obiektu, na korytarzach i w miejscach, w których organizowane są imprezy.

Honorowy patronat nad Przestrzenią Słowa objęli: Prezydent Miasta Sosnowca – Arkadiusz Chęciński i Rektor Uniwersytetu Śląskiego – prof. Ryszard Koziołek.

Partnerem przedsięwzięcia jest Krakowskie Biuro Festiwalowe oraz Kraków Miasto Literatury UNESCO.

Patronat medialny objęli: „Dwójka – Polskie Radio”, „Gazeta Wyborcza”, „Dziennik Zachodni” , „ArtPapier”, „Magazyn Wizje”, „Twoje Zagłębie”, „Kurier Miejski”, „Śląsk”, silesiakultura.pl, sosnowiec.pl, sosnowiecki.pl, coigdzie.pl.