PRZESTRZEŃ SŁOWA plakat Różycki Bonowicz29 października 2021 o godz. 18.00 w Auli Zagłębiowskiej Mediateki (ul. Kościelna 11) odbędzie się finał Festiwalu Przestrzeń Słowa. „Dzienniki pękającego świata” przyniosą nam spotkanie z obezwładniająco uroczą, precyzyjną i dobrą poezją. Naszymi gośćmi będzie dwóch klasyków współczesnej literatury polskiej – Tomasz Różycki i Wojciech Bonowicz. Prowadzenie: Krzysztof Siwczyk. Wstęp wolny – obowiązują bezpłatne wejściówki.

Tomasz Różycki i Wojciech Bonowicz. Wciąż stosunkowo młodzi, a już kanoniczni. Laureaci wielu prestiżowych nagród w Polsce i za granicą. Opisujący świat odmiennymi strategiami, posługujący się zupełnie innymi narzędziami, a jednak mający coś głęboko tożsamego – niezwykłość poetyckiej frazy, niemającej swego odpowiednika w świecie poezji, próbę uchwycenia powolnego kruszenia się znanego nam dotąd świata i zdiagnozowanie jego choroby, na którą, być może, jednym z ostatnich lekarstw pozostaje literatura. Ta najwyższych lotów, czyli ta, która wypełni Przestrzeń Słowa na zakończenie I edycji Festiwalu.

29 października 2021 (piątek) godz. 18:00
Dzienniki pękającego świata
Spotkanie: Tomasz Różycki, Wojciech Bonowicz
Prowadzenie: Krzysztof Siwczyk

Tomasz Różycki (ur. 1970) - poeta, tłumacz, romanista. Mieszka w Opolu. Laureat Nagrody Kościelskich, Nagrody im. Josifa Brodskiego (2006), Nagrody „Kamień” (2010), Nagrody im. Vaclava Buriana (2017), finalista Griffin Poetry Prize. Jego książki publikowane były m.in. we Francji, Niemczech, Włoszech, Hiszpanii, Chinach i w Stanach Zjednoczonych. Ostatnio opublikował: tom wierszy „Kapitan X” (2020), zbiór szkiców „Próba ognia. Błędna kartografia Europy” (2020) oraz poemat „Ijasz” (2021).

Wojciech Bonowicz (ur. 1967) – poeta, publicysta, dziennikarz. Autor bestsellerowej książki „Tischner. Biografia” (2001), której poszerzone i znacznie zmienione wydanie ukazało się w roku 2020. Ma w dorobku także m.in. książki dla dzieci, tomy rozmów z Michałem Hellerem i Wojciechem Waglewskim, a także osiem tomów poetyckich. W 2007 roku za książkę „Pełne morze” (2006) otrzymał Nagrodę Literacką Gdynia w kategorii poezji, a tomy „Echa” (2013) i „Druga ręka” (2017) były nominowane do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej i Nagrody Nike. Ostatnio opublikował „Dziennik końca świata” (2019) oraz „Wiersze wybrane” (2020). Jest stałym felietonistą „Tygodnika Powszechnego” i miesięcznika „Znak”. Mieszka w Krakowie.

Krzysztof Siwczyk (ur.1977) – poeta, krytyk literacki, eseista. Autor szesnastu tomów wierszy, m.in. „Dzikie dzieci” (1995), „W państwie środka” (2005), „Osobnikt” (2020), „Krematoria I/Krematoria II” (2021) oraz książek krytyczno-literackich, eseistycznych i prozatorskich, m.in. „Manuał” (2020). Zagrał również główne role w dwóch filmach fabularnych: „Wojaczek” (reż. Lech Majewski, 1999) oraz „Wydalony” (reż. Adam Sikora, 2010). Pracuje w Instytucie Mikołowskim. Mieszka w Gliwicach.

Wstęp na poszczególne imprezy Festiwalu Przestrzeń Słowa i pokazy filmowe możliwy będzie tylko z bezpłatną wejściówką (do odbioru w Informatorium Zagłębiowskiej Mediateki – poziom I, w godz. otwarcia placówki). Jedna osoba może pobrać maksymalnie 2 wejściówki. Dopuszczalne są rezerwacje telefoniczne wejściówek (nr tel. 574 480 779).

Uczestnicy wydarzeń kulturalnych w Zagłębiowskiej Mediatece zobligowani są do:

• dezynfekcji dłoni natychmiast po wejściu do obiektu oraz podczas opuszczania obiektu.
  • używania maseczki ochronnej zakrywającej usta i nos od momentu wejścia do opuszczenia budynku MBP.
  • okazania przy wejściu pobranej wcześniej z Informatorium wejściówki
  • zachowania dystansu 1,5 m podczas wejścia do obiektu, na korytarzach i w miejscach, w których organizowane są imprezy.

Honorowy patronat nad Przestrzenią Słowa objęli: Prezydent Miasta Sosnowca – Arkadiusz Chęciński i Rektor Uniwersytetu Śląskiego – prof. Ryszard Koziołek.

Partnerem przedsięwzięcia jest Krakowskie Biuro Festiwalowe oraz Kraków Miasto Literatury UNESCO.

Patronat medialny objęli: „Dwójka – Polskie Radio”, „Gazeta Wyborcza”, „Dziennik Zachodni” , „ArtPapier”, „Magazyn Wizje”, „Twoje Zagłębie”, „Kurier Miejski”, „Śląsk”, silesiakultura.pl, sosnowiec.pl, sosnowiecki.pl, coigdzie.pl.