PRZESTRZEŃ SŁOWA plakat Trainspotting22 października 2021 o godz. 18.00 zapraszamy na inaugurację Festiwalu Przestrzeń Słowa, który odbędzie się w Zagłębiowskiej Mediatece (ul. Kościelna 11) w Sosnowcu. Wyruszymy w filmowym rytmie słynnego obrazu Danny'ego Boyle'a zatytułowanego „Trainspotting”. Znakomity, arcydzielny, nominowany do Oscara film i jego genialna ścieżka dźwiękowa nie pozostawią nikogo obojętnym. Będzie śmiesznie, tragicznie, wzruszająco i przerażająco, bo takie jest życie i taka jest ta, tak bardzo życiowa, opowieść.

Mistrzowska reżyseria Mistrza Boyle'a, fantastyczny jak zawsze Ewan McGregor, no i nade wszystko, przed sensem, na scenie Auli Zagłębiowskiej Mediateki - Irvine Welsh, autor książki „Trainspotting” (polski tytuł: „Ślepe tory”), współscenarzysta filmu, a nawet aktor wcielający się w rolę Mikey’a Forrestera. Przepytany przez Renatę Senktas, nie będzie miał wyjścia, będzie musiał przyznać się jak to zrobił, iż pisząc „Trainspotting”, z hukiem wszedł do kanonu literatury, aby po chwili, dzięki tej samej książce, zapewnić sobie nieśmiertelność w świecie filmu. Dodatkowym smaczkiem niniejszego seansu jest fakt, iż w tym roku film „Trainspotting” obchodzi 25. urodziny, a fakt ten celebrowany jest hucznie przez cały filmowy świat od Nowego Jorku do Buenos Aires. 

 

22 października 2021 (piątek) godz. 18:00
25 lat filmu „Trainspotting”!
Pokaz filmu: „Trainspotting” (1996), 93 min.
reż. Danny Boyle, wyst. E. McGregor, R. Carlyle i inni
Gość specjalny: Irvine Welsh (Szkocja)
Prowadzenie: Renata Senktas
Przed seansem odbędzie się rozmowa z Irvinem Welshem.

Opis filmu:

Mark Renton nie ma ochoty wieść "przyzwoitego" życia. Zamiast kariery, rodziny i przesiadywania przed telewizorem wybiera wieczną balangę, narkotyki i kompletny odjazd. W jego zakręconych perypetiach towarzyszą mu zwariowani przyjaciele: świr Begbie, kobieciarz Sick Boy, niezbyt rozgarnięty Spud i Diane - dziewczyna z dobrego domu. Jednak pewnego dnia Mark postanawia zerwać z przeszłością i stać się normalnym obywatelem. Nic z tego - jego przyjaciele nie pozwalają mu tak łatwo się zmienić. Gdy będzie trzeba, zamieszkają w jego mieszkaniu, będą pić piwo, a nawet sprzedadzą telewizor. (z opisu dystrybutora)

Irvine Welsh (ur. 1958) – autor co najmniej kilku bestsellerów, w tym debiutanckiego „Trainspotting” (1993) oraz jego kontynuacji „Porno” (2002). Obie zostały sfilmowane przez Dannego Boyle'a (m.in. Nagrody BAFTA i nominacja do Oscara). Jest autorem kilkunastu intrygujących książek. Jego najnowsza powieść „Dead Men's Trousers” kontynuuje historię Trainspotting. Welsh cieszy się oddanymi czytelnikami na całym świecie, obficie tweetuje i jest oficjalnym ambasadorem Mistrzostw Świata Bezdomnych. Interesuje się muzyką, w szczególności elektroniką. Jest aktywnym DJ-em i producentem. Wypowiada się często na tematy współczesnego świata. Szczególnie fascynują go związki między kulturą, a technologią, rozprawia o industrializacji, patriarchacie, elitach, sztucznej inteligencji i jej wpływie na ludzkość. Gigantyczny sukces debiutanckiej książki „Trainspotting”, która w mistrzowski sposób zdefiniowała całe pokolenie, uczynił go ikoniczną i legendarną postacią we współczesnej światowej kulturze.

Renata Senktas (ur. 1979)  -  poetka i tłumaczka. Wydała dwa zbiory poetyckie, „Bardzo” (2010) i „Clarity” (2016); przełożyła wiele rozproszonych wierszy i esejów, a ostatnio książkę dla dzieci „O sześciopensówce, która odturlała się od reszty” Louisa MacNeice'a (2020).

 

Wstęp na poszczególne imprezy Festiwalu Przestrzeń Słowa i pokazy filmowe możliwy będzie tylko z bezpłatną wejściówką (do odbioru w Informatorium Zagłębiowskiej Mediateki – poziom I, w godz. otwarcia placówki). Jedna osoba może pobrać maksymalnie 2 wejściówki. Dopuszczalne są rezerwacje telefoniczne wejściówek (nr tel. 574 480 779).

Uczestnicy wydarzeń kulturalnych w Zagłębiowskiej Mediatece zobligowani są do:

  • dezynfekcji dłoni natychmiast po wejściu do obiektu oraz podczas opuszczania obiektu.
  • używania maseczki ochronnej zakrywającej usta i nos od momentu wejścia do opuszczenia budynku MBP.
  • okazania przy wejściu pobranej wcześniej z Informatorium wejściówki
  • zachowania dystansu 1,5 m podczas wejścia do obiektu, na korytarzach i w miejscach, w których organizowane są imprezy.

 

Honorowy patronat nad Przestrzenią Słowa objęli: Prezydent Miasta Sosnowca – Arkadiusz Chęciński i Rektor Uniwersytetu Śląskiego – prof. Ryszard Koziołek.

Partnerem przedsięwzięcia jest Krakowskie Biuro Festiwalowe oraz Kraków Miasto Literatury UNESCO.

Patronat medialny objęli: „Dwójka – Polskie Radio”, „Gazeta Wyborcza”, „Dziennik Zachodni” , „ArtPapier”, „Magazyn Wizje”, „Twoje Zagłębie”, „Kurier Miejski”, „Śląsk”, silesiakultura.pl, sosnowiec.pl, sosnowiecki.pl, coigdzie.pl.