Plakat o AdzieDrodzy Czytelnicy – mamy dla Was niespodziankę. Nasza Biblioteka ma zaszczyt pośredniczyć w rozpowszechnianiu wyjątkowego projektu literackiego. „Ada i jej cztery przygody” to książka napisana przez Jana Kerdena, która ukazała się nakładem Fundacji „Arka" im. Józefa Wilkonia, dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Pięknie ilustrowany ebook oraz czytany przez znaną artystę Olgę Bończyk audiobook, można bezpłatnie pobrać ze strony internetowej Wydawcy. Gorąco zachęcamy do zapoznania się z przygodami Ady!

Opowiadanie „Ada i jej cztery przygody" Jana Kerdena jest przeznaczona dla dzieci w wieku szkolnym. To chwila gdy ich naturalna ciekawość i spontaniczna twórczość zderza się z zupełnie nowymi wymaganiami, rutyną dorosłego świata i wpływami komercji. Z myślą o tym powstała książka, a składające się na nią cztery opowieści mają być pomostem, dzięki któremu dziecięca wrażliwość i chęć kreacji odnajdzie się wśród nowych doznań i wyzwań. Ważną wartością jest też użycie klasycznego języka literackiego, bez współczesnych naleciałości – rzecz o którą coraz trudniej w literaturze i codzienności.

Tak o opowiadaniu Jana Kerdena napisał Marek Bieńczyk - laureat Nagrody Literackiej NIKE 2012:

„Ada i jej cztery przygody" to bardzo pomysłowa i bardzo delikatna proza dla dzieci w wieku około dziesięciu lat. Podkreślam słowo „delikatna", gdyż jest pisana językiem, który nie chce się nikomu przypodobać, być na siłę „nowoczesny", nie chce sięgać po figury stylistyczne i wyrażenia „kumplowskie", jakie dzisiejszej młodzieży mogłyby się wydać swojskie; w zamian proponuje własny język, nie staroświecki, lecz pełen elegancji, lekkości i właśnie delikatności."

Decyzją autora i dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury „Ada i jej cztery przygody" w formie plików ebook i audiobook jest dostępna bezpłatnie w sieci, bibliotekach oraz na stronach wydawcy Fundacji Arka im. Józefa Wilkonia, która zrealizowała projekt. Dodatkowo powstała wersja audiobooka dla dzieci niedowidzących ze specjalnie dla nich przygotowaną prezentacją grafiki – jest ona udostępniana ośrodkom mających takich podopiecznych.

Ilustracje wykonał Piotr Fąfrowicz, wersję audio czyta Olga Bończyk, autorką opracowania graficznego jest Grażka Lange, redakcji dokonała Teresa Duralska-Macheta, a całość projektu przeprowadziła Blanka Wyszyńska-Walczak. Nagrania dźwiękowe zrealizowało Film Studio Factory, z wykorzystaniem utworu „Muzyka Ady" Zdzisława Zielińskiego. Wydawnictwo ukazało się nakładem Fundacji „Arka" im. Józefa Wilkonia.

Linki do pobrania plików znajdują się na końcu artykułu zamieszczonego na stronie Wydawcy: KLIK

Życzymy Wam wielu pięknych emocji podczas śledzenia przygód Ady!