Plakat 16. Sosnowieckie Dni Literatury16 listopada 2020 roku rusza 16. edycja Sosnowieckich Dni Literatury, jednej z najważniejszych imprez kulturalnych w regionie. Tym razem – z powodu pandemii i troski o bezpieczeństwo uczestników - wydarzenia w całości odbędą się w przestrzeni wirtualnej – on-line. Celem projektu Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sosnowcu, jak co roku, jest skuteczna promocja czytelnictwa polskiej literatury najnowszej oraz zaproszenie wszystkich miłośników sztuki słowa do aktywnego udziału w szeroko rozumianej kulturze literackiej. Tegoroczna edycja w dużej mierze poświęcona jest postaci Leopolda Tyrmanda, rok 2020 jest wszak właśnie rokiem Tyrmanda.

Gośćmi tegorocznych SDL będą: prozaicy – Mikołaj Łoziński, Anna Dziewit-Meller, Agata Tuszyńska, laureatka Paszportu „Polityki” Dominika Słowik, autor bestsellerowych kryminałów Max Czornyj, a także znakomity poeta, nagrodzony Nagrodą W. Szymborskiej Jakub Kornhauser oraz Paweł Sołtys, czyli słynny Pablopavo. Gościem specjalnym wydarzenia będzie natomiast Marcel Woźniak – biograf Tyrmanda, którego najnowsza książka poświęcona autorowi „Złego” miała swoją premierę w październiku tego roku.

Naszych bywalców zaprosimy także na wirtualne zwiedzanie wystawy „Polski plakat jazzowy. Pamięci Leopolda Tyrmanda”, na której zostaną zaprezentowane plakaty z unikalnej kolekcji Dydo Gallery z Krakowa oraz dokumenty dotyczące pisarza z prywatnego archiwum Woźniaka. Dla najmłodszych przygotowaliśmy natomiast spotkanie z Ewą Chotomską, niezapomnianą ciotką Klotką z „Tik-Taka”, autorką licznych piosenek i książeczek dla dzieci.

Zorganizowany został także coroczny konkurs Bibliożerca Roku. Tym razem skierowany był do osób dorosłych, seniorów. Najaktywniejsi czytelnicy z wszystkich placówek MBP otrzymają atrakcyjne nagrody.

Wszystkie spotkania transmitowane będą w mediach społecznościowych Biblioteki na żywo. Widzowie będą mieli możliwość komentowania i zadawania pytań autorom. Udział w transmisji jest bezpłatny. Spotkania będą emitowane na bibliotecznym kanale w serwisie YouTube. Dostęp będzie można uzyskać wchodząc bezpośrednio na www.youtube.com/bibliotekasosnowiec lub poprzez kliknięcie aktywnego linku na stronie www.biblioteka.sosnowiec.pl bądź na Facebooku Biblioteki: www.facebook.com/mbpsosnowiec

Zapraszamy do uważnego śledzenia strony internetowej MBP: www.biblioteka.sosnowiec.pl i jej profilów w mediach społecznościowych. Szczegółowy program 16. Sosnowieckich Dni Literatury dostępny będzie także na afiszach i w informatorach kolportowanych na terenie całego regionu.

 

PROGRAM 16. SOSNOWIECKICH DNI LITERATURY:

 

WYSTAWA

16 listopada–31 grudnia – Zagłębiowska Mediateka - ul. Kościelna 11

„Polski plakat jazzowy. Pamięci Leopolda Tyrmanda”

wystawa przygotowana przez Dydo Poster Gallery w Krakowie i Marcela Woźniaka

 

Gość specjalny

MARCEL WOŹNIAK

26 listopada, godz. 18.00

POZOSTAŁ ZŁY.

O Leopoldzie Tyrmandzie, pisarzu roku 2020 w Polsce

promocja książki „Tyrmand. Pisarz o białych oczach”

 

SPOTKANIE DLA DZIECI

23 listopada, godz. 12.00

Ewa Chotomska

prowadzenie spotkania – Klaudia Pluta

 

ROZMOWY O KSIĄŻKACH:

 

MIKOŁAJ ŁOZIŃSKI

16 listopada, godz. 18.00

promocja książki „Stramer”

prowadzenie spotkania – Magdalena Boczkowska

 

ANNA DZIEWIT-MELLER

17 listopada, godz. 18.00

promocja książki „Od jednego Lucypera”

prowadzenie spotkania– Magdalena Boczkowska

 

AGATA TUSZYŃSKA

18 listopada, godz. 18.00

promocja książki „Tyrmandowie. Romans amerykański”

prowadzenie spotkania – Bartłomiej Majzel

 

MAX CZORNYJ

19 listopada, godz. 18.00

promocja książki „Bestia”

prowadzenie spotkania– Magdalena Boczkowska

 

PAWEŁ SOŁTYS

23 listopada,  godz. 18.00

promocja książki „Nieradość”

prowadzenie spotkania– Wojciech Brzoska

 

JAKUB KORNHAUSER

24 listopada, godz. 18.00

promocja książki „Dziewięć dni w ścianie”

prowadzenie spotkania–Marcin Mokry

 

DOMINIKA SŁOWIK

25 listopada, godz. 18.00

promocja książki „Zimowla”

prowadzenie spotkania– Magdalena Boczkowska

 

16. Sosnowieckie Dni Literatury powstają we współpracy z: Dydo Poster Gallery, Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Sosnowcu i Instytutu Mikołowskiego im. R. Wojaczka.

Honorowy patronat objęli: Prezydent Miasta Sosnowca – Arkadiusz Chęciński i Rektor Uniwersytetu Śląskiego – prof. Ryszard Koziołek.

Patronat medialny objęli: „Gazeta Wyborcza – Katowice”, „Wiadomości Zagłębia”, „Twoje Zagłębie”, „Kurier Miejski”, „Śląsk”, Fundacja Kultury „Afront”, „ArtPapier”, „Gazeta Uniwersytecka UŚ”, Radio eM, silesiakultura.pl, sosnowiec.pl, sosnowiecki.pl, coigdzie.pl.

Oryginalny plakat promujący 16. SDL zaprojektował, jak co roku, prof. Roman Kalarus.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Logo ministerstwa kultury

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wszystkich zainteresowanych otrzymywaniem regularnych informacji o ofercie Miejskiej Biblioteki Publiczne w Sosnowcu zachęcamy do zapisania się do newslettera za pośrednictwem strony www.biblioteka.sosnowiec.pl i śledzenia nas w mediach społecznościowych (Facebook, YouTube, Instagram, Twitter).