Marta Frej wystawa plakat Zagłębiowska Mediateka w ramach projektu „Mediateka jest Kobietą” zaprasza serdecznie na wystawę prac Marty Frej „#jestemsilnabo". Wystawa będzie prezentowana w Galerii „Pod Świetlikiem” Zagłębiowskiej Mediateki przy ul. Kościelnej 11 w Sosnowcu w godzinach otwarcia placówki, od 8 do 30 marca 2023. Wstęp wolny.

Marta Frej to polska malarka, ilustratorka i animatorka kulturalna. Prezeska zarządu Fundacji Kulturoholizm. Współzałożycielka i koordynatorka (wraz z Tomaszem Kosińskim) Klubu Krytyki Politycznej w Częstochowie. Współautorka książki „Memy i grafy” z Agnieszką Graff oraz ilustratorka książki „Brakująca połowa dziejów” Anny Kowalczyk. W 2017 r. otrzymała nagrodę plebiscytu O!Lśnienia – Nagrody Kulturalne Onetu za nadanie memom rangi artystycznego dzieła; oraz za feministyczną sztukę w Internecie, która – dzięki swojej aktualności i bezkompromisowości – ma prawdziwą siłę.

Punktem wyjścia do cyklu obrazów prezentowanych na wystawie było zaproszenie kobiet do dokończenia zdania „Jestem silna, bo…” oraz wysłania zdjęcia, które zostało rysunkowo przetworzone przez artystkę i zestawione z tekstem.

 

Wystawa zatytułowana „Jestem silna, bo…”, mówi o tym, dlaczego Polki nie poddają się i łamią stereotyp słabej płci.
Marta Frej jest artystką, ilustratorką, malarką, feministką, animatorką kultury i prezeską Fundacji Kulturoholizm. Artystka ostro i z poczuciem humoru komentuje w swoich pracach polską rzeczywistość. Tym razem postanowiła pomóc kobietom poczuć pewność siebie i siłę, tworząc projekt „Jestem silna, bo…”. W jego ramach kobiety z całej Polski, bez względu na wiek, wykształcenie, poglądy, pochodzenie społeczne, mogły wysyłać jej swoje zdjęcia, swoje historie i odpowiedź na pytanie, dlaczego czują się silne. Z tych herstorii narodziła się wstrząsająca wystawa pokazująca życie współczesnych Polek, bez koloryzowania, bez udawania, czasami ze łzami, czasami z bólem. Opowieści bohaterek wystawy są różne – zgwałcona 14-latka, która zdecydowała się urodzić dziecko i by je utrzymać tańczy w nocnym klubie dla mężczyzn; kobieta, która po wielu latach uciekła od przemocowego męża, który codziennie katował ją i jej małe dziecko; dziewczyna, molestowana jako dziecko przez księdza, dokonująca aktu apostazji; chora na raka, która zdecydowała się na podwójną mastektomię; nastolatka, prześladowana w szkole za otyłość, która w końcu akceptuje własne ciało.
„Nie spodziewałam się, że specjalnie założona w tym celu skrzynka mailowa (…) będzie mi się śnić i krzyczeć historiami niewiarygodnie smutnymi, często przerażającymi, ale przecież rozpoznanymi przez ich bohaterki jako wzmacniające. Nie spodziewałam się, że dostanę tyle świadectw przemocy wobec kobiet. Nie spodziewałam się, że rysunki umieszczane przeze mnie sukcesywnie w sieci wzbudzą takie kontrowersje (…). Nie spodziewałam się, że dostanę tyle podziękowań od kobiet, które uznały, że to proste ćwiczenie dużo im dało i powtarzają je regularnie, bo dobrze im to robi. Nie spodziewałam się, że będę miała ciary, kiedy podczas wystaw spotykam moje bohaterki w realu” – mówiła o wystawie sama Autorka rysunków.
Jak pisał historyk sztuki i kurator wystaw, Stanisław Ruksza, „Marta Frej poprzez upublicznienie osobistych opowieści tworzy swoją herstorię dzisiejszych czasów i życia codziennego w Polsce. Z nadesłanych tekstów i zdjęć wydobywa te elementy, które pozwalają na stworzenie mniej lub bardziej spójnej narracji o sytuacji kobiet dzisiaj w Polsce”.

 

Kilka słów o projekcie „Mediateka jest Kobietą” 2023:

Interdyscyplinarny projekt Zagłębiowskiej Mediateki, przygotowany tak, aby - z jednej strony - pomóc uczestniczkom/uczestnikom oswoić takie pojęcia jak feminizm, emancypacja czy herstoria, ale z drugiej - dać im możliwość dyskusji na temat problemów kobiet w dzisiejszej Polsce. W programie: spotkanie autorskie z pisarką i działaczką społeczną Sylwią Chutnik, pokazy filmowe (filmu fabularnego i dokumentalnego), wykład poświęcony sosnowiczance, pierwszej w Polsce kobiecie z tytułem profesora politechniki, prof. Alicji Dorabialskiej, warsztaty prowadzone przez krakowski oddział Centrum Praw Kobiet oraz Fundację Nie będziesz szła sama, wystawa Marty Frej etc.

Szczegóły na stronie internetowej www.biblioteka.sosnowiec.pl

Honorowy matronat nad wydarzeniem objęła Senator RP Joanna Sekuła.

Patronat honorowy - Prezydent Miasta Sosnowca Arkadiusz Chęciński.

Partnerzy:

Centrum Praw Kobiet – Oddział Kraków, Fundacja Damy Radę, Fundacja Nie będziesz szła sama, Marta Frej, Studencka Księgarnia Językowa z Sosnowca.

Patroni medialni: TVS, Kurier Miejski, Śląsk, Sosnowiec.pl, Sosnowiecki.pl, Afront, Silesia Kultura, 41-200.

 

Wszystkich zainteresowanych otrzymywaniem regularnych informacji o ofercie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sosnowcu zachęcamy do zapisania się do newslettera za pośrednictwem strony www.biblioteka.sosnowiec.pl i śledzenia nas w mediach społecznościowych (Facebook, YouTube, Instagram, Twitter, TikTok).