Michał Witkowski gościem Mediateki W piątek 17 lutego 2023  Zagłębiowska Mediateka zorganizowała spotkanie z pisarzem, felietonistą - Michałem Witkowskim, promujące książkę "Tango". Spotkanie odbyło się w Auli Zagłębiowskiej Mediateki (ul. Kościelna 11 w Sosnowcu). Rozmowę poprowadził Bartłomiej Majzel. Dzięki współpracy ze Studencką Księgarnią Językową z Sosnowca, uczestnicy spotkania mieli możliwość zakupienia książek Autora i zdobycia cennego autografu.

 

 

 

 Michał Witkowski gościem Mediateki Michał Witkowski gościem Mediateki Michał Witkowski gościem Mediateki Michał Witkowski gościem Mediateki
 Michał Witkowski gościem Mediateki Michał Witkowski gościem Mediateki Michał Witkowski gościem Mediateki Michał Witkowski gościem Mediateki
 Michał Witkowski gościem Mediateki Michał Witkowski gościem Mediateki   

 

 

 

Michał Witkowski – ur. 17 stycznia 1975 roku we Wrocławiu. Polski pisarz, felietonista, a także aktor niezawodowy.

Kariera pisarska Michała Witkowskiego rozpoczęła się od tomiku „Zgorszenia wstają od stołów” wydanego w 1997 roku. Oficjalnie jednak pierwszą książką pisarza jest zbiór opowiadań „Copyright” wydany w 2001 roku. Popularność Witkowskiego wzrosła po wydaniu powieści „Lubiewo”. Zyskała ona status bestselleru i stała się kultowa wśród odbiorców młodego pokolenia. Prawdziwą sławę przyniosła mu jednak dopiero wydana w 2011 powieść kryminalna „Drwal”. W 2014 ukazał się kolejny kryminał „Zbrodniarz i dziewczyna”, a w 2015 powieść „Fynf und cfancyś” ukazująca środowisko męskich prostytutek. W 2022 roku na rynku pojawiła się najnowsza publikacja Witkowskiego – czarny kryminał retro „Tango”.

Witkowski jest jednym z niewielu pisarzy młodego pokolenia, który stworzył swój charakterystyczny styl określany mianem witkowszczyzny. Jego podstawowymi wyznacznikami są przede wszystkim przesadność w opisie świata, ironia, groteska, jak również cynizm, który stanowi swoistą grę z czytelnikiem. Jego utwory przetłumaczono na 30 języków. Witkowski jest recenzentem wielu artykułów, robi także karierę w show biznesie, prowadząc w latach 2014-2015 blog modowy „Fashion Pathology”, występując w popularnych serialach i programach telewizyjnych, regularnie pojawiając się na głośnych wydarzeniach medialnych.

Autor jest laureatem Nagrody Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek, Nagrody Literackiej Gdynia, Paszportu Polityki oraz finalistą Nagrody Literackiej Nike 2006.

Autor m.in.:

 • Zgorszeni wstają od stołów /1997/
 • Copyright /2001/
 • Lubiewo /2005/
 • Fototapeta /2006/
 • Barbara Radziwiłłówna z Jaworzna-Szczakowej /2007/
 • Margot /2009/
 • Drwal /2011/
 • Lubiewo bez cenzury /2012/
 • Zbrodniarz i dziewczyna /2014/
 • Fynf und cfancyś /2015/
 • Wymazane /2017/
 • Tango /2022/

 

Wszystkich zainteresowanych otrzymywaniem regularnych informacji o ofercie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sosnowcu zachęcamy do zapisania się do newslettera za pośrednictwem strony www.biblioteka.sosnowiec.pl i śledzenia nas w mediach społecznościowych (Facebook, YouTube, Instagram, Twitter, TikTok).