18SDL PLAKAT6 maja 2022 roku rusza 18. edycja Sosnowieckich Dni Literatury, jednej z najważniejszych imprez kulturalnych w regionie. Tym razem całość w dużej mierze poświęcona jest postaci Agnieszki Osieckiej, której dwudziesta piąta rocznica śmierci przypada w tym roku. Celem projektu Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sosnowcu, jak co roku, jest skuteczna promocja czytelnictwa polskiej literatury najnowszej oraz zaproszenie wszystkich miłośników sztuki słowa do aktywnego udziału w szeroko rozumianej kulturze literackiej. Zachęcamy do zapoznania się z opisem i programem imprezy. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem "18. Sosnowieckie Dni Literatury. Osiecka – Na całych jeziorach Ty”. Osiecka jest postacią wciąż intrygującą i obecną w polskiej kulturze. My chcemy przybliżyć także jej mniej znane oblicza: zarówno jako autorki sztuk teatralnych, lirycznych listów, wierszy, jak i reżyserki etiud filmowych. Zamierzamy tę wielobarwność i niezwykły fenomen twórczości Osieckiej zilustrować działaniami o interdyscyplinarnym charakterze, zapraszając publiczność do obejrzenia spektaklu teatralnego z repertuaru Teatru Szczęście z Krakowa, wystawy, pokazu jej studenckich etiud, koncertu największych przebojów artystki oraz dyskusji z biografką poetki.

Gośćmi tegorocznych SDL będą: reportażystki – Małgorzata Rejmer i Ewa Winnicka, prozaiczka Zośka Papużanka oraz poetka i pisarka Anna Janko. Gościem specjalnym wydarzenia będzie natomiast Beata Biały – biografka Osieckiej, której najnowsza książka poświęcona autorce „Szpetnych czterdziestoletnich” miała swoją premierę w zeszłym roku. Spotkaniom towarzyszyć będą stoiska z książkami zaproszonych gości przygotowane przez zaprzyjaźnioną księgarnię Miejscownik. Dla najmłodszych natomiast zorganizowane zostanie spotkanie z Kazimierzem Szymeczko, autorem licznych książeczek dla dzieci. Zorganizowany zostanie także konkurs recytatorski i zajęcia warsztatowe dla dzieci i młodzieży pokazujące piękno dziecięcej poezji Marii Konopnickiej, patronki roku 2022.

18. Sosnowieckim Dniom Literatury towarzyszyć będą liczne działania promocyjne mające na celu zaangażowanie czytelników w to wyjątkowe, wiosenne święto literatury. Na Facebooku Biblioteki zorganizowany zostanie konkurs z wiedzy na temat życia i twórczości Agnieszki Osieckiej (czeka atrakcyjna nagroda!). W mediach społecznościowych regularnie publikowane będą obfitujące w ciekawostki zapowiedzi poszczególnych spotkań i imprez, a start projektu poprzedzi interaktywna sesja Q&A na Instagramie. Natomiast czytelnicy, którzy na spotkania przyjdą z wypożyczonymi w naszej bibliotece książkami autorstwa zaproszonych gościń, otrzymają pamiątkowe gadżety. Dodatkową atrakcją będzie plebiscyt, który Organizatorzy zamieszają przeprowadzić wśród czytelników obecnych na imprezach – będzie on polegał na wyborze polskiej pisarki bądź pisarza, któremu Organizatorzy zorganizują spotkanie autorskie w ramach akcji „Sosnowieckie Dni Literatury na bis”.

Zapraszamy do uważnego śledzenia strony internetowej MBP: www.biblioteka.sosnowiec.pl i jej profilów w mediach społecznościowych. Szczegółowy program 18. Sosnowieckich Dni Literatury dostępny jest także na afiszach i w informatorach kolportowanych na terenie całego regionu.

 

Miejska Biblioteka Publiczna

im. Gustawa Daniłowskiego

w Sosnowcu

Zagłębiowska Mediateka

 

zaprasza na

18.  SOSNOWIECKIE  DNI  LITERATURY

6–15 maja 2022

PROGRAM:

WYSTAWA „AGNIESZKA”

6-31 maja, Pasaż Zagłębiowskiej Mediateki – ul. Kościelna 11

Gość specjalny

BEATA BIAŁY

6 maja, godz. 18.00 – Aula Zagłębiowskiej Mediateki – ul.  Kościelna 11

promocja książki „Osiecka. Tego o mnie nie wiecie”

prowadzenie spotkania – Magdalena Boczkowska

Spektakl Teatru Szczęście z Krakowa

„#OSIECKA”

12 maja, godz. 18.00 – Aula Zagłębiowskiej Mediateki – ul.  Kościelna 11

Prelekcja połączona z pokazem filmowych etiud studenckich Agnieszki Osieckiej

 „DESZCZE NIESPOKOJNE”

13 maja, godz. 12.00 – Aula Zagłębiowskiej Mediateki – ul.  Kościelna 11

Koncert KATARZYNY ŻAK

„MIŁOSNA OSIECKA”

15 maja, godz. 18.00 – Aula Zagłębiowskiej Mediateki – ul.  Kościelna 11

Spotkanie dla dzieci

KAZIMIERZ SZYMECZKO

9 maja, godz. 13.00 – Świat Nauki i Fantazji Zagłębiowskiej Mediateki – ul.  Kościelna 11
(impreza zamknięta)

Zajęcia dla dzieci

„ZAUŁEK KRASNOLUDKÓW”

10 maja, godz. 11.00 – Świat Nauki i Fantazji Zagłębiowskiej Mediateki – ul.  Kościelna 11

Konkurs recytatorski dla dzieci

„CO SŁONKO WIDZIAŁO”

6-15 maja, Filie MBP

ROZMOWY O KSIĄŻKACH – SALON KOBIET:

EWA WINNICKA

9 maja, godz. 18.00 – Aula Zagłębiowskiej Mediateki – ul.  Kościelna 11

promocja książki „Greenpoint. Kroniki małej Polski”

prowadzenie spotkania – Anna Cieplak

ANNA JANKO

10 maja, godz. 18.00 – Aula Zagłębiowskiej Mediateki – ul.  Kościelna 11

promocja książki „Finalistka”

prowadzenie spotkania – Joanna Kisiel

MAŁGORZATA REJMER

11 maja, godz. 18.00 – Aula Zagłębiowskiej Mediateki – ul. Kościelna 11

promocja książki Błoto słodsze niż miód. Głosy komunistycznej Albanii

prowadzenie spotkania – Monika Wiszniowska

ZOŚKA PAPUŻANKA

13 maja, godz. 18.00 – Aula Zagłębiowskiej Mediateki – ul.  Kościelna 11

promocja książki „Kąkol”

prowadzenie spotkania – Magdalena Boczkowska

 

Tegoroczna edycja imprezy powstaje przy współudziale Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Sosnowcu, Instytutu Mikołowskiego im. R. Wojaczka, Księgarni Miejscownik, Centrum Informacji Miejskiej UM w Sosnowcu.

Honorowy patronat objęli: Prezydent Miasta Sosnowca – Arkadiusz Chęciński, Rektor UŚ w Katowicach Prof.. dr hab. Ryszard Koziołek oraz Fundacja Okularnicy im. Agnieszki Osieckiej.

Patronat medialny przyjęli: TVS, Gazeta Wyborcza, ArtPapier, Afront, Gazeta Uniwersytecka UŚ, Kurier Miejski, Twoje Zagłębie, Śląsk, silesiakultura.pl, sosnowiecki.pl, sosnowiec.pl. 41-200.pl.

Warto dodać, że – jak co roku – imprezę promuje oryginalny plakat prof. Romana Kalarusa, przygotowany specjalnie na kolejną edycję SDL.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

MKiDN kolor