17. Sosnowieckie Dni Literatury 202124 maja 2021 roku rusza już siedemnasta edycja Sosnowieckich Dni Literatury, jednej z najważniejszych imprez kulturalnych w regionie. Celem projektu Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sosnowcu, jak co roku, jest skuteczna promocja czytelnictwa polskiej literatury najnowszej oraz zaproszenie wszystkich miłośników sztuki słowa do aktywnego udziału w szeroko rozumianej kulturze literackiej. Tegoroczna edycja w dużej mierze poświęcona będzie biografiom, przyświecają jej słowa Stanisława Brzozowskiego: „co nie jest biografią, jest niczym”.

 

Imprezy w ramach 17. Sosnowieckich Dni Literatury częściowo odbywać się będą w Ogrodzie Zagłębiowskiej Mediateki przy ul. Kościelnej 11, a częściowo online. Na spotkaniach plenerowych obowiązywać będą bezpłatne wejściówki, które należy wcześniej pobrać w Informatorium. W razie zaostrzenia sytuacji epidemiologicznej w regionie, spotkania odbędą się tylko online i będą transmitowane na kanale YouTube MBP.

 

Gośćmi tegorocznych SDL będą: Cezary Harasimowicz (autor książki o aktorce Inie Benicie), Radosław Młynarczyk (biograf Marka Hłaski), pisarka Maja Klemp (online), prozaicy Andrzej Stasiuk i Ałbena Grabowska, reportażystka i biografka Magdalena Grzebałkowska oraz zeszłoroczny laureat Nagrody Literackiej Nike, Radek Rak (online). Poza spotkaniami autorskimi – w ramach „Rozmów o książkach” – w programie znajdą się także działania z pogranicza literatury i innych sztuk. Będą to: wystawa tematyczna „Takty i riffy” będąca subiektywnym przekrojem muzycznej mapy Sosnowca oraz wieczór filmowy w Ogrodzie Mediateki (w razie niesprzyjających warunków atmosferycznych seans odbędzie się w Auli), w czasie którego zaprosimy naszą publiczność na znakomitą komedię przedwojenną „Sportowiec mimo woli” (1939 r.) w reżyserii Mieczysława Krawicza. Przed projekcją nastąpi rozwiązanie konkursu „Bibliożerca Roku 2020/2021”. Celem kolejnej edycji „Bibliożercy” jest uhonorowanie wieloletnich zasług na rzecz czytelnictwa poczynionych przez naszych najwierniejszych sympatyków – dzieci i ich rodziców, dziadków/opiekunów. Laureatami zostaną więc rodziny aktywnie uczestniczące w życiu kulturalnym Biblioteki, których życiową pasją są książki i czytanie.

 

Idea Sosnowieckich Dni Literatury jest interdyscyplinarna, choć króluje oczywiście wszechobecny duch literatury. Swoją bogatą ofertę Mediateka kieruje do szerokiego grona odbiorców z Sosnowca i miast ościennych, mieszkańców Zagłębia Dąbrowskiego i Górnego Śląska, począwszy od dzieci i młodzieży, a skończywszy na dorosłych sympatykach dobrej literatury.

 

Zapraszamy do uważnego śledzenia strony internetowej MBP: www.biblioteka.sosnowiec.pl i jej profilów w mediach społecznościowych. Szczegółowy program 17. Sosnowieckich Dni Literatury dostępny jest także na afiszach i informatorach kolportowanych na terenie całego regionu.

 

Tegoroczna edycja imprezy powstaje przy współudziale Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Sosnowcu, Instytutu Mikołowskiego im. R. Wojaczka, Fundacji Miasto Literatury. Honorowy patronat objęli: Prezydent Miasta Sosnowca – Arkadiusz Chęciński i Rektor UŚ w Katowicach Prof.. dr hab. Ryszard Koziołek. Patronat medialny przyjęli: Gazeta Wyborcza – gazeta katowicka,  Afront, Gazeta Uniwersytecka UŚ, Wiadomości Zagłębia, Kurier Miejski, Twoje Zagłębie, Śląsk, silesiakultura.pl, sosnowiecki.pl, sosnowiec.pl. coigdzie.pl.

Warto dodać, że – jak co roku – imprezę promuje oryginalny plakat prof. Romana Kalarusa, przygotowany specjalnie na kolejną edycję SDL.

 

Wstęp na spotkania stacjonarne możliwy będzie tylko z bezpłatną wejściówką (50 wejściówek na każdą z imprez, do odbioru w Informatorium Zagłębiowskiej Mediateki – poziom I, w godz. otwarcia placówki). Jedna osoba może pobrać maksymalnie 2 wejściówki na jedną imprezę. W wyjątkowych sytuacjach dopuszczalne są rezerwacje telefoniczne wejściówek (nr tel. 574 480 779).

Uczestnicy wydarzeń kulturalnych w Zagłębiowskiej Mediatece zobligowani są do:

  • dezynfekcji dłoni natychmiast po wejściu do obiektu oraz podczas opuszczania obiektu.
  • używania maseczki ochronnej zakrywającej usta i nos od momentu wejścia do opuszczenia terenu MBP.
  • okazania przy wejściu pobranej wcześniej z Informatorium wejściówki oraz wrzucenia do urny wypełnionego Oświadczenia z danymi potrzebnymi do kontaktu w razie potwierdzenia przypadku koronawirusa podczas imprezy. Formularze z oświadczeniem można otrzymać wraz z wejściówką w Informatorium lub pobrać ze strony www.biblioteka.sosnowiec.pl
  • zachowania dystansu 1,5 m podczas wejścia do obiektu, na korytarzach i w miejscach, w których organizowane są imprezy.

 

17.  SOSNOWIECKIE  DNI  LITERATURY

24 maja – 2  czerwca 2021

PROGRAM:

 

WYSTAWA - TAKTY i RIFFY

Pasaż Zagłębiowskiej Mediateki – ul. Kościelna 11

 

Wieczór filmowy z Iną Benitą

26 maja, godz. 18.00 – Ogród Zagłębiowskiej Mediateki – ul. Kościelna 11

film: „Sportowiec mimo woli” (1939), reż. M. Krawicz

 

BIBLIOŻERCA ROKU 2020/2021 – Wielki Finał

26 maja, godz. 18.00 – Ogród Zagłębiowskiej Mediateki – ul. Kościelna 11

 

ROZMOWY O KSIĄŻKACH:

RADEK RAK

24 maja, godz. 18.00 – spotkanie online na kanale YouTube MBP

promocja książki „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli”

prowadzenie spotkania – Olga Brzezińska

 

CEZARY HARASIMOWICZ

25 maja  godz. 18.00 – Ogród Zagłębiowskiej Mediateki – ul.  Kościelna 11

promocja książki „Tajemnica Iny”

prowadzenie spotkania – Magdalena Boczkowska

 

RADOSŁAW MŁYNARCZYK

27 maja, godz. 18.00 – Ogród Zagłębiowskiej Mediateki – ul.  Kościelna 11

promocja książki „Hłasko. Proletariacki książę”

prowadzenie spotkania – Bartłomiej Majzel

 

AŁBENA GRABOWSKA

28 maja, godz. 18.00 – Ogród Zagłębiowskiej Mediateki – ul.  Kościelna 11

promocja książki „Rzeki płyną, jak chcą”

prowadzenie spotkania – Magdalena Boczkowska

 

ANDRZEJ STASIUK

31 maja, godz. 18.00 – Ogród Zagłębiowskiej Mediateki – ul.  Kościelna 11

promocja książki „Przewóz”

prowadzenie spotkania – Dariusz Nowacki

 

MAJA KLEMP

1 czerwca, godz. 18.00 – spotkanie online na kanale YouTube MBP

promocja książki „Pakistańskie wesele”

prowadzenie spotkania – Magdalena Boczkowska

 

MAGDALENA GRZEBAŁKOWSKA

2 czerwca, godz. 18.00 – Ogród Zagłębiowskiej Mediateki – ul.  Kościelna 11

promocja książki „Wojenka. O dzieciach, które dorosły bez ostrzeżenia”

prowadzenie spotkania – Wojciech Śmieja

 

Oświadczenia z danymi do pobrania:

  • Spotkanie z Cezarym Harasimowiczem – POBIERZ
  • Wieczór filmowy z Iną Benitą – POBIERZ
  • Spotkanie z Radosławem Młynarczykiem – POBIERZ
  • Spotkanie z Ałbeną Grabowską – POBIERZ
  • Spotkanie z Andrzejem Stasiukiem – POBIERZ
  • Spotkanie z Magdaleną Grzebałkowską - POBIERZ

 

17. Sosnowieckie Dni Literatury 2021

 

 

 

Wszystkich zainteresowanych otrzymywaniem regularnych informacji o ofercie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sosnowcu zachęcamy do zapisania się do newslettera za pośrednictwem strony www.biblioteka.sosnowiec.pl i śledzenia nas w mediach społecznościowych (Facebook, YouTube, Instagram, Twitter).