Bajki z kraju kwitnącej wiśniMiejska Biblioteka Publiczna w Sosnowcu - organizator akcji letniej „MOC eMOCji, czyli lato z biblioteką” – serdecznie zaprasza dzieci, młodzież i opiekunów, do udziału w 9 bezpłatnych seansach filmowych. W repertuarze znajdą się filmy animowane stworzone przez słynne japońskie studio filmowe Ghibli. Zapraszamy w każdy wtorek lipca i sierpnia 2022 o godz. 11.00 do Auli Zagłębiowskiej Mediateki przy ul. Kościelnej 11. Wstęp wolny!

Dzieciom przedstawione zostaną pięknie animowane, pozbawione przemocy i wulgarności bajki, opowiadające o ludzkich emocjach, przeżyciach, trudnościach i sposobach radzenia sobie z nimi, o wartościach takich jak: przyjaźń, miłość, współpraca, szacunek, dbanie o innych i o środowisko naturalne.

Pokazy będą doskonałą okazją do zapoznania dzieci (przyzwyczajonych do amerykańskich filmów rysunkowych, tworzonych przez studia takie jak Disney, Pixar, Dreamworks itp.), z zupełnie innym typem kina animowanego. Uwaga - ze względu na tematykę i szczególny sposób konstruowania opowieści - japońskie bajki polecamy dzieciom od lat 8. Decyzja o udziale w pokazach pozostaje w gestii rodziców i opiekunów.

 

Repertuar:

5.07 – Dwie dziewczynki wraz z ojcem i zmagającą się z ciężką chorobą mamą, przeprowadzają się na wieś, do opuszczonego, nieco tajemniczego domu. Szybko odkrywają, że spokojna sielska okolica przepełniona jest magią. Najpierw siostry spotykają mieszkające w ich domu tajemnicze czarne kulki, później poznają łagodne i życzliwe duchy lasu, a wśród nich niezwykłą, skrytą, olbrzymią istotę. Kiedy młodsza dziewczynka zaginie, okaże się, jak cenna jest ta przyjaźń...

Czas pokazu: 1:25:00

12.07 - Pięcioletni chłopiec znajduje na plaży butelkę z uwięzioną w niej złotą rybką. Ratuje ją i nadaje nowe imię. Wkrótce okazuje się, że rybka jest córką wielkiego maga, która przy pomocy magicznego zaklęcia zamieniła się w małą dziewczynkę. Ona i chłopiec szybko stają się parą nierozłącznych przyjaciół. Niestety, ta magiczna transformacja narusza równowagę w przyrodzie. Ojciec-mag wysyła fale oceanu na poszukiwanie córki, a Księżyc niebezpiecznie zbliża się do Ziemi. Dzieci odważnie próbują zapobiec katastrofie, a jednocześnie spełnić marzenie rybki o byciu człowiekiem.

Czas pokazu: 1:40:00

19.07 - Historia dziewczyny - Sofi, która zakochawszy się w próżnym i pięknym czarodzieju, zostaje zamieniona w dziewięćdziesięcioletnią staruszkę. Chcąc zdjąć klątwę, dziewczyna dostaje się do osobliwego zamku, gdzie zostaje sprzątaczką. Powoli zmienia charakter czarodzieja, dając radość i porządek, jakich ten jeszcze nie zaznał. Jednak wybucha okrutna wojna, a wiedźma, która zamieniła Sofi w staruszkę też nie chce dać za wygraną. Czy miłość będzie w stanie przezwyciężyć wszystkie trudności, jakie rzuca los?

Czas pokazu: 1:59:00

26.07 - Dziesięcioletnia, rozkapryszona Chihiro jest bardzo niezadowolona ze swojej przeprowadzki. W czasie drogi do nowego domu dziewczynka wraz z rodzicami gubi się w lesie. Trafia w dziwne, przypominające opuszczone wesołe miasteczko, miejsce. Głodni rodzice dziewczynki widząc stoisko pełne wyśmienitych potraw częstują się nimi bez pozwolenia i umiaru, a w konsekwencji zamieniają się w świnie. Wkrótce okazuje się, że dziwne miejsce to kierowana przez złą wiedźmę łaźnia, w której bóstwa z całego świata mogą odprężyć się i zrelaksować. Aby uniknąć losu rodziców, Chihiro musi podjąć pracę w łaźni, co wiąże się z wieloma komplikacjami.

Czas pokazu: 2:05:00

2.08 - Anna nie cieszy się najlepszym zdrowiem, a jej stan wpędza ją w depresję. Rodzina skłania dziewczynkę do spędzania czasu na wsi, mając nadzieję, że tam odzyska dawny wigor. Zwiedzając okolicę Anna trafia do pięknej, opuszczonej rezydencji. Pewnej nocy odkrywa, że zamieszkuje ją tajemnicza blondwłosa dziewczyna. Szybko zostają przyjaciółkami, ale z każdym kolejnym spotkaniem Anna ma coraz większe wątpliwości, czy lokatorka rezydencji rzeczywiście istnieje...

Czas pokazu: 1:45:00

9.08– Pewna dziewczynka przypadkowo ratuje spod kół samochodu bezpańskiego kota. Okazuje się jednak, że nie jest to taki sobie zwykły kot... Potrafi nie tylko elegancko podziękować ludzkim głosem, ale także odwdzięczyć się w sposób niestandardowy. Niespodzianka w postaci kilkudziesięciu odświętnie zapakowanych paczuszek z myszami w szkolnej szafce na książki to dopiero początek. Dziewczynka ze zdumieniem dowiaduje się, że zasłużyła na życzliwość samego Króla Kotów, który proponuje jej… małżeństwo ze swoim synem! Dziewczyna odbywa pełną przygód i niezwykłych emocji podróż do Królestwa Kotów, mając za przewodnika pewnego opasłego zgryźliwego kocurka...
Czas pokazu: 1:15:00

16.08 – Jest wśród czarownic taki zwyczaj, nazywa się Nocą Odejścia. Oznacza to, że młoda 13-letnia czarownica opuszcza dom aby przez rok pobierać nauki. Główna bohaterka wybiera swą Noc Odejścia i ku utrapieniu mamy, która wie, że jej córka nie jest jeszcze na to gotowa, postanawia wraz ze swym gadającym kotem opuścić rodzinny dom. Dziewczynka otrzymuje od mamy radę, aby zawsze podążała za głosem swojego serca. Dokładnie o północy mała czarownica opuszcza rodzinę i przyjaciół, zaopatrzona w miotłę mamy i radio taty. W końcu dociera do wymarzonego, dużego miasta nad oceanem, gdzie postanawia się osiedlić. Jej przybycie wzbudza wielkie zamieszanie wśród mieszkańców!
Czas pokazu: 1:43:00

23.08 – Poznajcie zwariowaną rodzinkę: Tata (głowa rodziny, typowy przedstawiciel klasy średniej), Mama (zwariowana pani domu, która nie do końca radzi sobie z prowadzeniem tegoż domu), Babcia (starsza pani o niewyparzonym języku), Synek (który chciałby, żeby jego rodzice byli bardziej "cool"), Córeczka (mała dziewczynka o dużym głosie) oraz Pochi (dość kłopotliwy piesek). Bohaterowie mieszkają w Tokio i starają się dzielnie stawiać czoła problemom życia codziennego. Ranga tych problemów jest zróżnicowana, a chwile komiczne przeplatają się z dramatycznymi. Zacięta walka o telewizyjnego pilota, pierwszy telefon od dziewczyny, konfrontacja taty z groźnym motocyklowym gangiem...Będzie się działo!

Czas pokazu: 1:44:00

30.08– Film powstał na kanwie powieści „Pożyczalscy” Mary Norton. Historia kilkunastoletniego chłopca, który od urodzenia ciężko choruje na serce i ma wkrótce przejść operację, będącą ostatnią szansą na uratowanie jego życia. Podczas przedoperacyjnego wypoczynku, w otoczonym zielenią domu na przedmieściach, chłopiec odkrywa, że pod podłogą mieszkają maleńcy ludzie, podkradający lokatorom różne drobiazgi. Mali sublokatorzy panicznie boją się tych dużych i starają się żyć w maksymalnej izolacji. Mimo to, chłopakowi udaje się nawiązać kontakt ze swoją rówieśniczką z rodziny małych ludzi.

Czas pokazu: 1:34:00

 

Gdzie można sprawdzić tytuły poszczególnych filmów (tytuły nie są reklamowane w mediach ze względu na wymogi umowy licencyjnej)?

  • Na plakatach i ulotkach w Zagłębiowskiej Mediatece (ul. Kościelna 11).
  • Poprzez wysyłany regularnie newsletter (link do zapisu znajduje się na górze oraz na dole strony MBP).
  • Poprzez wpisanie aktualnego hasła po kliknięciu na plakat lub slider reklamujący pokazy  na www.biblioteka.sosnowiec.pl Pytania o hasło prosimy kierować na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., pod numer telefonu 693 266 411 lub do dyżurujących bibliotekarzy we wszystkich placówkach MBP. Podane hasło obowiązuje przez cały rok!

Uprzejmie informujemy, że wejście do Auli będzie możliwe na pół godziny przed seansem i kwadrans po jego rozpoczęciu. Prosimy o punktualność!

Przypominamy, że w Auli Zagłębiowskiej Mediateki obowiązuje całkowity zakaz jedzenia i picia!

Honorowym patronatem letnią akcję objął Prezydent Miasta Sosnowca – Arkadiusz Chęciński.

Partnerami akcji są: Zespół Szkół Plastycznych im. Tadeusza Kantora w Dąbrowie Górniczej, Teatr Zagłębia w Sosnowcu, Wydawnictwo Literatura z Łodzi, Centrum Informacji Miejskiej w Sosnowcu, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, Agencja Autorska Autograf z Łodzi, Wydział Polityki Społecznej Urzędu Miasta w Sosnowcu, Księgarnia Świat Książki w Sosnowcu, Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 2 w Sosnowcu.

Patronat medialny: TVS, Wyborcza.pl, Kurier Miejski, Sosnowiec.pl, Sosnowiecki.pl, Nakanapie.pl, MiastoDzieci.pl, SilesiaDzieci.pl, RodziceDzieci.pl

Część nagród fundują: Wydawnictwo Literatura z Łodzi, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, Kino Helios w Sosnowcu, Laserhouse w Sosnowcu, JumpMax Sosnowiec, DVDmax.pl Sp. z o.o. z Konina.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

MKiDN kolor

Wszystkich zainteresowanych otrzymywaniem regularnych informacji o ofercie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sosnowcu zachęcamy do zapisania się do newslettera za pośrednictwem strony www.biblioteka.sosnowiec.pl i śledzenia nas w mediach społecznościowych (Facebook, YouTube, Instagram, Twitter, TikTok).