zBIERAMY I POMAGAMY LATO 2024 EKODołącz do akcji Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sosnowcu i wesprzyj Fundację dla kociąt osieroconych CaliMali w Sosnowcu, która na co dzień troszczy się o kotki wymagające profesjonalnej opieki medycznej oraz stara się zapobiegać bezdomności zwierząt, które już na starcie spotkały się z odrzuceniem, chorobą lub brakiem własnego kąta. „Zbieramy i pomagamy – Ubrania Do Oddania” – to akcja, w ramach której możesz w odpowiedzialny sposób pozbyć się niepotrzebnych ubrań i wesprzeć potrzebujących. Zbiórka organizowana jest w ramach akcji „Jestem EKO z BIBLIOTEKĄ – lato 2024”.

Wakacje to dobry czas na sezonowy przegląd szafy i świetny moment na… pomoc potrzebującym! Akcja jest prosta. Posprzątaj swoją szafę, spakuj min. 10 kg niepotrzebnych ubrań w kartony (mniej więcej wielkości walizki podręcznej) i zamów bezpłatnego kuriera. Możesz również przynieść ubrania do jednej z trzech sosnowieckich Bibliotek i wrzucić je do specjalnych boxów (w Zagłębiowskiej Mediatece przy ul. Kościelnej 11, Filii nr 2 przy ul. Gospodarczej 32 lub Filii nr 15 przy ul. S. Kisielewskiego 9a).

Zebrane kilogramy zamieniamy na pomoc finansową dla Fundacji dla kociąt osieroconych CaliMali w Sosnowcu w prostym przeliczniku 1kg ubrań = 1 zł.

Jak pomóc? To proste:

Jeśli masz w domu ubrania (damskie, męskie lub dziecięce), buty (związane w pary), akcesoria (plecaki, torebki, biżuterię), których nie nosisz, a także tekstylia domowe (pościele, ręczniki, obrusy), a które wciąż nadają się do używania to spakuj je w karton, kliknij w przycisk POMAGAM na stronie zbiórki (KLIK), zamów bezpłatnego kuriera do domu i pozwól aby Twoje ubrania znalazły nowego właściciela w drugim obiegu. Pamiętaj, że ze względów logistycznych paczka powinna ważyć od 10 kg do 30 kg. Możesz również przynieść ubrania do jednej z trzech sosnowieckich Bibliotek i wrzucić je do specjalnych boxów.

Zbiórka jest częścią akcji „Jestem EKO z BIBLIOTEKĄ – lato 2024”. Więcej na www.biblioteka.sosnowiec.pl

 

SŁÓWKO O PROJEKCIE:

Jestem EKO z BIBLIOTEKĄ - lato 2024 - projekt wakacyjny dla dzieci (6-12 lat), który poprzez wspólne czytanie, tworzenie i zabawę przybliży dzieciom zagadnienia związane z ekologią i ochroną środowiska. Partnerami i gośćmi akcji będą pisarze, naukowcy, ekolodzy, edukatorzy, animatorzy i artyści. W programie znajdą się warsztaty, spotkania, wycieczki, konkursy, pokazy filmowe, wydarzenia plenerowe i multimedialne oraz happeningi. Rozmaite propozycje z zakresu literatury i czytelnictwa, filmu, plastyki, ale i botaniki, zoologii i ekologii, a także różnorodnych działań kreacyjnych - zapewnią dzieciom interesującą formę spędzenia letniego czasu, a także możliwość rozwoju pasji, wyobraźni, zakresu wiedzy i kreatywności w codziennym dbaniu o planetę. Istotnym walorem akcji będzie prezentacja licznych książek beletrystycznych i popularnonaukowych oraz komiksów, dotyczących ekologii, a wiele elementów projektu adresowanych będzie do towarzyszących dzieciom opiekunów (np. rodziców i dziadków).

Celem projektu jest integracja dzieci z różnych środowisk, rozbudzanie w nich potrzeby pogłębiania wiedzy - literackiej i ekologicznej, rozwijania wyobraźni, fantazji i talentów, rozwój logicznego i kreatywnego myślenia, inteligencji emocjonalnej, propagowanie czytelnictwa wśród dzieci z wszystkich dzielnic miasta, pochodzących z rodzin o różnym stanie majątkowym, często niemającym dostępu do zajęć pozalekcyjnych, tematycznych półkolonii czy obozów. Zadaniem organizatorów jest również promocja książek beletrystycznych i popularnonaukowych, a także komiksów i powieści graficznych, audiobooków, gier edukacyjnych i zespołowych, kształtowanie zainteresowań kulturalnych, wyrabianie nawyku aktywnego uczestnictwa w kulturze, pogłębianie wiedzy humanistycznej, ekologicznej, biologicznej, geograficznej, ekonomicznej i plastycznej. Ponadto, kreatywne, nieraz nowatorskie, animowanie czasu wolnego dzieci spędzających wakacje w mieście, nie zapominając o dobrej zabawie, współpracy, budowaniu zdrowych nawyków, pewności siebie i naturalnej empatii! Podczas naszej letniej akcji, dzieci nabędą nowe umiejętności, odkryją nowe pasje, ujawnią ukryte talenty, poznają liczne metody działania na rzecz ochrony środowiska. Przedstawione zostaną im różnorodne strategie, których celem jest bardziej zrównoważone korzystanie z zasobów planety. Dzięki polecanym i czytanym wspólnie książkom, zaprezentowanym filmom, ale także warsztatom, wycieczkom, rozmowom z zaproszonymi specjalistami będą mogły dowiedzieć się więcej na temat wszelkich aspektów ekologii - troski o zwierzęta i ich naturalne środowisko, segregacji śmieci i ograniczania konsumpcjonizmu, odnawialnych źródeł energii, ochrony jakości powietrza i wody, zrównoważonej mody, alternatywnych diet, niemarnowania jedzenia itp.

Dzięki imprezom towarzyszącym i zajęciom świetlicowym, w skład których wejdą zadania literackie, plastyczne i edukacyjne, młodzi czytelnicy poznają plejadę literackich bohaterów z książek polskich i zagranicznych autorów. Ponadto, ich uwaga zwrócona zostanie na współtwórców książek, jakimi niewątpliwie są często pomijani ilustratorzy. W związku z powyższym dzieci zapoznają się z sylwetkami i pisarskimi osiągnięciami m.in. takich twórców jak: Ewa Nowak, Adam Wajrak, Justyna Kierat, Emilia Dziubak, Marcin Dorociński, Tomasz Samojlik, Dorota Sumińska, Areta Szpura, Aleksandra Włodańska-Płocińska, Małgorzata Ogonowska, Artur Rogoś i wielu innych.

MAMY SOLIDNE WSPARCIE            

Honorowym patronatem letnią akcję objął Prezydent Miasta Sosnowca – Arkadiusz Chęciński.

Partnerami akcji są: Liceum Sztuk Plastycznych w Dąbrowie Górniczej, Studencka Księgarnia Językowa w Sosnowcu, Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC, Fundacja Ratujmy Pszczoły, Klub Myśli Ekologicznej, Centrum Edukacji Ekologicznej – Egzotarium w Sosnowcu, Urząd Miasta w Sosnowcu - Centrum Informacji Miejskiej, Teatr Zagłębia w Sosnowcu, Amazon STEM Kindloteka, Sosnowiecka Pszczela Ścieżka, Fundacja WWF Polska, Platforma crowdfundingowa Ubrania Do Oddania, Stowarzyszenie Nadzieja na Dom.

Patronat medialny: TVS, Sosnowiec.pl, MiastoDzieci.pl, 41-200.pl, SilesiaDzieci.pl, Kurier Miejski, Sosnowiecki.pl, NaKanapie.pl.

Część nagród fundują: Oficyna Wydawnicza MULTICO, Wydawnictwo Czarna Owca, Kino Helios w Sosnowcu, Laserhouse  Laserowe Centrum Rozrywki w Sosnowcu, CH Plejada Sosnowiec, Max-Gym - JumpMax Sosnowiec.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

01 znak podstawowy kolor biale tlo

 

Wszystkich zainteresowanych otrzymywaniem regularnych informacji o ofercie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sosnowcu zachęcamy do zapisania się do newslettera za pośrednictwem strony www.biblioteka.sosnowiec.pl i śledzenia nas w mediach społecznościowych (Facebook, YouTube, Instagram, Twitter, TikTok).