Michel Houellebecq i DKK

4

„Możliwość wyspy"

Kontrowersyjny autor, kontrowersyjna książka – jak zatem mogła wyglądać dyskusja w naszym klubie? Była po pierwsze natychmiastowa, po drugie ożywiona, a po trzecie nieograniczona. Jak dowiadujemy się z okładki „Możliwość wyspy" Michela Houellebecqa, to „książka brutalna i zabawna", a jej recenzje „trafiły na pierwsze strony magazynów literackich wiele miesięcy przed publikacją". Książkę bardzo szybko przetłumaczono co skutkowało równoczesnym ukazaniem się jej w kilku krajach, a francuski wydawca sprzedał cały nakład 200 tysięcy egzemplarzy w ciągu zaledwie ośmiu dni.

Z opisu możemy się również dowiedzieć, że ukazuje ona historię zawodowego komika – Daniela1 – piszącego skandalizujące skecze, komentarz do jego życia zaś piszą sklonowane jego wersje – Daniel24 i Daniel25 – żyjące 2000 lat po swoim prototypie. Dowiadujemy się też, że „W świecie wiecznie młodych ludzi przyszłości nie ma już miejsca na wzajemne relacje, zanika nie tylko miłość, ale i seks, bohaterowie są całkowicie samowystarczalni i porozumiewają się wirtualnie."
Tyle opis – autor jednak w swojej powieści porusza niezwykle ważne kwestie współczesnego świata między innymi takie jak: zanik wartości moralnych i religijnych młodego pokolenia, konsumpcjonizm, kult młodości, eutanazja, nieśmiertelność – i te właśnie tematy poruszyły grono klubowiczów, których zdania podzielone były co do wrażeń po lekturze. Jednych książka zachwyciła, ale byli i tacy, którzy uznali ją za książkę wulgarną i nie wartą polecenia, nie wszyscy zgodzili się ze stwierdzeniem podanym w „Der Spiegel", że „sfrustrowany, zmęczony, zestresowany, uzależniony od seksu bohater Houellebecqa pokazuje wreszcie swoje prawdziwe oblicze. Jest romantykiem."
Był jednak osiągnięty konsensus – wszyscy zgadzali się ze stwierdzeniem Martina Heideggera, zamieszczonym przez autora w powieści, że „nicość nicestwi". Podzielone i rozbieżne zdania członków klubu dają jednak dowód geniuszu Michela Houellebecqa – jednych oczarowuje, innych bulwersuje, ale na pewno nikogo nie pozostawia obojętnym.
Czy warto przeczytać „Możliwość wyspy"? Każdy z chętnych, przyszłych czytelników tejże książki musi sam o tym zdecydować. Już pierwsze strony lektury pokażą, czy książka wam się spodoba, czy nie.

126

 

Program realizowany jest we współpracy z Instytutem Książki

logoDKK

logoInstytut

logoProgram


Z życia filii

Zwyczaje wielkanocne

wiek1

Filia nr 3

Filię nr 3 na Klimontowie odwiedziły dziś dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 53. W trakcie spotkania dzieci obejrzały prezentację o Świętach Wielkanocnych, a także dowiedziały się o wielu zwyczajach i tradycjach, zarówno tych bardzo znanych, jak i tych, które rzadko już można w Polsce spotkać. Bo kto słyszał o „pogrzebie żuru" czy „wieszaniu śledzi"? Kto wie, że kiedyś śmigus-dyngus to były dwa różne obrzędy? Przedszkolaki z zaciekawieniem wysłuchały historii o wielkanocnych zwyczajach, a potem malowały piękne, kolorowe pisanki. Na razie tylko te na papierze...

Więcej…

Na tropach zwierząt

tro1

Filia nr 13

Filia nr 13 - Maczki zorganizowała dla dzieci z Przedszkola nr 36 w Sosnowcu zajęcia edukacyjno-przyrodnicze. Gościem spotkania była Agata Kloczkowska z Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska w Katowicach. Dzieci obejrzały prezentację multimedialną, wysłuchały wielu ciekawostek przyrodniczych i brały aktywnie udział w zajęciach i zabawach m.in. rozpoznając i tropiąc ślady zwierząt, a także robiąc odciski śladów w masie solnej. Natomiast uczniowie klasy III Szkoły Podstawowej nr 37 w Sosnowcu, miały zorganizowane zajęcia w terenie, gdzie szukali oznak zbliżającej się wiosny.

Więcej…

Poezja niepodległościowa

poezja niepodległościowa D1

Spotkanie w Tajemniczym Ogrodzie

Biblioteka Dziecięca "Tajemniczy Ogród" przy ul. gen. S. Grota-Roweckiego 23 serdecznie zaprasza na spotkanie "Poezja niepodległościowa" zorganizowane w ramach Światowego Dnia Poezji oraz obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. 22 marca 2018 (czwartek) o godz. 16.00. Wiersze recytować i czytać będą uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 oraz zaproszeni goście. Wstęp wolny.

Wielkanocne spotkania

erz1

Filia nr 10

Okres przed Świętami Wielkanocnymi to doskonała okazja, aby spotkać się z najmłodszymi czytelnikami biblioteki czyli przedszkolakami. Na zajęcia do naszej Filii nr 10 zostały zaproszone dzieci z Przedszkola nr 33. Celem spotkania było przybliżenie tradycji i obrzędów związanych z nadchodzącą Wielkanocą. Na zajęciach przedszkolaki wykonały wielkanocne jaja. Na zakończenie nie obyło się bez słodkości czyli baby wielkanocnej.

Więcej…
Joomla templates by Joomlashine