Michel Houellebecq i DKK

4

„Możliwość wyspy"

Kontrowersyjny autor, kontrowersyjna książka – jak zatem mogła wyglądać dyskusja w naszym klubie? Była po pierwsze natychmiastowa, po drugie ożywiona, a po trzecie nieograniczona. Jak dowiadujemy się z okładki „Możliwość wyspy" Michela Houellebecqa, to „książka brutalna i zabawna", a jej recenzje „trafiły na pierwsze strony magazynów literackich wiele miesięcy przed publikacją". Książkę bardzo szybko przetłumaczono co skutkowało równoczesnym ukazaniem się jej w kilku krajach, a francuski wydawca sprzedał cały nakład 200 tysięcy egzemplarzy w ciągu zaledwie ośmiu dni.

Z opisu możemy się również dowiedzieć, że ukazuje ona historię zawodowego komika – Daniela1 – piszącego skandalizujące skecze, komentarz do jego życia zaś piszą sklonowane jego wersje – Daniel24 i Daniel25 – żyjące 2000 lat po swoim prototypie. Dowiadujemy się też, że „W świecie wiecznie młodych ludzi przyszłości nie ma już miejsca na wzajemne relacje, zanika nie tylko miłość, ale i seks, bohaterowie są całkowicie samowystarczalni i porozumiewają się wirtualnie."
Tyle opis – autor jednak w swojej powieści porusza niezwykle ważne kwestie współczesnego świata między innymi takie jak: zanik wartości moralnych i religijnych młodego pokolenia, konsumpcjonizm, kult młodości, eutanazja, nieśmiertelność – i te właśnie tematy poruszyły grono klubowiczów, których zdania podzielone były co do wrażeń po lekturze. Jednych książka zachwyciła, ale byli i tacy, którzy uznali ją za książkę wulgarną i nie wartą polecenia, nie wszyscy zgodzili się ze stwierdzeniem podanym w „Der Spiegel", że „sfrustrowany, zmęczony, zestresowany, uzależniony od seksu bohater Houellebecqa pokazuje wreszcie swoje prawdziwe oblicze. Jest romantykiem."
Był jednak osiągnięty konsensus – wszyscy zgadzali się ze stwierdzeniem Martina Heideggera, zamieszczonym przez autora w powieści, że „nicość nicestwi". Podzielone i rozbieżne zdania członków klubu dają jednak dowód geniuszu Michela Houellebecqa – jednych oczarowuje, innych bulwersuje, ale na pewno nikogo nie pozostawia obojętnym.
Czy warto przeczytać „Możliwość wyspy"? Każdy z chętnych, przyszłych czytelników tejże książki musi sam o tym zdecydować. Już pierwsze strony lektury pokażą, czy książka wam się spodoba, czy nie.

126

 

Program realizowany jest we współpracy z Instytutem Książki

logoDKK

logoInstytut

logoProgram


Z życia filii

Łapy, pazurki, ogonki...

cl2

Filia nr 15

Kolejna impreza artystyczno-czytelnicza dla przedszkolaków z okazji Światowego Dnia Kota za nami. Tym razem święto kociaków obchodziliśmy w zaprzyjaźniomym Przedszkolu Miejskim nr 44 w Sosnowcu. Prezentacja o najsłynniejszych kotach, zabawy ruchowe, zagadki czy wspólny taniec to niektóre z atrakcji, które nam towarzyszyły. Przedszkolaki zebrały karmę, którą przekazały Kociej Beci, opiekunce kotów wolno żyjących. Na zakończenie każdy dzieciak otrzymał balonowe cudaki. Do zobaczenia za rok.

Więcej…

Koty i kociaki, bardzo miłe zwierzaki

koci1

Filia nr 19

W Święto Kota Filię nr 19 - Milowice odwiedziło mnóstwo dzieciaków-kociaków. Wcielanie się w role małych kotów dało im wiele radości. Radośnie było też w trakcie oglądania slajdów i filmików ze śmiesznymi kotami należącymi do naszych pań bibliotekarek. Koty lubią brykać - dzieci też. Koty są cierpliwe - nasze dzieci też. Udowodniły to układając kota-układankę.

Więcej…

Tuwim/Brzechwa

re1

Filia nr 20

Filia nr 20 we współpracy ze Szkołą Podstawową nr 27 zorganizowała konkurs dla uczniów klas III i IV na najpiękniejsza interpretację wybranego wiersza Juliana Tuwima lub Jana Brzechwy. Uczestnicy wykazali się dużymi zdolnościami aktorskimi i pomysłowością w interpretowaniu utworów. Dla najlepszych przygotowane zostały dyplomy, a dla wszystkich drobne upominki.

Więcej…

"Impresje z balkonu" - wernisaż

gruszka F-17

Zaprasza Filia nr 17 - Pogoń

We wtorek 27 lutego 2018 o godz. 16.30 Filia nr 17 - Pogoń przy ul. Będzińskiej 22 serdecznie zaprasza na wernisaż wystawy prac fotograficznych Dariusza Gruszki - "Impresje z balkonu". Wystawę będzie można oglądać do 30 marca 2018. Wstęp wolny.

Joomla templates by Joomlashine