Feliks Netz (1939-2015)

netz

Pożegnanie

Miejska Biblioteka Publiczna w Sosnowcu ze smutkiem i żalem przyjęła wiadomość o śmierci, dn. 12 kwietnia br., poety, prozaika i tłumacza, wielokrotnego gościa sosnowieckiej Książnicy - Feliksa Netza. Wiedząc, że najbardziej cierpią ci co pozostają, pracownicy naszej instytucji przekazują szczere kondolencje dla wszystkich, których opuścił Feliks Netz.

Urodził się 26 grudnia 1939 w miejscowości Kretki koło Rypina. Był jednym z najważniejszych pisarzy Śląska i to właśnie w Katowicach od nas odszedł. Na Uniwersytecie Śląskim ukończył filologię polską. Był redaktorem Polskiego Radia (1960-1972) oraz redaktorem i redaktorem naczelnym tygodnika „Panorama" (1972-1986). Był redaktorem, radiowcem, filmowcem, publicystą, prozaikiem, krytykiem, tłumaczem literatury węgierskiej (przede wszystkim dzieł Sàndora Màrai'ego) i poetą. Jego poetycki debiut nastąpił w tygodniku „Fakty i myśli", za tom „Związek zgody" otrzymał nagrodę Peleryny w 1968 roku, za najlepszy debiut poetycki roku. Od 1995 roku współredagował miesięcznik społeczno-kulturalny „Śląsk". W 1993 roku został laureatem Nagrody Prezydenta Katowic. Odznaczony Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis". W 2005 roku nominowany był do Nagrody Literackiej Nike za powieść „Dysharmonia caelestis". Był laureatem Festiwalu Dwa Teatry w 2007 roku za scenariusz słuchowiska „Pokój z widokiem na wojnę polsko-jaruzelską". Do Nagrody Mediów Publicznych COGITO 2009 nominowane były jego eseje „Ćwiczenia z wygnania". Finalista Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius 2010. Swoje artykuły, szkice literackie, recenzje i felietony publikował m.in. w : „Akcencie", „Arkadii", „Dialogu", „Dzienniku Zachodnim", „Kulturze", „Nowych Książkach", „Opcjach", „Rzeczpospolitej", „Sycynie", „Śląsku", „Toposie", „Twórczości" i „Tygodniku Powszechnym". Jego twórczość tłumaczona była na język albański, angielski, czeski, hiszpański, macedoński, niemiecki, rumuński i węgierski.

Poezja:
Związek zgody, 1968
Z wilczych dołów, 1972
Wir, 1985
Trzy dni nieśmiertelności, 2009
Powieści:
Sto dni odpustu, 1968
Skok pod poprzeczką, 1976
Białą gorączka, 1980
Urodzony w święto zmarłych, 1995
Dysharmonia caelestis, 2005
Felietony radiowe:
Wielki zamęt, 1996
Eseje:
Cierpienia młodego Ż..., 2000
Ćwiczenia z wygnania, 2008
Teksty o filmach:
Poza kadrem, 2006


Z życia filii

Łapy, pazurki, ogonki...

cl2

Filia nr 15

Kolejna impreza artystyczno-czytelnicza dla przedszkolaków z okazji Światowego Dnia Kota za nami. Tym razem święto kociaków obchodziliśmy w zaprzyjaźniomym Przedszkolu Miejskim nr 44 w Sosnowcu. Prezentacja o najsłynniejszych kotach, zabawy ruchowe, zagadki czy wspólny taniec to niektóre z atrakcji, które nam towarzyszyły. Przedszkolaki zebrały karmę, którą przekazały Kociej Beci, opiekunce kotów wolno żyjących. Na zakończenie każdy dzieciak otrzymał balonowe cudaki. Do zobaczenia za rok.

Więcej…

Koty i kociaki, bardzo miłe zwierzaki

koci1

Filia nr 19

W Święto Kota Filię nr 19 - Milowice odwiedziło mnóstwo dzieciaków-kociaków. Wcielanie się w role małych kotów dało im wiele radości. Radośnie było też w trakcie oglądania slajdów i filmików ze śmiesznymi kotami należącymi do naszych pań bibliotekarek. Koty lubią brykać - dzieci też. Koty są cierpliwe - nasze dzieci też. Udowodniły to układając kota-układankę.

Więcej…

Tuwim/Brzechwa

re1

Filia nr 20

Filia nr 20 we współpracy ze Szkołą Podstawową nr 27 zorganizowała konkurs dla uczniów klas III i IV na najpiękniejsza interpretację wybranego wiersza Juliana Tuwima lub Jana Brzechwy. Uczestnicy wykazali się dużymi zdolnościami aktorskimi i pomysłowością w interpretowaniu utworów. Dla najlepszych przygotowane zostały dyplomy, a dla wszystkich drobne upominki.

Więcej…

"Impresje z balkonu" - wernisaż

gruszka F-17

Zaprasza Filia nr 17 - Pogoń

We wtorek 27 lutego 2018 o godz. 16.30 Filia nr 17 - Pogoń przy ul. Będzińskiej 22 serdecznie zaprasza na wernisaż wystawy prac fotograficznych Dariusza Gruszki - "Impresje z balkonu". Wystawę będzie można oglądać do 30 marca 2018. Wstęp wolny.

Joomla templates by Joomlashine