Cztery razy ona

P1040481

Aimée & Jaguar odwiedzają DKK

Cztery razy ona, czyli: wojna, zakazana miłość, Lilly i Felice to tematyka omawianej (przez DKK-KKD 30 marca 2015 roku) książki Erici Fischer „Aimée & Jaguar. Historia pewnej miłości, Berlin 1943". Historia ta dotyczy nie tylko utraconej, wielkiej i jedynej miłości Lilly Wust – przykładnej Niemki, ale również rozpaczliwej chęci przeżycia wojny przez Felice Schragenheim – Żydówkę, zakazanej miłości homoseksualnej obu wyżej wymienionych pań oraz wojny – okrutnej i podstępnej, która niszczy ludzi znajdujących się po każdej stronie barykady, tak samo dotyka ofiar jak i katów, prześladowanych i prześladowców, atakowanych i atakujących.

Autorka w rozmowie z Pauliną Reiter przyznaje, że swoją książką udało jej się złapać dwie sroki za ogon – „Ludzie zainteresowani lesbijską historią dowiedzieli się, jak wyglądała wojna. A zainteresowani historią przeczytali historię lesbijskiej miłości." I faktycznie, na tle miłości dwóch kobiet jawi nam się obraz zmieniającego się w wyniku wojny Berlina i antysemickich Niemiec. Książka pokazuje coraz to nowsze, małymi kroczkami wprowadzane, ograniczenia w stosunku do obywateli żydowskich już od początku 1933 roku. Te obostrzenia, zakazy i nakazy wprowadzane przez wiele lat, spowodowały obojętność i bierność ludności aryjskiej tzw. „dobrych Niemców" – i co tu dużo mówić, nie da się ukryć, że i oni stali się ofiarami Adolfa Hitlera, stali się ofiarami nazizmu i wojny, ponieważ po przegranej wojnie z najeźdźców stali się nagle ofiarami żyjącymi ze świadomością wyrządzonych ludziom krzywd i własnego, zaślepionego zaniedbania.

Książka Erici Fischer – na przykładzie Lilly Wust – pokazuje czytelnikom cały system manipulacyjny. Ta nieświadoma siebie kobieta zmanipulowana zostaje na początku przez rodziców i nauczycieli, wtopionych w jedynie słuszny system wartości, którzy odmawiają jej miłości do koleżanek, następnie ulega opinii swego męża i ogólnej tendencji nazistowskich Niemiec mówiąc, że to wszystko co się wokół niej dzieje to wina Żydów, by na koniec zostać zmanipulowaną przez wielką miłość do Felice Schragenheim – co całkowicie zmienia jej światopogląd. W przypadku Lilly nie wstyd, podsumowując jej postawę, użyć banału, że jej punkt widzenia zmieniał się w zależności od punktu siedzenia. Ale rodzi się pytanie, czy to wszystko, to tylko efekt manipulacji, a nie przypadkiem kalkulacji niby nieporadnej, zakochanej i obrażonej na złych Niemców Lilly? Nie wiemy do końca co powodowało Niemką, tak samo jak i nie możemy być pewni czystych uczuć i intencji Felice – przecież i ona walczyła o przetrwanie. Co zatem skłoniło ją do zawarcia znajomości i uwiedzenia Lilly? Czy aby tylko potrzeba serca, a nie przeświadczenie, że najciemniej jest pod latarnią? Schronienie jakie dawała nieskazitelna opinia pani domu, odznaczonej matki czwórki dzieci, której mąż był w Wermachcie i służył na froncie mogło wydawać się dla Felice pewne.

Wszystkie poruszone na spotkaniu tematy skłoniły klubowiczów do głębokich refleksji na temat wojny, holocaustu, miłości, macierzyństwa i odpowiedzialności za ludzkie życie. Dyskusja tak jak i omawiana książka nie była łatwa. Poglądy klubowiczów nie zawsze się ze sobą pokrywały. Hipotetycznie stawiane pytania niejednokrotnie wywoływały ożywioną dyskusję. Okazuje się, że trudno jest zmienić swój światopogląd i postrzeganie świata, a ilu uczestników, tyle zdań. Co do jednego wszyscy byli zgodni – książkę warto przeczytać.

P1040482P1040483

 

Program realizowany jest we współpracy z Instytutem Książki

logoDKK

logoInstytut

logoProgram


Z życia filii

Zwyczaje wielkanocne

wiek1

Filia nr 3

Filię nr 3 na Klimontowie odwiedziły dziś dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 53. W trakcie spotkania dzieci obejrzały prezentację o Świętach Wielkanocnych, a także dowiedziały się o wielu zwyczajach i tradycjach, zarówno tych bardzo znanych, jak i tych, które rzadko już można w Polsce spotkać. Bo kto słyszał o „pogrzebie żuru" czy „wieszaniu śledzi"? Kto wie, że kiedyś śmigus-dyngus to były dwa różne obrzędy? Przedszkolaki z zaciekawieniem wysłuchały historii o wielkanocnych zwyczajach, a potem malowały piękne, kolorowe pisanki. Na razie tylko te na papierze...

Więcej…

Na tropach zwierząt

tro1

Filia nr 13

Filia nr 13 - Maczki zorganizowała dla dzieci z Przedszkola nr 36 w Sosnowcu zajęcia edukacyjno-przyrodnicze. Gościem spotkania była Agata Kloczkowska z Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska w Katowicach. Dzieci obejrzały prezentację multimedialną, wysłuchały wielu ciekawostek przyrodniczych i brały aktywnie udział w zajęciach i zabawach m.in. rozpoznając i tropiąc ślady zwierząt, a także robiąc odciski śladów w masie solnej. Natomiast uczniowie klasy III Szkoły Podstawowej nr 37 w Sosnowcu, miały zorganizowane zajęcia w terenie, gdzie szukali oznak zbliżającej się wiosny.

Więcej…

Poezja niepodległościowa

poezja niepodległościowa D1

Spotkanie w Tajemniczym Ogrodzie

Biblioteka Dziecięca "Tajemniczy Ogród" przy ul. gen. S. Grota-Roweckiego 23 serdecznie zaprasza na spotkanie "Poezja niepodległościowa" zorganizowane w ramach Światowego Dnia Poezji oraz obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. 22 marca 2018 (czwartek) o godz. 16.00. Wiersze recytować i czytać będą uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 oraz zaproszeni goście. Wstęp wolny.

Wielkanocne spotkania

erz1

Filia nr 10

Okres przed Świętami Wielkanocnymi to doskonała okazja, aby spotkać się z najmłodszymi czytelnikami biblioteki czyli przedszkolakami. Na zajęcia do naszej Filii nr 10 zostały zaproszone dzieci z Przedszkola nr 33. Celem spotkania było przybliżenie tradycji i obrzędów związanych z nadchodzącą Wielkanocą. Na zajęciach przedszkolaki wykonały wielkanocne jaja. Na zakończenie nie obyło się bez słodkości czyli baby wielkanocnej.

Więcej…
Joomla templates by Joomlashine