Cztery razy ona

P1040481

Aimée & Jaguar odwiedzają DKK

Cztery razy ona, czyli: wojna, zakazana miłość, Lilly i Felice to tematyka omawianej (przez DKK-KKD 30 marca 2015 roku) książki Erici Fischer „Aimée & Jaguar. Historia pewnej miłości, Berlin 1943". Historia ta dotyczy nie tylko utraconej, wielkiej i jedynej miłości Lilly Wust – przykładnej Niemki, ale również rozpaczliwej chęci przeżycia wojny przez Felice Schragenheim – Żydówkę, zakazanej miłości homoseksualnej obu wyżej wymienionych pań oraz wojny – okrutnej i podstępnej, która niszczy ludzi znajdujących się po każdej stronie barykady, tak samo dotyka ofiar jak i katów, prześladowanych i prześladowców, atakowanych i atakujących.

Autorka w rozmowie z Pauliną Reiter przyznaje, że swoją książką udało jej się złapać dwie sroki za ogon – „Ludzie zainteresowani lesbijską historią dowiedzieli się, jak wyglądała wojna. A zainteresowani historią przeczytali historię lesbijskiej miłości." I faktycznie, na tle miłości dwóch kobiet jawi nam się obraz zmieniającego się w wyniku wojny Berlina i antysemickich Niemiec. Książka pokazuje coraz to nowsze, małymi kroczkami wprowadzane, ograniczenia w stosunku do obywateli żydowskich już od początku 1933 roku. Te obostrzenia, zakazy i nakazy wprowadzane przez wiele lat, spowodowały obojętność i bierność ludności aryjskiej tzw. „dobrych Niemców" – i co tu dużo mówić, nie da się ukryć, że i oni stali się ofiarami Adolfa Hitlera, stali się ofiarami nazizmu i wojny, ponieważ po przegranej wojnie z najeźdźców stali się nagle ofiarami żyjącymi ze świadomością wyrządzonych ludziom krzywd i własnego, zaślepionego zaniedbania.

Książka Erici Fischer – na przykładzie Lilly Wust – pokazuje czytelnikom cały system manipulacyjny. Ta nieświadoma siebie kobieta zmanipulowana zostaje na początku przez rodziców i nauczycieli, wtopionych w jedynie słuszny system wartości, którzy odmawiają jej miłości do koleżanek, następnie ulega opinii swego męża i ogólnej tendencji nazistowskich Niemiec mówiąc, że to wszystko co się wokół niej dzieje to wina Żydów, by na koniec zostać zmanipulowaną przez wielką miłość do Felice Schragenheim – co całkowicie zmienia jej światopogląd. W przypadku Lilly nie wstyd, podsumowując jej postawę, użyć banału, że jej punkt widzenia zmieniał się w zależności od punktu siedzenia. Ale rodzi się pytanie, czy to wszystko, to tylko efekt manipulacji, a nie przypadkiem kalkulacji niby nieporadnej, zakochanej i obrażonej na złych Niemców Lilly? Nie wiemy do końca co powodowało Niemką, tak samo jak i nie możemy być pewni czystych uczuć i intencji Felice – przecież i ona walczyła o przetrwanie. Co zatem skłoniło ją do zawarcia znajomości i uwiedzenia Lilly? Czy aby tylko potrzeba serca, a nie przeświadczenie, że najciemniej jest pod latarnią? Schronienie jakie dawała nieskazitelna opinia pani domu, odznaczonej matki czwórki dzieci, której mąż był w Wermachcie i służył na froncie mogło wydawać się dla Felice pewne.

Wszystkie poruszone na spotkaniu tematy skłoniły klubowiczów do głębokich refleksji na temat wojny, holocaustu, miłości, macierzyństwa i odpowiedzialności za ludzkie życie. Dyskusja tak jak i omawiana książka nie była łatwa. Poglądy klubowiczów nie zawsze się ze sobą pokrywały. Hipotetycznie stawiane pytania niejednokrotnie wywoływały ożywioną dyskusję. Okazuje się, że trudno jest zmienić swój światopogląd i postrzeganie świata, a ilu uczestników, tyle zdań. Co do jednego wszyscy byli zgodni – książkę warto przeczytać.

P1040482P1040483

 

Program realizowany jest we współpracy z Instytutem Książki

logoDKK

logoInstytut

logoProgram


Z życia filii

Łapy, pazurki, ogonki...

cl2

Filia nr 15

Kolejna impreza artystyczno-czytelnicza dla przedszkolaków z okazji Światowego Dnia Kota za nami. Tym razem święto kociaków obchodziliśmy w zaprzyjaźniomym Przedszkolu Miejskim nr 44 w Sosnowcu. Prezentacja o najsłynniejszych kotach, zabawy ruchowe, zagadki czy wspólny taniec to niektóre z atrakcji, które nam towarzyszyły. Przedszkolaki zebrały karmę, którą przekazały Kociej Beci, opiekunce kotów wolno żyjących. Na zakończenie każdy dzieciak otrzymał balonowe cudaki. Do zobaczenia za rok.

Więcej…

Koty i kociaki, bardzo miłe zwierzaki

koci1

Filia nr 19

W Święto Kota Filię nr 19 - Milowice odwiedziło mnóstwo dzieciaków-kociaków. Wcielanie się w role małych kotów dało im wiele radości. Radośnie było też w trakcie oglądania slajdów i filmików ze śmiesznymi kotami należącymi do naszych pań bibliotekarek. Koty lubią brykać - dzieci też. Koty są cierpliwe - nasze dzieci też. Udowodniły to układając kota-układankę.

Więcej…

Tuwim/Brzechwa

re1

Filia nr 20

Filia nr 20 we współpracy ze Szkołą Podstawową nr 27 zorganizowała konkurs dla uczniów klas III i IV na najpiękniejsza interpretację wybranego wiersza Juliana Tuwima lub Jana Brzechwy. Uczestnicy wykazali się dużymi zdolnościami aktorskimi i pomysłowością w interpretowaniu utworów. Dla najlepszych przygotowane zostały dyplomy, a dla wszystkich drobne upominki.

Więcej…

"Impresje z balkonu" - wernisaż

gruszka F-17

Zaprasza Filia nr 17 - Pogoń

We wtorek 27 lutego 2018 o godz. 16.30 Filia nr 17 - Pogoń przy ul. Będzińskiej 22 serdecznie zaprasza na wernisaż wystawy prac fotograficznych Dariusza Gruszki - "Impresje z balkonu". Wystawę będzie można oglądać do 30 marca 2018. Wstęp wolny.

Joomla templates by Joomlashine