Skazani na czytanie :)

DKK dyskusyjny klub ksiÄ…ĹĽki

DKK „Radocha" w Areszcie Śledczym

Niniejszym obwieszcza się, że – za sprawą Instytutu Książki oraz Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sosnowcu – osadzonych w Areszcie Śledczym w Sosnowcu przy ulicy Radocha 25 skazuje się na czytanie. Ten wyrok wcale nie okazał się dla osadzonych surowy – wręcz przeciwnie, jak sami przyznali, czytać lubią i bardzo chętnie w ramach kary podyskutują o przeczytanych książkach.

Już w 2013 roku, nasza Biblioteka podpisała porozumienie z Aresztem Śledczym w sprawie współpracy między placówkami. W Areszcie przez cały czas odbywały się prezentacje multimedialne przygotowane przez naszych pracowników, MBP przekazała również na rzecz Aresztu książki w formie darów. Jednak nasza ambicja mówiła nam, że to wszystko mało, że jeszcze czegoś brakuje – i tak narodził się pomysł utworzenia w Areszcie Dyskusyjnego Klubu Książki.
26 lutego 2015 roku o godz. 9.50 przed Aresztem Śledczym stanęły dwie kobiety – postronni myśleli, że są kolejnymi odwiedzającymi – czekały na weryfikację zgłoszonych wcześniej danych osobowych, aby móc wejść za opancerzoną bramę i spełnić swoją misję – zaczarować osadzonych rozmową na temat literatury. Z wiarą w słuszność sprawy i sprawiedliwość „wyroku" punktualnie o godz. 10.00 przekroczyły drzwi aresztu i z mocno bijącym sercem poddały się rutynowym czynnościom umożliwiającym przekroczenie progu aresztu.
Pierwsze spotkanie odbyło się przy udziale 10 osób – łącznie z prowadzącymi – moderatorami DKK „Radocha" Beatą Bujak i Beatą Szymczak. Ośmiu panów zapoznało się z ogólnymi zasadami uczestnictwa w projekcie oraz prowadzenia dyskusji. Mimo, że na pierwszym spotkaniu nie było jeszcze wyznaczonej książki do omówienia rozmowa toczyła się nad wyraz płynnie. Moderator przedstawił bowiem treść książki Amelie Nothomb „Krasomówca" i na jej przykładzie zaprezentował zebranym na czym mają polegać spotkania DKK. Zaprezentowane zagadnienia były na tyle uniwersalne, że panowie chętnie włączyli się w literackie i życiowe rozważania.
Drugie spotkanie odbyło się 26 marca 2015 roku. Tym razem procedury były już prowadzącym znane i nie wzbudzały tak silnych emocji jak za pierwszym razem. Silne emocje wzbudziła za to książka jaką klubowicze mieli przeczytać, a mianowicie „Dawca" Tess Gerritsen. Wśród poruszanych tematów znalazły się bowiem takie kwestie jak: „Gdzie leżą granice etyki lekarskiej?", „Czy można decydować o ludzkim życiu przez pryzmat pieniędzy?", „Czy handel ludzkimi organami jest rzeczą moralną?", „Do jakich rzeczy zdolny jest człowiek z chęci zysku, a do jakich z miłości?". Te i wiele innych kwestii wywołało wśród zebranych żywą dyskusję udowadniając tym samym, że nasze ambicje związane z „podopiecznymi" Aresztu okazały się uzasadnione, a nasza misja ze wszech miar słuszna.
Tak więc jest w Sosnowcu Areszt Śledczy, a w nim... Dyskusyjny Klub Książki „Radocha".

 

Program realizowany jest we współpracy z Instytutem Książki

logoDKK

logoInstytut

logoProgram


Z życia filii

Zapachniało, zajaśniało...

wawie3

Oddział dla Dzieci i Młodzieży

Z okazji nadchodzącej wiosny Oddział dla Dzieci i Młodzieży zorganizował dla przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych spotkania z zakresu edukacji przyrodniczej. Uczestnicy zajęć oglądali barwną prezentację multimedialną, z zaangażowaniem brali udział w konkursach ilustracyjnych oraz rozwiązywali wiosenne łamigłówki. Na spotkaniach nie zabrakło także zabaw ruchowych oraz warsztatów plastycznych.

Więcej…

W świątecznym nastroju

siwie1

Filia nr 4

Kolejny tydzień w Filii nr 4 - Sielec upłynął w nastroju Świąt Wielkanocnych, a to za sprawą wielu grup przedszkolnych i szkolnych, które chętnie uczestniczyły w warsztatach plastycznych. Na codziennych zajęciach dzieci wykonywały papierowe kury, pisanki, kartki świąteczne i królika wielkanocnego. W wiosenny nastrój wprowadził wszystkich teatrzyk o tematyce wielkanocnej, przygotowany przez bibliotekarzy.

Więcej…

Przygotowania do Wielkanocy

w1

Filia nr 2

W Filii nr 2 - Rudna IV przez cały miesiąc przygotowywaliśmy się do Świąt Wielkanocnych wspólnie z przedszkolakami. Maluchy z Przedszkola nr 57 poznały zwyczaje i obrzędy wielkanocne, poznały symbolikę Świąt oraz wykonały piękne pisanki - na razie gipsowe i papierowe, ale w domu na pewno przygotują prawdziwe, które w Wielką Sobotę włożą do koszyczka ze święconką, a w niedzielę podzielą się nimi ze swoimi bliskimi. Filia nr 2 zaprasza również na kiermasz świąteczny prac wykonanych przez podopiecznych Warsztatów Terapii Zajęciowej Fundacji im. Brata Alberta w Sosnowcu. Kiermasz potrwa do 3 kwietnia 2018.

Więcej…

Zwyczaje wielkanocne

wiek1

Filia nr 3

Filię nr 3 na Klimontowie odwiedziły dziś dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 53. W trakcie spotkania dzieci obejrzały prezentację o Świętach Wielkanocnych, a także dowiedziały się o wielu zwyczajach i tradycjach, zarówno tych bardzo znanych, jak i tych, które rzadko już można w Polsce spotkać. Bo kto słyszał o „pogrzebie żuru" czy „wieszaniu śledzi"? Kto wie, że kiedyś śmigus-dyngus to były dwa różne obrzędy? Przedszkolaki z zaciekawieniem wysłuchały historii o wielkanocnych zwyczajach, a potem malowały piękne, kolorowe pisanki. Na razie tylko te na papierze...

Więcej…
Joomla templates by Joomlashine