Skazani na czytanie :)

DKK dyskusyjny klub ksiÄ…ĹĽki

DKK „Radocha" w Areszcie Śledczym

Niniejszym obwieszcza się, że – za sprawą Instytutu Książki oraz Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sosnowcu – osadzonych w Areszcie Śledczym w Sosnowcu przy ulicy Radocha 25 skazuje się na czytanie. Ten wyrok wcale nie okazał się dla osadzonych surowy – wręcz przeciwnie, jak sami przyznali, czytać lubią i bardzo chętnie w ramach kary podyskutują o przeczytanych książkach.

Już w 2013 roku, nasza Biblioteka podpisała porozumienie z Aresztem Śledczym w sprawie współpracy między placówkami. W Areszcie przez cały czas odbywały się prezentacje multimedialne przygotowane przez naszych pracowników, MBP przekazała również na rzecz Aresztu książki w formie darów. Jednak nasza ambicja mówiła nam, że to wszystko mało, że jeszcze czegoś brakuje – i tak narodził się pomysł utworzenia w Areszcie Dyskusyjnego Klubu Książki.
26 lutego 2015 roku o godz. 9.50 przed Aresztem Śledczym stanęły dwie kobiety – postronni myśleli, że są kolejnymi odwiedzającymi – czekały na weryfikację zgłoszonych wcześniej danych osobowych, aby móc wejść za opancerzoną bramę i spełnić swoją misję – zaczarować osadzonych rozmową na temat literatury. Z wiarą w słuszność sprawy i sprawiedliwość „wyroku" punktualnie o godz. 10.00 przekroczyły drzwi aresztu i z mocno bijącym sercem poddały się rutynowym czynnościom umożliwiającym przekroczenie progu aresztu.
Pierwsze spotkanie odbyło się przy udziale 10 osób – łącznie z prowadzącymi – moderatorami DKK „Radocha" Beatą Bujak i Beatą Szymczak. Ośmiu panów zapoznało się z ogólnymi zasadami uczestnictwa w projekcie oraz prowadzenia dyskusji. Mimo, że na pierwszym spotkaniu nie było jeszcze wyznaczonej książki do omówienia rozmowa toczyła się nad wyraz płynnie. Moderator przedstawił bowiem treść książki Amelie Nothomb „Krasomówca" i na jej przykładzie zaprezentował zebranym na czym mają polegać spotkania DKK. Zaprezentowane zagadnienia były na tyle uniwersalne, że panowie chętnie włączyli się w literackie i życiowe rozważania.
Drugie spotkanie odbyło się 26 marca 2015 roku. Tym razem procedury były już prowadzącym znane i nie wzbudzały tak silnych emocji jak za pierwszym razem. Silne emocje wzbudziła za to książka jaką klubowicze mieli przeczytać, a mianowicie „Dawca" Tess Gerritsen. Wśród poruszanych tematów znalazły się bowiem takie kwestie jak: „Gdzie leżą granice etyki lekarskiej?", „Czy można decydować o ludzkim życiu przez pryzmat pieniędzy?", „Czy handel ludzkimi organami jest rzeczą moralną?", „Do jakich rzeczy zdolny jest człowiek z chęci zysku, a do jakich z miłości?". Te i wiele innych kwestii wywołało wśród zebranych żywą dyskusję udowadniając tym samym, że nasze ambicje związane z „podopiecznymi" Aresztu okazały się uzasadnione, a nasza misja ze wszech miar słuszna.
Tak więc jest w Sosnowcu Areszt Śledczy, a w nim... Dyskusyjny Klub Książki „Radocha".

 

Program realizowany jest we współpracy z Instytutem Książki

logoDKK

logoInstytut

logoProgram


Z życia filii

Luty pełen atrakcji

lur1

Filia nr 2

W Filii nr 2 - Rudna IV dużo się dzieje. Odwiedziło nas wiele grup przedszkolnych. Świętowaliśmy Dzień Kota: dzieci poznały rasy kotów i kocie zwyczaje, oglądały bajki o kotach oraz wykonywały piękne kotki z papieru. Świętowaliśmy także Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Maluchy wzięły udział w zagadkach językowych oraz z powodzeniem próbowały swoich sił w językowych "łamańcach". Przedszkolaki wysłuchały historyjki o tym, czym jest kultura, w tym także kultura słowa, oraz wykonały kolaż dotyczący naszego trudnego, a zarazem pięknego, języka polskiego. Ale to nie wszystko...

Więcej…

Rękodzieło w Bibliosferze - luty 2018

rek5

Filia nr 7 BIBLIOSFERA

Środowe warsztaty rękodzieła w Bibliosferze cieszą się coraz większą popularnością. Pomimo jeszcze zimowej aury za oknem, do nas zapukała wiosna i Wielkanoc. Panie przygotowywały piękne dekoracje na nadchodzące święta. Efekt ich pracy możemy podziwiać na załączonych zdjęciach. Kolejne spotkanie już 7 marca 2018 o godz. 16.00. Zapraszamy.

Więcej…

"Impresje z balkonu" - wernisaż

gruszka F-17

Zaprasza Filia nr 17 - Pogoń

We wtorek 27 lutego 2018 o godz. 16.30 Filia nr 17 - Pogoń przy ul. Będzińskiej 22 serdecznie zaprasza na wernisaż wystawy prac fotograficznych Dariusza Gruszki - "Impresje z balkonu". Wystawę będzie można oglądać do 30 marca 2018. Wstęp wolny.

Łapy, pazurki, ogonki...

cl2

Filia nr 15

Kolejna impreza artystyczno-czytelnicza dla przedszkolaków z okazji Światowego Dnia Kota za nami. Tym razem święto kociaków obchodziliśmy w zaprzyjaźniomym Przedszkolu Miejskim nr 44 w Sosnowcu. Prezentacja o najsłynniejszych kotach, zabawy ruchowe, zagadki czy wspólny taniec to niektóre z atrakcji, które nam towarzyszyły. Przedszkolaki zebrały karmę, którą przekazały Kociej Beci, opiekunce kotów wolno żyjących. Na zakończenie każdy dzieciak otrzymał balonowe cudaki. Do zobaczenia za rok.

Więcej…
Joomla templates by Joomlashine