Jedenaście wstrząsających historii

mar7

„Dziewczyny z Powstania" w Dyskusyjnym Klubie Książki

„Zwycięstwo będzie twoją nagrodą, zdrada karana jest śmiercią." Cytat ten pochodzi z omawianej, w dniu 3 marca 2015 roku na spotkaniu DKK – KKD, książki autorstwa Anny Herbich „Dziewczyny z Powstania". Słowa te są zarazem częścią przysięgi jaką składały kobiety w Armii Krajowej. Książka opowiada bowiem o warszawskich kobietach w czasie Powstania Warszawskiego, pokazuje nam jedenaście wstrząsających historii ludzkiego – kobiecego losu czasu wojny i walki o niepodległą Warszawę.

Należy pamiętać, że Powstanie nie było tylko męską sprawą i walką, brały w nim udział również kobiety, nie dotyczyło tylko żołnierzy, a ludność cywilna poniosła wielkie ofiary. Autorka w swojej książce postanowiła przedstawić nam sylwetki kobiet, które wygrały Powstanie, wygrały, bo dane im było przeżyć masakrę Warszawy i jej mieszkańców.
Już z prologu książki możemy się dowiedzieć, że „1 sierpnia 1944 roku w Warszawie znajdowało się pół miliona kobiet. W trakcie sześćdziesięciu trzech dni heroicznej bitwy walczyły, bały się, śmiały, kochały, opłakiwały bliskich. Chroniły swoje dzieci, ukrywały się w piwnicach, biły na barykadach. Przeżywały momenty triumfu i zaznawały goryczy klęski. Wiele z nich zginęło, wiele zostało rannych, niemal wszystkie straciły dorobek całego życia i przeżyły gehennę wypędzenia." Na potwierdzenie tych słów mamy jedenaście przykładów kobiecego losu, traumy, piekła wojny, ale i nieustającej nadziei.
Wśród licznie przybyłych członków naszego klubu (18 uczestników) książka wywołała gorącą dyskusję i emocje. Uczestnicy spotkania bardzo wnikliwie przeanalizowali jej treść, formę i przesłanie. Była akceptacja i dezaprobata, było wzruszenie i rozżalenie, była empatia i chęć wyparcia bolesnych historii ze świadomości. Jak widać - do tej pory - bolesna historia sierpniowej Warszawy 1944 roku rodzi w nas skrajne odczucia, ale jak słusznie zauważyła jedna z uczestniczek spotkania, bez historii po prostu by nas nie było, a historia jest po to, by nie popełniać kolejny raz tych samych błędów.
Po przeczytaniu „Dziewczyn z Powstania" współczesny człowiek powinien zapamiętać kończący książkę fragment „ – Czy twoje miasto jest bombardowane? Czy twojemu mężowi grozi śmierć od nieprzyjacielskiej kuli? Czy twoje dzieci głodują? Jeżeli nie, to nie masz powodu do narzekania. Wszystko inne jest bowiem błahostką".

mar1mar2mar3

mar4mar5mar6

 

Program realizowany jest we współpracy z Instytutem Książki

logoDKK

logoInstytut

logoProgram


Z życia filii

Zapachniało, zajaśniało...

wawie3

Oddział dla Dzieci i Młodzieży

Z okazji nadchodzącej wiosny Oddział dla Dzieci i Młodzieży zorganizował dla przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych spotkania z zakresu edukacji przyrodniczej. Uczestnicy zajęć oglądali barwną prezentację multimedialną, z zaangażowaniem brali udział w konkursach ilustracyjnych oraz rozwiązywali wiosenne łamigłówki. Na spotkaniach nie zabrakło także zabaw ruchowych oraz warsztatów plastycznych.

Więcej…

W świątecznym nastroju

siwie1

Filia nr 4

Kolejny tydzień w Filii nr 4 - Sielec upłynął w nastroju Świąt Wielkanocnych, a to za sprawą wielu grup przedszkolnych i szkolnych, które chętnie uczestniczyły w warsztatach plastycznych. Na codziennych zajęciach dzieci wykonywały papierowe kury, pisanki, kartki świąteczne i królika wielkanocnego. W wiosenny nastrój wprowadził wszystkich teatrzyk o tematyce wielkanocnej, przygotowany przez bibliotekarzy.

Więcej…

Przygotowania do Wielkanocy

w1

Filia nr 2

W Filii nr 2 - Rudna IV przez cały miesiąc przygotowywaliśmy się do Świąt Wielkanocnych wspólnie z przedszkolakami. Maluchy z Przedszkola nr 57 poznały zwyczaje i obrzędy wielkanocne, poznały symbolikę Świąt oraz wykonały piękne pisanki - na razie gipsowe i papierowe, ale w domu na pewno przygotują prawdziwe, które w Wielką Sobotę włożą do koszyczka ze święconką, a w niedzielę podzielą się nimi ze swoimi bliskimi. Filia nr 2 zaprasza również na kiermasz świąteczny prac wykonanych przez podopiecznych Warsztatów Terapii Zajęciowej Fundacji im. Brata Alberta w Sosnowcu. Kiermasz potrwa do 3 kwietnia 2018.

Więcej…

Zwyczaje wielkanocne

wiek1

Filia nr 3

Filię nr 3 na Klimontowie odwiedziły dziś dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 53. W trakcie spotkania dzieci obejrzały prezentację o Świętach Wielkanocnych, a także dowiedziały się o wielu zwyczajach i tradycjach, zarówno tych bardzo znanych, jak i tych, które rzadko już można w Polsce spotkać. Bo kto słyszał o „pogrzebie żuru" czy „wieszaniu śledzi"? Kto wie, że kiedyś śmigus-dyngus to były dwa różne obrzędy? Przedszkolaki z zaciekawieniem wysłuchały historii o wielkanocnych zwyczajach, a potem malowały piękne, kolorowe pisanki. Na razie tylko te na papierze...

Więcej…
Joomla templates by Joomlashine