Jedenaście wstrząsających historii

mar7

„Dziewczyny z Powstania" w Dyskusyjnym Klubie Książki

„Zwycięstwo będzie twoją nagrodą, zdrada karana jest śmiercią." Cytat ten pochodzi z omawianej, w dniu 3 marca 2015 roku na spotkaniu DKK – KKD, książki autorstwa Anny Herbich „Dziewczyny z Powstania". Słowa te są zarazem częścią przysięgi jaką składały kobiety w Armii Krajowej. Książka opowiada bowiem o warszawskich kobietach w czasie Powstania Warszawskiego, pokazuje nam jedenaście wstrząsających historii ludzkiego – kobiecego losu czasu wojny i walki o niepodległą Warszawę.

Należy pamiętać, że Powstanie nie było tylko męską sprawą i walką, brały w nim udział również kobiety, nie dotyczyło tylko żołnierzy, a ludność cywilna poniosła wielkie ofiary. Autorka w swojej książce postanowiła przedstawić nam sylwetki kobiet, które wygrały Powstanie, wygrały, bo dane im było przeżyć masakrę Warszawy i jej mieszkańców.
Już z prologu książki możemy się dowiedzieć, że „1 sierpnia 1944 roku w Warszawie znajdowało się pół miliona kobiet. W trakcie sześćdziesięciu trzech dni heroicznej bitwy walczyły, bały się, śmiały, kochały, opłakiwały bliskich. Chroniły swoje dzieci, ukrywały się w piwnicach, biły na barykadach. Przeżywały momenty triumfu i zaznawały goryczy klęski. Wiele z nich zginęło, wiele zostało rannych, niemal wszystkie straciły dorobek całego życia i przeżyły gehennę wypędzenia." Na potwierdzenie tych słów mamy jedenaście przykładów kobiecego losu, traumy, piekła wojny, ale i nieustającej nadziei.
Wśród licznie przybyłych członków naszego klubu (18 uczestników) książka wywołała gorącą dyskusję i emocje. Uczestnicy spotkania bardzo wnikliwie przeanalizowali jej treść, formę i przesłanie. Była akceptacja i dezaprobata, było wzruszenie i rozżalenie, była empatia i chęć wyparcia bolesnych historii ze świadomości. Jak widać - do tej pory - bolesna historia sierpniowej Warszawy 1944 roku rodzi w nas skrajne odczucia, ale jak słusznie zauważyła jedna z uczestniczek spotkania, bez historii po prostu by nas nie było, a historia jest po to, by nie popełniać kolejny raz tych samych błędów.
Po przeczytaniu „Dziewczyn z Powstania" współczesny człowiek powinien zapamiętać kończący książkę fragment „ – Czy twoje miasto jest bombardowane? Czy twojemu mężowi grozi śmierć od nieprzyjacielskiej kuli? Czy twoje dzieci głodują? Jeżeli nie, to nie masz powodu do narzekania. Wszystko inne jest bowiem błahostką".

mar1mar2mar3

mar4mar5mar6

 

Program realizowany jest we współpracy z Instytutem Książki

logoDKK

logoInstytut

logoProgram


Z życia filii

Miauuu... i mruuu... w Tajemniczym Ogrodzie

kot4

Biblioteka Dziecięca

"Szare, bure lub pstrokate, wszystkie koty za pan brat, mają drogi swe i płoty, po prostu koci świat, po prostu koci świat. Miauuuuuuu....". W Tajemniczym Ogrodzie jest mnóstwo ciepłych i wygodnych miejsc, by przyjąć nasze ulubione zwierzaki. I tak się stało. W piątek, między godziną 16:00 a 17:00 wszystkie kocie szlaki prowadziły do Biblioteki Dziecięcej, w której mruczki – grzeczne i niegrzeczne – urządziły sobie z dziećmi Dzień Kota. Było... miauuuuuu... i mrrrrruuuuu...

Więcej…

Dzień Kota

dk1

Filia nr 20

Dlaczego kot mruczy? Do czego kotu potrzebne są wąsy? Na te i inne pytania dzieci uzyskały odpowiedzi podczas dzisiejszych zajęć. Były również kocie kolorowanki i rymowanki oraz ciekawe opowiadania o kotach różnych ras, a szczęśliwi posiadacze kotków wykonali laurki dla swojego pupila. Na koniec, każdy uczestnik otrzymał dyplomik za udział w zajęciach z okazji Światowego Dnia Kota.

Więcej…

Walentynkowe serca z papierowej wikliny

rand7

Filia nr 15

W tym miesiącu spotkanie "Klubu Seniora z pasją" miało charakter warsztatowy. Zajęcia z wikliny papierowej poprowadziła wraz z naszą koleżanką Kazimiera Wojtasik. Każda uczestniczka miała za zadanie własnoręcznie wykonać walentynkowe serduszko. Powstały piękne prace. Słodkim dodatkiem były wypieki od Piekarni "Maciuś".

Więcej…

W bibliotekach - walentynkowo!

serca3

Fotorelacja

Z okazji Walentynek w naszych bibliotecznych filiach odbyło się wiele spotkań i warsztatów poświęconych zakochanym. Nie zabrakło serduszkowych prac ręcznych, konkursów i zabaw ruchowych. Oto mała kolekcja zdjęć dokumentujących Dziań Zakochanych w sosnowieckiej Książnicy.

Więcej…
Joomla templates by Joomlashine