Mikroklimat Dyskusyjnego Klubu Książki

mik1

Dyskusyjny Klub Książki w „Mikroklimacie"

Trzeba uczciwie powiedzieć – już minął rok, rok działalności Dyskusyjnego Klubu Książki – Każdy Kocha Dyskusje, działającego przy Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Gustawa Daniłowskiego w Sosnowcu. To właśnie w lutym zeszłego roku zaproponowaliśmy naszym Czytelnikom spotkania z książką w ramach projektu realizowanego z powodzeniem przez Instytut Książki. Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę. Zgromadził ludzi, dla których czytanie książek nie jest obowiązkiem, ale wymuszoną przez miłość do książek koniecznością. Od dziś zachęcamy do śledzenia poczynań Klubu w zakładce Wydarzenia -> Dyskusyjny Klub Książki. Tam znajdą Państwo m.in. informacje o terminach kolejnych spotkań.

Można śmiało powiedzieć, że dzięki czytaniu, książkom, dyskusjom i naszym spotkaniom wytworzył się w naszym klubie osobliwy mikroklimat. Wspólna pasja czytania oraz dzielenia się z innymi przeżyciami wywołanymi lekturą spowodowała, że obcy sobie ludzie, o odmiennych gustach czytelniczych stali się sobie bliscy, chcą się ze sobą spotykać, dyskutować, nie boją się otwartego wyrażania emocji wywołanych przeczytaną książką. Okazało się, że choć tak różni jesteśmy jednak bardzo podobni – mamy taką samą potrzebę kontaktu ze słowem drukowanym i treściami w nim zawartymi.


Rocznicowe spotkanie naszego klubu – ze względu na mikroklimat stworzony przez uczestników spotkań – odbyło się właśnie w „Mikroklimacie" – sosnowieckiej kawiarni artystycznej, której właściciele ugościli nas niemalże po królewsku. Dla członków klubu była to oczywiście niespodzianka, na którą w pełni sobie zasłużyli. Jak na urodziny – i to w dodatku pierwsze – przystało był tort bezowy – obowiązkowo ze świeczką oraz filiżanka gorącej herbaty, tak potrzebnej w ten mroźny, ale radosny dla nas dzień. Serdecznie przyjęci w „Mikroklimacie" zaofiarowaliśmy kawiarence nasz własny, wypracowany przez książki dyskusyjny klimat. Odbyła się kolejna rozmowa na temat dwóch różnych gatunkowo książek, a mianowicie kryminału Joëla Dickera „Prawda o sprawie Harry'ego Queberta" oraz powieści obyczajowej „Wszystko o Sally" Arno Geigera. Wspólnym mianownikiem dla obu powieści były uczucia, którymi kierowali się bohaterowie w swoim życiu i działaniu. Odpowiedzieliśmy sobie również na pytanie, czy faktycznie dowiedzieliśmy się wszystkiego o tytułowej Sally – matce, żonie, kochance i, czy poznaliśmy prawdę o sprawie sławnego i uznanego pisarza oskarżonego o zabicie nastolatki.


Wszystkim trudno było uwierzyć, że już rok spotkań mamy za sobą, ale jak to w życiu bywa miłe chwile nie dłużą się i czasu nikt w takich momentach nie mierzy. Przypomnijmy zatem co wydarzyło się w minionym, klubowym roku. Łącznie odbyło się 9 spotkań przy udziale 103 dyskutantów. Wśród omawianych książek znalazły się: „Gottland" Mariusza Szczygła, „Kultura kłamstwa. Eseje antypolityczne" Dubravki Ugrešić, „Ości" Ignacego Karpowicza, „Sześcioro podejrzanych" Vikasa Swarupa, „Kronika ptaka nakręcacza" Haruki Murakamiego, „Opowieść żony" Lori Lansens, „Anioły jedzą trzy razy dziennie" Grażyny Jagielskiej. Tematyka poruszana w czytanych przez nasz klub książkach była jak widać różnorodna i zaspokoiła różnorakie upodobania czytelnicze klubowiczów. Działania klubu nie opierały się jednak tylko na czytaniu i omawianiu książek.

Niewątpliwym sukcesem naszego DKK było zwycięstwo Pana Adama Chachurskiego w ogólnopolskim konkursie „Poezja ma głos!" zorganizowanym przez Wydawnictwoa5 z Krakowa. Na jedno ze spotkań zaproszony został doktorant Uniwersytetu Śląskiego mgr Adrian Jaworek – pasjonat książki Ignacego Karpowicza „Ości" – który ożywił dyskusję na temat tej (jak się okazało) kontrowersyjnej książki. Klubowicze wzięli też udział w spotkaniu autorskim zorganizowanym przez Bibliotekę Śląską w ramach DKK z Izabelą Sową. Wspólnie spędziliśmy też miłe chwile na scenie kameralnej Teatru Śląskiego podczas sztuki Ewy Wyskoczyl „Rebelia" zaadaptowanej na podstawie głośnej powieści Mariusza Sieniewicza pod tym samym tytułem. Członkowie klubu obdarowani zostali także darmowymi wejściówkami do Centrum Sztuki Filmowej w Katowicach – Kina Kosmos – na dowolnie wybrany seans. Nasz DKK aktywnie uczestniczył również w konkursie na recenzję „Klubowicze do klawiatur!" organizowanym przez Instytut Książki.


Spotkania, wspólne wyjścia, rozmowy, konkursy, ale nade wszystko kontakt z drugim człowiekiem stworzyły w naszym Dyskusyjnym Klubie Książki – Każdy Kocha Dyskusje niepowtarzalny mikroklimat wzajemnej akceptacji, serdeczności, radości z czytania i przebywania w towarzystwie osób, dla których książka stanowi źródło inspiracji w życiu codziennym. Nie chcemy zmieniać tego faktu – w 2015 roku zamierzamy dalej czytać i czerpać z tej czynności jak najwięcej korzyści.

mik2mik3

mik4mik5


Z życia filii

"Kuźnia Młodych Talentów" - manga

man1

Biblioteka Dziecięca - Tajemniczy Ogród

W Bibliotece Dziecięcej - Tajemniczy Ogród odbyły się zajęcia z cyklu "Kuźnia Młodych Talentów". Tematem zajęć była manga, o której opowiadał Bartek Sokołowski - uczeń Szkoły Podstawowej nr 1. Zajęcia rozpoczęły się od prezentacji multimedialnej omawiającej to czym jest manga, jej początki oraz najbardziej znanych autorów. Opisane zostały również zagadnienia dotyczące podziału mangi na gatunki skierowane do określonych grup odbiorców - Shonen, Seinen, Kodomo, Shojo i inne. Duże wrażenie zrobił zwłaszcza slajd przedstawiający kolejność czytania poszczególnych paneli komiksu.

Więcej…

O piśmie i o kobietach

wwl1

Oddział dla Dzieci i Młodzieży

W ubiegłym tygodniu Oddział dla Dzieci i Młodzieży zorganizował dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 19 w Sosnowcu zajęcia z zakresu edukacji czytelniczo-medialnej. W trakcie zajęć uczestnicy obejrzeji prezentację multimedialną oraz z zaangażowaniem brali udział w quizie sprawdzającym wiedzę na temat historii pisma i druku. Na spotkaniach nie zabrakło również krzyżówki tematycznej. A z okazji Dnia Kobiet przygotowano dla przedszkolaków zajęcia czytelniczo-plastyczne. W trakcie zajęć dzieci brały udział w warsztatach plastycznych i z radością uczestniczyły w zabawach ruchowych. Na spotkaniach nie zabrakło prezentacji bajkowych tekstów oraz wesołych zagadek.

Więcej…

"Kiermasz Wielkanocny"

kiermasz wielkanocy F-2

Filia nr 2

Filia nr 2 - Rudna IV (ul. Gospodarcza 32) serdecznie zaprasza na "Kiermasz Wielkanocny" prac wykonanych przez podopiecznych Fundacji im. Brata Alberta w Sosnowcu. Kiermasz odbędzie się w dn. 16 marca - 3 kwietnia 2018 w siedzibie biblioteki.

Czy warto palić papierosy?

pap1

Filia nr 20

Uczniowie klasy VII ze Szkoły Podstawowej nr 27 w Sosnowcu wzięli udział w zajęciach dotyczących szkodliwości palenia tytoniu. Spotkanie prowadziła mgr Edyta Uchnast z Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Zapobiegania Narkomanii. Oprócz ciekawej prezentacji, młodzież brała w zajęciach czynny udział rozwiązując krzyżówki i zadania przygotowane przez prowadzącą.

Więcej…
Joomla templates by Joomlashine